על האגודה

האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה הוקמה במאי 1996 על מנת לקדם את תחום המדע-בדיוני והפנטסיה בישראל, ומאז היא פועלת ברציפות. פעילותה עד כה כללה כנסים שונים, הרצאות בנושאי מדע ומדע בדיוני, הקרנות בכורה של סרטי מדע בדיוני (מד"ב) ופנטסיה בחסות המפיצים השונים, תחרויות סיפורי מד"ב ופנטסיה ישראליים מקוריים ופעילויות נוספות. כמו כן פרסמה האגודה עד לשנת 2008 כתב-עת, 'המימד העשירי', וכתב-עת מקוון – הלא הוא אתר זה. האגודה מוציאה לאור את אסופת הספרות הספקולטיבית המקורית 'היה יהיה'.
מדי שנה מעניקה האגודה את פרס גפן לספרי ולסיפורי המד"ב והפנטסיה הטובים ביותר.

חברי האגודה נהנים מהנחות משמעותיות באירועים אותם מארגנת האגודה ומקבלים לביתם ללא תשלום את אסופת הספרות הספקולטיבית המקורית 'היה יהיה'. מידע ועדכונים על פעילויות האגודה נשלחים לחברים באופן רציף באמצעות מכתב חודשי.
גופים שונים משתפים פעולה עם האגודה בפעילויותיה השונות. ביניהם נתן למנות את: העמותה למשחקי תפקידים בישראל, עמותת טולקין הישראלית, סינמטק תל אביב, מרכז תרבות בית אריאלה בת"א. כן עומדת האגודה בקשרי שיתוף פעולה עם גופים מסחריים שונים, ביניהם הוצאות ספרים ומפיצי סרטים, ועם סופרי מד"ב ופנטסיה בארץ ובחו"ל. האגודה תומכת בפעילויות מד"ב של קבוצות מקומיות, כגון 'הבאר' – חוג המד"ב הבאר-שבעי, ו'הרחפת הקלה'- חוג המד"ב הירושלמי.
עם זאת, משמעותה העיקרית של החברות באגודה היא קידום תחום המדע הבדיוני והפנטסיה בישראל. זו מטרתנו, ונשמח אם תצטרפו אלינו להשגתה.


מטרות האגודה

1. לקדם ולעודד את העיסוק במדע בדיוני ופנטסיה בישראל
2. לטפח יצירת מדע בדיוני ופנטסיה מקוריים
3. לעודד את הרחבת היקפו של תרגום המדע הבדיוני והפנטסיה לעברית
4. לשמש מסגרת אב לארגוני מדע בדיוני ופנטסיה קיימים, ולסייע בהקמת נוספים
5. לקיים פעילויות על בסיס קבוע ומזדמן במקומות שונים בארץ, ובכלל זה כנסים, ימי עיון, הרצאות, הקרנות סרטים, דיונים פתוחים ואירועים אחרים
6. לעמוד בקשר עם גופים דומים ברחבי העולם
7. לפרסם, ולתמוך בפרסום, כתבי עת שיוקדשו למדע בדיוני ולפנטסיה, וכן למדע פופולרי
8. לקדם את הוראת המדע בדיוני והפנטסיה בבתי-הספר, הן בתחום הספרות והן כעזר ללימודי המדעים
9. לשתף פעולה עם כל גוף, לרבות אמצעי תקשורת, המגלה עניין במדע בדיוני ובפנטסיה, ולעמוד בקשרים עם גופים המצויים בחזית המחקר המדעי בישראל
10. להזמין יוצרי מדע בדיוני ופנטסיה מחו"ל ולארחם בארץ


מספר חברי האגודה עומד כעת על למעלה מ-‏300. קשה לאפיין את חברי האגודה, משום שיש בה נשים וגברים, תלמידי חטיבת ביניים ופרופסורים, צעירים וזקנים. החיבה ליצירות מד"ב ופנטסיה אינה מתמקדת בגילאים מסוימים (אם כי רבים מחברי האגודה צעירים), או מיוחדת למין זכר או נקבה. עם זאת, רוב חברי האגודה שהגיעו לגילאים המתאימים הנם בעלי השכלה גבוהה.

האגודה פועלת בתקציב המבוסס על דמי החבר שמשלמים חבריה, וכן על הכנסות מאותם אירועים שבהם נגבים דמי כניסה. כמעט כל פעילויותיה פתוחות לקהל הרחב, הן משום שאחת המטרות שהאגודה שמה לעצמה היא לקדם את תחום עיסוקה בציבור והן בתקווה למשוך עוד חברים. כל פעילי האגודה הם מתנדבים המקדישים מזמנם ללא תמורה. את הפעילות הזאת מרכז ועד האגודה המונה שבעה חברים, ביניהם יו"ר הועד. לצדו פועלים ועדת הביקורת, המזכיר והנהלת החשבונות של העמותה.
האגודה היא עמותה רשומה כחוק בישראל (מספר עמותה 58-028757-1, נרשמה אצל רשם העמותות ב-‏18/8/1997). פרט לאופני הפעולה ולמטרות שהוגדרו למעלה, האגודה פועלת על פי ההגדרות המפורטות בתקנון מצוי של עמותה.


בעלי תפקידים

ועד האגודה
ליאת שחר-קשתן – יו"ר
דותן צור
גיא בוסקו
חננאל לבנה
יבגני קנטור
נדב מילר-אלמוג
לימור נעמן

ועדת ביקורת
יעל זבולונוב
ענבר מאירסון

ועדת פרס גפן
אמיר הירשפלד – יו"ר

אחראית למניעת הטרדות מיניות: ליאת שחר קשתן
תקנון למניעת הטרדה מינית.

מזכירות האגודה: מורן גבאי
אחראי מזכירות: חננאל לבנה
אחראי על עריכת המכתב החודשי: דותן צור
עורך 'היה יהיה' ואתר האגודה: אהוד מימון


לוגו האגודה: מיכאל גרוסברג


לשאלות, פניות, הצעות, רעיונות ותלונות הקישו כאן. למידע נוסף על אתר האגודה ותפקודו, עיינו ברשימת השאלות הנפוצות שלנו.

חדשות ועדכונים

ישיבת ועד האגודה ב-27/04/2017

ישיבת ועד האגודה בתל אביב. עדכונים כללים ודיון במדיניות הקשר הל הוועד עם הקהילה ומדיניות פייסבוק.


מענק הפקת מקור 2017 – קול קורא להגשת במועמדות

האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה פותחת את שנתו השלישית של המענק לתמיכה בהפקות קולנועיות ובימתיות ז'אנריות.


חדשות האגודה – אפריל 2017

ברוכים הבאים לחדשות האגודה לחודש אפריל. כבכל חודש, ריכזנו לכם מידע על מגוון רחב של אירועים, פעילויות, מבצעים והטבות נפרדים מערן האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה אבלה על פטירתו בטרם עת של עו"ד ערן ויטל. ערן היה חבר ועדת ביקורת וסייע רבות לאגודה, גם לאחר שסיים את תפקידו. עצתו הנבונה תחסר לנו מאוד.   אירועי […]


נפרדים מערן ויטל ז"ל

האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה אבלה על פטירתו בטרם עת של עו"ד ערן ויטל. ערן היה חבר ועדת ביקורת וסייע רבות לאגודה גם לאחר שסיים את תפקידו. עצתו הנבונה תחסר לנו מאוד.


פרוטקול ישיבת ועד 27.02.2017

בועז מתאריח, קרן מסכמת את מאורות, אמא"י נפרדים, מחזקים את ה-VOD ודנים בהרצאות חינם בכנסים.


לחדשות ישנות...
calender