על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

אלים וז'אנר
מאמרים / ניקולה גריפית'
02/08/14
תגובות: 2  
האם איבדנו את העתיד?
מאמרים / ג'ו וולטון
22/02/14
תגובות: 4  
הכפירה הקדושה נוסח מאדים
מאמרים / אבינועם ביר
01/02/14
תגובות: 2  
האם יש ''גל חדש'' חדש במדע הבדיוני?
מאמרים / דייויד ברנט
29/06/13
תגובות: 4  
בילבו בגינס: גיבור עם חרב ומטפחת
מאמרים / רחל מרדכוביץ'
26/01/13
תגובות: 12  
מקדים את המאוחר
מאמרים / אהוד מימון
24/11/12
תגובות: 11  
הסכנות שבדמיון פעיל יתר על המידה
מאמרים / גיא חסון
13/10/12
תגובות: 4  
קולר האשמה
מאמרים / אהוד מימון
25/08/12
תגובות: 11  
הכוח חזק עמו
מאמרים / רז גרינברג
15/03/12
תגובות: 1  
המוסר הרובוטי של דוקטורוב
מאמרים / אהוד מימון
31/12/11
תגובות: 0  
השתלהבויות מדע בדיוני של ימים עברו
מאמרים / ג'יימי טוד רובין
08/04/11
תגובות: 5  
מחזור 2010
מאמרים / שריל מורגן
12/02/11
תגובות: 3  
גיהינום חדש
מאמרים / לורה מילר
28/08/10
תגובות: 4  
קדימה במלוא הקיטור
מאמרים / פול די פיליפו
24/04/10
תגובות: 8  
חיפה, חיפה – עיר עם עתיד
מאמרים / אהוד מימון
18/04/10
תגובות: 0  

תשע הנשמות של באק רוג'רס
מאמרים / אלי אשד
שבת, 23/06/2001, שעה 15:46

על גיבור המדע הבדיוני האמריקאי המפורסם ביותר בכל הזמנים


מיהו גיבור המדע הבדיוני האמריקאי המפורסם ביותר בכל הזמנים? לוק סקיוולקאר? לא. קפטן קירק? ממש לא. פלאש גורדון? לא ולא - מדובר באדם בשם ''באק רוג'רס''. כה גדול היה פרסומו עד כי במשך זמן רב כל השואל ''מהו מד''ב?'' היה נענה בתשובה ''That crazy Buck Rogers stuff''. רוג'רס עבר, במהלך הקריירה הארוכה שלו, גלגולים רבים ומוזרים יותר מכל גיבור מד''ב אחר - תשע נשמות של ממש. במאמר זה נסקור את ''הנשמות'' השונות של באק רוג'רס.


הנשמה הראשונה

באק רוג'רס הופיע בפעם הראשונה תחת השם ''אנתוני'' רוג'רס בגליון אוגוסט 1928 של מגזין המד''ב ''Amazing Stories''. חוברת זו נחשבת כיום כקלאסית וכאחת החשובות ביותר שהופיעו אי פעם בתולדות המד''ב, שכן הופיע בה החלק הראשון של סדרת ''סקיילארק'' המפורסמת של א. א. ''דוק'' סמית. בנוסף לה פורסם סיפור מאת פיליפ נולאן בשם ''ארמגדון 2419''.

בסיפור זה תואר כיצד אנתוני רוג'רס, טייס ממלחמת העולם הראשונה שהחל לעבוד למחייתו כמהנדס מכרות אחרי המלחמה, נתקל בגז מסתורי במכרה בשנת 1927 ונרדם למשך 492 שנה. לאחר שהתעורר מצא רוג'רס את עצמו עוזר לבחורה צעירה בשם וילמה דירינג להתמודד עם השליטים המרושעים של אמריקה של העתיד, ההאן. אלה הם, כמסתבר, בני תערובת של סינים וחייזרים, יצורים מנוונים שהשתלטו על ארה''ב והעולם בעזרת הטכנולוגיה הגבוהה שלהם. רוג'רס אינו מבזבז אף דקה וממהר לעזור לוילמה וחבריה, אנשי אירגון לוחמי גרילה, להלחם בהאן, החיים להם חיי פאר דקדנטיים בערים, בעוד בשדות ובהרים קמות תנועת מחתרת של אמריקאים גאים. אלה האחרונים הם ממוצא אנגלו סקסי-גרמני טהור אך מנהלים אורח חיים הדומה לזה האינדיאני. הם מנהלים כעת מלחמת גרילה שמטרתה להשמיד (פשוטו כמשמעו) את הפולשים המתועבים. אנתוני הופך ללוחם ראשי בהאן. בסיפור ההמשך, ''The Airlords of Han'' (שהופיע ב-Amazing ב-‏1929) הוא מצליח, בעזרת טקטיקות הלחימה המתוחכמות של המאה ה-‏20, להביא להכחדתם.
היה זה אחד מסיפורי המד''ב הטובים יותר באותה תקופה. נולאן היה שוויוני מאד ביחסו לנשים - הן הופיעו כלוחמות אמיצות ושוות זכויות לצד הגברים. רק שנים רבות לאחר מכן הופיעו במד''ב דמויות נשים שהיו אקטיביות ולוחמניות כמו וילמה דירינג ,חברתו של רוג'רס. נולאן אף חזה בסיפור המצאות כמו מטוס הסילון, מכשיר הקשר והבזוקה (הנשק, לא המסטיק).
עם זאת, הספר היה נגוע בגזענות קשה מאד (כמו סיפורי מד''ב רבים אחרים מאותה תקופה). יש לציין כי ארגונים גזעניים בארה''ב של היום מושפעים מאד מספר זה ומהרעיונות המופיעים בו, על הצורך להילחם בתושבי העיר המנוונים והנחותים ולהשמידם.
נאצי אמריקאי בשם אנדרו מקדונלד כתב את ''יומני טרנר'' - ספר מד''ב גזעני קיצוני המתאר את השמדת הממשלה הפדרלית וכלל העמים ה''נחותים'' בארה''ב - יהודים, שחורים, סינים וכל השאר - על ידי מיליציות אנגלו סקסיות אריות גאות, הממשיכות מכאן ומשמידות את מקור כל הרע - מדינת ישראל - בפצצות אטום. מסתבר כי ספר זה היה בחלקו פלגיאט של ''ארמגדון 2419'', במיוחד בתיאור טקטיקות המחתרת בהן משתמשות המיליציות ובתיאור האויב הפדראלי-יהודי המרושע, שהוא העתק מדוייק של ''ההאן'' מסיפורו של נולאן. בהשראת ספר זה ביצע אדם בשם טימוטי מקוין פיגוע במרכז הממשל הפדראלי באוקלאומה, בו נהרגו 168 אנשים.
נדיר, גם במד''ב, למצוא סיפורים שהם שילוב של רעיונות כמו-נאציים עם רעיונות פמיניסטיים קיצוניים, אך לא סיפורים אלה גרמו לבאק רוג'רס להפוך לדמות מרכזית בתרבות הפופולארית האמריקאית. מדיום שונה לחלוטין הוא שגרם לכך.


הנשמה השניה

בין קוראי המגזין המוזכר מעלה היה אדם בשם ג'ון דיל. הוא היה בעל סינדיקט - ארגון שסיפק סיפורי קומיקס (''עלילונים'' בעברית). בדעתו של דיל עלה הרעיון ליצור סיפורי קומיקס של הרפתקאות, דבר שעד אז כמעט לא נוסה. ואם סיפורי הרפתקאות - מדוע לא סיפורי מד''ב? רק הסיפור עצמו היה חסר על מנת להגשים את הרעיון היפה, ובדיוק אז קרא ג'ון דיל את המגזין האמור. ניתן לשער ''מה היה קורה אילו'' היה מחליט לבחור בסיפורו של א.א. סמית, ''סקיילארק'', כבסיס לסדרת העלילונים החדשה שלו, אלא שהוא לא עשה כן - הוא בחר ב''ארמגדון 2419''. דיל פנה לנולאן וביקש ממנו לכתוב את הסיפור מחדש כסדרת קומיקס עבור העיתונים. הוא ביקש רק שינוי אחד - שם הגיבור, אנתוני (שם ''רציני'' מדי, כך חשב, עבור האמריקאי ברחוב), ישונה ל''באק'' (כשמו של גיבור מערבונים ידוע באותה תקופה - באק ג'ונס).
כך איבדו מגזיני המד''ב את נולאן, שעבר לתחום הקומיקס. הצטרף אליו צייר בשם דיק קלקינס, שאייר את סיפוריו. זה האחרון לא היה צייר מזהיר במיוחד - ציוריו נראים היום כמשהו המזכיר את אמנותם של ילדי כיתה ו'. בזמנם, עם זאת, הם היו מושכים מאד, ובגלל שתיארו דברים חדשים ללא הרף, דברים שלא נראו מעולם בקומיקס קודם לכן (כמו אקדחים היורים קרני מוות, חגורות תעופה, ערי-כיפה מתחת למים ורקטות חלל), לאיש לא היה אכפת.
נולאן לא שינה הרבה את הסיפור. באק רוג'רס האמיץ מתעורר בשנת 2429 (כעת הקפיד נולאן לשמור את הסיפור בדיוק 500 שנה קדימה), מוצא לידו את החיילת המעופפת וילמה דירינג והם יוצאים יחדיו למאבק באויביהם - ''המונגולים האדומים''.

כבר בפרק הראשון הופיע מה שהפך לאחד מסמלי הסדרה - מכשיר התעופה הנלבש על הגב, באמצעותו ניתן לעופף באויר. רבים חושבים כי הרעיון למכשיר זה הומצא בסיפורי באק רוג'רס, אך האמת שונה מעט. הרעיון אכן תואר במגזין בו הופיע הסיפור הראשון על רוג'רס, אך דוקא בסיפור ''סקיילארק'' של סמית, ואפילו בתמונת העטיפה של החוברת. נולאן וקלקינס גנבו את התמונה ואת הרעיון בהנאה, וזה האחרון הפך להיות מזוהה עם באק רוג'רס מכאן ואילך. אין צדק בעולם...
סיפור ''באק רוג'רס'' הראשון הופיע ב-‏7 בינואר 1929. שוב, בצירוף מקרים מוזר, הופיע באותו יום עצמו סיפור קומיקס נוסף על גיבור הרפתקאות אחר - טרזן. שני אלה יחדיו פתחו את עידן ההרפתקאות בסיפורי הקומיקס בארה''ב.
נולאן עיבד בתחילה את סיפורו על המאבק בהאן (המונגולים בקומיקס, למקרה שהקוראים לא יבינו למי הכוונה), אך לאחר מכן המשיך בכוונים אחרים. מיד לאחר חיסול אימפריית המונגולים, נאלצו באק ווילמה להתמודד עם יריב חדש, הפעם מהחלל החיצון - אנשי הנמר של מאדים. יצורים שואפי קרבות אלה הגיעו לכדור הארץ וחטפו משם אנשים לניסויים - אלא שלא אדם כמו באק רוג'רס יעמוד מהצד . ''לכל הרוחות,'' אמר בסיפור, ''אנו נראה לאנשי המאדים האלה מיהו מי במערכת השמש הזאת!'' ומיד מיהר לבנות ספינת חלל משלו (הישג מדהים לאדם שבא מראשית המאה ה-‏20) וטס עימה למאדים, להלחם שם באנשי הנמר. אלה הפכו ליריבים קבועים בסדרה.
אויבים נוספים היו ''קילר קאן'' - בוגד ופושע ערמומי ורצחני שהיה מאוהב בוילמה והפך ליריבו הנצחי של באק, ובת זוגתו, ארדלה ואלמאר - ''פאם פטאל'' זנותית ומרושעת שהפכה לאויבתה של וילמה (לו נכתבו הסיפורים כיום, מן הסתם היו השתיים מגיעות לבסוף למאבק בבוץ). דמויות נוספות היו ''בלאק בארני'' - פיראט בין כוכבי שחזר בו מדרכיו הרעות והפך לידידו של באק, ודוקטור הואר - מדען קרח, גאון ופזור נפש, שדמותו התבססה במידה רבה על זו של אינשטין ואשר נהג להמציא את ההמצאות המדהימות ביותר בתוך כמה דקות.
הסדרה זכתה להצלחה עצומה. היא הציגה לראשונה בפני הקהל האמריקאי הרחב רעיונות רבים שהיו ידועים עד אז רק למספר מצומצם יחסית של חובבי וקוראי מד''ב - אקדחים יורי קרני מוות, רקטות חלל, רובוטים, חייזרים וכדומה. כה גדולה היתה ההצלחה עד כי בימי ראשון בשבוע הופיעו סיפורים מיוחדים בסדרה, שהתרחשו באותו ''יקום'' אך במקום באק ווילמה כיכבו בהם אחיינה הצעיר של וילמה ונסיכה ממאדים (לא מאנשי הנמר המכוערים, כמובן, אלא מגזע שנשיו נראו כמו דוגמניות מכדור הארץ במאה ה-‏20). סיפורים אלה, שיועדו לקהל צעיר יותר מסיפורי באק רוג'רס ''הרגילים'', הופיעו בצבע, והציורים היו משובחים בהרבה היות וקלקינס לא צייר אותם ( אם כי שמו היה חתום עליהם) אלא עוזריו - בחורים צעירים להם שילם פרוטות, ואשר היו מוכשרים יותר ממנו (תופעה מקובלת ביותר בקומיקס האמריקאי). אחד מעוזרים אלה, ריק יאגר, הפך לצייר הסדרה לאחר קלקינס.
נולאן המשיך לכתוב את הסיפורים, אך אלה הפכו דמיוניים מדי עבור המפיצים. מים הגיעו עד נפש בסיפור בו תיאר, ב-‏1939, פצצת אטום המוטלת על פולשים מרושעים (שוב, ממאדים), דמויי יפנים, לכדור הארץ ולאמריקה. המפיצים החליטו שנולאן הרחיק לכת יתר על המידה בדמיונותיו הפרועים וזרקו אותו לכל הרוחות. נולאן החל לכתוב שוב עבור המגזינים של המד''ב ומת זמן קצר לאחר מכן. לאחר הטלת פצצת האטום על הירושימה שיכתבה חברת דיל את ההיסטוריה, טענה כי לאמיתו של דבר עבד נולאן על באק רוג'רס עד מותו, ומאז היא לוקחת לעצמה קרדיט על רעיון פצצת האטום.
את מקומו של נולאן תפסו האמנים קלקינס ויאגר, יחד עם תסכיתאי הרדיו בוב ברטון, ואכן - רמת הסיפורים החלה לרדת בצורה דרסטית. באק רוג'רס איבד את מעמדו כמלך גיבורי המד''ב לגיבורים מתחרים - בריק ברדפורד הנוסע בזמן ופלאש גורדון, שצוירו וסופרו טוב יותר.


הנשמות השלישית הרביעית והחמישית

בינתיים החל באק לפלוש גם לתחומי מדיה שונים שמעבר לקומיקס. דמותו היתה אחראית ל''מדיה בליץ'', והוא הופיע על מוצרים שונים ובראשם אקדחי קרניים. מלה חדשה הוספה בזכותו לשפה האנגלית - ''זאפ'' (הקול הבוקע מאקדח קרניים). הוא זכה לגלגול חדש בסדרת רדיו מצליחה ביותר החל מ-‏1932. היתה זו, למעשה, סדרת המד''ב הראשונה ברדיו ובכלל.

צוות סדרת הרדיו של באק

בגלגול נוסף הופיע באק בסדרת סרטי קולנוע מ-‏1939, בה כיכב באסטר קראב. זה האחרון הופיע קודם לכן בתור יריבו הגדול של באק - פלאש גורדון. ההבדל המשמעותי ביותר בין שתי הדמויות היה שינוי צבע השיער של קראב מבלונדיני (פלאש) לשחור (באק). בסדרה זו נלחם קראב כנגד הגנגסטר העתידני קילר קאן ובעלי בריתו אנשי כוכב סטורן אשר, כמיטב המסורת של באק רוג'רס, הופיעו כמלוכסני עיניים קטני קומה. אך - הפתעה הפתעה - לאחר מסע לעולמם התגלו אלה כטיפוסים חיוביים דוקא (אם כי לא חכמים במיוחד), אשר אף שיתפו פעולה עם באק במאבק כנגד קאן. בהחלט שינוי לטובה מיחסו של נולאן לבני המזרח הרחוק בסיפוריו המקוריים.
עוד גלגול של באק, בשנים 1950-1951, היה אחת מסדרות הטלויזיה הראשונות שהוקדשו לו, בה הוא תואר כלוחם בפשע ממבצרו - מערה מלאה בפלאי טכנולוגיה ליד מפלי הניאגרה (העיר הקטנה ניאגרה היא בירת כדור הארץ בקומיקס של באק רוג'רס).
הקומיקס עצמו לא נעלם. את מקום קלקינס תפסו ציירים מוכשרים יותר כמו ייגר ומורפי אנדרסון, אך הסיפורים היו בינוניים ומטה. ואז, ב-‏1958, הצטרף לסדרה צייר בשם ג'ורג' טוסקה, שלו יוחסה גם הכתיבה, ורמת הסיפורים קפצה במפתיע כמה דרגות כלפי מעלה. למעשה נעוצה סיבת הדבר בעובדה כי הכותבים האמיתיים (בעילום שם) היו כמה סופרי מד''ב ופנטסיה מוכשרים כמו פריץ לייבר (מחבר ''הנודד'' וסיפורי פנטסיה מרובים) וגו'דית מריל (סופרת ידועה דאז הנחשבת לאחת מאמהות הזרם הפמיניסטי במד''ב; ספרה ''רק אימה'' תורגם לעברית ב''מבחר הסיפורת הבדיונית''). באק הוצג כעת כמעין סוכן חשאי של העתיד, מעין ג'יימס בונד, הנלחם באויבי כדור הארץ בעזרת דוקטור הואר. וילמה הושמטה, על מנת לאפשר לבאק לפלרטט עם נשים שונות. הסיפורים היו משובחים יותר מאי פעם, ואופיינו בהומור ובסירוב לקחת את עצמם, ובמיוחד את הרשעים קאן וארדלה, ברצינות רבה מדי. קאן תואר בסיפורים אלה כדמות פתטית ולא יוצלחת שחייה נוהלו על ידי ארדלה, המוח האמיתי מאחרי הצמד. מוטיב סיפורי חוזר היה הסתבכותו של קאן עקב טיפשותו או פחדנותו, והצלתו מידי באק רק בזכות ערמומיותה ואומץ לבה של ארדלה - עוד דוגמה לנטיות הפמיניסטיות של הסדרה.
למרות כל זאת הלכה כמות הקוראים וירדה, והסדרה נסגרה ב-‏1967, דוקא בשיא המירוץ לחלל, שמימש רעיונות רבים בהם נתקלו מרבית האמריקאים לראשונה בבאק רוג'רס.
ב-‏1969 נחת האדם הראשון על הירח, אבל באק רוג'רס, שנחת על המאדים 40 שנה קודם לכן, כבר לא היה בין החוגגים.


אתנחתא - בוקי המגזין בשבילך

באק רוג'רס מת בארה''ב , אבל בדיוק אז החל לחיות במקום אחר - בישראל. תחיתו זו באה בדמות מגזין קומיקס שנקרא על שמו - ''בוקי''. מדוע בחרו העורכים לקרוא למגזין דוקא על שם גיבור קומיקס שגווע זה מקרוב? תעלומה.
בגליון הראשון של המגזין, שהחל לצאת ב-‏1967, כתבו העורכים: ''בוקי הוא בשביל כל אחד אשר אוהב סיפורי הרפתקאות, מתח ומדע דמיוני... בוקי יפגיש אותך הקורא שבוע שבוע עם גיבורים ידועים בעולם: טייס החלל פלאש גורדון, מפקד סיירי הג'ונגל האלמוני הפאנטום... מנדריק הקוסם שאין דבר שאינו יכול לעשותו בקסמיו, סופרמן הגיבור האגדי שכוחו על אנושי ועלילותיו מרתקות ומלאות מתח ומסתורין, וכמובן... בוקי, הוא קפטין בוק רוג'רס ממפקדת משטרת הביטחון של החלל.''

המגזין ''בוקי'' רץ לאורך 170 חוברות (שיא חסר תקדים או מקביל בתולדות הקומיקס בישראל) עד 1971. הופיעו שם, לאורך השנים, 15 סיפורים מעלילותיו של בוקי - כולם מהשלב ההאחרון של הסדרה, פרי ציוריו של טוסקה. שם נתקל הקורא העברי לראשונה בבוקי (או בוק או באק - עורכי המגזין מעולם לא הגיעו לידי הסכמה בעניין איות שמו), בידידו דוקטור הואר ובעמיתיו לשירות הבטחון, בהרפתקאותיו המצחיקות והמרתקות עם מדענים מטורפים, סוכנות סקסיות, פושעים מרושעים, חייזרים מסוגים שונים, פולשים , פושעים ועוד. בסיפור האחרון על בוקי, במגזין ''שומר מלכות היופי'', הופיעו גם יריביו הנצחיים קאן וארדלה במזימה מסובכת במיוחד לחטוף את מלכות היופי של כוכבי מערכת הלכת השונים ולדרוש כופר עבורן. היתה זו משימה קשה מאד לצייר, מן הסתם, שכן נדרש תיאור מיוחד של כל הנערות השונות, כל אחת מהן מותאמת במיוחד לתנאים המיוחדים של עולמה.
אך משום מה, לאחר חוברת 112 של המגזין, הופסקו סיפורי בוק רוג'רס ולא חזרו עוד, למרות בקשות הקוראים ולמרות הבטחות שונות שלא קויימו. המגזין ''בוקי'' העדיף להתרכז כעת בסיפורים על האל תור (''רשף'') האקס מן (''הבלתי מנוצחים''), איש הפלדה, סופרמן וגיבורים בריטיים וצרפתיים שונים. באק רוג'רס נעלם מתודעתו של הקורא העברי, למעט ספרי נוסטלגיה שהדפיסו מחדש את הרפתקאות הקומיקס הישנות שלו.


הנשמה השישית

רוג'רס צץ מחדש ב-‏1979, והפעם כגיבור סדרת טלוויזיה שנוצרה על ידי גלן לארסון (שהפיק גם את סדרת המד''ב הידועה ''Battlestar Galactica''). באק (גיל ג'רארד) היה כעת האסטרונאוט האמריקאי ויליאם רוג'רס שאבד במהלך משימת החלל האמריקאית האחרונה בשנת 1987 והוחזר לחיים בשנת 2491. הוא מוצא את עצמו בלב מאבק בין בני כוכב ''דראקוניה'' (יורשיהם העכשויים של ההאן, המונגולים ואנשי הנמר ממאדים) שעליהם פיקדו הנסיכה ארדלה תאבת המין ועוזרה קאן חורש המזימות, איש כדור הארץ הבוגד. רוג'רס מגלה כי כדור הארץ נשלט על ידי דוקטור הואר מ''ניו שיקאגו'', והוא חובר לסוכנת האמיצה וילמה דירינג. לאחר שהציל את כדור הארץ מידי הדרקוניים ואת עצמו מגורל מר ממות בזרועותיה של ארדלה, המשיכו ההרפתקאות במאבקו של באק בזדים שונים ברחבי הגלקסיה. תוך כדי כך חיקה את רוג'רס המקורי בכך שלימד משהו ממנהגי המאה ה-‏20 לאנשי המאה ה-‏25 התמימים, אלא שהפעם לא היו אלה שיטות צבאיות מתוחכמות אלא דיסקו ושאר מאפיינים של שנות ה-‏70 (באק, כאיש שנות ה-‏80 של המאה ה-‏20, נשאר כנראה פריק של סממנים אלה...)
הסדרה היתה חביבה מאד בסירובה לקחת את עצמה ברצינות, והיא הזכירה את סיפורי הקומיקס של טוסקה בדרך שבה תוארו באק ויריביו.

שינוי דרמטי חל בסדרה בעונתה השניה, כאשר יצא באק בספינת חלל (עליה פיקד אחד, אדמירל אסימוב, צאצא של סופר המד''ב מהמאה ה-‏20), לחפש אחר שבטים אבודים של כדור הארץ במרחבי החלל. בכל פרק ביקרה הספינה בכוכב לכת מסתורי חדש. הסדרה ניסתה, בשלב זה, להיות יותר ''רצינית'', בדומה ל''מסע בין כוכבים'' או אחותה הנחותה ''גלקטיקה'', אך השינוי גרם, למרבה הצער, לירידה דרסטית ברמת הסדרה והיא הופסקה. באק רוג'רס, כמסתבר, פשוט אינו קפטן קירק.

העיבוד הספרותי של פרק הפתיחה של הסדרה (שהוקרן על המסכים כסרט קולנוע), ''באק רוג'רס במאה ה-‏25'', אותו כתב אדיסון סטיל (שם בדוי של סופר המד''ב הידוע ריצ'רד לופוף), תורגם לעברית על ידי ד. קול בהוצאת קוסמוס ב-‏1979.


הנשמה השביעית

גלגול חדש ומוזר של באק צץ תוך כדי שידור הסדרה ב-‏1980, פרי מוחם של שנים מסופרי המד''ב המפורסמים ביותר, לארי ניבן וג'רי פורנל. השניים, חובבים נלהבים של באק מאז ילדותם (פורנל אף חיבר ספר מאמרים מדעיים ועתידניים בשם ''That Buck Rogers Stuff''), החליטו להקים את הדמות לתחייה ובו בזמן להחזיר אותה למקורות של נולאן (עמו הם חולקים נטיה פוליטית ימנית משהו, וביחוד פורנל, שהגדיר את עצמו פעם בצניעות כ''ימינה מאטילה ההוני'') , אך בו בזמן להתאים את סיפורו המקורי ל''זמנים המודרניים''. הם עיבדו מחדש את ארמגדון 2419, סילקו ממנו את הקטעים הגזעניים והוסיפו חלקים חדשים מהם מסתבר כי העתיד אליו מגיע אנתוני רוג'רס (ולא באק!) הוא למעשה העולם שנהרס בספרם ''פטיש השטן'', שתיאר את חורבן כדור התרבות האנושית כתוצאה מפגיעת אסטרואיד. בין השנים 1980 ו-‏1983 הופיעו ארבעה ספרי המשך, שנכתבו על סמך תקצירים של ניבן ופורנל על ידי שלושה סופרים מדרגה תשיעית. אלה תיארו את הרפתקאותיו של אנתוני רוג'רס לאחר שהביס את אימפרית ההאן, במאבקו במורדרד - בנו בן-התערובת (שנולד לנסיכה של ההאן), כמו גם בגזע של חייזרים שקמו לתחייה לאחר הקפאה של אלפי שנים, ומסתבר כי הם אלה שהולידו את ההאן.
הסדרה לא זכתה לכל הצלחה שהיא, וניבן ופורנל מעדיפים שלא לאזכר אותה כיום. לשמו הטוב של באק רוג'רס היא לא תרמה מהומה.


הנשמה השמינית

באק רוג'רס קם לתחיה שוב ב-‏1988, באחד הגלגולים המעניינים ביותר שלו עד כה.
חברתT.S.R , יוצרת ז'אנר משחקי התפקידים (כגון Dungeons & Dragons), הפכה על ידי מיסדה גארי גייגקס לאימפריה של ממש בתחום משחקי התפקידים. זאת עד שהשתלטה עליה, במהלך מפתיע, אשת עסקים צעירה וקשוחה בשם לורן ויליאמס, וזרקה ממנה את גיגקס. מרת ויליאמס היתה נכדתו של ג'ון דיל ובעלת הזכויות על דמותו של באק רוג'רס. לפניה עמדה מטרה אחת: להקים מחדש את תהילתה של הדמות. ויליאמס הקדישה את כל משאבי החברה ליצירת ''יקום חדש'' לבאק רוג'רס, ויצאה לשוק עם ''בליץ'' של משחקים, ספרים וסיפורי קומיקס שהתבססו על דמותו. היות ומדובר כאן במשימה משפחתית, נכתב חלק נכבד מהחומר על ידי אחיה של ויליאמס, פלינט דיל.
באק רוג'רס הוא כעת טייס קרב מ-‏1999 שאבד בחלל בעת מאבק עם מטורף רוסי השואף להשתלט על העולם. הוא מתעורר בשנת 2456 ומוצא שכדור הארץ הפך לעיי חורבות אקולוגיים וכי הוא נשלט על ידי כוכב הלכת מאדים. אך הפעם, בניגוד לעבר, אין אלה חייזרים החיים במאדים אלא בני אדם מכדור הארץ שהיגרו אליו וביצעו בו הארצה. במאדים שולטת כעת חברה רב-לאומית מרושעת המנצלת את כדור הארץ באכזריות. באק מגלה שכמעט כל העולמות במערכת השמש מאוכלסים כעת במהגרים מכדור הארץ. מהגרים אלה עברו שינויים ומוטציות בהתאם לתנאים המיוחדים בכל עולם, כתוצאה משימוש נרחב ביותר בהנדסה גנטית.

לא נפקד גם מקומן של הדמויות הקבועות בסדרה, בשינויים כאלה ואחרים. דוקטור הואר הוא כעת הדמיית מחשב של ידיד של באק מהמאה ה-‏20, וילמה היא עדיין מורדת אמיצה - הפעם בשליטים המרושעים ממאדים, ארדלה היא בעלת מניות סקסית ומרושעת בחברה הרב-לאומית (על פי שמועות לא מבוססות באינטרנט, דמותה התבססה ישירות על זו של לורן ויליאמס, שלא היתה חביבה במיוחד על אנשי T.S.R). קאן הוא שוב כפי שהיה בתחילה - לוחם אמיץ בשורות המורדים בכדור הארץ שבגד בהם.
באק חוזר, אם כן, להנהיג את המורדים, וזורק את אנשי המאדים מכדור הארץ. המאבק נמשך בספרים ובמשחקים שאותם הוציאהT.S.R . ושתיארו את העולמות השונים של כדור הארץ. המטרה היתה להציג גרסה עדכנית, ריאליסטית ומשכנעת ביותר של העתיד הלא קרוב, כפי שיוכל להיות על סמך ההתפתחויות המדעיות החדשות ביותר.
היתה זו אולי הואריאציה הטובה ביותר של סיפור באק רוג'רס שהופיעה מאז ומעולם, ואחד ממשחקי התפקידים הטובים ביותר של המד''ב אי פעם - אבל זה לא הלך. משום מה, לא גילו חובבי משחקי התפקידים עניין רב במשחק, והפריטים הקשורים בו הפסיקו לצאת ב-‏1993.


הנשמה התשיעית

ויליאמס, כמסתבר, לא ויתרה. אחרי הכל היתה זו חובתה משפחתית להמשיך ולקיים את באק רוג'רס. החברה שלה יצאה בגירסה חדשה לדמותו, אלא שהפעם, בשונה מהנסיון הקודם, ניסו המחברים לחזור למקורות - לסיפור המקורי של נולאן ולמאבקו המקורי של באק באימפרית ההאן. הדבר הוצג כמעין ''רטרו'' נוסטלגי של העתיד כפי שראו אותו הדורות הקודמים (בדומה ליצירתם של ניבן ופורנל). הפעם לא היה כל נסיון לשמור על נאמנות כלשהי למדע ולטכנולוגיה המודרניים.
סופר המד''ב מרטין קיידן (יוצרו של איש ששת המליונים סטיב אוסטין) כתב עבור גירסה זו של באק את הספר ''Life in The Future'' (מ-‏1995), שהיה האוטביוגרפיה של באק רוג'רס על מאבקו באנשי ההאן ומפגשיו הראשונים עם אנשי הנמר של המאדים כפי שתוארו בסיפורי הקומיקס הראשונים.
גירסה זאת היתה כישלון גדול יותר אף מקודמתה. אנשי משחקי התפקידים לא התעניינו בגירסת רטרו של העתיד יותר משהתעניינו בגירסה ריאליסטית ומעודכנת שלו. לורן ויליאמס נזרקה מ-T.S.R , שאיבדה ממעמדה כאימפריה של משחקי תפקידים כתוצאה מהכישלון של באק רוג'רס. כיום שייכת T.S.R לחברה של משחקי קלפים.

באק רוג'רס נראה כעת כמת סופי, לאחר שניצל את כל הנשמות שלו.


הנשמה העשירית?

ואולי לא. חברת וולט דיסני רכשה את זכויות ההסרטה של באק רוג'רס, ומזה שנים נלחשות שמועות על כוונותיה להפיק סרט בו תוצג גירסה חדשה הן של באק רוג'רס (שהפעם יהיה, לראשונה, איש המאה ה-‏21) והן של המאה ה-‏25. אם אכן יופק הסרט, תהיה זאת הנשמה העשירית של באק רוג'רס.

באק רוג'רס הוא כעת בן 73. במשך עשרות השנים של קיומו ולאורך גלגוליו השונים והמרובים, היה אפיונו של באק אחד: תמיד הוא האדם מכאן ועכשיו, של המאה ה-‏20 או העתיד הקרוב מאד, המתמודד עם העולם הזר והמוזר של העתיד - עולם שמשום מה תואם תמיד בדייקנות את הציפיות והתפיסות המיוחדות של אנשי העשור הספציפי בו מופיעות עלילותיו. בשנות ה-‏20 מדובר בעתיד קודר הנשלט על ידי אנשי הגזע הצהוב (מה שאינו רחוק מארה''ב של הנשיא בוש כיום), בשנות החמישים והשישים זהו עתיד אופטימי של כיבוש מערכת השמש, בשנות השבעים זהו עתיד של התאוששות ממלחמה אטומית ושל ''מלחמות כוכבים'' בין אימפריות בין כוכביות, ובשנות השמונים עתיד של חורבן אקולוגי, הנדסה גנטית והדמיות מחשב.
איזה מן עתיד תמצא הנשמה הבאה של באק רוג'רס? אנו יכולים להיות בטוחים רק בזאת: הוא לא יהיה משעמם.

(תודה לדני סלס, לארז אברמוביץ ולאמנון סטופ על סריקת התמונות)באק רוג'רס (על גלגוליו השונים)
ארמגדון 2419
ביקורת על ''ארמגדון 2419''
ארגונים גזעניים שהושפעו מבאק רוג'רס
באק רוג'רס - הקומיקס!
באק רוג'רס - משחק הלוח!
באק רוג'רס - המוצרים השונים!
באק רוג'רס - סדרת הטלויזיה!
באק רוג'רס - עוד על סדרת הטלויזיה!
באק רוג'רס - עוד קצת על סדרת הטלויזיה!
באק רוג'רס - המשחק! (בלי טלויזיה!)
באק רוג'רס - החוברות!
באק רוג'רס - אצל וולט דיסני!
באק רוג'רס - במגזין בוקי!
פלאש גורדון

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
יופי של כתבה!  (חדש)
preacher שבת, 23/06/2001, שעה 16:42
גם משעשעת, גם מרחיבת דעת.
תהיה סקירה מקבילה על פלאש גורדון?
   כתוב תגובה
פלאש גורדון  (חדש)
אלי שבת, 23/06/2001, שעה 18:51
בתשובה לpreacher
יש כבר והיא מופיעה ברשימת הלינקים בסוף הכתבה.
אבל עוד פעם :
פלאש גורדון בישראל
הכתבה עוסקת הן בדמותו המקורית של פלאש גורדון (המתחרה הגדול של באק רוג'רס ) והן בגילגולים הישראליים המקוריים שלו.
   כתוב תגובה
בסדרה הטלוויזיונית לא היה גם  (חדש)
גיא שבת, 23/06/2001, שעה 17:48
רובוט?
ובכלל..כמה סידרות וסרטי מד''ב ופנטסיה הוקרנו ו\או שודרו בארץ?
אולי מישהו מוכן להכין כתבה על זה?
   כתוב תגובה
בסדרה הטלוויזיונית אכן היה רובוט  (חדש)
אלי שבת, 23/06/2001, שעה 18:53
בתשובה לגיא
יצור מאוס בשם טוויקי עם קול שפעל על העצבים של הצופים כמו שריטה של ציפורניים על לוח.
   כתוב תגובה
Idi Bidi Bidi  (חדש)
Flash שבת, 23/06/2001, שעה 21:04
בתשובה לאלי
   כתוב תגובה
כתבה נהדרת, אלי  (חדש)
גל שבת, 23/06/2001, שעה 20:22
לא ידעתי שלבאק יש היסטוריה כל כך ארוכה ומפוארת.
יופי של סקירה.

אני זוכר איך הייתי צמוד לטלוויזיה
כל פעם שהיה פרק של באק רוגרס
עם טוויקי הרובוט ועם החבר שלו עם ראש נץ
אחחח...

אה... איך אפשר בלי להזכיר גם את דאפי דאק בתפקיד:
Duck Rogers in the 24th and a half century!
   כתוב תגובה
באק רוג'רס בטלוויזיה  (חדש)
אלי יום ראשון, 24/06/2001, שעה 6:14
בתשובה לגל
אכן גם אני זוכר לטובה את סדרת הטלוויזיה. אחד הפרקים שזכורים לי במיוחד היה פרק שבו הופיע השחקן הזקן באסטר קראב , באק רוג'רס ,פלאש גורדון וגם טרזן המקורי , בתור אחד ''קולונל גורדון''. זה הוא לוחם זקן שחוזר מהפנסיה כדי לעזור לבאק רוג'רס ''הצעיר'' יותר כנגד אוייב חדש. ובמהלך הפרק הוא נזכר בימים שבהם רוג'רס עוד לא היה כאשר הוא נלחם באוייבים שונים.
הבדיחה כאן הייתה כמובן בכמה דרגות ..
   כתוב תגובה
באק רוג'רס בטלוויזיה  (חדש)
אלי יום שלישי, 26/06/2001, שעה 6:42
בתשובה לאלי
סדרת באק רוג'רס הטלוויונית הייתה, כפי שאפשר להבין מהכתבה, חביבה עלי למדי. לא שהייתה זאת יצירת מופת , כלל וכלל לא, אבל בהשוואה לכל שאר הדראק של שנות ה-‏70 שהוקרן בארץ היא זהרה כמו אור בהיר. ובהחלט בהשוואה לאחותה ''גאלקטיקה '' שהיתה מצד אחד יקרה בהרבה מבחינת הכספים שהושקעו בה ומצד שני נחותה בהרבה מבחינת התסריטים ( אם כי גלקטיקה הייתה ונשארה אחת מסדרות המד''ב היותר מעניינות בגלל אספקטים אחרים שאינם קשורים לפעלולים ).
ביקורת מעניינת על סדרת הטלוויזיה של באק רוג'רס
נמצאת כאן :
   כתוב תגובה
דאק דודג'רס במאה ה-‏24 וחצי  (חדש)
אלי יום שלישי, 26/06/2001, שעה 7:06
בתשובה לגל
גל לא טרח לפרט מה זה הסרט המצוייר המדובר שהוא ציין את שמו אז אעשה את זה אני . זאת הייתה פרודיה על הקומיקס המפורסם של באק רוג'רס משנות החמישים שבה הברווז דאפי בתור ''דאק דודג'רס'' ועוזרו החזיר נאבקים בכוחות הרשע של ''מרוין ממאדים '' ששואף לפלוש לכדור הארץ כמו כל אנשי המאדים אצל באק רוג'רס המקורי. הסרט המצוייר הזה נחשב היום לקלאסיקה ובשנות השמונים או התישעים נעשה לו סרט המשך שלו נתנו יד אם אינני טועה ג'ורג' לוקס וסטיבן שפילברג.
למעשה זאת כזאת קלאסיקה עד שאפילו במאה ה-‏24 האמיתית ביקום של בבילון 5 יש בו עדיין צופים נלהבים.
היום נעשה מהסרטים האלה משחק נינטנדו ועליו ראו :
ועל מרוין איש המאדים האוייב הגדול של דאק דודג'רס :
   כתוב תגובה
זה לא שהתעצלתי לפרט  (חדש)
גל יום שלישי, 26/06/2001, שעה 13:48
בתשובה לאלי
פשוט, ראיתי את הסרטון רק פעמיים­שלוש לפני מספר שנים
(והייתי רואה אותו שוב אלמלא אחותי מחקה את קלטת הוידאו)
ולכן העלילה של הסרטון זכורה לי מאוד במעורפל, מלבד הקטע
שהוא עולה במעלית למעלה למעלה, צועק דאק דודגרס וכו
ונופל למטה למטה.
   כתוב תגובה
כרגיל אלי, כתבה מצויינת  (חדש)
רז גרינברג יום ראשון, 24/06/2001, שעה 11:57
גם אני זוכר לטוב את סדרת הטלויזיה הודות לשידורים בשבת, אם כי הייתי מעדיף שאף אחד לא יחליט להוציא אותה מהבוידעם ויהפוך אתה מזכרון נוסטלגי נעים לעוד הוכחה לכמה הצופים היו פעם טיפשים (כמו שערוץ AXN עשה עם ''וונדר-וומן''...). יש ברשותי גם כמה גיליונות של ''בוקי'' ובאחד מהם מופיע גם סיפור אודות באק רוג'רס, אך למיטב זכרוני (הגיליונות אינם בהישג ידי כרגע) הסיפור היה יותר בעל אופי ג'יימס- בונדי מאשר אופרת-חלל.
   כתוב תגובה
שמור היטב על חוברות ה''בוקי ''  (חדש)
אלי יום ראשון, 24/06/2001, שעה 18:29
בתשובה לרז גרינברג
שלך רז. יש אספנים שיהיו מוכנים לשלם הרבה מאוד עבורן. היום הן יקרות מציאות ממש.
   כתוב תגובה
תיקון קטן  (חדש)
דותן דימט יום ראשון, 24/06/2001, שעה 14:02
תיקון קטן: שם העט של מחבר ''יומני טרנר'' הוא אנדרו מקדונלד, לא מארשאל. השם הנכון מופיע גם בקישור המעניין שבגוף המאמר.
מעבר לקטנוניות, ישר כח על הסקירה המרתקת.
   כתוב תגובה
אנדרומדה  (חדש)
ארמון יום ראשון, 24/06/2001, שעה 17:55
לי נראה שהסדרה אנדרומדה
בעלת רעיון דומה לבאק ידידנו
שניהם מופיעים אחרי כמה מאות שנים
ומנסים להציל את העולם
   כתוב תגובה
אנדרומדה  (חדש)
אלי יום ראשון, 24/06/2001, שעה 21:08
בתשובה לארמון
מה שנכון נכון. ''אנדרומדה'' מוצגת באופן שיקרי וכהטעיית הציבור כסדרה פרי יצירתו של יוצר ''מסע בין כוכבים '' רודנדברי. הקשר היחיד שיש לטענה זאת למציאות הוא ששם הגיבור דיילן הנט מבוסס על גיבור פילוט לסדרת טלוויזיה שלא נעשתה מעולם שאותו יצר רודנדברי ב-‏1973 בשם ''גנסיס 2'' .
כמו ב''אנדרומדה '' דיילן הנט היתעורר שם בעתיד. אלא שכמו בבאק רוג'רס היה זה בכדור הארץ שבעוד כמה מאות שנים , כדור הארץ שלאחר חורבן גרעיני, בהחלט לא בפוסט אימפריה גלקטית של העתיד.
בעולם העתידני הזה בני אדם רגילים נשלטים בידי מוטנטים מרושעים והגיבור עוזר לאוכלוסייה ולארגון עתידני להילחם בהם .
הרעיון של גנסיס 2 המקורי של רודנדברי מזכיר מאוד את באק רוג'רס . והוא ניסה ליצור אותו מחדש בפילוט נוסף בשם ''כוכב הלכת ארץ '' (1974) עם שחקן אחר בתור דיילן הנט.
וגם שם הגיבור דיילן הנט התעורר (שוב) בכדור הארץ של המאה ה-‏22 שלאחר חורבן גרעיני . ושם הוא פוגש נשים אמזונות שמחזיקות גברים כעבדים . ורק לאחר שהוא מציל אותן מהמוטנטים ( אלה מהסרט הקודם ) הוא מראה להם שגברים יכולים להיות שימושיים במשהו חוץ מכלי עבודה .
פילוט שלישי לסדרה זאת בשם ''עולם חדש מוזר '' נעשה ב-‏1975 והפעם היה מדובר בשלושה אסטרונאוטים ( אחד מהם השחקן שגילם את האנט ב''כוכב הלכת ארץ '' ) שחוזרים לכדור הארץ לאחר 180 שנה ומגלים שכדור הארץ נהרס לאחר סופת מטאורים וכי כדור הארץ מורכב כעת מתרבויות שונות ומשונות שהם יוצאים לסייר בינהם. השם של רודנדברי לא הופיע הפעם בקרדיטים משום מה.
כפי שאפשר לראות מכל זה הקשר בין ''אנדרומדה '' ( שהיא ככל הנראה בעיקר פרי מוחה של אלמנתו של רודנדברי ) ובין כל אלה הוא כללי מאוד וכמעט לא קיים למעט שם הגיבור דיילן הנט.
בכל אופן ברור שרודנדברי הושפע מאוד מהרעיון של ''באק רוג'רס '' על האדם בן ימינו שמתעורר בעתיד ומוצא עולם שונה מאוד מכל המוכר לו .
   כתוב תגובה
בריק ברדפורד  (חדש)
אלי יום ראשון, 24/06/2001, שעה 21:29
המתחרה הידוע ביותר של באק רוג'רס היה פלאש גורדון שבמידה רבה נוצר כחיקוי . אולם בשנות ה-‏30 וה-‏40 היה לו מתחרה נוסף שהיה ידוע אז כמעט בו במדה אם כי הוא ידוע הרבה פחות היום. זה היה בריק ברדפורד שהוא ביחד עם באק ופלאש נחשבים לשלישיית גיבורי המד''ב הגדולים ביותר של הקומיקס.

בריק ברדפורד (1933-1987)
הייתה סידרת מדע בידיוני שנוצרה בידי ויליאם ריט וקלארנס גרי על עלילותיו של גיבור הטס בחלל ונוסע בזמן לעולמות שונים.
הוא מגיע למעמקי האדמה ולעולם שבתוך האטום ונילחם שם במיקרובים ענקיים ומגלה ארצות אבודות שונות כמו ארץ של אנשים שרוכבים על דינוזאורים.
אבל יותר מכל הוא התפרסם במסעותיו בזמן לעבר ולעתידבמכונת זמן . אכן בריק ברדפורד הוא הגיבור הראשון שתואר כנוסע בזמן באופן קבוע והסיפורים על עלילותיו היו אפיים ובין הארוכים ביותר שהתפרסמו אי פעם במדיום הקומיקס.כל סיפור רץ במשך שנים ממש!
כמה סיפורים עליו הופיעו גם בעברית .
במגזין קומיקס בשם ''עולם הפלא '' שהופיע ב-‏1956 ושם הופיע סיפור על הרפתקאותיו של בריק בכוכב הלכת צדק .
וכן הופיעו שני סיפורים גם במגזין ''בוקי ''
הסיפורים שהופיעו ב''בוקי'' צויירו בידי פאול נוריס.
מבצע תוהו ובוהו בחוברת 5
שבו בריק ברדפורד נאבק בקומוניסטים סינים ששבו אותו .
השיבה לפנילה 13
שבו בריק יוצא לכוכב פנילה ששם הנסיכה השולטת מאוהבת בו . ונאבק בארוסה המקנה של הנסיכה מנסה לרצוח אותו.
זה הכל. יותר לא הופיעו סיפורים על עלילותיו של בריק ברדפורד בעברית אולי משום אלה היו משעממים ביותר וכלל לא התקרבו לרמה של הסיפורים על עלילות באק רוג'רס ופלאש גורדון שהופיעו בו זמנית בעברית. הסיפורים המפורסמים על עלילותיו של ברדפורד משנות ה-‏30 לא תורגמו כלל , וכך הקורא העברי לא יכל להכירו במיטבו , וחבל.
   כתוב תגובה
פרט מענין  (חדש)
ארז לנדוור יום שלישי, 26/06/2001, שעה 11:25
בתשובה לאלי
על סמך אנתולוגית מד''ב שברשותי, נשק הבזוקה הומצא לראשונה בסיפור של באק רוג'רס.
   כתוב תגובה
למיטב ידיעתי,  (חדש)
ניר יניב יום שלישי, 26/06/2001, שעה 11:42
בתשובה לארז לנדוור
הומצאה הבזוקה (האמיתית) על ידי חלוץ הרקטאות רוברט גודארד, וזאת עוד בטרם פרצה מלחמת העולם השניה. איני יודע מה קדם למה, ואם היתה לו לגודארד נגיעה כלשהיא למד''ב - אם ידוע הדבר למישהו, יתכבד ויאיר את עינינו.
   כתוב תגובה
למיטב ידיעתי,  (חדש)
עמנואל יום שישי, 29/06/2001, שעה 7:50
בתשובה לניר יניב
אכן, היתה לגודרד נגיעה למד''ב, ואפילו הדוקה מאוד. לדבריו, הוא הגיע למד''ב בעקבות סיפורי ''בארסום'' של אדגר רייס ברואוז. כפי שסיפר זאת, הוא ישב יום אחד (מתישהו בשנות העשרים)בין ענפי עץ, צפה במאדים וניסה לתאר לעצמו דרך להגיע אליו (ג'ון קרטר של ברואוז הגיע בטלפורטציה). לאחר הרהור קל הגיע למסקנה שצריך בשביל זה טיל, ומשהתחיל להתעניין בנושא, גילה את קונסטנטין ציולקובסקי, אביה הרוחני של הטילאות.
גודרד התחיל לבנות טילים, אבל איש בארה''ב לא התייחס אליו ברצינות, והוא התקשה להשיג מימון. הגרמנים, לעומת זאת, נדלקו עליו.
כלומר, שושלת היוחסין של הטילים מתנהלת בערך כך: הסינים של תחילת האלף השני, שהשתמשו ברקטות במלחמה; מרקו פולו, שבישר עליהם לעולם המערבי; קונסטנטין ציולקובסקי הרוסי, שהתחיל לפתח את רעיון הטיל לחלל במאה ה-‏19; גודרד; הרמן אוברת ותלמידו ורנר פון בראון, ומעריצם פריץ לאנג במאי הקולנוע, שהמציא את הספירה לאחור; ולבסוף נאס''א.
למרות האמור לעיל, היו כמה אמריקאים שהתייחסו ברצינות לגודרד, אם כי לא היו מסוגלים להעמיד לרשותו תקציבים: סופרי המד''ב. למשל היינליין, בהיסטוריה של העתיד שלו, קרא את מרכז חקר החלל של ארה''ב על שם גודרד. רק כעבור שנים החליטה נאס''א לקרוא לאחד המרכזים שלה בשם זה.
   כתוב תגובה
חייו של גודארד  (חדש)
ניר יניב יום שישי, 29/06/2001, שעה 13:54
בתשובה לעמנואל
אכן מזכירים, באופן חשוד, כמה מסיפוריו של היינליין - המדען הבונה רקטות בחצר ביתו וכו'...

תמיד נדהמתי לנוכח איטיות התקדמותם של האמריקאים בתחום החלל לאחר המלחמה, למרות שקיבלו את פון בראון וכמעט את כל שאר החבר'ה מפנמונדה, שלא לדבר על טילים וחלקי חילוף. מוזר. אני תוהה האם גם לסובייטים היה ''גודארד'' או ''פון בראון'' משלהם...
   כתוב תגובה
גודראד הרוסי  (חדש)
אלי יום שישי, 29/06/2001, שעה 14:18
בתשובה לניר יניב
לרוסים בהחלט היה גודראד משלהם . שמו היה דומני קונגריב או משהו מעין זה ,הוא היה ראש תוכנית החלל שלהם מימיה הראשונים ( לאחר שהיה כלוא כמה שנים בגולאגים של סטאלין ). הוא היגיע לחקר החלל כתוצאה מאהבתו לסיפורים של וורן וציולקובסקי .
   כתוב תגובה
גודראד הרוסי  (חדש)
אלי יום שישי, 29/06/2001, שעה 14:37
בתשובה לאלי
במחשבה שניה שמו היה קורולב ולא כפי שנכתב.
   כתוב תגובה
רקטות  (חדש)
אלי יום שישי, 29/06/2001, שעה 14:23
בתשובה לעמנואל
כאמצעי של טיסה לחלל מופיעים עוד באגדות סיניות על מישהו שניסה לעוף איתם לאוויר.
במאה ה-‏17 הסייף בעל האף הארוך סירנו דה ברג'ראק כתב סיפור על מסע לירח שבו נוסו אחת אחרי השניה כמה שיטות שונות להגיע למטרה הנכספת כולל שימוש ברקטות. אבל השיטה שהצליחה לבסוף הייתה שונה לגמרי, זה היה שימוש בטל ...
ז'ול וורן גם כן היה מודע כנראה לאפשרות של שימוש ברקטות לטיסה בחלל אם כי חשב עליהם ככוח עזר בלבד. וכנראה היה עוד סופר צרפתי מהמאה ה-‏19 בשם אשיל ארו שהשתמש בהם לצרכי מסע לונוס. אבל אלה הם הכל, לפני ציולקובסקי.
   כתוב תגובה
ועוד מידע על בריק ברדפורד  (חדש)
אלי יום חמישי, 15/11/2001, שעה 21:08
בתשובה לאלי
גיבור מדע בדיוני נשכח היום , אך ידוע כמעט כמו באק ופלאש בזמנו ניתן למצוא כאן :
היוצר של רשימה זאת של כל
הסיפורים על בריק ברדפורד שהופיעו בארה''ב ובארצות אחרות , הוא ארתור לוטרי. הנ''ל הוא מומחה לפלאש גורדון שסורק אחרי כל הופעה שלו ברחבי העולם כולל ישראל.
   כתוב תגובה
ועוד מידע על בריק ברדפורד  (חדש)
אלי יום שישי, 16/11/2001, שעה 8:15
בתשובה לאלי
ניתן כאן באתר שנותן סקיחרה מצויינת על גיבור החלל והנוסע בזמן השכוח כיום :
   כתוב תגובה
תמונה זוגית של באק ווילמה  (חדש)
אלי יום שלישי, 26/06/2001, שעה 22:57
תמונה חמודה של הזוג החללי באק רוג'רס ווילמה דירינג כפי שצוירה בידי צייר הקומיקס הידוע ג'רי אורדוי עבור המשחק של T.S.R ,נמצאת כאן :
   כתוב תגובה
באק רוג'רס וריצ'ארד סאטון  (חדש)
אלי יום חמישי, 28/06/2001, שעה 14:31
מעניין לחשוב מה היה קורה אילו במקום הסיפור של נולאן על אנטוני רוג'רס , היה נבחר כבסיס לסדרת הקומיקס סיפורו של א.א. סמית שהופיע באותה החוברת, שהיה החלק הראשון בסדרת ''סקילארק '' על הרפתקאותיו בחלל של הממציא הגאון ריצ'ארד סאטון ושנחשב לאחד מיצירות היסוד של ספרות ההרפתקאות המדעית הבדיונית. מבחינת האיכות הסיפור של סמית לא נפל במהומה מהסיפור של נולאן. ניתן בהחלט להעלות על הדעת שביקום חלופי כלשהו היה זה סקילארק של סמית שהפך לבסיס של סדרת הקומיקס המדעית הבדיונית הראשונה שבה מככב ''דיק'' סאטון ומאבקין ברחבי הגלקסיה כנגד יריבו הנצחי ''בלקי '' דוקסאן.במקרה כזה היה המד''ב מאבד את אחד מסופריו החשובים הראשונים א. א. סמית. ומאידך אולי מקבל סופר אחר, נולאן.
על א.א. סמית ראו :
   כתוב תגובה
עוד ניתן להרהר  (חדש)
רז גרינברג יום רביעי, 26/09/2001, שעה 11:44
בתשובה לאלי
מה היה קורה אילו ''פלאש גורדון'' היה הופך לגיבור זיכיון המד''ב המצליח ביותר של כל הזמנים במקום לוק סקייווקר, האן סולו והנסיכה ליאה? זה היה קרוב מאוד להתרחש: כאשר ביקש ג'ורג' לוקאס ליצור סרט מד''ב אפי בשנות ה-‏70, הוא פנה למחזיקי הזכויות על דמותו של ''פלאש גורדון'' והתעניין בהפקת סרט אודותיו. מחזיקי הזכויות לא דחו אותו על הסף אבל התייחסו אליו בקרירות, דרשו המון כסף והערימו עליו בעיות שונות ומשונות - מה שבדיעבד התברר כאחת ההחלטות הפיננסיות האומללות ביותר בתולדות עסקי השעשועים.
לוקאס הרים ידיים מהניסיון לביים סרט על פי ''פלאש גורדון'' והתיישב לכתוב תסריט בשם ''מלחמת הכוכבים''.
ההמשך ידוע.
   כתוב תגובה
עוד ניתן להרהר  (חדש)
אלי יום רביעי, 26/09/2001, שעה 16:30
בתשובה לרז גרינברג
מה היה קורא אילו המוציא לאור מ. מזרחי היה מוציא לאור סדרת קומיקס על פלאש גורדון כפי שתיכנן לעשות בראשית שנות השבעים. אך גם כאן הזכויות התגלו כיקרות מדי ובמקום זאת החל להוציא לאור את הסדרות הזולות יותר של טרזן , טקס גיבור המערב הפרוע, תולדות המערב הפרוע וזאגור, סדרות שזכו להצלחה גדולה.
קומיקס המד''ב הישראלי לעומת זאת חטף מכה קשה.
   כתוב תגובה
הנשמה האחת עשרה???  (חדש)
עידו רייף יום חמישי, 28/06/2001, שעה 19:28
באק רוג'רס חי!
גיבור הסדרה ''פארסקייפ'', ג'ון קרייטון, הוא אסטרונאוט אמיץ וכל כך אמריקאי, שנזרק בעזרת חור תולעת לחלק מרוחק של החלל ובעזרת ידידיו החייזרים הופך להיות מעין אגדה חיה.
יש הרבה מאוד השראה שנלקחה מדמותו של רוג'רס בקרייטון, ואחת מסממניה הוא מנהגו הבלתי פוסק של קרייטון לפלוט ביטויים ואיזכורים של תרבות הפופ של סוף המאה העשרים של כדור הארץ, שהם כמובן ג'יבריש חסר משמעות לשאר הצוות. אבל קרייטון (תודה לאל) הוא לא בדיוק באק העשוי ללא חת, אלא חלק עדכון מסיבי וחלק פארודיה. הסדרה מתארת אותו כאשי הגון ואינטליגנטי שאינו מסוגל להבין בדיוק את העולם שלתוכו נקלע ולכן רוב תוכניותיו נכשלות. עוד חידוש הוא שקרייטון במרוצת העונה השניה יוצא לאט לאט מדעתו.
   כתוב תגובה
ולזה, ניר  (חדש)
שלמקו יום שישי, 29/06/2001, שעה 0:41
בתשובה לעידו רייף
הייתי מבקש מהדג להוסיף תגית של ספוילר לעיצוב של האתר.
   כתוב תגובה
Doooogh!  (חדש)
עידו רייף יום שישי, 29/06/2001, שעה 11:56
בתשובה לשלמקו
למרות שזה לא ספויילר רציני, אלא יותר מעין מוטיב מאוד כללי לעונה השניה, אני מתנצל.
   כתוב תגובה
כנפי הרעם  (חדש)
רות יום שישי, 29/06/2001, שעה 18:17
אני פשוט לא יכולה להתאפק. אמנם לא כל כך קשור אבל הכתבה על באק רוג'רס גרמה לי לחזור אחורה בנוסטלגיה, רחוק רחוק לימי ראשית הטלויזיה בישראל. לא היו עדיין שידורי ישראל וקלטנו את השידורים של הטלויזיה הירדנית. אז ערכתי את ההכרות הראשונה והגורלית שלי עם המדע הבדיוני - התמכרתי לסדרה כנפי הרעם צפיתי בה בדבקות . יותר מאוחר שודרה הסידרה גם בישראל להנאתי הרבה.
נזכרת בנוסטלגיה מהנה.
   כתוב תגובה
חלוצי החלל  (חדש)
גיל יום ראשון, 01/07/2001, שעה 14:07
בתשובה לרות
אם אנחנו עוסקים בנוסטלגיה,
אז אתם זוכרים את חלוצי החלל?
(סידרה מצוירת גדולה מהחיים)

מישהו יודע איפה אפשר להשיג פרקים של הסידרה?

ובאותו עניין:
איך אפשר להשיג את הפרקים של מסע בין כוכבים ושל סטיב אוסטין ששודרו בטלויזה הישראלית (אילו עם התרגום, ששודרו בימי שישי בשעה 15:00), זוכרים את זה?
   כתוב תגובה
חלוצי החלל  (חדש)
גל יום ראשון, 01/07/2001, שעה 14:36
בתשובה לגיל
ראה (או שמא, ראי?) כתבתו של רז גרינברג באתר זה ממש
לגבי מסב­ נסה/נסי באתר של מועדון סטארבייס 972
   כתוב תגובה
חלוצי החלל  (חדש)
lamasu יום ראשון, 01/07/2001, שעה 15:40
בתשובה לגל
You can watch the complete first series of Star Blazers on www.Cartoonetwork/toonami/reactor
or on www.studionext.com
the second is very slow and tend to crash all the time. toonami devided every episode to 4 streams which makes it easier to watch online
   כתוב תגובה
  (חדש)
יוני יום שני, 02/07/2001, שעה 18:26
אלי, הרשימה שלך מעניינת ומחדשת.
ראיתי בזמנו את כל פרקי סידרת הטלוויזיה שהוקרנו בארץ, ואני זוכר שהם התחילו טוב, אך בהמשך הפכו לפחות מעניינים.
אתה מזכיר את מאבקו של באק רוג'רס בבנו בן התערובת מורדרד. מעניין, זה היה שמו של בנו של המלך ארתור שנולד לו מאחותו או מאחותו למחצה, אני לא בטוח, מורגן לה פיי. מורדרד מורד באביו ובקרב המכריע בין שני הצבאות, לפחות לפי אחת הגירסאות על ארתור ואבירי השולחן העגול, שניהם נהרגים.
   כתוב תגובה
תגובה לכתבה  (חדש)
קובי קמין יום ראשון, 22/07/2001, שעה 20:48
בתשובה ליוני
כתבה מצוינת, מעמיקה ויסודית.
כל הכבוד לאלי אשד.
המשך במחקריך והית אך שמח.
   כתוב תגובה
באק רוג'רס במגזין ''בוקי''  (חדש)
אלי יום שישי, 16/11/2001, שעה 6:21
להלן הסיפורים שהופיעו על באק רוג'רס במגזין ''בוקי''.
כולם אויירו בידי ג'ורג' טוסקה ונכתבו בידי סוןפר המדע הבדיוני פריץ לייבר , סופרת המדע הבדיוני ג'ודית מריל ואדם בשם הווארד ליס.

הסיפורים מופיעים כאן לפי הסדר הכרונולוגי של הופעתם בארה''ב ששם היה סדר ברור מאוד לסיפורים וכל סיפור היה המתחיל בתמונה המסיימת של קודמו .
( ב''בוקי''הם הופיעו
בצורה לא מסודרת)

1. הכפיל העולה באבק. חוב' 15-16
THE DUPLICATOR (1960) ׂ
באק יוצא עם סטאריק הנוכל לכוכב הנטוש סטארוק ובו המציא פרופסור דארק את מכונת השכפול ששכפוליה מתפוררים כעבור זמן מוגבל.

2. שומר מלכות היופי חוב' 107-109
THE MISS SOLAR SYSTEM BEAUTY PAGEANT (1961)
3בוקי נשלח לשמור על מלכות היופי של מערכת השמש.הן נחטפות בידי קיין וארדלה,הפושעים המסוכנים לכוכב פובה.בוקי ודוקטור הואר יוצאים בעקבותיהם.אולי הסיפור החמוד מכל. קאן וארדלה הם היריבים הקבועים של באק וכאן הם מוצגים בשיא רשעותם ( לחטוף מלכות יופי!) .

3. פניו הרבים של גונגורה חוב' 34
VENUSIAN ACTOR (1961)
אנשי הנמר מהמאדים מנסים לגנוב את ההמצאה המאפשרת שינוי מראה חיצוני בה משתמש השחקן גונגורה ידידו של באק. , כאמצעי נוסף במאמציהם האינסופיים לפלוש ולכבוש אחת ולתמיד את כדזר הארץ.
4. בעקבות שודדי האיזמרגדים חוב' 13-14
NEPTUNE WATER POLO (1961)
ג'אריק מנפטון הוא יצור אמפיבי כוכב נבחרת נפטון שהוא עולם מימי במשחק פולו מים שמגיעה לכדור הארץ כדי להתמודד עם נבחרתו (ומנצחת בקלות את אנשי כדור הארץ היבשתיים ). מן הצד הוא גם גונב איזמרגדים ואינו בוחל ברצח.באק נאלץ להאבק בו בשטח הטבעי שלו -מתחת למים.
5. זהירות,אורחים! חוב' 46-48
OBERON OF ALFA -C (1961)
שליטו השמן והזללן של עולם זר מגיע לכדור הארץ על מנת ללמוד על כל החידושים והפיתוחים הקולינאריים של מערכת השמש .בנו הצעיר והפרקטי יותר דווקא מתעניין בריגול במתקני הצבא במטרה לפלוש לכדור הארץ ולא רק על מנת לזלול את מטעמי המטבחים שלו. סיפור מצחיק מאוד שמראה היטב אתה הומור שהיה קיים בסדרה זאת.
6.זרים בעיר חוב' 70-72
MR MACE (1962)
אסטרואיד עשיר ביהלומים חודר למערכת השמש ונוחת בשטח שומם.באק מנסה לעזור לבעלת האסטרואיד להלחם בעשיר מהארץ החושק באוצרות האסטרואיד.

7.הצופן בסכנה חוב' 40-41
MR. NATURAL (1962)
אוסקר ביץ מסתבך בחובות של אישתו
ונאלץ למסור את צופן הארץ הסודי לבעל הקזינו המושחת.באק צריך להציל את הצופן מהפושע המוכן למכור אותו למרבה במחיר.

8.טיסה במהירות האור חוב' 54
GOOGIE (1962)
באק יוצא לעצור אנדרואיד שיצא מכלל שליטה והפך לקטלני.בנתיים נכנסת לחייו אהבה חדשה בדמותה של המדענית קרול דאיין.
9-10 בוקי נלחם לחייו חוב' 60-63
SURVIVAL KIT (1962)
HUK`S HOSTAGE (1962)
(במקור האמריקני זהו סיפור בן שני חלקים עם שמות שונים).
חוקר בנושא השרדות בחלל בשם ארלן מנסה לרצוח את באק במהלך ניסוי משותף בכדי להשיג לעצמו את קרול.באק וקרול ניצלים
אך מגיעים לכוכב של פראים הדורשים מהם להלחם על חייהם.הטייס המחלץ שלהם מפסיד בקרב.באק מקבל הזדמנות לקרב חוזר בעוד חודש,ולחזור הביתה.
בחלק השני באק יוצא לקרב אכזרי עם מנהיג הפראים אדיר הכוח.

11.הרובוט בעל ציפורני הנץ חוב' 19
DEADLY TOY (1963)
יצרן צעצועים יוצר רובוט צעצוע שמן הצד שודד את בתיהם של אלה שקנו אותו לילדיהם.

12.תעלומת רגל העגור 22
WHOOPING CRANES (1963)
מרבצי ראדיום יקרים מתגלים בידי חוקר ציפורים. כנופיית פושעים רוצה לשדוד אותם.באק יוצא לקרב.
13.הרפתקאה בכוכבן- 101: חוב' 12
TRANSIENT (1963)
משלחת של הארץ בליווי באק יוצאת לחקור כוכבן מסתורי ואת היצורים האמפיביים שבו.אחד הסיפורים המעולים ומצליח להעביר היטב אתה תחושה של עולם זר ומסתורי והחיזרים המוזרים שבו שאותם חוקרים באק ומשלחתו.

14.שחמט על כוכבית הניסוי חוב' 1
ׂCHESS (1964)
באק וידידו ג'יימס יוצאים לכוכבית לשחק שח עם אניטה,שליטת הכוכבית.זו האחרונה מנסה לרצוח אותם תוך כדי משחק שח אמיתי וקטלני מאוד.השחקנים במשחק השחמט הם בני אדם שבכל פעם שמישהו מהם מורד מהלוח הוא מוצא להורג.

15.החטיפה באולמפיאדה הבינכוכבית חוב' 4
OLYMPICS ( 1964)
באק יוצא לאבטח אולימפיאדה ולשחרר
ספורטאית חטופה מקבוצת מהמרים,בכדי שהכוכב החדש האוהב אותה מנבחרת הארץ לא יפגע בהימור שעשו.

ג'ורג טוסקה אייר במקור 52 סיפורים. מתוכם 22 בימי ראשון ( שאז היה עמוד קומיקס שלם על באק רוג'רס ) והשאר יומיים ( שאז הייתה רק שורה אחת על עלילותיו).
בוקי פרסם 14 סיפורים מקוריים מתוך השבועיים ורק סיפור אחד ''שומר מלכות היופי'' מן היומיים
כפי שניתן לראות ממספרי החוברות הרצף הכרונולוגי לא היה קיים. משום מה הסיפורים הוצגו כמעט בסדר הפוך לרצף הכרונולוגי המקורי שלהם.
על פריץ ליבר ראו ב:
על ג'ודית מריל
על ג'ורג טוסקה האמן של באק רוג'רס :
   כתוב תגובה
באק רוג'רס במגזין ''בוקי''  (חדש)
אלי שבת, 17/11/2001, שעה 6:58
בתשובה לאלי
אם יש מישהו שמעוניין לקרוא שוב את סיפורי באק רוג'רס במגזין ''בוקי''.....
חוברות ''בוקי'' הן כיום נדירות ביותר אין אף אספן ידוע בארץ שיש לו את כולם ומעטים ביותר שיש להם אף רק חלק מהם. וגם החוברות הקיימות הולכות ומתפוררות .
ובכן …לראשונה בארץ נעשה ניסיון לשמר חלק חשוב זה של התרבות הפופולארית העברית . חלק גדול מאוד מכלל הסיפורים שהופיעו ב-‏170 הגיליונות הועלה על שני תקליטורים שכוללים גם את כל העטיפות הצבעוניות של בוקי ואינדקס של המגזין וכעת באמצעות פלאי הטכנולוגיה אפשר ''לדפדף '' מחדש בכל חוברות וסיפורי המגזין .
כל מי שקרא פעם את בוקי ושרוצה להיזכר בו שוב וגם לקרוא בו סיפורים שלא קרא מעולם ב''בזמן אמיתי'' ,וגם מי שלא היכיר את המגזין אבל רוצה את התקליטורים שיצור קשר עם אלון בטלפון :
03-9223171
   כתוב תגובה
תקליטור באק רוג'רס  (חדש)
אלי יום ראשון, 20/10/2002, שעה 15:51
בתשובה לאלי
אלון איצ'קוביץ' מדווח שהוא הישיג את כלל סיפורי הקומיקס המקוריים של באק רוג'רס כפי שאויירו בידי ג'ורג' טוסקה ( ושכמה מהם נכתבו בידי פריץ ליבר ) בשנות השישים . כמה מהסיפורים האלה פורסמו בעברית במגזין ''בוקי '' בשנות השישים .
אלון העלה אותם על תקליטור וזהו למעשה המקום היחיד בעולם שניתן לקרוא אותם מאחר שאת רובם המוחלט אי אפשר להשיג אף בארה''ב. הם מעולם לא פורסמו גם שם לאחר פירסומם המקורי בעיתונים .
אם יש מישהו נוסטלגי לבאק רוג'רס שמעוניין לקרוא סיפורים אלה הוא מוזמן לקרוא סיפורים אלה ,אלון מדווח שהם לא רעים בכלל.
   כתוב תגובה
חליפת ''באק רוג'רס '' סיבה לרצח  (חדש)
אלי יום רביעי, 16/10/2002, שעה 6:39
יש חליפת באק רוג'רס שבעליה מסוגל לעוף איתה במציאות . ויותר מכך היא הייתה גורם לרצח בין שותפים. הללו יצרו חליפה כזאת על סמך הסרטאים שראו בילדותם כמו סרטי ג'מס בונד וניתן להניח גם הקומיקסים של באק רוג'רס שהם המקור האולטימטיבי בתרבות הפופולארית האמריקנית לתליפה זאת .גם הצבא האמריקני פיתח חליפה כזאת בשנות השישים אך נטש את העניין .
אלא ששני אנשים חובבי העניין ניסו לפתח חליפה אמיתית כזאת ווהיצליחו מעל ומעבר למה שהצליחו בעבר והיגיעו כתוצאה מכך לסכסוך רצחני בינהם והחליפה שלהם נעלמה ...
עוד על כך :
   כתוב תגובה
חליפת ''באק רוג'רס '' סיבה לרצח  (חדש)
אלי יום רביעי, 16/10/2002, שעה 19:00
בתשובה לאלי
והנה הקישור שוב :
   כתוב תגובה
באק רוג'רס -סדרת הטלוויזיה  (חדש)
אלי יום שלישי, 10/12/2002, שעה 20:04
רוב האנשים שמכירים היום ( אם בכלל ) את באק רוג'רס ,מכירים אותו מסדרת הטלוויזיה מסוף שנות השבעים בכיכובו של גיל ג'רארד, סדרה שהוקרנה גם בארץ .
סקירה מפורטת בעברית על סדרה זאת יש כאן :
   כתוב תגובה
נוסטלגיה  (חדש)
סער פנרסקי יום חמישי, 10/05/2007, שעה 22:32
סקירה מרתקת !!!

בהתקף של נוסטלגיה חיפשתי אחר מידע על סדרות שריתקו אותי למסך בתור ילד.
באק רוג'רס הייתה סדרה שחיכינו לה במתח וציפייה כל שבת...קשה היום להסביר כמה מוקסמים ומרותקים היינו למסך הטלוויזיה.
באק רוגרס
עם טוויקי הרובוט וראש נץ... הפתיח של הסדרה...שהיה גורם לנו לרוץ אל המסך תוך הזלת ריר על השטיח בבית ההורים, ופחד שמא נחמיץ ולו שנייה אחת יקרה מפז מן הפרק.
אני זוכר עד היום את הסקרנות שלוותה בחשש שחילחל לאורך גופי , מן ההרפתקאות שצפויות לבאק, היכן הוא ינחת?, במיהוא יפגוש?, מי יהיו אויביו...
סדרה שגרמה לי רצון עז לחקור את כל תופעת העב''מים המרתקת ולקרוא כל ספר או מסמך שידי הייתה משגת.
כמובן שיש להזכיר בנשימה אחת את הסדרה ''וי'' המצמררת והמדהימה לא פחות, ''פלאש גורדון'' ואת ''סטיב אוסטין'' האלמותי...THE SIX MILLION DOLLAR MAN
אם יורשה לי בהתקף הנוסטלגיה האישי והרגעי שלי...
להזכיר אף את הסדרות שמעבירות בי צמרמורת לא פחות ) ואין בי צל של ספק שלא רק בי(
''האיש מהאטלנטיס''...
''וונדר וומן'',''מנהרת הזמן'', ''מקגיוור'' שבזכותו התעניינתי רבות בענף ההוקי קרח...
''אביר הדרכים'' )והדיבוב המצחיק לגרמנית שראיתי בביקוריי בגרמניה(, והסדרה המופלאה אשר ריתקה אותנו למסך לא פחות...באימה ופחד לא מוסברים...והיא...''האיים האבודים''
אוףףףף אילו סדרות וזכרונות...
והרשו לי לקנח בצלילים המשכרים של : ''הו הא ג'ינג'ס חאן''...
:-(
   כתוב תגובה
נוסטלגיה  (חדש)
סער פנרסקי יום חמישי, 10/05/2007, שעה 22:34
בתשובה לסער פנרסקי
הסמיילי יצא לי בטעות עצוב...

הוא כמובן :

:-) !!!
   כתוב תגובה

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.