על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

Ancillary Justice
ספרים / אהוד מימון
16/08/14
תגובות: 0  
סוס ורוכבו רמה בים
ספרים / נועה רייכמן
03/05/14
תגובות: 0  
קוקטייל עם טעם לוואי
ספרים / אהוד מימון
05/04/14
תגובות: 3  
לילד יש פוטנציאל
ספרים / נועה רייכמן
22/03/14
תגובות: 0  
במעלה המדרגות היורדות
ספרים / אהוד מימון
23/11/13
תגובות: 0  
לא הדיסטופיה שעליה חשבתם
ספרים / איתי שלמקוביץ
21/10/13
תגובות: 0  
החיים, בעיר קטנה
ספרים / קרן לנדסמן
06/10/13
תגובות: 0  
משחק ילדים?
ספרים / קרן לנדסמן
17/08/13
תגובות: 1  
לא בדיוק סימפוניה
ספרים / אהוד מימון
04/08/13
תגובות: 3  
דרושות מילים לתמונות
ספרים / אהוד מימון
15/06/13
תגובות: 1  
כשאשלין פגשה את קינאן
ספרים / קרן לנדסמן
11/05/13
תגובות: 1  
לשם ובחזרה, ולשם
ספרים / נועה רייכמן
19/04/13
תגובות: 2  
דרושים מספריים
ספרים / אהוד מימון
06/04/13
תגובות: 7  
בחזרה לעתיד שלא היה
ספרים / קרן לנדסמן
16/03/13
תגובות: 5  
להתחיל באומץ
ספרים / נועה רייכמן
02/02/13
תגובות: 0  

אמא רוסיה
ספרים / רמי שלהבת
יום שני, 11/10/2004, שעה 0:02

'אויבים' של לי הוגן, המשכו של 'בלארוס' – ביקורת


ביקורת זו הופיעה בגליון 22-3 של המימד העשירי, ספטמבר 2004

סדרות אינן עניין נדיר במדע הבדיוני. אחרי הכל, הז'אנר דורש מכותביו לברוא עולמות חדשים כמעט מאפס, והפיתוי להמשיך לפתח את העולם משמעותי תמיד, הן מצדו של הסופר והן מצד הקוראים. לפיתוי הזה יש יתרונות משמעותיים, אך יש לו גם מחיר. הן הטוב והן הרע שבכתיבת ספרי ההמשך מתבטאים ב'אויבים', ספרה החדש של לי הוגן.
הוצאת אופוס פרסמה בשנה שעברה את 'בלארוס', אופרת חלל מהנה ששילבה תככים פוליטיים ואישיים, מלחמה בין גזעים, טכנולוגיה גבוהה ונפילתה. לצד כל אלה עמד קורטוב של מיסטיקה, שהתגלם בראש ובראשונה בדמותה של באבא יאגא, יצוגה הסימבולי של אמא רוסיה. עלילת הספר ליוותה את אנדרי מירוננקו, יורש משפחת הצאר הרוסי, שהקים מושבה אנושית חדשה בכוכב הלכת בלארוס, אותה שאף להפוך למעין אוטופיה. הנסיבות אילצו אותו להלחם בשתי מלחמות במקביל, ולשרוד את שתיהן – אך במחיר נורא.
עלילת 'אויבים' מביאה אותנו לאותו מקום, בלארוס, כאלף שנה לאחר מותו של מירוננקו, ומשתמשת בכלים דומים מאד לאלה שמהם נבנה הספר הקודם: תככים, מלחמות, טכנולוגיה גבוהה, ננוטכנולוגיה, וכמובן – באבא יאגא. הקונפליקט בין בני האדם ובין ''האויבים'', שבט החייזרים האכזרי החי בעולם, נמשך, והמושבה האנושית בבלארוס נאבקת בחבלי השיקום הארוכים ובנסיונות לשלב אותה מחדש עם האיחוד הגלקטי שקם על חורבות הרפובליקה של הספר הקודם.
לטוב ולרע, צלו של הספר הקודם רובץ על 'אויבים'. הוא אמנם מתיימר לעמוד בפני עצמו, אך נראה שהרבה יאבד למי שינסה לקרוא אותו בלי להכיר את עלילות אנדריי מירוננקו וחבריו בעת הקמת המושבה האנושית בבלארוס. הוגן מנסה לפצות על כך באמצעות הפיכת מירוננקו למעין מיתוס שרוחו שורה על העלילה, ובהכנסה מבוקרת של תזכורות מהעבר, אך הפיצוי חלקי בלבד. אם לא די בכך, 'אויבים' מחזיר לתמונה לא רק את צלו של אנדריי מירוננקו, אלא גם כמה מהדמויות הראשיות של הספר הקודם, בכלל זה גריגורי (לוחם אנושי אנדרואידי למחצה שמת בספר הקודם, אך תודעתו שרדה בחלקה ב''אוואטאר'' שלו: רכיב אלקטרוני ששכן בעינו ואשר שרד לאחר מותו), באבא יאגא, וכמה דמויות פחות צפויות שמוטב שלא אחשוף כאן. לאלה נוספות כמה דמויות חדשות ומרשימות, שלהחלטותיהן יהיו השפעות רבות על עתידה של בלארוס ועל עתיד האנושות והאויבים. ביניהן יש שתיים בולטות במיוחד: ארגוס, שגריר האיחוד הגלקטי בבלארוס, וסרינה, בת למשפחה השולטת בבלארוס, הסובלת מעיוות מולד המחייב אותה לעטות רעלה על פניה.
'אויבים' הוא המשך מאוחר של 'בלארוס', אך לא פחות מכך הוא הקדמה לספר שיבוא אחריו. נראה שהוגן כותבת את הסדרה שלה ממשבר למשבר, ו'אויבים' מהווה מוקד בתהליך הבשלתם של תהליכים שיובילו להתמודדויות קשות בעתיד, ולמלחמות קשות שיחבקו את היקום הידוע כולו, ואף מעבר לו. כמשתמע משמו, הספר חושף בפנינו את האויבים האורבים לאנושות, ואלה, מסתבר, שוכנים לא רק בבלארוס וכוללים יותר משבט אחד, או גזע אחד. בעוד הקונפליקט המצומצם יחסית על פני בלארוס הולך ומתקרב להכרעה, המלחמה הגדולה יותר רק מתחילה, ו'אויבים' מסתפק בהצגת הנפשות הפועלות בה, אך לא הרבה מעבר לכך.
מי שקרא ואהב את 'בלארוס', קרוב לודאי שיהנה גם מ'אויבים', גם אם הספר לא מגיע לעוצמות המאבק הטוטלי שהיה בספר הקודם, או לאלה הצפויות בעתידו של היקום שמציירת לנו הוגן. מי שמצפה ליצירה העומדת בפני עצמה או לרעיונות חדשים, יגלה רק מעט מאלה. 'אויבים' הוא חוליה בשרשרת עלילתית בתוך אופרה רחבה בהרבה. כשמסתכלים בו בפני עצמו, מדובר בספר חביב, אך לא הרבה מעבר לכך. הערך המוסף שלו יכול להיות בסופו של דבר בחלקו בתמונה הכוללת רוויית התככים והמלחמות של היקום שמנסה לי הוגן לברוא. נכון לעכשיו, אחרי שני ספרים, התמונה הזאת חלקית בלבד.אויבים (Enemies)
מאת לי הוגן (Lee Hogan)
תרגום: יעל סלע-שפירו
הוצאת אופוס, 2003
326 עמודיםאויבים – פרק א'
המימד העשירי

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.