על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

החינמניה מס' 38
שונות / המערכת
27/09/14
תגובות: 2  
החינמניה מס' 37
שונות / המערכת
12/07/14
תגובות: 1  
הגשת אירועים לאייקון 2014
שונות / המערכת
23/06/14
תגובות: 0  
תיקוצ'יקים ועולמות אחרים
שונות / איתי ליבנה
31/05/14
תגובות: 1  
החינמניה מס' 36
שונות / המערכת
26/04/14
תגובות: 0  
החינמניה מס' 35
שונות / המערכת
08/03/14
תגובות: 0  
פרס גפן 2014
שונות / המערכת
05/03/14
תגובות: 4  
קול קורא להגשת סיפורים
שונות / המערכת
15/02/14
תגובות: 0  
החינמניה מס' 33
שונות / המערכת
03/11/13
תגובות: 0  
קול קורא
שונות / המערכת
29/09/13
תגובות: 0  
החינמניה מס' 32
שונות / המערכת
07/09/13
תגובות: 2  
דיווחים חיים מוורלדקון
שונות / המערכת
24/08/13
תגובות: 0  
החינמניה מס' 31
שונות / המערכת
21/07/13
תגובות: 0  
החינמניה מס' 30
שונות / המערכת
27/05/13
תגובות: 0  
הרועה האחרון - סרט מסע פנטסטי
שונות / המערכת
02/04/13
תגובות: 0  

מסע בין כוכבים - החטא הפנטסטי
שונות / ניר יניב
יום שישי, 05/05/2000, שעה 0:00

ניר הזועם בדרכים מכה שנית


טור אישי, הופיע בגליון מספר 5 של המימד העשירי, מרץ 1998


עבר זמן רב מאד מאז הפעם האחרונה בה הקאתי על מישהו בפרהסיה, והמנהג נעשה אף קשה עוד יותר לנוכח השמוש ההולך וגובר בדואר אלקטרוני בימים נאורים אלו. זהו מזלי הטוב מן הסתם, שכן לו הביעו אחדים מבני שיחי את דיעותיהם תוך שמוש במדיה טבעית יותר, ודאי הייתי מתפגר מאיבוד נוזלים.
במה הדברים אמורים?
ציטוט: ''שלום ניר, שמי X ואני חובב ותיק מאד של מדע בדיוני ובעל ידע נרחב בתחום. מזה שנים אני צופה ב-Star Trek כל שבוע...''
ציטוט: ''...פיליפ ק. דיק? לא מכיר שום פיליפ! אני לא רואה לילה גוב, רק Star Trek ו-X-Files...''
מדובר כאן בשתי תופעות הרות אסון. האחת – הכמות הגדולה להבעית של צופי Star Trek (להלן ST) ההופכים את הסדרה למרכז עולמם, והבטוחים כי דבר זה עושה אותם חובבי מדע בדיוני. השניה – נטייתם ההולכת וגוברת של אותם צופים – ביחוד הצעירים שבהם – למשוך ידם מקריאת ספרי מד''ב. תופעה זו הנה, כמובן, רק חלק קטן מגל הברבריזציה הטלויזיונית השוטף אותנו מאז שנות השבעים, אולם היא כואבת במיוחד שכן סדרת ''מד''ב'' גוזלת מן המד''ב האמיתי את החומר האנושי לו הוא זקוק.

ראשית, לטובת כל אלה שאינם יודעים, מהו ST? לא ידוע לי על תרגום מדויק לעברית למושג, אך הוא קיים באנגלית: ST .Pulp עונה באופן כמעט מושלם על הגדרה זו, לאמור: הרבה פיצוצים ושמחות, אפס מדע. לא אטחן מים על נושאים נדושים כגון פעלולי קול בחלל הריק וחייזרים במסכות גומי – ניתן למצוא פגמים בסיסיים בהרבה מאלה. התעלמות מוחלטת מחוקי הפיסיקה (האנטרפרייז נמלטת מכוכב מתפוצץ, נעצרת במרחק כמה שנות אור ממנו, ואכן תוך מספר שניות מגיע אור הפיצוץ אל מסכינו), ההנדסה (אף מהנדס שפוי בדעתו לא היה מוציא תחת ידו משהו הדומה ולו במעט ל-NCC-1701A. עניין של מרכז כובד שגוי וחוסר מסוים בתמוכות. אם היא לא תתפרק – היא תטוס בעיגולים) וההגיון הפשוט (באיזו דוגמה נבחר? הנטיה המוזרה של כל מסע בזמן להסתיים בכדור הארץ במאה העשרים? החייזרים, למרות נסיונותי הנואשים להתעלם מהתופעה? ועוד היד נטויה.)
אולם למרות כל זאת מדובר בסדרה מהנה למדי לצפיה. ביחוד הסדרה המקורית – עם התפתחות הטכנולוגיה הלכה וירדה רמת המשחק, התסריטים הפכו שדה קרב בו פעלולים וטמטום משמשים בערבוביה, וליהודים היתה אורה ושמחה. אך כאמור – לא זו הבעיה.

מה הבעיה אם כן?
הצופים.
במקום לייחס לסדרה את החשיבות הראויה לה, קרי – משהו נחמד לראות בזמן ארוחת הערב, הופכים אותה הצופים למרכז עולמם (התרבותי, במקרה הטוב). ברוב המקרים בהם נתקלתי, התוצר המוגמר של תהליך זה הנו יצור הבטוח בהיותו חובב מד''ב, בידע המדעי שלו ובעליונותו על שאר בני תמותה. אפיונים נפוצים נוספים הם סרבנות עיקשת להתייחס ברצינות למד''ב האמיתי (עוד בעניין מד''ב אמיתי ולא-אמיתי – בהמשך) ונטיה מרנינה לשימוש בתחפושות. זו האחרונה הנה הפן החיובי היחיד של אוהדי ST אותו אני מסוגל להעלות בדעתי. באשר לשאר – אין פלא כי הרבה חובבי מד''ב וסתם אזרחים חפים מפשע נתקפים חלחלה למשמע המלה ''Trekkie''.

וכאן המקום למספר הגדרות. רבים וטובים ניסו להגדיר מהו מד''ב ולהבדיל בינו לבין שאר ז'אנרים קרובים. תמיד ימצאו יוצאים מהכלל, והמקרה שלי אינו יוצא מן הכלל. ההגדרות המובאות כאן הנן, כמובן, ראיית העולם האישית שלי:
1. מד''ב: בראש ובראשונה – הגיון פנימי. ספר/סרט מד''ב מציב תנאים מסוימים, מערכת חוקים מסוימת, ופועל על פיהם. מערכת החוקים עצמה לא חייבת להיות הגיונית או להתאים לראיית העולם שלנו – ההגיון פועל כאשר מערכת החוקים נתונה וקבועה. פרט לכך – רעיון טוב רצוי, ואם יש מעט מדע בפנים, תהיה כוסנו מלאה.
2. פנטסיה: כל השאר.
Pulp .3: כל פנטסיה המתיימרת להיות מד''ב.

אכן, רגע האמת, חברים. מסע בין כוכבים הנה יצירת פנטסיה. החוקים אינם קבועים, אלא משתנים עם גחמות לבו של התסריטאי התורן (מי שיקפוץ בנקודה זו ויזעק ''אבל הרלן אליסון כתב פרק!'' – ברוך הבא לעולם האמיתי – אליסון הוא סופר פנטסיה, נקודה). אין כל הגיון, אין אחידות מדעית (או אחרת), אין כל סיבה להגדיר את הסדרה כמד''ב, למעט הנטיה הציבורית לראות ככזה כל ספר/סרט המתרחש בחלל.כעת, לאחר שפרקתי דברים קשים אלה מעל לבי, אוכל לחזור בנחת למלאכת הרכבת דגם האנטרפרייז העומד בחדרי.
ניר הזועם בדרכים – אנתולוגיה
המימד העשירי
סייברפאנק: כדי למות צריך לחיות קודם - הטור הקודם

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
אוופס - כדור הארץ קורא לך  (חדש)
דודו יום שלישי, 02/09/2003, שעה 14:27
יקירי ST משתמשת ב''תפאורה'' בידיונית כדי לספק רקע לתאור מערכות יחסים בין אנשים.
בכל הפרקים אם תסתכל תוכל לראות שהסביבה כולה ''מותאמת'' לתאור סוג של מערכת יחסים בין אנשים.
בפרק הראשון מטופל הקשר בין מפקד לפקודיו בתנאים מיוחדים.
יש פרקים שמטפלים ב''מה היא אהבה?''. -בפרק אחד מייצרים שלוש פעמים אותה סיטואציה ומראים איך פעמיים שני דמויות ''מתאהבות'' ובפעם השלישית לא!.
יש עוד הרבה דוגמאות - תנסה. - שווה!
   כתוב תגובה
<אנחה>  (חדש)
NY יום שלישי, 02/09/2003, שעה 14:55
בתשובה לדודו
קרא את הכתבה שנית, וכשתבין אותה (סוף סוף?) - הגב שוב.
רמז: משפט הסיום.
   כתוב תגובה
אוופס - כדור הארץ קורא לך  (חדש)
מוחמד אחמד יום רביעי, 28/01/2004, שעה 17:39
בתשובה לדודו
הממממ....

כלומר, יצאנו לחלל ובנינו את כל התפאורה המר... את כל תפאורת הקרטון הזאת, עם האורות המהבהבים והתלבושות ההדוקות ומה לא רק כדי ליצור עוד דרמה פסיכולוגית? סבבה.

''מערכות היחסים'' המתוארות בסדרה הן בנאליות, שבלוניות, חוזרות על עצמן ללא תכלה וללא כל תקווה לאיזשהו קתרזיס או עומק או משהו שיעורר בנו מחשבה לאחר הצפיה... למעשה, זו העלאת גירה של ערכים נוצריים כפי שהם נראים לאחר שהתעכלו בקיבה הקשה של הממוצע המשותף הנמוך ביותר של הציבור האמריקני. אפשר לראות, אבל רק כפיקוח נפש (חלופה למוות משעמום).

וניר - לדעתי גם בפנטסיה צריך שתהיה איזו לוגיקה פנימית ועקביות רעיונית.... או משהו כזה.

ואם לחתום במילה טובה - יש איזו דינמיקה בין הדמויות (למעשה - בין השחקנים הוותיקים של העונות הראשונות) שעושה את הסדרה הזאת נסבלת, לפעמים (ב7 ימים, למשל, אני צופה רק מהסיבה הזאת). אבל סדרות לא נועדו להחכים או להעביר מסרים או רעיונות כלשהם. הן נוצרו כדי לשרוד...... בכל מחיר......

:-)
מ.
   כתוב תגובה
דבר אחד שאני לא מבין הוא...  (חדש)
Bajoran Priest יום ראשון, 08/08/2004, שעה 8:13
מדוע במרבית ההתייחסויות שראיתי בכתבות בתאר האגודה ל''מסע בין כוכבים'' נראה כי ההתייחסות היא בעיקר, או אך ורק ל''הדור הבא'' והסדרה המקורית? לסטאר-טרק, כזכור, יש עוד שתי סדרות, ''חלל עמוק תשע'' ו-''וויאג'ר'' אשר אופי הדמויות והיחסים ביניהן שונים שוני ניכר מאלו של הסדרות ''הקלאסיות''. נוסף על כך, חלל עמוק תשע בעיקר, הכניסה את הפאן של עלילה מתמשכת רצינית, ועושה זאת, לדעתי, טוב מאוד.

ובכן, מספר הערותיי בנושא:
1.לדעתי, צודק כותב המאמר שאדם שחובב סטאר-טרק בלבד, ואף ראה את כל הסדרות והסרטים הנוגעים בעניין, לא יכול באמת להגדיר את עצמו כחובב מדע בדיוני במלוא מובן המילה, אלא כחובב סטאר-טרק בלבד. עם זאת, מותר לו לאדם להיות טרקי כשר למהדרין, ועדיין להיות חובב מד''ב ופנטזיה ''מתוחכם'', ביקורתיוחובב ספרות. <חצים מסתוריים מופנים אל כותב התגובה>
2.לדעתי, לטעון שסטאר-טרק אינה מד''ב היא טענה מעניינת מאוד, אם כי- בסופו של דבר- די מגוחכת. נכון, יש בסטאר-טרק אי-אילו אי דיוקים מדעיים. אז מה? היא סדרת טלוויזיה, וככזו היא מתגמשת על-מנת להיות טלוויזיונית. סדרות מסע בין כוכבים לדורותיהן עושות שימוש בכלים המד''ביים על להציג סיפורים שונים, חלקם מד''ב חברתי(חברות חייזריות עם מאפיינים שונים מהחברות המוכרות לנו), חלקם מד''ב טכנולוגי, ובמקרה של חלל עמוק תשע- סיפור אפי על התנגשות בין לאומים, מערכות אסטרטגיות ומלחמה(ראו גם ערך בבילון5).
   כתוב תגובה
יש הרבה דברים שאתה לא מבין.  (חדש)
Boojie יום ראשון, 08/08/2004, שעה 10:56
בתשובה לBajoran Priest
א. ''פן'' (יחיד של פנים) כותבים בלי א'.
ב. קרא שוב את הטור, שים לב ליחסו של המחבר למסע בין כוכבים, וודאי תבין שהוא אינו מתנגד לאהבה למסע בין כוכבים או לטרקיות.
ג. אם אתה מרגיש שחסרים מאמרים שיתייחסו לח''ע9 או לוויאג'ר, אתה בהחלט מוזמן לכתוב אותם. אתר האגודה מבוסס על חומר שמגיע ממשתתפיו.
ד. בברכה.
   כתוב תגובה
יש המון דברים שאני לא מבין.  (חדש)
Bajoran Priest יום ראשון, 08/08/2004, שעה 21:28
בתשובה לBoojie
א.העובדה שפן נכתבת ללא א' היא לא אחד מהם. את שגיאת הכתיב אני מייחס לשעה בה נכתבה התגובה(שמונה בבוקר, ללא שינה) ולא נותר לי אלא להתנצל התנצלות עמוקה על הטעות המבישה.
ב.דווקא הבנתי את רוחו של המאמר. אני מתנצל אם השתמע מדברי אחרת, וראוי לציין שהערתו האחרונה של הדובר אף שעשעה אותי עד מאוד. עם זאת, ניצלתי את שרשור התגובות הזה כדי להגיב על מגמה כוללת שיותר שנדמה לי שנתקלתי בה, עקב שוטטותי באתר האגודה(המצויין!), שהצבתי לי למטרה לקרוא את כל הארכיון שלו. קראי שוב את התגובה שלי, וודאי תביני שלא טענתי שאני חושב שהדובר מתנגד לטרקיות, אלא כל שניסיתי לעשות הוא לרכך את הטענות נגד היותה מד''ב ונגד היות מעריציה חובבי מד''ב(או לפחות, סבירות גבוהה שיהיו אלה חובבי מד''ב).
נוסף על כך, לאור הנחישות שבה טענת בדיון אחר שמלחמת הכוכבים היא מדע בדיוני אף היא(ובה האי-דיוקים המדעיים גדולים *בהרבה* מאלו של סטאר-טרק) אני מוצא שייתכן בהחלט שתסכימי עימי בנקודה זו.
ג.לשמחתי, התפרצת לדלת פתוחה: )
אני אכן כותב בימים אלו ממש מאמר בנושא חלל עמוק תשע, ומתעתד לפרסם אותו באחד או יותר ממגזיני החובבים, האלקטרוניים או אף הכתובים, אם יחפצו בכך.
ד.בברכה רבה.
   כתוב תגובה
דבר נוסף...  (חדש)
Bajoran Priest יום שני, 09/08/2004, שעה 1:37
בתשובה לBajoran Priest
למרות הרצון הטוב וחיבתו של כותב הטור לדגמים(שאיני שותף לה), בקריאה שלישית של המאמר בהחלט ניתן לזהות התייחסות שלילית, ולו ''לכאורה'', לטרקים עצמם.

''מה הבעיה אם כן?
הצופים.
במקום לייחס לסדרה את החשיבות הראויה לה, קרי - משהו נחמד לראות בזמן ארוחת הערב, הופכים אותה הצופים למרכז עולמם (התרבותי, במקרה הטוב). ברוב המקרים בהם נתקלתי, התוצר המוגמר של תהליך זה הנו יצור הבטוח בהיותו חובב מד''ב, בידע המדעי שלו ובעליונותו על שאר בני תמותה. אפיונים נפוצים נוספים הם סרבנות עיקשת להתייחס ברצינות למד''ב האמיתי (עוד בעניין מד''ב אמיתי ולא-אמיתי - בהמשך) ונטיה מרנינה לשימוש בתחפושות. זו האחרונה הנה הפן החיובי היחיד של אוהדי ST אותו אני מסוגל להעלות בדעתי. באשר לשאר - אין פלא כי הרבה חובבי מד''ב וסתם אזרחים חפים מפשע נתקפים חלחלה למשמע המלה ''Trekkie''.

ברור לי שהכותב לא התייחס לכלל אוכלוסיית הטרקיז, ואני אף מסכים עימו שחבל הדבר אם התמקדות יתר בסדרה כזו או אחרת תמשוך את ידיהם של אנשים מקריאת ספרים. עם זאת, אני בהחלט חושב שדבריו מצריכים תגובה.
דבר ראשון, אוכלוסיית הטרקים אינה עולה בקנה אחד עם זו שתיאר הכותב, לפחות לא זו שאני מכיר.
דבר שני, אני איני מסכים עם מה שעולה ממאמרו, שחובב מד''ב ''רציני'' יראה בסדרת\רות רק משהו נחמד לראות עם ארוחת הערב. אני חובב גדול של מסע בין כוכבים, ובפרט של מסע בין כוכבים:חלל עמוק תשע. ועם זאת קראתי ספרים רבים מאת פרנק הרברט, דן סימונס,טולקין, אורסון סקוט קארד, דאגלאס אדמס ועוד רבים וטובים. ועדיין, חלל עמוק תשע היא אהבתי הראשונה במעלה.
אני מאמין שעם דברי כאן יוכלו להזדהות לא רק חובבי מס''ב, אלא גם חובבי בבילון5, באפי, ואחרים.
   כתוב תגובה
בבקשה..  (חדש)
Bajoran Priest יום שישי, 27/08/2004, שעה 4:42
בתשובה לBajoran Priest
מאמר בנושא חלל עמוק תשע.
להנאתכם : )

   כתוב תגובה
אילו היית קזינטי, היו קוראים לך  (חדש)
Boojie יום שישי, 27/08/2004, שעה 9:01
בתשובה לBajoran Priest
''דובר אל עצמו''.

איך זה קשור למסע בין כוכבים? קשור, קשור. הנה:
   כתוב תגובה
דובר אל עצמי?  (חדש)
Bajoran Priest שבת, 28/08/2004, שעה 5:52
בתשובה לBoojie
אני אמרתי את מה שהיה לי להגיד.

אם מישהו רוצה להגיב לי או לא, זה כבר עניין אחר. :-P
   כתוב תגובה
דובר אל עצמי?  (חדש)
אלמוני יום שני, 26/03/2007, שעה 10:26
בתשובה לBajoran Priest
אחרי שלוש שנים אני מגיבה לך
   כתוב תגובה
דובר אל עצמי?  (חדש)
יצור שעיר וקטן מאלפא קנטאורי יום שני, 14/09/2009, שעה 22:59
בתשובה לאלמוני
ללא ספק - השיחה פה קולחת.
   כתוב תגובה

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.