על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

Ancillary Justice
ספרים / אהוד מימון
16/08/14
תגובות: 0  
סוס ורוכבו רמה בים
ספרים / נועה רייכמן
03/05/14
תגובות: 0  
קוקטייל עם טעם לוואי
ספרים / אהוד מימון
05/04/14
תגובות: 3  
לילד יש פוטנציאל
ספרים / נועה רייכמן
22/03/14
תגובות: 0  
במעלה המדרגות היורדות
ספרים / אהוד מימון
23/11/13
תגובות: 0  
לא הדיסטופיה שעליה חשבתם
ספרים / איתי שלמקוביץ
21/10/13
תגובות: 0  
החיים, בעיר קטנה
ספרים / קרן לנדסמן
06/10/13
תגובות: 0  
משחק ילדים?
ספרים / קרן לנדסמן
17/08/13
תגובות: 1  
לא בדיוק סימפוניה
ספרים / אהוד מימון
04/08/13
תגובות: 3  
דרושות מילים לתמונות
ספרים / אהוד מימון
15/06/13
תגובות: 1  
כשאשלין פגשה את קינאן
ספרים / קרן לנדסמן
11/05/13
תגובות: 1  
לשם ובחזרה, ולשם
ספרים / נועה רייכמן
19/04/13
תגובות: 2  
דרושים מספריים
ספרים / אהוד מימון
06/04/13
תגובות: 7  
בחזרה לעתיד שלא היה
ספרים / קרן לנדסמן
16/03/13
תגובות: 5  
להתחיל באומץ
ספרים / נועה רייכמן
02/02/13
תגובות: 0  

דרקונים עליך, ישראל!
ספרים / דידי חנוך
יום רביעי, 02/01/2002, שעה 0:24

'רשומות רומח הדרקון' מאת מרגרט וייס וטרייסי היקמן


סקירה זו הופיעה לראשונה באתר הממסד האפל של דידי חנוך


כשאופוס הוציאה לאור מחדש את טרילוגיית רומח הדרקון, הבאתי את הספרים לחנות מסוימת, שבעליה רוחש חיבה רבה למד''ב. ''איך הסדרה?'' הוא שאל. התשובה שעניתי לו היא תמצות של הביקורת הזאת – זו השמנת של הבררה.


אין עומק ספרותי ברומח הדרקון. הדמויות (פרט לאחת) הן לא סתם סטראוטיפים, הן סטראוטיפים של עולם משחק ונראות, ולא במקרה, כהמחשה של הגזעים והמקצועות השונים של עולם המבוכים והדרקונים.
העלילה שבלונית וצפויה מאד, ואין רגעים שמרגשים באמת את מי שעבר את גיל 15. הטובים מייצגים טוב טהור מטהור, לוחמים ברעים המייצגים רשע שחור משחור, ובאופן מפתיע מאד – מנצחים. הנצחון הוא, כמובן, לא מוחלט, אחרת איך ישאר מקום להמשכים?
בקיצור, כאמור – בררה. אם כך, מדוע השמנת?
שתי סיבות מרכזיות לכך. אחת היא העובדה שאין להתכחש לה – שלושת ספרי רשומות רומח הדרקון הם כיף. בתור הרפתקאת מבוכים ודרקונים, אין מנוס מלהודות שהם מצוינים. כל מי ששיחק מו''ד יכול לשאוב מידה כלשהי של הנאה מהספרים, אם הוא בא אליהם ברמת הציפיות המתאימה. אפילו מי שלא שיחק, והמעוניין בהרתפקאת פנטסיה מלאת אקשן, רומנטיקה וקרבות יכול לבוא על סיפוקו. 'רשומות' היא סדרה שמספקת את הסחורה שהיא אמורה לספק, ועל כך אי אפשר לבוא בתלונות (אם כי, כשנתקלים באלה מבני ה-‏15 ומטה הטוענים שמדובר בסדרה טובה יותר מ'שר הטבעות', אי אפשר שלא להאנח בעצב ולקוות שזה יעבור להם. בדרך כלל זה עובר).

הסיבה השניה לכך שרשומות רומח הדרקון מתעלה על הסדרות הרבות האחרות שקיימות מסוגה היא הדמות האחת שחורגת מהסטריאוטיפים הבסיסיים של המשחק – דמותו של רייסטלין. אין זה מקרה שרייסטלין, למרות היות דמותו אחת הפחות סימפטיות בסדרה, הוא הדמות הפופולרית ביותר בעולם רומח הדרקון. רייסטלין נמצא בצד של הטובים, אבל הוא לא ''אדם טוב'' בשום הגדרה מקובלת של המונח. הוא מונע על ידי שאפתנות, וגם כשהוא נמצא לכאורה בצד של ''הרעים'', כמו בטרילוגיית ההמשך ל'רשומות', הוא ממשיך להיות המצרך הכה נדיר בסדרות פנטסיה המבוססות על משחקי תפקידים – דמות מורכבת.
מומלץ? כן, אבל רק למי שבא עם הציפיות המתאימות. או בגיל המתאים.
נ.ב. פעם אחת ולתמיד: טרייסי היקמן הוא גבר.


הטרילוגיה הראשונה של רומח הדרקון (DragonLance Chronicles):
דרקונים של דמדומי הסתיו
דרקונים של ליל החורף
דרקונים של שחר האביב
מאת מרגרט וייס וטרייסי היקמן
תרגום: עמנואל לוטם
הוצאת אופוסדרקונים של דמדומי מעונן חלקית עד בהיר
הממסד האפל

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
עדכונים באתר רומח הדרקון ישראל  (חדש)
a.bkot יום שלישי, 27/04/2004, שעה 15:42
בתקופה הקרובה אני עומד לפנות זמן ולעדכן את אתר רומח הדרקון ישראל שסבל מתחזוקה נמוכה וחוסר תשומת לב בשנתיים האחרונות.
ראשית פתחתי מחדש פורום באתר שיאפשר לגולשים להביע את דעתם ולייעץ לי היכן הכי דחוף/חשוב לדעתם לעדכן (שכן לא אוכל לעדכן את האתר כולו).

אשמח לקבל הערות והצעות מכולכם במייל ובפורום של האתר.

a.bkot -מנהל רומח הדרקון ישראל.

אתר: http://members.pundak.co.il/dragonlance

כתובת דוא''ל: dragonlanceil@hotmail.com
   כתוב תגובה
רומח הדרקון.  (חדש)
בת 14 יום שני, 27/06/2005, שעה 0:13
בסיפורך.. רואים הרבה שיש הבדל בין קוראים בני 15 לקוראים בני 14.. אני בטוחה שרומח הדרקון אלו ספרים הרבה יותר טובים מאשר שר הטבעות. ואתה אומר שאין בהם עומק.. לעומת זאת. אני חושבת שבגיל מסויים. אנשים אינם מרגישים את מה שילדים מרגישים כאשר הם קוראים את הסיפור. לכן.. אני חושבת שצריך לשאול ילדים. כיוון שהרבה אנשים אוהבים מאוד את רומח הדרקון.. לא בגלל שאין בו עומק. להפך הסיפורים מרתקים. ויש בהם עומק מאוד. דמותה של קיטיארה קשורה מאוד לסיפור.. למרות שרייסטלין הוא הדמות הראשית. אני חושבת שצריך לתת יחס גם לדמותה של קיטיארה. הרי רק קוראים יכולים להגיד איך הסיפור.. ולכן.. אני חושבת שאין לקבוע משהו מבלי לברר אם הוא נכון או לא.. הרי אני בטוחה שכבר עברת את גיל הנעורים.. ואני יודעת שכשעוברים את הגיל הזה.. אין את אותה הרגשה שקוראים בני 15 יכולים להרגיש.. לכן.. בדקו גם קוראים אחרים.. ולא רק אנשים בני 15 ומעלה. כי יום יבוא וגם אני אעבור את הגיל הזה. אבל הרגשתי בקשר לסיפור לא תשתנה כי אני מתחברת אליו. בדיוק כמו הרבה ילדים.. אם הטרילוגייה לא הייתה מצליחה.. הרבה ילדים לא היו קוראים אותה. לכן זו טעות לחשוב ככה. אני יודעת שמה שרשמת הוא טוב.. אבל הדגשת במיוחד את בני ה-‏15 ומטה. וחבל לי. מקווה שתבין את תגובתי. כי לא כוונתי היא לא לפגוע. כוונתי היא רק להדגיש את הרגשת בני ה-‏15 ומטה. תודה רבה.
   כתוב תגובה
רומח הדרקון.  (חדש)
15 ומטה יום שישי, 26/08/2005, שעה 12:52
בתשובה לבת 14
רומח הדרקון זו סידרת ספרים טובה, אבל כמו שכותבת הנושא אמרה, אין להם את העומק של שר הטבעות.
אני בן 12, ואני יודע בדיוק מהי ההרגשה של ילדים בני 15 ומטה.
כשקראתי בפעם הראשונה את רומח הדרקון ההרגשה שלי, היא שלקחו כמה סיפורים בעלי עיקרון דומה,
(וכולם אגב, מתבססים על שר הטבעות) וערבבו הכל. לדעתי שר הטבעות הוא ספר הרבה יותר טוב מרומח הדרקון. אם עוד לא קראת את ספרי הסדרה, אני ממליץ.
   כתוב תגובה
רומח הדרקון.  (חדש)
צוציק חולה רומח יום רביעי, 29/08/2007, שעה 21:51
בתשובה לבת 14
או קיי כול מי שהולך לקרוא זאת הולך לרצוח אותי בדם קר אז רומח הדרקון זאת סידרת הפנטזיה הכי טובה שקראתי בחיים ותאמין לי למרות שאני חי רק 11 שנים קראתי טונות של ספרים ואני הבן הכי קורא למשפחה חורשת ספרים וחוץ מזה אני לא יודע מה יפה כ''כ בטולקין זה סתם שעמום טוטאלי ונרדמתי על העמודים הראשנים למרות שהחוק שלי הוא ''אל תשפוט ספר לפני שתגיע לאמצע''
אני לא רוצה להמשיך לקרוא אותו עד שאני יהיה''חכם'' כמוכם לאהוב אותו
   כתוב תגובה
הייתי רוצה לציין  (חדש)
Boojie יום רביעי, 29/08/2007, שעה 23:29
בתשובה לצוציק חולה רומח
שרצח אנשים על כך שהם אוהבים את רומח הדרקון או לא אוהבים את טולקין מנוגד לחוקי האתר.
   כתוב תגובה
למה לרצוח אותך?  (חדש)
יעל שבת, 01/09/2007, שעה 2:43
בתשובה לצוציק חולה רומח
אמרת עובדה שאני מניחה אינה ניתנת להפרכה: ''רומח הדרקון זאת סידרת הפנטזיה הכי טובה שקראת בחייך''.

אין שום סיבה שנרצח אותך או אפילו שנתווכח איתך על זה. המסקנה מהעובדה הזו היא שיש לך עוד ספרים משובחים להפליא לפניך, וזה מזל גדול בשבילך. עדיין לא קראת את המוני הספרים הטובים יותר מרומח הדרקון, ואתה בוודאי תעשה זאת בשנים הקרובות. בהצלחה.

(שים לב ללוגיקה שהפעלתי בתשובה הזו, היא תעזור לך כשתעשה פסיכומטרי בסוף התיכון).

ודבר חשוב שכחתי, כל מה שכתבתי לא נועד לטעון שרומח הדרקון אינה סדרה טובה. יחסית לז'אנר הספציפי שלה היא טובה מאוד. יחסית לספרי פנטזיה טובים אחרים... לא משהו לצערי. אבל באמת עוד יש לך הרבה מה לקרוא, ואני מקנאה בך על זה.
את הסיפור שאינו נגמר כבר קראת?
   כתוב תגובה
רומח הדרקון.  (חדש)
צוציק חולה רומח יום שלישי, 13/05/2008, שעה 16:46
בתשובה לצוציק חולה רומח
לא התכונתי ברצינות שאני ירצח אלא שאחרים ירצחו ואני חייב להגיד שאם היו מורידים קצת את רמת השפה של טולקין זה היה עוזר אני קורא (בערך) כרגע את ''שר הטבעות'' בהוצאה החדה (גם כן לא ממש חדשה) וזה שפה גבוהה אבל פחות מההוצאה הישנה יותר ואני די נהנה זה באמת לא רע למרות שאני (עדין) חושב שרומח זה יותר טוב
   כתוב תגובה
ביקורת מתנשאת  (חדש)
ע בע''מ יום רביעי, 19/04/2006, שעה 15:01
כאחד שקרא את שר נטבעות בגיל 15 ואח''כ עוד 6 פעמים , הגיל מעל 40 אגב , אני יכול להגיד שהביקורת שלך פשוט מתנשאת ויותר מכך לא ממש קראת או התעמקת בסידרת ספרי הרומח .באשר לשטחיות הדמויות אני לא בטוח שהצעדן עמוק או מורכב יותר מתניס לדוגמא . בעוד תניס נמשך לרוע בדמות של קיטיארה אך מכריע לבסוף לכיוון הטוב הן באהבתו ללאורנה והן ובמעשיו לגבי הצעדן אין כלל התלבטות . אין ספק ששר הטבעות מלא בנפח של ערך החברות והמחיר הגלום בה , אך הוא נכתב בתקופה אחרת ובסופו של דבר שני הסדרות עוסקים במלחמת הטוב המוחלט ברע המוחלט .נכון ששר הטבעות הוא התנ''ך ,וכל השאר הם נסיונות לדרך המשך , אבל סידרת הרומח פשוט טובה בפני עצמה ובטח שאינה יכולה ליפול הבגדרה של ''בררה'' . פתח את הראש וקרא את הסידרה ללא דיעה קדומה וללא השוואה ואז ...פשוט תהנה וזו הרי כל המטרה מלכתחילה ...להנות ולדמיין .וכל הכבוד לילדונת בת ה 14 שכתבה את הביקורת לשבח הסידרה .תהיי תמיד ישרה עם עצמך ולכי בעקבות ליבך .
ע בע''מ
   כתוב תגובה
כפי שהוא כתב בביקורת: ''בדרך כלל זה עובר''.  (חדש)
NY יום רביעי, 19/04/2006, שעה 16:01
בתשובה לע בע''מ
אך, כפי שאנו רואים בתגובתך, בדרך כלל - לא תמיד. אללי.
   כתוב תגובה
מאוד חבל לשמוע...  (חדש)
בת 12 יום רביעי, 03/01/2007, שעה 17:04
שככה אתה מזלזל בנוער. נוער קורא פנטזיה(ולא רומח הדרקון), אני קראתי חלק משר הטבעות, שאותו, דרך אגב, לא ממש אהבתי. לטולקין יש יכולת כתיבה, אבל הבעיה היא שבסיפור עצמו אין ממש עומק. לא הייתי קוראת לזה קליל, אבל גם לא הייתי קוראת לזה ספר שעומד על מהות הקיום.
רומח הדרקון זה פנטזיה נוסחתית לשמה, אני לא יודעת על היכולת האחרות של הצמד שכתב אותו, אבל רומח הדרקון זה פשוט העתק טולקין אחד גדול. אני לא יכולה לומר לכם על הסגנון של וויס והייקמן כי אני יודעת שזה לא הסגנון שלהם. מרוב כל העלילה הידועה מראש אי אפשר למצוא היכן נמצאת הכתיבה עצמה.
ורק שתדע- בני נוער הם לא טיפשים גמורים, חבל שאתה חושב ככה, באמת חבל. יש כאלה שאוהבים את רומח הדרקון, יש כאלה שחושבים שזה ספר עמוק, אבל בבקשה אל תחליט שגם לילדים למטה מגיל 15 אין חוש שיפוט בספרות הפנטזיה.
   כתוב תגובה
מאוד חבל לשמוע...  (חדש)
שומר הצלמוות (בעוד שבוע בן 15 יום רביעי, 03/01/2007, שעה 19:22
בתשובה לבת 12
קראתי את רומח הדרקון פעמים רבות (4), וגם את שר הטבעות מספר פעמים (3).
הטעות שלך היא ההשוואה.

שר הטבעות הוא ספר עמוק, שנכתב במשך מחצית מחייו של טולקין ועבר עיבוד רב על ידי אמני הפנטזיה של היום (גיי גבריאל קי)
אבל אין שום סיבה ששר הטבעות ישלוט על הז'אנר כולו, אומנם הוא ספר מדהים, אבל לא כל ספר פנטזיה צריך להימדד לידו, ואין סיבה לתת לו את התואר ''התנ''ך''.

פנטזיה ככלל ורומח הדרקון בפרט לא צריכים להימדד על ידי שר הטבעות.
כשם ששר הטבעות לא צריך להימדד ליד התנ''ך, הרי אם תסתכל על זה בפרופורציה התנ''ך הוא גם יכול להיות ספר פנטזיה.... (חומר למחשבה)

ובנוגע לרומח... טוב בואו נגיד שהוא קצת בעייתי, מאחר שהוא נבנה בתקופה ששר הטבעות וD&D שלטו בפנטזיה (בעבר!) וכל סופר שיצא קצת מהמסגרת חוסל, אז היקמן היה צריך לבנות אותו שונה בכל זאת דומה מספיק כדי שלא לבצע ''התאבדות כתיבתית'' - ועובדה שהוא הצליח!!!
וכדי לקצר את את ההסבר המייגע אומר כך:
א. אין למדוד שום ספר בהשוואה לשר הטבעות!
ב. טרייסי היקמן בנה את רומח בתקופה בעייתית לסופרים, מה שאומר שהוא היה צריך ללכת על חבל דק מאוד שבין ההפרזה ובין ההעתקה (מ''שר הטבעות''), והוא הצליח, אני אישית די בטוח שרומח שבר את המונופול של ''שר הטבעות''

אני רק צריך להוסיף שרומח לא נכתב בחצי מחייו של אדם (טולקין כתב את שר תוך כדי מלחמה, וזה השפיע ישירות על הספר), אלא ''רק'' במשך כמה שנים, מה שהופך אותו אוטומטית לבעל עומק מועט יותר...

אישית אני מסכים שברומח כמעט כל הדמויות הן התגלמויות הגזע שלהם [[למרות שעדיין אין לי מושג לגבי הקנדרים, הרי יש בני מחצית - ראו בספר ''כבשן הנשמה'' את הציטוט: ''בני המחצית עדיין חיים בהר לא משנה וחיים את חייהם'' (ציטוט לא מדוייק, אבל זה עושה ת'עבודה) ואם יש בני מחצית - אז מיהם הקנדרים???]]

אני אישית אהבתי את שר הטבעות ואת רומח, אבל הראשון הוא ספר שקהל היעד שלו הוא מבוגרים (ועל זה אין וויכוח!) ואילו רומח הוא ספר שקהל היעד שלו הוא ילדים
(אני עדיין אוהב מאוד את רומח, ומתחבר אליו).

אה, ושכחתי, שר הטבעות הוא בעצם ''מקום המפלט'' של טולקין, הוא הוציא עליו את כל הצרות שהיו לו במהלך חייו בצורת פנטזיה, אם תהיה לנו ביביליוגרפיה שלו אנחנו נוכל למצוא נקודות שבהן בעיות שלו בחיים השפיעו ישירות על פרודו, גימלי (אהובי!!!) לגולס, סם, גנדלף, וחבריהם!

בנוסף עלי להוסיף ש:
א. אני בהחלט מסכים עם ילדה בת 14, כשאתה צעיר יותר ההתחברות שלך לספר שונה מההתחברות שלך אליו כשאתה מבוגר (זה חלק מהשינויים בגיל ההתבגרות)

ב. לגבי ''בן 15 ומטה'' הינה ציטוט שלך''
''כשקראתי בפעם הראשונה את רומח הדרקון ההרגשה שלי, היא שלקחו כמה סיפורים בעלי עיקרון דומה,
(וכולם אגב, מתבססים על שר הטבעות) וערבבו הכל.'' - תחשוב רגע, שר הטבעות היה (ואני מדגיש - היה - בזמן עבר!) התנ''ך, ולכן העתיקו רק ממנו, ואילו רומח היה צריך להתבסס על הספרים האלה - שבעצם הם שר הטבעות בגרסה שונה, ולבנות ממנו משהו חדש!

ג. אני מסכים ומחזק את הדעה של בת 12 ''בני נוער הם לא טיפשים גמורים, חבל שאתה חושב ככה, באמת חבל. יש כאלה שאוהבים את רומח הדרקון, יש כאלה שחושבים שזה ספר עמוק, אבל בבקשה אל תחליט שגם לילדים למטה מגיל 15 אין חוש שיפוט בספרות הפנטזיה''

רק אני רוצה שתזכור כולכם בני הנוער האלה, שלפי הכתבה הם מפגרים גמורים -הם העתיד של הפנטזיה, כלומר - אם לא יקום סופר וייצור ספר כל כך טוב עד שאף אחד לא ייכתוב עוד פנטזיה (כמו שטולקין עשה בזמנו)

אז רק תזכרו, הנוער הוא העתיד של הפנטזיה, אם אתם רוצים ספרים טובים בעוד 20 שנה- היו טרייסי היקמן! צאו מהמסגרת וכתבו סוגים חדשים של פנטזיה!!! (כל הכבוד לגיי גבריאל קיי, הוא כתב פנטזיה שונה לחלוטין מהפנטזיה ה''קלאסית'' ואז הנוער הזה יילמד מכם וגם הוא ימציא דברים חדשים! - וזה דרך אגב כדור שלג - הבנים של הנוער גם הם ייצרו משהו חדש וכן הלאה - לזה קוראים התפתחות הז'אנר!!!
   כתוב תגובה
תגובה ל:מאוד חבל לשמוע...  (חדש)
Crimson יום שני, 19/05/2008, שעה 12:54
בתשובה לשומר הצלמוות (בעוד שבוע בן 15
אין אפשרות שלא להעריך ספר ביחס לספרים אחרים מאותו הז'אנר. על כל דבר בחיים אנחנו מסתכלים ביחס לדברים דומים ואין לכלום ערך בפני עצמו. אם תראה רק סרט תיעודי אחד במשך כל חייך, לא תוכל לשפוט עד כמה הוא טוב כסרט תיעודי, כי אין לך מושג איך סרטים תיעודיים נראים או אמורים להיראות.
הכל בחיים יחסי.
   כתוב תגובה
מאוד חבל לשמוע...  (חדש)
יעל יום חמישי, 04/01/2007, שעה 20:09
בתשובה לבת 12
לא צריך להתרגש.

הנה הציטוט שהתקוממת עליו: ''כשנתקלים באלה מבני ה-‏15 ומטה הטוענים...''

אלה *מ*בני ה 15, הכוונה היא לחלק מהנוער מתחת לגיל 15. לא לכולו. קראי שוב את הפסקה ותראי שהוא לא הכליל את כל אלה שמתחת לגיל 15 באותה חבילה.
   כתוב תגובה
יפה מאוד !!!!  (חדש)
אלעד יום שלישי, 27/04/2010, שעה 17:30
אוו יפה מאוד זה מגרה הספר הזה מאוד אני חולה אל זה אל דרקונים במיוחד מישהמצי את הספר הוא גדול!!!!!!
   כתוב תגובה
טעותך עומדת בעינה, גם לאחר 3 שנים, גם דעתי לא השתנתה  (חדש)
צוציק (לשעבר) קורא רומח (עדיין) יום שישי, 23/07/2010, שעה 0:05
אני מחייך כשאני רואה את התגובה שלי לביקורת הזו.
ילד בן 11, עצבני, ו(כמו שכתבתי) חולה רומח.
אז הנה, אחרי 3 שנים, אני כאן, 14, אולי לא 15 עדיין, אבלאני לא בטוח ב-‏100% שזו השנה שתעשה לי את ההבדל.
הביקורת אחרי (לא זוכר מי זאת הייתה), צדקה.
אכן מצאתי ספרים יותר טובים מרוה''ד, אבל לא, לא קראתי את הסיפור שאינו נגמר (אחרי הסרט המשעמם, אני אפילו לא רוצה להתחיל).
אני עדיין קורא, אוהב וסוגד לרוה''ד, גם אם קצת ביתר להט.
אני עדיין משתעמם משרה''ט, מצטער להגיד.
אני עדיין בטוח שרוה''ד היא סידרה מצוינת, ועדיין מחכה לעוד ספרים לקרוא, אולי יש ספרים טובים ועמוקים יותר, אבל זה לא מוריד אפילו קצת מאיכותם של הספרים.
מצטער להוכיח את טעותך, אם תטרח להסתכל כאן בכלל.
מחכה לך באתר רוה''ד ישראל, בכל קהילה אחרת של שרת ''סטארט'' ובקהילת הפנטזיה (לא תפוז, קהילה עצמאית).
יום טוב :)
משה, קרמו כור רגל הצילו, צוציק חולה רומח.
   כתוב תגובה

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.