על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

Ancillary Justice
ספרים / אהוד מימון
16/08/14
תגובות: 0  
סוס ורוכבו רמה בים
ספרים / נועה רייכמן
03/05/14
תגובות: 0  
קוקטייל עם טעם לוואי
ספרים / אהוד מימון
05/04/14
תגובות: 3  
לילד יש פוטנציאל
ספרים / נועה רייכמן
22/03/14
תגובות: 0  
במעלה המדרגות היורדות
ספרים / אהוד מימון
23/11/13
תגובות: 0  
לא הדיסטופיה שעליה חשבתם
ספרים / איתי שלמקוביץ
21/10/13
תגובות: 0  
החיים, בעיר קטנה
ספרים / קרן לנדסמן
06/10/13
תגובות: 0  
משחק ילדים?
ספרים / קרן לנדסמן
17/08/13
תגובות: 1  
לא בדיוק סימפוניה
ספרים / אהוד מימון
04/08/13
תגובות: 3  
דרושות מילים לתמונות
ספרים / אהוד מימון
15/06/13
תגובות: 1  
כשאשלין פגשה את קינאן
ספרים / קרן לנדסמן
11/05/13
תגובות: 1  
לשם ובחזרה, ולשם
ספרים / נועה רייכמן
19/04/13
תגובות: 2  
דרושים מספריים
ספרים / אהוד מימון
06/04/13
תגובות: 7  
בחזרה לעתיד שלא היה
ספרים / קרן לנדסמן
16/03/13
תגובות: 5  
להתחיל באומץ
ספרים / נועה רייכמן
02/02/13
תגובות: 0  

מפגינים בעירום בשיקגו
ספרים / אהרון האופטמן
יום ראשון, 30/10/2005, שעה 0:00

על האמינות המדעית ב'טרף' של מייקל קרייטון


מאמר זה ראה אור בגליון מספר 26 של המימד העשירי, אוקטובר 2005


לפני שנה בערך התארח המשנה לראש הממשלה שמעון פרס בישיבה בכינוס שנערך על ידי ועדת המדע של הכנסת, ונשא נאום חוצב להבות על נפלאות הננוטכנולוגיה והצורך להשקיע בתחום חדשני זה לתועלת החברה, הכלכלה והבטחון. ''לא מזמן קיבלתי אישית מכנסי-ננו'', בישר פרס בהתלהבות נעורים למאזינים המשתאים. חלקם כנראה ידעו כלל על מה מדובר. אחרים, שאולי קראו משהו על ננוטכנולוגיה, חשבו מן הסתם שמדובר על מכנסיים זעירים (לננו-רובוטים?), או מכנסיים שמיוצרים על ידי ננו-רובוטים, או אולי מכנסיים שננו-רובוטים מושתלים בהם ומתאימים אותם למידתו וטעמו של הלובש. האמת היתה הרבה יותר פרוזאית: פרס לא טרח להסביר זאת, אך חוטי הבד של המכנסיים שלו הכילו ננו-חלקיקים מיוחדים (חלקיקים זעירים מאד, בגודל של מספר מיליוניות המילימטר), הדוחים לכלוך ורטיבות. כלומר, מכנסיים שנראים רגילים לגמרי, אך אינם יכולים להתלכלך, וגם אינם נרטבים בגשם. דבר נחמד ומועיל, תודו, אך אפילו לא חולם להתקרב למה שמוכר כחזון הננוטכנולוגיה האולטימטיבי – ''ננובוטים'' המפרקים אשפה למולקולות ומרכיבים אותן מחדש לסטייק עסיסי או לטלפון סלולרי של הדור העשירי. זה גם רחוק מאד מאותם מיכלי תרופות ננוסקופיים חזויים, המשוגרים כטיל מונחה מדויק אל יעד מתאים בגופנו ומספקים בדיוק כמה שצריך ולאן שצריך, נושא המעסיק את המחקר והפיתוח הרפואי. הננוטכנולוגיה המעשית של היום, זו שמקימה חברות הזנק ומושכת השקעות, עוסקת בדברים שקשה להלהיב בהם חובבי מדע בדיוני: חומרים חדשים עם תכונות יחודיות, דורות חדשים של שבבים ננו-אלקטרוניים, חיישנים לגילוי זיהומים, דברים כאלה. איפה הננו-רובוטים האינטליגנטיים המשכפלים את עצמם ופותרים את כל בעיות העולם או, לחילופין, ממיטים עליו קטסטרופה גלובלית? בוא יבואו. אולי.

אבל יש אנשים שמכנסי הננו של פרס מטילים עליהם פחד מוות. עד כדי כך שהם מוכנים להתפשט ולהפגין ערומים מול חנויות שמוכרות מכנסיים כאלה. לא מאמינים? מחזה מוזר זה התרחש לא מזמן ליד חנות בגדים בשיקגו (על הארוע דיווח בין השאר העיתון USA Today ב-‏21 ביוני 2005).
המפגינים הערומים משוכנעים באמת ובתמים שהננוטכנולוגיה מסוכנת מאד לאנושות. מדוע? אולי בגלל שקראו את הספר 'טרף' של מייקל קרייטון (גרסתו העברית יצאה לאור ב-‏2004 בספריית מעריב, בתרגומו של עמנואל לוטם). 'טרף' נכתב מן הסתם בהשראת מאמרו המפורסם של ביל ג'וי (לשעבר המדען הראשי של חברת סאן מייקרוסיסטמס) שפורסם לפני שנים אחדות בכתב העת Wired תחת הכותרת 'העתיד לא צריך אותנו'. במאמר טען ג'וי שהננוטכנולגיה (בשילוב עם טכנולוגיות אחרות) עלולה להביא כליה על האנושות, מכיוון שהיא תוביל ליצירת ננו-רובוטים עם יכולת שכפול עצמי ואבולוציה מעין-ביולוגית, אשר כמובן יקומו על יוצריהם לכלותם. ג'וי, שהזכיר במאמרו אי-אלו סיפורי מד''ב, ביסס את תרחיש האימים שלו על דברים שכתבו אנשים כמו ריי קורצווייל ('עידן המכונות החושבות') ו''נביא'' הננוטכנולוגיה הרדיקלית אריק דרקסלר. דרקסלר תאר בכתביו את המהפכה התעשייתית הבאה, ''הייצור המולקולרי'' (''ננו-מאספים'' שבונים כמעט כל דבר היישר ממולקולות כאבני ''לגו'') ואת התועלת האדירה שגלומה בננוטכנולוגיה העתידית. בו בזמן הוא גם הזהיר (עוד בשנות ה-‏80 של המאה הקודמת) מפני תרחיש בו הננו-מאספים יוצאים משליטה, אותו כינה משום מה ''תרחיש העיסה האפורה'' (gray goo).
מייקל קרייטון (יוצר 'פארק היורה', 'זרע אנדרומדה', 'איש המסוף', 'קומה' ורבים אחרים – וגם סדרת הטלויזיה 'אי-אר'), רקח מותחן מדע-בדיוני מעניין, שבמרכזו פיתוח ננו-רובוטים המתפקדים בצורה מתואמת בדומה לנחיל חרקים. הפיתוח (שנועד בעיקר למטרות צבאיות) נעשה במעבדה סודית אי שם במדבר נבאדה, וחיש מהר העניינים משתבשים. נחילי הננובוטים, שתוכנת הבינה המלאכותית המפעילה אותם מבוססת על יחסי טורף-נטרף, משתכללים, מתרבים, לובשים צורות שונות ומשונות, ומעוללים דברים מזוויעים. לא ניכנס כאן לפרטים, כדי לא לקלקל את ההנאה למי שטרם קרא, אף כי חלק מההפתעות נרמזות על הכריכה האחורית.
ואכן, אפשר להנות מהספר (ספריית מעריב קיטלגה אותו כספר מתח), אם לא מפריעה לכם העלילה הנוסחתית משהו – מעבדה סודית, משפחה אמריקנית מעורערת, מתכנת מבריק אך מתוסכל, כמה סצנות אימה מרשימות ושלל פירוטכניקה. בקיצור, עוד סרט הוליוודי טיפוסי שובר קופות בדרך.
אבל איני בא לדון כאן באיכויותיו הספרותיות של הספר, אלא באמינותו המדעית. לפני כן ראוי לשאול: האם אמינות מדעית חיונית בספר מדע בדיוני? אני מתפתה להשיב שכן, אך התשובה אינה פשוטה כל כך. האם אין בנמצא ספרי מד''ב מעולים שהמדע אשר בהם מפוקפק או אף מופרך? ודאי שיש. הרי למדנו כבר שמה שחשוב באמת בסיפורת המדע-בדיונית אינו דוקא האמינות המדעית, אלא התחושה (האשליה?) של האמינות. היא זו שמבטיחה את ''השעיית אי האמון'' מצד הקורא ונוטעת בו את תחושת הפליאה – עיקר העיקרים של יצירת מד''ב טובה. אז מדוע אני מתעקש לחפש את האמינות המדעית (והטכנולוגית) דווקא ב'טרף' של קרייטון? בעיקר בגלל היומרה של קרייטון עצמו. חלום הבלהות של 'טרף' מתרחש בעתיד הלא רחוק, ואמור להתבסס על טכנולוגיות שנמצאות בימים אלה בחיתוליהן, אך הן כבר חיות ובועטות. בסוף הספר יש ביבליוגרפיה של ספרים מדעיים ומאמרים שראו אור בשנים האחרונות, בכתבי עת לא בדיוניים לחלוטין. במבוא לספר יש ציטוטים מפרסומים מדעיים מכובדים המבשרים על פיתוח אורגניזמים מלאכותיים שיתרבו ויתפתחו בדומה לאבולוציה הטבעית. בפרקי הספר פזורים קטעים ובהם שורות של תוכנת מחשב (לא התעמקתי בהם, אך הם נראים אמיתיים). קרייטון מכריז במבוא שהוא כתב את הספר כאזהרה מפני הצפוי לנו אם לא נזהר מהסכנה הצפויה ולא נפתח ''מנגנוני בקרה בינלאומיים לפיקוח על טכנולוגיות של שכפול עצמי''. זה לגיטימי, כמובן. בכל טכנולוגיה מתקדמת יש פוטנציאל כזה או אחר של נזק, בצד התועלת, ומידה של זהירות ומודעות להשלכות היא בוודאי מבורכת. אבל מי שמתיימר להזהיר, תוך התבססות על ידע מדעי-טכנולוגי, חייב להזהר בעצמו בעובדות הטכניות. וכאן יש ב'טרף' חולשות, טעויות והגזמות למכביר.
נתחיל בקטנות. בתאור המכשור המעבדתי טוען קרייטון שמיכלי זכוכית אינם מתאימים לאחזקת כימיקלים שונים, כי ברמה המולקולרית הזכוכית היא כמו גבינה שוויצרית, מלאה חורים, ואטומים יכולים לעבור דרכה בקלות. אילו זה היה נכון, לא היו לנו נורות חשמל או מנורות טלוויזיה. ''כלי עבודה'' בסיסיים בננוטכנולוגיה הם מיקרוסקופי סריקה (כמו מיקרוסקופ מינהור סורק – STM), המאפשרים הבחנה במולקולות או באטומים בודדים ומניפולציות בהם. אך קרייטון משתמש דווקא במיקרוסקופ אלקטרונים, שאינו דומה למיקרוסקופי סריקה ואין בו תועלת לייצור מולקולרי. מילא, בלבול בין מכשירים. הוא מספר שגודלו של ''ננובוט'' הוא מיליארדית האינץ', כלומר כרבע ננומטר, פחות או יותר גודלו של אטום אחד (יש כמובן הבדלים בין גדלי אטומים של יסודות שונים). ננובוט בגודל אטום אחד, או אפילו שני אטומים? מוזר. מילא, טעות במספר.
והנה, בעמ' 155 (בגרסה העברית) הוא מתאר את ''פס הייצור המולקולרי'', שבו מרכיבים מולקולות (!), מ-‏1025 חלקים שונים (10 ואחריו 24 אפסים), ו''קטעי מולקולות שכוללים מיליארדי אטומים''. לא ברור. קטעי מולקולות אלה, המכילים מיליארדי אטומים, משמשים לבניית ננובוטים שגודלם אטום אחד? אולי אני התבלבלתי, ואולי קרייטון.
מה זה בכלל משנה, אתם שואלים? העיקר הרעיון של נחילי הננובוטים המשתכפלים, לא? בסדר, נניח שאלה טעויות שוליות שיתוקנו במהדורות הבאות. הבה נבחן, אם כן, נקודה מהותית יותר ליצירת הנחילים הללו. הרעיון של דרקסלר ואחרים בדבר ה''ננו-מאספים'' שבונים כל מיני דברים מאטומים, כולל העתקים של עצמם, קיים כבר שנים רבות, והוא שנוי מאד במחלוקת בין מומחים. ריצ'רד סמולי, חתן פרס נובל וראש מרכז הננוטכנולוגיה באוניברסיטת רייס, טוען בתוקף שהדבר בלתי אפשרי בעליל. ויכוח מרתק בינו לבין דרקסלר בנושא זה התנהל בכתבי עת מדעיים. חברת זייבקס שנוסדה לפני מספר שנים שמה לה כמטרה את בניית הננו-מאסף הראשון. עד עכשיו לא הצליחו אפילו להתקרב למטרה. גם אם הדבר אפשרי, לאיש כיום אין מושג איך עושים זאת בפועל. זה לא אומר, כמובן, שאסור לכתוב סיפור מד''ב שבו נמצא הפתרון הטכנולוגי. אצל קרייטון מצליחה בכך חברת זיימוס (הדמיון לזייבקס אינו מקרי, מן הסתם). כיצד? בשלב ראשון, חיידקים מהונדסים גנטית המפיקים רכיבים כימיים שמהם מורכב המאסף. המאספים מוצמדים לחיידקים אחרים, אלה מפיקים עוד חומרים המשולבים על ידי המאספים לתוצר הסופי: ננו-רובוט מעופף ובתוכו מחשוב, תאים סולריים ואמצעים חכמים אחרים. הנחילים מכילים מיליוני ננובוטים כאלה. קוראים חדי עין שמו לב שהחיידקים הם רק אמצעי-עזר בתהליך הייצור, כלומר הנחיל אינו מכיל כל חומר ביולוגי. כולו אלקטרו-מכאני. אבל, כשקורה מה שקורה בסיפור, מפעילים נגד הנחילים לוחמה ביולוגית: וירוסים (לא, לא וירוסי מחשב. וירוסים אמיתיים). מצד שני, אותם ננובוטים אלקטרו-מכניים מצליחים להתרבות להפליא בתוך גופם של בני אדם, ולפתח מעין סימביוזה עם הגוף האנושי. איך? לא ברור. הבנת ההתנהגות של הנחילים בהתאם לידע המצטבר על ''התנהגות נובעת'' דווקא מתוארת, לטעמי, בצורה מעניינת ומעוררת אמון. זהו תחום מחקר מרתק שמתפתח בשנים האחרונות, במידה רבה בהשראת חקר התנהגות בעלי חיים, לרבות נחילי חרקים, עם השלכות טכנולוגיות חשובות בתחום הרובוטיקה. כבר מדברים על תפעול מתואם של ''להקות'' או ''נחילי'' לוויינים רובוטיים או רובוטים אחרים. אבל מומחים מצאו עוד מיני טעויות והגזמות בסיפור, גם בנושא זה. למשל, הנחילים מתחברים לתולעים ועוברים איתן אבולוציה משותפת בפרק זמן קצר של ימים. עם כל מופלאותם, לא ברור איך הננו-בוטים יכולים להאיץ את האבולוציה של תולעים.

הפיסיקאי הנודע פרימן דייסון (אבי הרעיון של ''כדורי דייסון'', ששימש השראה ל'עולם טבעת' של לארי ניבן) הצביע על עוד טעויות ב'טרף'. למשל, נחילי הננובוטים מצליחים במעופם לרדוף אחר אנשים. אבל מי שמבין באווירודימיקה של עצמים זעירים כמו הננובוטים יודע שעבורם תנועה באויר דומה לשחיית אדם בתוך שמן צמיג, ולא יתכן שהם ישיגו את המהירות המתאימה לרדיפה אחר בן אדם רץ. פרימן מסביר גם מדוע אנרגיית השמש הנקלטת בתא הסולרי הזערורי של הננובוט לא תספיק כלל לתפעולו. עם זאת, הוא דווקא מתייחס בסלחנות לפגמים אלה ונוטה לראות בצורה חיובית את טיפולו של קרייטון בדמויות האנושיות ובמסר ההתרעה שבספר. לדעתי, המסר היה עובר הרבה יותר טוב אילו היה קרייטון מקפיד יותר על אמינות הפרטים המדעיים והטכנולוגיים, ונוטה פחות להגזמות. שהרי אם פרטים טכניים כה רבים בסיפור אינם אמינים, מדוע יש להתייחס ברצינות לאזהרה שלשמה נכתב? אולי נעדיף להניח שקרייטון רצה להפיק עוד שובר קופות ותו לאו? ואם כל הפרטים הטכניים אינם חשובים, אז בשביל מה להתקשט ברשימת מקורות מרשימה ולהתיימר להזהיר מפני סכנה ספציפית, ולא מפני שימוש לא הולם בטכנולוגיה בכלל?

באחד המאמרים על הספר נטען שיש מדענים שסבורים שספרי 'פארק היורה' של קרייטון גרמו לעיכוב המחקר המדעי בהנדסה גנטית עקב חרדות לא מוצדקות שעוררו בציבור. הם חוששים שבאופן דומה יגרום 'טרף' לעיכוב המחקר בננוטכנולוגיה. אני מפקפק בטענה זו. אינני מאמין שהמחקר יתעכב בשל הספר (וגם לא בשל הסרט שיבוא, מן הסתם), ואם אנשים יחשבו קצת יותר על ההשלכות – החיוביות והשליליות – של טכנולוגיות מפציעות, זה בוודאי יהיה מבורך. אין צורך להפגין בעירום לשם כך מול חנויות של בגדי ננו. אפשר בהחלט להנות מסיפורים עתירי דמיון על נחילי ננורובוטים, מועילים או מזיקים, ויש בהחלט טעם להיות מודעים לסכנות פוטנציאליות אמיתיות של הננוטכנולוגיה, כמו הרעילות של ננו-חלקיקים שונים (די לזכור את מחדלי האזבסט שלפני שנות דור). ואכן יש כיום מחקרים שמטפלים בכך ברצינות, וטוב שכך.טרף – בדיבוק
המימד העשירי

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
  (חדש)
amorphious יום שישי, 03/03/2006, שעה 17:44
נראה לי שזה תלוי במי הפגין בעירום. לי למשל אין בעיה עם נשים שיפגינו בעירום, גם בנושא שאני פחות מסכים איתן ;-).

אבל יותר ברצינות, חבל לי שאין יותר קישורים - למשל לטענות נגד היכולת של מאספים לשכפל את עצמם ע''י הרכבה. הייתי מעוניין לדעת מדוע זה לא אפשרי. ככל הידוע לי בגוף ישנה פעילות של שיכפול עצמי כל הזמן.
   כתוב תגובה
  (חדש)
נעמה יום שלישי, 31/10/2006, שעה 12:47
בתשובה לamorphious
עדיין, אחד הספרים הטובים יותר שקראתי.
   כתוב תגובה

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.