על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

זומבים עליך, ישראל!
סרטים / נורית הוראק
04/03/13
תגובות: 2  
מעגל בלי הרבה קסם
סרטים / עליזה בן מוחה
20/10/12
תגובות: 3  
קפטן אמריקה ומלחמת העולם השנייה
סרטים / אנדרו ליפטאק
03/09/11
תגובות: 1  
מקור לא ברור
סרטים / עליזה בן מוחה
30/07/11
תגובות: 4  
כמעט הסוף (חלק ראשון)
סרטים / עליזה בן מוחה
12/06/11
תגובות: 0  
חלום גנבים
סרטים / עליזה בן מוחה
29/12/10
תגובות: 13  
טובים השניים?
סרטים / עליזה בן מוחה
14/08/10
תגובות: 5  
מגע של קסם
סרטים / לילי דאי
14/05/10
תגובות: 2  
המקום שאליו גיבורי אקשן הולכים למות

סרטים / לילי דאי
02/05/10
תגובות: 4  
מה שיותר כחול יותר ממדים
סרטים / לילי דאי
31/01/10
תגובות: 5  
על ממוצע ומעל הממוצע
סרטים / אֹרן רהט
24/10/09
תגובות: 8  
לשקוע בסרט טוב
סרטים / רז גרינברג
28/04/08
תגובות: 1  
דיקסילנד
סרטים / אהוד מימון
03/10/06
תגובות: 2  
חייו ומותו של סופרמן
סרטים / רני גרף
25/07/06
תגובות: 22  
הטרור כמשל
סרטים / רני גרף
03/04/06
תגובות: 15  

החייזר ששאג
סרטים / רז גרינברג
יום שני, 08/07/2002, שעה 18:43

לילו וסטיץ' של דיסני: ילדים, אל תנסו זאת בבית!


גל סרטי המד''ב/פנטסיה המצוירים הזורמים מהוליווד בשנים האחרונות החל לפני שלוש שנים עם ''ענק הברזל'' הנפלא, שהיה ועודנו לא רק הסרט הטוב ביותר בז'אנר, אלא גם סרט האנימציה האמריקאי הטוב ביותר של העשור הקודם. למרות שמאז צאתו עלו על המסכים בארה''ב לא מעט סרטי אנימציה אחרים, טובים יותר ופחות, אף אחד מהם לא הצליח להגיע אל הרף הגבוה אותו הציב הסרט ההוא.
כעת מגיע ''לילו וסטיץ''', הסרט החדש של דיסני. גם הוא לא מצליח להעפיל לאותה ליגה - אבל הוא מגיע קרוב. קרוב מאד.


גיבורת הסרט היא לילו (בדיבובה של דייוי צ'ייס), ילדה יתומה אינטליגנטית, היפר-אקטיבית וגם אנטיפאתית לא קטנה. את זמנה הפנוי היא מבלה בעיקר בללכת מכות עם ילדות אחרות בנות גילה, משחק עם בובת-סמרטוטים (ותפירת סיפורי רקע מורבידיים במיוחד למוצאה של הבובה הנ''ל), צילום תיירים שמנים על החוף (הסרט מתרחש בהוואי) והאזנה לשירי אלוויס פרסלי. לילו גם ניחנה בכשרון בלתי-נלאה להרס, פירוק וחורבן של כל דבר בו היא נוגעת – על כן אין פלא כי ביתה נראה כמו זירת פיגוע ממוצעת. את לילו מגדלת אחותה הגדולה, נאני (טיה קררה), המנסה להשתלט על פצצת-האנרגיה הקטנה המשתוללת בבית וגם למצוא עבודה שתאפשר לה לפרנס את שתיהן. חוסר ההצלחה שלה בשתי משימות אלה מושך את תשומת לבו של קוברה באבלס (וינג ראהמס), עובד סוציאלי, ששם לעצמו למטרה להוציא את לילו מחסותה של נאני. לתוך כל הבלגאן האמור נוחת סטיץ' – חייזר כחול ננסי מפדרציה גלקטית רחוקה, שנוצר במעבדה הגנטית של ג'ומבה (דייויד אוגדן), מדען מטורף, בתור נשק השמדה המוני. בתחילתו של הסרט, מצליח סטיץ' להמלט ולברוח לכדור הארץ. הוא נוחת בהוואי, דבר הגורם לו לתסכול עז, שכן אין שם בנמצא כל ערים גדולות אותן הוא יכול להחריב. כדי ללכוד את סטיץ' נשלח ג'ומבה לכדור הארץ בליווי שוטר גלקטי עצבני בשם פליקלי. בינתיים מוצא סטיץ' מחסה בביתה של לילו ומשתף אתה פעולה בעיסוק החביב עליה לשעות הפנאי: גרימת נזק חמור לסביבתה ולסובבים אותה.
הרס סביבתי זה הביא צופים רבים לתגובת ''זה לא נראה כמו סרט של דיסני''. אכן, קשה לחשוב על סרט מצויר אחר של האולפן שהכיל כמות כה גדולה של אלימות פיסית ושל הומור אנרכיסטי. אך למרות זאת, הסרט אינו גולש להתלהמות. לא הכל מוטח בפני הצופים - יוצרי הסרט יודעים איפה למתוח את הגבול המפריד בין שובבות להיסטריה. תורמת לא מעט גם העובדה כי הסרט אינו בנוי כרצף דוהר של אירועים המובילים לקרשנדו רועם, אלא כאוסף סיפורים קצרים, עם פאנץ'-ליין חד בסופו של כל אחד מהם. כמו במקרה של ''אטלאנטיס'' בשנה שעברה, התסריט נבנה ללא שומן מיותר – שמונים וקצת הדקות שלו שומרות על קצב עלילתי טוב ומעניין (למרבה הצער, מפיצי הסרט בארץ לא ממש הבחינו ביתרון הזה, והחליטו להקדים לו כחצי שעה של פרסומות). ההומור חודר עמוק יותר ממה שהצופים רגילים אליו בסרטי דיסני, והוא מכיל לא מעט דקויות, בעיקר בהתייחסויות לסרטים אחרים. התסריט כתוב היטב, הדיאלוגים טבעיים וזורמים, והדמויות מעוררות הרבה מאד סימפטיה, גם אם כותב שורות אלה מוותר בחפץ לב על כל ביקור בית מצדן, שכן ביתו יקר לו מאד ואין הוא מוכן לוותר עליו עדיין.


הנופים של הוואי, המוצגים בסרט, הם שינוי כיוון מרענן לעומת ארץ-האגדות המוצגת בדרך כלל בסרטי דיסני, והם מוצגים בצורה מפורטת ומשכנעת. הליווי המוסיקלי המצוין נכתב על ידי אלן סילבסטרי (הפסקולן הקבוע של רוברט זמקיס). לעיתים קיימת תחושה כי הסביבה בסרט אינה ''חיה'' מספיק – הרקעים נראים לעיתים דוממים ושוממים מעט – אך מדובר בחסרון מזערי. גם עיצוב והנפשת הדמויות עשויים טוב ונותנים לכל דמות אופי יחודי משלה. העיצוב וההלחנה של הסרט משלבים מרכיבים מסרטים קודמים של דיסני כמו גם המון השראה מסרטי האנימציה של אולפני וורנר (כגון ''באגס-באני'') ומאנימציה יפנית. לקוקטייל שמתקבל בסוף יש טעם שונה וייחודי.
דיבוב הקולות בסרט גם הוא מצוין. צ'ייס וקררה נהדרות בתפקידים הראשיים, אבל דוקא ראהמס (העושה עבודה טובה בהרבה מזו אותה עשה בדיבוב הסרט ''פיינל פנטסי'') ואוגדן גונבים מהן את ההצגה. כריס סאנדרס, אחד מבמאי הסרט, המדבב בעצמו את קולו של סטיץ', עושה גם הוא את תפקידו נאמנה.


בכל זאת, לסרט שלושה חסרונות גדולים. הראשון הוא המסר אותו ניסו יוצריו לדחוס לתוכו, אודות חשיבות שלמותו של התא המשפחתי. לא רק שהמסר לא עובר, הוא פשוט לא מתחבר עם סרט המציג את התא המשפחתי הבלתי-מתפקד ביותר עלי אדמות. הבעיה השניה מגיעה לקראת סופו של הסרט, בסצנה המובילה אל השיא שלו. זו מכילה את אחת מהתפניות העלילתיות הקלושות ביותר בהיסטוריה, כאשר שתי דמויות בסרט מחליפות ב-‏180 מעלות, ללא אזהרה מוקדמת וללא שום סיבה נראית לעין, אופי ומניעים. הבעיה האחרונה – והכואבת ביותר – היא זו הקשורה למרכיב המד''בי של הסרט. כמעט כל הקשור בחייזרים, חלליות ושאר עניינים שאינם נוגעים לעולם הזה נראה כאילו הוא נעשה בחופזה וללא השקעה יתרה של דמיון יוצר. הצופים רואים חייזרים מעניינים יותר מדי שבוע בסדרת הטלויזיה ''פיוצ'רמה''. מעט יותר זמן ליד שולחן השרטוט היה יכול להועיל. יוצא דופן בהקשר הזה הוא גיבור הסרט, סטיץ', אך גם הוא נראה הרבה פחות משכנע מהגיבורה שמולו, לילו.
כל החסרונות האלה לא מצליחים לפגוע כהוא-זה בהנאה מהסרט, הזוכה בזאת לתואר ''המרענן הרשמי של הקיץ'' (סליחה, ספיידרמן). והחדשות הטובות עוד יותר – בחורף מגיע למסכים ''כוכב המטמון'' סרט מד''ב מונפש נוסף של דיסני, הפעם בנימה רצינית יותר. הציפיות – בעיקר לאחר הצפייה ב-''לילו וסטיץ''' – גבוהות מאד.
לילו וסטיץ' - האתר הרשמי
לילו וסטיץ' - ביקורת

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
נשמע מעניין!
עידו יום שני, 08/07/2002, שעה 19:43
(3 תגובות בפתיל)
רק הערה אחת קטנה...
alonwho@what יום שלישי, 09/07/2002, שעה 10:14
(4 תגובות בפתיל)
והנה, סוף סוף, גם אני צפיתי.
NY מאושר יום רביעי, 10/07/2002, שעה 11:41
(4 תגובות בפתיל)
לפני שבוע או שבועיים ראיתי בבלוקבאסטר
גל יום שני, 20/10/2003, שעה 19:31
(3 תגובות בפתיל)

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.