על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

זומבים עליך, ישראל!
סרטים / נורית הוראק
04/03/13
תגובות: 2  
מעגל בלי הרבה קסם
סרטים / עליזה בן מוחה
20/10/12
תגובות: 3  
קפטן אמריקה ומלחמת העולם השנייה
סרטים / אנדרו ליפטאק
03/09/11
תגובות: 1  
מקור לא ברור
סרטים / עליזה בן מוחה
30/07/11
תגובות: 4  
כמעט הסוף (חלק ראשון)
סרטים / עליזה בן מוחה
12/06/11
תגובות: 0  
חלום גנבים
סרטים / עליזה בן מוחה
29/12/10
תגובות: 13  
טובים השניים?
סרטים / עליזה בן מוחה
14/08/10
תגובות: 5  
מגע של קסם
סרטים / לילי דאי
14/05/10
תגובות: 2  
המקום שאליו גיבורי אקשן הולכים למות

סרטים / לילי דאי
02/05/10
תגובות: 4  
מה שיותר כחול יותר ממדים
סרטים / לילי דאי
31/01/10
תגובות: 5  
על ממוצע ומעל הממוצע
סרטים / אֹרן רהט
24/10/09
תגובות: 8  
לשקוע בסרט טוב
סרטים / רז גרינברג
28/04/08
תגובות: 1  
דיקסילנד
סרטים / אהוד מימון
03/10/06
תגובות: 2  
חייו ומותו של סופרמן
סרטים / רני גרף
25/07/06
תגובות: 22  
הטרור כמשל
סרטים / רני גרף
03/04/06
תגובות: 15  

עוד פלישה ועוד פלישה
סרטים / אסף דקל
יום ראשון, 27/04/2003, שעה 10:00

מדוע כדאי, למרות הכל, ללכת לראות את 'לוכד החלומות' על פי סטיבן קינג


הגעתי לראות את 'לוכד החלומות' מסיבה משנית ביותר: סרטון אנימציה קצר המוקרן לפני הסרט כשירות לציבור, 'הטיסה האחרונה של אוסיריס', המהווה מעין הקדמה לפרק השני בסדרת 'המטריקס' הבא עלינו לטובה.

הסרטון הקצר (9 דקות) לבדו כבר הצדיק את עלות הכרטיס. האנימציה נעשתה על ידי האולפן שיצר בזמנו את 'פיינל פנטסי', סרט מדהים מבחינות רבות. מאז, אין מה לומר, החבר'ה השתפרו. יתרה מכך, שני הכשלים העיקריים מהם סבל 'פיינל פנטסי' (עלילה מטופשת ובימוי קולות נוראי) לא באים כאן לידי ביטוי, אולי מחמת קוצר היריעה.
הסרטון מורכב משני חלקים. הראשון הוא מחול חרבות מהמם בין שני יריבים כסויי עיניים. החושניות והעוצמה מבצבצות מכל מהלך ומהלך בו. לאחר מכן, בחלק השני, אנו פוגשים ב'אוסיריס', רחפת אחות ל'נבוכדנצר' (הרחפת מ'המטריקס', זוכרים?). צוות האוסיריס מגלה שעל ציון, עירם האחרונה של בני האדם, שרוי איום חדש, והם יוצאים למסע כנגד הזמן וכנגד המכונות המרושעות על מנת להביא את הידיעה בזמן.

ואז, בטרם התפוגגה ההתמוגגות מהתוסף הקצר, התחיל הסרט ה'אמיתי', שלא בגללו באתי. 'לוכד החלומות'. סרט זה סובל מפגם א-פריורי - הוא נעשה על פי ספר של סטיבן קינג. קינג הוא סופר טוב אך בעייתי בעיבודים לקולנוע. עד היום, רובם המכריע של ספרי האימה של קינג שעובדו למסך הגדול הועברו בצורה כושלת ומאכזבת.
לפיכך היתה זו הפתעה נעימה לגלות כי 'לוכד החלומות' הוא לא סרט כל כך גרוע.

כאן אולי אמורה להגיע ההתנצלות הרגילה - ''זו לא יצירת מופת, אבל...''. ובכן, אין על מה להתנצל (למרות שהסרט אכן אינו יצירת מופת). לא כל סרט חייב להיות מושלם, ובהחלט מותר ללעוס פופקורן (או תחליף דיאטטי הולם) גם בסרטים שהם ''סתם'' מהנים. ואכן זה המקרה ב'לוכד החלומות' - עלילה מעניינת, מתח אפקטיבי, וזה בעצם כל מה שצריך.


הסיפור, כהרגלו של קינג, הוא על חבורה של ידידים-מילדות שהתבגרו להם זה מכבר. כעת הם נדרשים להתמודד עם סכנה-שמחוץ-לעולם. לגמרי במקרה, נחתו חייזרים בדיוק במקום בו נוהגים ארבעתם לנפוש כל קיץ, ובעוד שלא ברור מה בדיוק רוצים החייזרים (ו''מר אפור'' בראשם, בדיחה על הסיווגים הקלאסים של חוצנים), הרי שהם לא נחמדים כל כך. לראיה, ''מר אפור'' מדבר במבטא בריטי, ולפיכך הוא הנבל הראשי. מדוע אמור חייזר מרושע לדבר במבטא בריטי? אין לכותב שורות אלה פתרונים.


אבל החייזרים הם לא הבעיה היחידה. מסתבר כי אין זו נחיתתם הראשונה של יצורים מרושעים על הפלנטה שלנו. לממשלת ארצות הברית יש יחידה צבאית המוקדשת לנושא ומתמחה במלחמה באיום (מה קורה בארצות שאינן ארה''ב? מן הסתם חייזרים המכבדים את עצמם לא יטרחו לנחות שם). מפקדה של אותו יחידה צבאית כבר זקן ועייף, ולפני שיכשיר את מחליפו הוא רוצה לנצח בקרב אחרון אחד. גם נגד חבורת הגיבורים-בעל-כורחם שלנו.
וכך, במקום איום אחד, כרגיל, קיבלנו שניים באותו מחיר. זה היה יכול להיות קשה ומעיק כשלעצמו, אך הגיבורים-בעל-כורכם שלנו סובלים ממחלה ממארת - הם טיפשים.
סרטי אימה בנויים לרוב על טיפשותם של הגיבורים. ''לא, אני לא יודע שאנשים מטורפי מבט עם גרזן מסוכנים לבריאות שלי''. כאן, כאמור, הגיבורים טפשים במיוחד. ''כן, אני יודע שמטורפים עם גרזן מסוכנים לבריאות שלי. אולי בכל זאת כדאי שאזרוק עליהם חיתולים עם קקי, רק כדי להסב את תשומת ליבם?''
לא בריא, באמת.


למרות הסרקזם המבצבץ מהפסקאות הקודמות, הרי שהסרט הצליח להשרות מתח לרוב אורכו, והעולם שטווה קינג אכן מעניין. הבעיות העיקריות של הסרט נובעות מהיותו סטיבן-קינגי טיפוסי. כמה פעמים כבר פגשנו את אותה חבורה של ידידים-מילדות? וכמו יותר מדי יצירות אחרות של קינג, הסרט מסתיים בדאוס אקס מאכינה מטופש. למה? קשה לחשוב על סיום הגיוני הנובע מהסרט? לקינג פתרונים.

בעיה אחרת, שבלעדיה הסרט היה עשוי להיות מתוק בהרבה, היא עודף בבדיחות פיפי-קקי. גרגורי-קיבה, פלוצים ושאר רעשים והפרעות גופניות מהווים חלק ניכר מדי מהסרט, ואינם תורמים לו דבר. לאנשים שעברו את גיל שש, בכל אופן.

לסיכום, חרף ההסתייגויות הלא מעטות שצוינו, הרי שהעסקה המשולבת של שני הסרטים מומלצת בחום. שניהם מהנים, ואת סרטון האוסיריס לא תמצאו בשום מקום אחר עד שיצא DVD המוקדש לסרטי האנימטריקס (=אנימציית-מטריקס) השונים, בעוד זמן רב.לוכד החלומות (Dreamcatcher)
במאי: לורנס קסדן
תסריט: ויליאם גולדמן, לורנס קסדן, על פי ספר של סטיבן קינג
שחקנים: מורגן פרימן, ג'ייסון לי, תומאס ג'יין, דאמיאן לואיסלוכד החלומות

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
ה DVD של אוזיריס לא יצא בעוד זמן כל כך רב.  (חדש)
רני יום ראשון, 27/04/2003, שעה 10:39
3 ביוני, זה עוד חודש בדיוק.

ואת ''לוכד החלומות'' ככל הנראה לא אהבתי פחות או יותר מהסיבות שאתה...גם לא אהבת אותו. איך בדיוק יצאה לך ביקורת חיובית על הסרט? לחייזרים בעלי מבטא בריטי פתרונים. :-)
   כתוב תגובה
אחזור שנית על שאלתו של רני...  (חדש)
The Visualist יום ראשון, 27/04/2003, שעה 20:26
איך יצאה לך ביקורת חיובית על הסרט הזה??
זהו ללא ספק הסרט הרע ביותר שראיתי מזה זמן רב. שום דבר מקורי לא היה בו, הנוסחה הקינגית של חברים החיים מחדש טראומת/חוויית ילדות כבר מיצתה את עצמה מזמן, ובכלל - הסרט לא החליט אם הוא טראש או סרט אימה. אז החייזר פורץ הפעם מהתחת ולא מהבטן.ביג דיל...למי שאוהב זוועה ודם בסרטים שלו, אפנה אותו ברצון ל''מוות אכזרי'' או ל''Dead Alive'', שם לפחות זה גם מצחיק.
עד עכשיו אינני מבין מה עושה מורגן פרימן בסרט הזה? כל העניין נראה כמו החלטה שרירותית להכניס לפחות שם ידוע אחד לרשימת הקרדיטים, ואם הוא גם שחור - אז מה טוב.
אמנם סרטון האנימטריקס נותן תמורה מלאה לכרטיס, אך מי שמעדיף לחכות בסבלנות לDVD, יוכל לחסוך לעצמו גם את 33 השקלים.
   כתוב תגובה
אחזור שנית על שאלתו של רני...  (חדש)
Kipod יום ראשון, 27/04/2003, שעה 22:35
בתשובה לThe Visualist
למה סרטים צריכים ''להחליט מה הם בדיוק''? מה, אם סרט לא שייך לז'אנר ספציפי ומקבל עליו את כל דרכיו וחוקותיו, אז הוא אוטומטית רע?
אני מבכר לחלוק על כך. כן, היו בסרט אלמנטים רבים מז'אנרים שונים. אני רואה גיוון כמעלה, דפקא.
(ואילו כל אותם אלמנטים היו שומרים על רמה גבוהה יותר, מה טוב.)
   כתוב תגובה
אהה !!! :-)  (חדש)
רני יום ראשון, 27/04/2003, שעה 23:27
בתשובה לKipod
   כתוב תגובה
ואני אשאל שאלת תם.  (חדש)
השועל בכרם יום שני, 28/04/2003, שעה 7:17
בתשובה לThe Visualist
אז אנחנו ''זקנים'' וראינו כבר את כל הסרטים על חבורת החברים ו/או המסע ו/או הגיבור בעל כורחו ו/או הזונה טובת הלב ו/או כל קלישאה ז'אנרית כזו או אחרת. אבל מה קורה עם ה''צעירים'', אלו שלא התמזל מזלם לראות את כל הסרטים? אלו שרואים את הקלישאה הזו בפעם הראשונה? הרי עבורם זו לא קלישאה.

פסילת סרט/בפר רק בגלל שהוא לא מחדש שום דבר בקונספט שלו מעוררת שאלות קשות. לא?
   כתוב תגובה
תמהיל רע של קלישאות  (חדש)
The Visualist בתגובה לכולם יום שני, 28/04/2003, שעה 21:45
בתשובה להשועל בכרם
אין לי, ומעולם לא הייתה לי, בעייה עם מיחזור של חומרים בכל סוגה אמנותית.
בתנאי שזה נעשה בטעם ובחוכמה.
כשם ששום מזון ראוי למאכל לא יתקבל משימוש במרכיבים לא נכונים, כך גם הרגשתי בנוגע לסרט הזה.ומה אתם יודעים? מסתבר שאני לא לבד- לא שמעתי דעה אחת טובה על ''לוכד החלומות'' עד היום. כל מי שפגשתי שצפה בסרט היה ''קטלני'' לפחות כמוני. כולם הסכימו שהסרט ארוך מדי, שהתפרים שמחברים את ''אני והחבר'ה'', ''הנוסע השמיני'', ''תיקים באפילה'' ו''התפרצות'' הם גסים מדי ומתחברים לכלל תמהיל שלא משאיר דבר מלבד טעם רע בפה...הגעתי לסרט, כנראה שלא בטובתי, עם ציפיות גדולות שאולי הפעם אראה סוף סוף עיבוד קולנועי טוב לאחד מספרי האימה של קינג. התאכזבתי, והסרט הזה מצטרף ל''בית קברות לחיות'',''קוז'ו'' ודומיהם: טוב על הנייר, רע על המסך.
אבל משהו טוב בכל זאת יש ב''לוכד'':
אפקטים מצויינים מבית היוצר של לוקאס. אם מישהו יילך לסרט רק בשביל הפעלולים, הוא יקבל כאן תמורה מלאה לכספו.
   כתוב תגובה
אהממ...כל מי ששמעת? אפילו אני, שחשבתי שהסרט  (חדש)
רני יום שלישי, 29/04/2003, שעה 1:49
בתשובה לThe Visualist בתגובה לכולם
היה ע למדי, לא חשבתי שהוא עד כדי כך רע. יש לו שעה ראשונה נפלאה, כזו שמוכיחה שקאסדן הוא יוצר גדול וגולדמן הוא תסריטאי לתפארת. הענין הוא שלאחר השעה הזו הם אינם ממש יודעים מה לעשות עם החומרים שבידיהם (ואולי זה בכלל מפני שסטיבן היה מעורב בהפקה וישב להם על הכתף) וחציו השני של הסרט מדרדר והולך.

ועד היום לא ראית אף עיבוד טוב של קינג לקולנוע? כנראה שלא ראית את ''הניצוץ'' של קובריק, את ''כריסטין'' של קרפנטר את ''האזור המת'' של קרוננברג (להבדיל מסדרת הטלוויזיה שנעשתה עפ''י אותו הספר לאחרונה) או את ''קארי'' של דה פאלמה - כולם סרטים מעולים שידעו לקחת את החומרים הראשוניים של קינג וליצור מהם משהו מרתק ומעניין באמת.

הבעיה של ''לוכד החלומות'' היא שיש לו המון פוטנציאל לא ממושמש. אבל עדיין לא הייתי מגדיר אותו כ''לא ראוי למאכל אדם''.
   כתוב תגובה
ואל תשכח את חומות של תקוה  (חדש)
יעל יום רביעי, 30/04/2003, שעה 19:44
בתשובה לרני
סרט משובח במיוחד!

ואני על לוכד החלומות אוותר בינתיים. קודם אני צריכה להתאושש מסרט האימה האחרון שראיתי: ''הצלצול'', ושאני מנסה לשכוח בכל הכוח.

אני ואימה מהסוג הזה לא מסתדרים היטב. מפחיד מדי לטעמי.

תגידו, יש את ''אוסיריס'' בקאזה?
   כתוב תגובה
''חומות של תקווה'' היה סרט  (חדש)
The Visualist יום רביעי, 30/04/2003, שעה 22:11
בתשובה ליעל
מצויין, אך הוא לא היה סרט אימה, ואני בפירוש התכוונתי לספרי האימה של קינג. נכון, דווקא העיבודים לספריו האחרים הם המוצלחים יותר : ''אני והחבר'ה'' ו-''מיזרי'' הם הראשונים שבאים לי לראש.
ונכון, רני, ''הניצוץ'' הוא באמת יוצא דופן מהבחינה הזאת.
   כתוב תגובה
תראה גם את ''The Dead Zone''  (חדש)
רני יום חמישי, 01/05/2003, שעה 1:16
בתשובה לThe Visualist
של קרוננברג. סרט משובח ביותר, אחד מעיבודי קינג הטובים ביותר לקולנוע.

ואני מדבר על הסרט הזה:

   כתוב תגובה
די אנמי, הסרט.  (חדש)
Kipod יום חמישי, 01/05/2003, שעה 1:55
בתשובה לרני
   כתוב תגובה
ממש לא.  (חדש)
רני יום חמישי, 01/05/2003, שעה 2:40
בתשובה לKipod
   כתוב תגובה
אולי נימוק או שניים, משני הצדדים,  (חדש)
NY יום חמישי, 01/05/2003, שעה 10:58
בתשובה לרני
לטובת אלה שלא ראו ואלה שלא זוכרים?
   כתוב תגובה
אבוי, הנה המכשלה.  (חדש)
Kipod יום חמישי, 01/05/2003, שעה 19:26
בתשובה לNY
סרטים אנמיים אני לא זוכר מספיק טוב כדי לפרט מה היה אנמי בהם. אני רק זוכר שהיה חסר להם הרבה המוגלובין.
   כתוב תגובה
מיזרי זה סרט אימה  (חדש)
יעל יום חמישי, 01/05/2003, שעה 11:06
בתשובה לThe Visualist
אותי הוא מאוד מאוד הפחיד. באמת!
   כתוב תגובה
לא. יש קבצים שנקראים אוזיריס  (חדש)
רני יום חמישי, 01/05/2003, שעה 1:12
בתשובה ליעל
אבל מה שבתוכם הוא לא אוזיריס. כנראה שכדי לראות אותו על המסך הביתי יהיה צורך לחכות ל 3 ביוני, תאריך יציאת הדיוידי עם תשעת סרטוני האנימטריקס.
   כתוב תגובה
כבר יש. באיכות זוועה.  (חדש)
טווידלדי יום ראשון, 04/05/2003, שעה 21:00
בתשובה לרני
   כתוב תגובה
אז נחכה ליוני. בין כה כבר ראיתי בקולנוע.  (חדש)
רני יום ראשון, 04/05/2003, שעה 22:47
בתשובה לטווידלדי
   כתוב תגובה
שאלה  (חדש)
רועי יום שני, 28/04/2003, שעה 1:28
סרטון המטריקס שראית לפני 'לוכד החלומות' הוא במקרה אותם סרטונים שאפשר להוריד מהאתר של המטריקס? אם לא, יש אפשרות לראות אותו ולא ללכת לסרט שמדורג בכל מקום 'ככה-ככה' במקרה הטוב?
   כתוב תגובה
לא. הסרט שמוקרן לפני ''לוכד החלומות'' אינו מופץ ברשת, ובדיוק  (חדש)
רני יום שני, 28/04/2003, שעה 10:07
בתשובה לרועי
מהסיבה שציינת: כדי שאנשים יגשו לבית הקולנוע כדי לראות אותו.

יש הטוענים, אגב, שהצלחתו הכלכלית היחסית של ''לוכד החלומות'' בארה''ב קשורה לסרטון הזה וכי לו לא היה מוצמד לסרט לא היה ''לוכד החלומות'' מצליח כפי שהצליח.

לאחר שראיתי אני נוטה להאמין שזה אכן המקרה.
   כתוב תגובה
אנצל את ההזדמנות לברר כמה דברים:  (חדש)
עידו יום שני, 28/04/2003, שעה 21:59
בתשובה לרני
באתר הסרט מוצעים להורדה בחינם 4 סרטים (3 כרגע, האחרון יגיע בתחילת מאי). עוד אחד מוקרן יחד עם ''לוכד החלומות''. אלה 5 מתוך 9. איפה ניתן יהיה למצוא את ארבעת האחרים? האם הם יוצמדו לסרטים או שיהיו רק בDVD של אנימטריקס?
   כתוב תגובה
אנצל את ההזדמנות לברר כמה דברים:  (חדש)
Kipod יום שני, 28/04/2003, שעה 23:10
בתשובה לעידו
ארבעה יוצעו באתר, ארבעה יוצמדו לסרטים, ואחד ישמר באקסקלוסיביות לדויד.

אאל''ט, כמובן.
   כתוב תגובה
רק ב DVD. צריך לתת סיבה לרכוש אותו, לא?  (חדש)
רני יום שלישי, 29/04/2003, שעה 1:50
בתשובה לעידו
   כתוב תגובה
הספר מדהים  (חדש)
רחלי יום שלישי, 29/04/2003, שעה 12:23
קראתי את הספר והוא היה מדהים מותח וענייני.
אני מעריצה מושבעת של סטפן קינג וקראתי כמעט את כל ספריו אבל ספר זה היה בהחלט מוצלח.
   כתוב תגובה
''עוד פלישה ועוד פלישה''  (חדש)
Afalknon יום שלישי, 29/04/2003, שעה 18:54
שועשעתי עד מאוד מהכותרת. האם יש כאן פילק שמחכה להיכתב? מישהו מתנדב? (מתי תחרות הפילקים הבאה, אגב?)
   כתוב תגובה
הוא בריטי כי השחקן בריטי  (חדש)
Zygon יום שלישי, 29/04/2003, שעה 20:23
דיימאן לואיס שמצטיין בחיקויי אמריקאים.
   כתוב תגובה
סרט ממש רע  (חדש)
בארטושק יום שלישי, 06/05/2003, שעה 19:13
לא ברור לי איך ביקורת, שמציינת כמעט את כל החסרונות של הסרט, יצאה חיובית בסוף. זה סרט ממש גרוע, עוד אחד בשרשרת הסרטים המוציאים שם רע למד''ב. משום מה נראה שבכל הסרטים הללו, החייזרים חייבים להיות מורכבים מאוסף של ריר ושיניים. ובסרט הזה, רמת הגועל אף התעלתה על הנורמה המקובלת.

פרט לכך, הסרט נראה מאוד לא מחובר. הוא מתחיל דווקא די מעניין, אבל אחרי חצי שעה בערך הוא פשוט מאבד כיוון לחלוטין וזונח את כל הרעיונות העלילתיים שבתחילתו, והופך לסרט אימה/פעולה רע. באמת שאין שום סיבה טובה לראות אותו.

ונסיים בהערה - אני שונא את המטריקס. עשר דקות של סרטון ממוחשב יחד עם קטע עלילתי מופרך לחלוטין במסורת המטריקס לא גורמת לי בשום אופן לרצות לראות את הסרט שאחריו.
   כתוב תגובה
לא ראיתי אבל קראתי  (חדש)
Tiamat יום שלישי, 17/06/2003, שעה 0:39
בתשובה לבארטושק
וקטעי הפלוצים עוררו בי התקפי צחוק מטורפים! רק מר קינג יכול לתת תיאור כל כך מדויק של פלוץ?!

נחכה לDVD.
   כתוב תגובה
מיזרי  (חדש)
מישהו יום שני, 20/10/2003, שעה 9:35
מישהו יודע איפה אפשר להשיג את הסרט - ''מיזרי''?
   כתוב תגובה
ניסית בספריית וידאו?  (חדש)
יעל שבת, 25/10/2003, שעה 0:31
בתשובה למישהו
   כתוב תגובה
  (חדש)
אלמוני יום ראשון, 28/08/2005, שעה 14:44
נורא, נורא זה התגובה היחידה על הסרט''לוכד החלומות''.
כאוהב סטיבן קינג מושבע,אני חייב להגיב על כתיבת ביקורת רעה שכזות-הסרט לא מומלץ גם אם לא קראתם בחיים ספר של סטיבן קינג.
הסרט עושה אוול משווע לספר המועלה והיחודי.
לעומת זאת אני מסכים שכמעט ואי אפשר להעביר את ''כוונת המשורר'',לסרט,שכידוע מוגבל בדימיון.
ולמה אמרתי כמעט-גרין מייל(תבינו לבד)
   כתוב תגובה

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.