על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

Ancillary Justice
ספרים / אהוד מימון
16/08/14
תגובות: 0  
סוס ורוכבו רמה בים
ספרים / נועה רייכמן
03/05/14
תגובות: 0  
קוקטייל עם טעם לוואי
ספרים / אהוד מימון
05/04/14
תגובות: 3  
לילד יש פוטנציאל
ספרים / נועה רייכמן
22/03/14
תגובות: 0  
במעלה המדרגות היורדות
ספרים / אהוד מימון
23/11/13
תגובות: 0  
לא הדיסטופיה שעליה חשבתם
ספרים / איתי שלמקוביץ
21/10/13
תגובות: 0  
החיים, בעיר קטנה
ספרים / קרן לנדסמן
06/10/13
תגובות: 0  
משחק ילדים?
ספרים / קרן לנדסמן
17/08/13
תגובות: 1  
לא בדיוק סימפוניה
ספרים / אהוד מימון
04/08/13
תגובות: 3  
דרושות מילים לתמונות
ספרים / אהוד מימון
15/06/13
תגובות: 1  
כשאשלין פגשה את קינאן
ספרים / קרן לנדסמן
11/05/13
תגובות: 1  
לשם ובחזרה, ולשם
ספרים / נועה רייכמן
19/04/13
תגובות: 2  
דרושים מספריים
ספרים / אהוד מימון
06/04/13
תגובות: 7  
בחזרה לעתיד שלא היה
ספרים / קרן לנדסמן
16/03/13
תגובות: 5  
להתחיל באומץ
ספרים / נועה רייכמן
02/02/13
תגובות: 0  

גיבור לא מזדמן
ספרים / דידי חנוך
יום שישי, 22/02/2002, שעה 0:12

'חרב בסערה' מאת דיוויד גֵמל


סקירה זו הופיעה לראשונה באתר הממסד האפל של דידי חנוך


לאחרונה נוצר הרושם שכמעט כל פנטסיה אפית איכותית כיום שייכת במידה זו או אחרת לתת הז'אנר של ההיסטוריה האנלוגית. מתן רקע היסטורי, או רקע המבוסס במידת מה על ההיסטוריה המוכרת לנו, מעניק ליצירות עומק אשר בלעדיהם היו נדרשים לשמו עמודים רבים מאד, שעשויים היו להיות מייגעים ביותר.
דוגמה מצוינת לכך היא ספרו של גמל, המבוסס באופן חופשי על ההיסטוריה הקלטית והרומאית. איום הצבא, הכובש הפוטנציאלי, הופך להיות מוחשי בהרבה כאשר ברור שמדובר בצבא האימפריה הרומית הצעירה והמתרחבת, ורבים יטענו כי העיסוק בתרבות השבטית מעניין יותר כשמדובר בתרבות היסטורית.
אבל אלה מהווים בעיקר רקע ובסיס לספר שעוסק בראש ובראשונה בהליך יצירתו וחישולו של גיבור. היותו של גיבור הספר גיבור אגדתי בעמו מובהרת כבר בפתיחתו, המתרחשת עשרות שנים בעתיד, כשקונאוואר הוא מלך אגדתי. כך יכול הקורא לעקוב אחר חייו מילדות לבגרות, מתוך ידיעה שזהו סיפור חייו של גיבור.
מבחינה מסוימת הספר מציג חלופה למיתוס הגיבור הקלאסי. לא מתגלה יחוס משפחתי אבוד שמסביר את גבורתו של קונאוואר, וגם אופיו והתנהגותו שונים מאד מאלה של הגיבור הקלאסי, אבל קונאוואר הוא בהחלט גיבור. הוא נועד לכך מינקות על ידי כוחות חיצוניים, המחשלים אותו כפי שאדם מחשל חרב, ואשר הופכים אותו לגיבור לו הם זקוקים.
גמל זכה לפרסומו והצלחתו בזכות ספרי פנטסיה עתירי אקשן ואלימות ומעוטי עומק, אבל 'חרב בסערה' נכתב על ידי סופר שהתבגר במידה רבה. למרות שמקומו של האקשן לא נפקד מהספר, יש כאן דמויות בעלות עומק (אם כי לא בקנה המידה של מרטין או של ספריו המאוחרים של קיי), עלילה מעניינת ומימד היסטורי, שנותן לספר זמן, מקום ותחושה שמדובר בחלק מסיפור היסטורי ארוך.
ואכן זה המצב. כיוון שבפנטסיה אפית עסקינן, הספר הוא באמת חלק מסיפור היסטורי ארוך. עד עתה יצאו לאור שני ספרים נוספים העוסקים בשבט הריגאנטה הקלטי, שאחד מהם מתרחש עשרות והשני מאות שנים לאחר 'חרב בסערה'. אך בסופו של דבר הספר עומד יפה בזכות עצמו, וחובבי פנטסיה רבים יהנו ממנו מאד.חרב בסערה (Sword in the Storm)
מאת דיוויד גמל (Davil Gemmell)
הוצאה: Ballantine Books
439 עמודיםחרב בסערה
הממסד האפל

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.