על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

Ancillary Justice
ספרים / אהוד מימון
16/08/14
תגובות: 0  
סוס ורוכבו רמה בים
ספרים / נועה רייכמן
03/05/14
תגובות: 0  
קוקטייל עם טעם לוואי
ספרים / אהוד מימון
05/04/14
תגובות: 3  
לילד יש פוטנציאל
ספרים / נועה רייכמן
22/03/14
תגובות: 0  
במעלה המדרגות היורדות
ספרים / אהוד מימון
23/11/13
תגובות: 0  
לא הדיסטופיה שעליה חשבתם
ספרים / איתי שלמקוביץ
21/10/13
תגובות: 0  
החיים, בעיר קטנה
ספרים / קרן לנדסמן
06/10/13
תגובות: 0  
משחק ילדים?
ספרים / קרן לנדסמן
17/08/13
תגובות: 1  
לא בדיוק סימפוניה
ספרים / אהוד מימון
04/08/13
תגובות: 3  
דרושות מילים לתמונות
ספרים / אהוד מימון
15/06/13
תגובות: 1  
כשאשלין פגשה את קינאן
ספרים / קרן לנדסמן
11/05/13
תגובות: 1  
לשם ובחזרה, ולשם
ספרים / נועה רייכמן
19/04/13
תגובות: 2  
דרושים מספריים
ספרים / אהוד מימון
06/04/13
תגובות: 7  
בחזרה לעתיד שלא היה
ספרים / קרן לנדסמן
16/03/13
תגובות: 5  
להתחיל באומץ
ספרים / נועה רייכמן
02/02/13
תגובות: 0  

זמן עבר
ספרים / דידי חנוך
שבת, 22/03/2003, שעה 0:12

'בגן אידן' מאת קייג' בייקר


סקירה זו הופיעה לראשונה באתר הממסד האפל של דידי חנוך


במאה העשרים וארבע תפתח חברה מסחרית את המסע בזמן. המסע בזמן אפשרי אך ורק לעבר, ועקב מחירו היקר הוא לא משתלם כמעט לשום מטרה.
אבל החברה שפיתחה אותו מצאה לו שימוש. באמצעות טכנולוגיה קיברנטית היא יוצרת לה ''פעילים'' בעבר, מבין בני העבר. הפעילים האלה הם קיבורגים ובני אלמוות. והם עושים את דרכם לעתיד יום אחר יום.
יום אחד, כנראה בספר השביעי והאחרון בסדרה, הם יגיעו.
אי אפשר לשנות את ההיסטוריה הידועה. אבל במה שלא ידוע ורשום בהחלט ניתן לעשות שימוש, שכן ''זה כבר קרה''. פעולות רכש, איתור אוצרות ש''אבדו'' להיסטוריה ושלל פעילויות דומות שבוצעו על ידי הפעילים הללו הפכו את החברה, ד''ר זאוס, לתאגיד החזק והעשיר ביותר בעולם העתידי. שבעת ספרי הסדרה, מתוכם יצאו לאור כבר ארבעה, מביאים את סיפורם של פעילים אלה, העושים את דרכם מהעבר אל העתיד. הפעילים קיימים עוד לפני שחר ההסטוריה. הם היו גורם משמעותי מאחורי הקלעים עוד בתקופה הפרה-היסטורית.

מנדוזה היא ילדה יהודיה קטנה שבזכות מבנה גולגלתה (נתון חיוני לניתוחים ההופכים אדם לקיבורג), האינטליגנציה הטבעית שלה והעובדה שהיא עומדת למות בצינוקי האינקויזיציה, מגויסת לחברה ומוכשרת כבוטניקאית. תפקידה הוא לאסוף צמחים שאבדו מן העולם.
בספר הראשון בסדרה, 'בגן אידן', היא נשלחת עם עוד שני פעילים לאנגליה הקדם ויקטוריאנית, מקום בו היא עושה את הטעות החמורה ביותר (והנפוצה ביותר) של פעיל בן אלמוות – היא מתאהבת באחד מבני התקופה.
הספר מתפקד היטב בשני מישורים – סיפור האהבה הנידון לכשלון של מנדוזה, והצגת עולמם המופלא של הפעילים. המעניין מבין השניים הוא, ללא ספק, השני, שכן מדובר בעולם מרתק, משעשע ודרמטי, בו אנשים חיים בחברה פרימיטיבית אך זוכים לראות בשידור חי (בתדרים כאלה שבן אנוש לא יכול לראות או לשמוע) אירועים כגון טקס ההכתרה של המלכה החדשה.
'בגן אידן' הוא גם דוגמה מעניינת לאופן בו יכול ספר מסויים להיות משווק באופנים שונים במידה דרמטית בארצות שונות. בבריטניה הוא שווק תוך התמקדות מוחלטת באספקט הרומנטי שלו, עם כריכה שנראית כרומן רומנטי ודגש מועט מאד על המד''ב בטקסט שעל הכריכה. בארה''ב הוא שווק כיצירת מד''ב מבריקה, כמעט ללא התייחסות לרומנטיקה. מעניין לציין שהספר והמשכיו אינם הצלחה בבריטניה, ואילו בארה''ב הם מצליחים בהחלט (לא בקנה מידה של רבי מכר, אבל מצליחים).

סדרת הספרים האמורה היא בין הטובות ביותר שאפשר למצוא בימינו. מי שמעוניין לנסות בלי להשקיע ולקנות ספר יכול לקרוא בחינם את הנובלה המצוינת של בייקר 'Time the Observe Son', או להשקיע מספר שקלים ולרכוש ב-Fictionwise סיפורים של בייקר.


הערת המערכת: סקירה זו נכתבה זמן רב לפני תרגום הספר לעברית.בגן אידן (In the Garden of Iden)
מאת קייג' בייקר (Kage Baker)
תרגום: דידי חנוך
הוצאת מודן, 2002
294 עמודיםקייג' בייקר
Son Observe the Time
Fictionwise
הממסד האפל

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.