על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

שלושה בדירה אחת
טלויזיה / גל חיימוביץ'
04/08/12
תגובות: 3  
מפלצות נראות ומפלצות נסתרות מהעין
טלויזיה / קרן לנדסמן
26/11/11
תגובות: 26  
עוברת כל גבול
טלויזיה / רז גרינברג
25/12/05
תגובות: 7  
הרובינזונים החדשים
טלויזיה / רני גרף
14/04/05
תגובות: 20  
גוונים של שחור
טלויזיה / רז גרינברג
16/01/05
תגובות: 5  
לראות או לא לראות
טלויזיה / איתי שלמקוביץ
16/11/04
תגובות: 29  
אלוהים נמצא בדברים המדברים
טלויזיה / איתי שלמקוביץ
16/06/04
תגובות: 14  
היקום מצחיק, אז צוחקים!
טלויזיה / רז גרינברג
25/03/04
תגובות: 7  
מותו של אזור
טלויזיה / רז גרינברג
16/11/03
תגובות: 30  
מפגשים
טלויזיה / איתי שלמקוביץ
04/10/03
תגובות: 30  
הרובוט שאהב אותי
טלויזיה / אריק אפק
14/09/03
תגובות: 13  
הדבר הטוב הבא(פי)?
טלויזיה / רז גרינברג
15/07/03
תגובות: 10  
הגחלילית שכובתה
טלויזיה / איתי שלמקוביץ
13/04/03
תגובות: 42  
משולחנו של המהנדס הראשי
טלויזיה / רז גרינברג
19/01/03
תגובות: 10  
ערפדי אל.איי.
טלויזיה / רז גרינברג
10/12/02
תגובות: 27  

תעלומת הרוח הנעלמת
טלויזיה / לילי דאי
שבת, 13/08/2011, שעה 12:08

ביקורת על סרט הטלוויזיה דירק ג'נטלי


יש לי לא מעט דברים טובים להגיד על הגרסה הטלוויזיונית ל''דירק ג'נטלי'' של ה-BBC, שאורכה 58 דקות, מה שעושה את זה משהו בין מיניסדרה בת פרק אחד לסרט נראה לי. היא בריטית, היא משוחקת היטב, כתובה היטב (כולל ציטוטים ישירים מהספר, שזה מצוין) ומצחיקה. למעשה, אם תשאלו אותי – היא בהחלט שווה צפייה. מדובר בשעה חמודה להפליא, עם קריצות למי שמכיר את חומר המקור (כולל החלק השני בטרילוגיה, ''שעת התה הארוכה והאפלה של הנפש'') ואפילו נגיעות סליפסטרימיות שמזכירות, באופן עמום, משהו מהמתרחש בספר. ויש חתולים.
ועדיין, דירק ג'נטלי, חמודה ככל שתהיה, היא תועבה. כי לא מדובר בסדרת טלוויזיה בלבד, מדובר במשהו שמתבסס על יצירה אחרת, ולא יכולתי שלא לקחת בחשבון את היחס לחומר המקור. הבעיה אינה שהסדרה טובה פחות מהספר, זו תלונה ברורה מאליה ולא מאוד רלוונטית. הספר מבריק וקשה להשתוות אליו. הצרה היא שהסדרה היא מעשה-פרנקנשטיין שנעשה בספר – חלקים מגופתו שנתפרו יחד בגסות והוקמו לתחיה תחת שמו של המקור.
''סוכנות הבילוש של דירק ג'נטלי'' הוא לא ספר אופייני של דאגלאס אדאמס – הוא אטי, מהורהר ואפל הרבה יותר. אבל הוא בהחלט אדאמסי; יקום משונה שמכיל המוני פרטים שנתפרים יחד באופן בלתי צפוי ומרתק, עם ההומור הייחודי של אדאמס שתמיד נמצא ברקע ותשומת לב פדנטית לפרטים. מתוך זה תמצאו בסדרה בעיקר קצת מההומור.
''סוכנות הבילוש של דירק ג'נטלי'' עולה על גדותיו מרוב אווירה, אבל שום דבר מזה לא הגיע למסך. הספר ממוקם עמוק בז'אנר, עם רעיונות מורכבים וסבך התרחשויות טבעיות ועל-טבעיות שמשתלבות זו בזו בצורה שגורמת למוח להרגיש כאילו העבירו אותו סדרה של תרגילי התעמלות ומתיחות והוא לא לגמרי בטוח מה קרה שם בדיוק, אבל היה מצחיק. סדרת הטלוויזיה היא סליפסטרים במקרה הטוב, עם הופעת אורח רגעית למדי של הז'אנר, מיעוט פרטים ושילוב פחות מאלגנטי ביניהם. נראה כאילו המעבדים בחרו כמה קטעים מהספר, חתכו אותם באופן כמעט אקראי ותפרו אותם מחדש כך שיֵצא מהם סיפור אהבה פשוט למדי (כולל בין דמויות שהיו במקור קרובות משפחה מדרגה ראשונה!), פלוס חתולים. אין לי שום דבר נגד אהבה, ובטח לא נגד חתולים, אבל זה הרקע בספר, שאינו קרוב אפילו להיות העיקר, וכל המסתורין והיופי אבדו בדרך למסך הטלוויזיה. כדי להוסיף חטא על פשע, גם תשומת הלב לפרטים לוקה בחסר (כמה זמן הם חושבים שבטרייה של טלפון נייד ללא הטענה תשרוד?!).
אז אם קראתם את הספר – צפו בסדרה. היא תעלה חיוך פה ושם, וזו לא דרך רעה להעביר שעה. ואם לא קראתם את הספר – אתם עדיין יכולים לצפות בסדרה, היא כל כך לא קשורה למקור שהיא לא תספיילר אותו בשום צורה, אבל מה שאתם באמת צריכים לעשות זה ללכת לקרוא את היצירה המשונה, המבריקה והייחודית לחלוטין הזו.דירק ג'נטלי
במאי: דיימון תומס
שחקנים: סטיבן מנגן, דארן בוי, הלן בקסנדייל
2010 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
החטא הכי גדול של הסרט הזה -   (חדש)
מיכאל ג יום שני, 15/08/2011, שעה 13:43
לא היתה ספה!
   כתוב תגובה
לא, לא. החטא הכי גדול של הסרט הזה -   (חדש)
Boojie יום ראשון, 21/08/2011, שעה 15:04
בתשובה למיכאל ג
הוא משעמם.
כאילו, כל מה שלילי אמרה נכון - לא קשור למקור, לא קשור לז'אנר, מיש-מש אחד גדול. אבל העובדה שהוא משעמם היא החטא הכי גדול שלו. בסופו פשוט התבאסתי על השעה שבזבזתי לריק.
יש שם הבלחות זעירות של הומור וברק. אבל הן לא שוות שעה שלמה.
   כתוב תגובה
אני כ''כ עייף  (חדש)
נבט שבת, 27/08/2011, שעה 21:14
אני כ''כ עייף שכשקראתי את המשפט הראשון של הכתבה (''יש לי לא מעט דברים טובים להגיד על הגרסה הטלוויזיונית ל''דירק ג'נטלי...'') הייתי בטוח שבאמת יכתבו על הסרט דברים טובים. הו, נאיביות תמימה.
   כתוב תגובה
ובאמת נכתבו!  (חדש)
מאץ' יום שני, 29/08/2011, שעה 0:49
בתשובה לנבט
אם לצטט את עצמי: ''היא בריטית, היא משוחקת היטב, כתובה היטב (כולל ציטוטים ישירים מהספר, שזה מצוין) ומצחיקה. למעשה, אם תשאלו אותי – היא בהחלט שווה צפייה. מדובר בשעה חמודה להפליא, עם קריצות למי שמכיר את חומר המקור (כולל החלק השני בטרילוגיה, ''שעת התה הארוכה והאפלה של הנפש'') ואפילו נגיעות סליפסטרימיות שמזכירות, באופן עמום, משהו מהמתרחש בספר. ויש חתולים.''
אשמתי שמדובר, בסופו של דבר ולמרות שלל היתרונות, בתועבה?
   כתוב תגובה

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.