על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

החינמניה מס' 37
שונות / המערכת
12/07/14
תגובות: 0  
הגשת אירועים לאייקון 2014
שונות / המערכת
23/06/14
תגובות: 0  
תיקוצ'יקים ועולמות אחרים
שונות / המערכת
31/05/14
תגובות: 1  
החינמניה מס' 36
שונות / המערכת
26/04/14
תגובות: 0  
החינמניה מס' 35
שונות / המערכת
08/03/14
תגובות: 0  
פרס גפן 2014
שונות / המערכת
05/03/14
תגובות: 4  
קול קורא להגשת סיפורים
שונות / המערכת
15/02/14
תגובות: 0  
החינמניה מס' 33
שונות / המערכת
03/11/13
תגובות: 0  
קול קורא
שונות / המערכת
29/09/13
תגובות: 0  
החינמניה מס' 32
שונות / המערכת
07/09/13
תגובות: 2  
דיווחים חיים מוורלדקון
שונות / המערכת
24/08/13
תגובות: 0  
החינמניה מס' 31
שונות / המערכת
21/07/13
תגובות: 0  
החינמניה מס' 30
שונות / המערכת
27/05/13
תגובות: 0  
הרועה האחרון - סרט מסע פנטסטי
שונות / המערכת
02/04/13
תגובות: 0  
החינמניה מס' 29
שונות / המערכת
23/03/13
תגובות: 0  

פילק למתחילים
שונות / דידי חנוך
יום ראשון, 20/05/2001, שעה 2:56

שירי העם של המד''ב והפנטסיה – מדריך למשתמש המתחיל


ברוכים הבאים לתת-הז'אנר של אהדת המד''ב והפנטסיה הקרוי בשם פילק. ''מהו פילק?'' אתם שואלים, מן הסתם. שאלה מצוינת. הסבר מדויק על טיב הפילק ימסר ברגע שיצליחו האוהדים השונים להגיע להסכמה בעניין. במשך השנים היו ויכוחים רבים בנושא זה, והמסקנה היחידה שנתן למסור כאן היא זאת: אם פילקרים שרים את זה בפילקסינג – זה כנראה פילק.

המילה ''פילק'' נולדה לפני שנים רבות. האגדה מספרת כי, כחלק מהבידור באחת מוועידות המד''ב, היו כמה אנשים אמורים לעלות לבמה ולשיר מה שהוגדר בשם ''שירי עם (Folk Songs) של מד''ב''. ובכן – היתה טעות הדפסה בתכניה, והשם פילק נולד. ההסבר הפשוט ביותר לשאלה מהו פילק הוא, אמנם, לומר כי מדובר בשירי העם של המד''ב, אך יש פילקים שאינם מתאימים בדיוק להגדרה זו, ויש שירים המתאימים לה אך אינם פילק.

שירים רבים מתאימים להגדרה. אולי שמעתם את שירו של אל ינקוביץ' ''Yoda'', שמילותיו עוסקות בדמות ממלחמת הכוכבים תוך שימוש במנגינת השיר ''לולה'' של הקינקס. ''יודה'' הוא דוגמה לשיר פילק המשתמש בלחן של ידוע להצגת מילים מקוריות ונושא מד''בי או פנטסטי. אל ינקוביץ' עצמו, עם זאת, אינו מסווג כזמר פילק, כיוון שרוב שיריו אינם קשורים לז'אנר.
שיר שנכתב עם נושא מד''בי אך הנו בעל מילים ומוזיקה מקוריות – נכנס גם הוא להגדרה של פילק. כך, למשל, ''Star Trekking'' של להקת הפירם כמו גם ''Space Oddity'' של דיויד בואי הנם פילק. ''Rocket Man'' של אלטון ג'ון הוא אולי שיר הפילק המצליח ביותר בהיסטוריה, למרות מה שויליאם שאטנר עולל לו (אם לא שמעתם – אל תשאלו, ותישנו טוב יותר בלילה). כל שיר העוסק בחובבי המד''ב בדרך כלשהי גם הוא פילק. שירים על ארועים אמיתיים בחלל או במדע נכנסים אף הם להגדרה, כמו גם שירים המפארים את תכנית החלל. דוגמה: שירה של לזלי פיש ''Hope Eyrie'', המספר על הנחיתה על הירח. אלה שירי העם האמיתיים של הז'אנר, המהללים את הגיבורים העממיים שלו. ''Hope Eyrie'' מבטא באופן כה צלול את הגאווה הכבירה שמילאה את ליבם של רוב חובבי מד''ב עם הנחיתה על הירח, עד כי הוא הפך למעין המנון של פילק. בחוגים מסויימים נהוג לקום לשירת ה''המנון''.


קטעים אינסטרומנטליים אינם פילק. כך שפסקול מלחמת הכוכבים, למשל, אינו שייך לז'אנר. גם שירי סמים למיניהם אינם פילק. ''White Rabbit'' של ''Jefferson Airplane'', לדוגמה, נראה כמדבר על עליסה בארץ הפלאות, אך למעשה עוסק בחווית הסמים, ולכן אינו נכלל בתחום.

זמרים רבים כתבו שיר או שניים בעלי נושא חללי או מד''בי. זמר פילק הוא זמר שחלק נכבד מיצירתו נכלל בהגדרה. זמרי פילק הם גם חלק מהקהילה המד''בית. לכן סטינג, למשל, אינו זמר פילק, למרות שכתב שיר על הירח ושיר המבוסס על ראיון עם הערפד.

זמר פילק, או פילקר, או פילקסינגר, הוא אדם בקהילת חובבי המד''ב השר ו/או כותב שירי פילק. יש פילקרים שכתבו שני שירים בלבד, ויש פילקרים שלא שרים אף פעם. חלקם כבר הצליחו עד כדי מכירת קלטות של שיריהם בועידות ובאינטרנט, ומדי פעם משמיעים אותם בתכניות מד''ב בתחנות רדיו מקומיות. עיקר פעילות הפילק מתרכזת בכנסים ובועידות. יש מקומות, כמו לוס אנג'לס, בהם קיימת קהילת פילק פעילה (LAFA – Los Angeles Filkers Anonimous), המקיימת פגישות חודשיות. בשאר העולם מוקצים, ברוב הכנסים, חדר או שניים לפילקרים, והם נעזבים לנפשם. בכנסים ובועידות ניתן גם, כאמור, להשיג קלטות פילק.

פילק מהסוג המקובל בפנדום האמריקאי והבריטי ניתן להשיג, כמובן, באינטרנט. במיוחד מומלץ ה-Virtual Filksing של חברת פרומתאוס מיוזיק, וכמובן Filk.com, ממנו נגנב רובו של מאמר זה. המקור המקיף ביותר למילים ולקבצי MP3 של פילק הוא Darn Near All the Filk on the Web. הפילקר המצוין טום סמית' שר ''I Want To Be On Napster'', ובקשתו נענתה. והוא לא היחיד. השמות המומלצים הם Leslie Fish, Bob Kanefsky, Ookla the Mok, ו-Tom Smith. מידע נרחב על כל אלה (פרט לפיש) ניתן למצוא באתרים שלהם. אתרים מומלצים לרכישת פילק אונליין הם Random Factors, ו-filk.com של DAG Productions.אז הגעתם לוועידה – ועידה בחו''ל, אבל יום אחד גם בארץ – ואתם רוצים לבדוק מקרוב את העניין הזה של הפילק. אתם ניגשים לחדר המוכרים (בועידות יש חדר מוכרים, בדרך כלל די גדול, לא פרוזדור או שולחן סוחרים כמו אצלנו באיקון), ומחפשים את אחד מסוחרי הפילק. אתם שואלים אותו איפה הפילק. לא מצאתם את זה בתכניה כי לעיתים קרובות זה לא מופיע בתכניה. הוא נשען קדימה ואומר לכם ''באולם האדום, מתחיל בעשר, לאחר תחרות התחפושות''. אתם מוצאים את דרככם למקום ב-‏10:25. יש שם אולי עשרה אנשים, במשהו דמוי מעגל כסאות, ונראה שיש מיקרופונים, מגברים ונרתיקי גיטרות בכל מקום. מישהו פורט על גיטרה ושר שיר ענוג. אתם חושבים שזה שיר אהבה, עד שאתם קולטים את המילה ''פייזר''. אתם מתיישבים ומוחאים כף כשהזמר מסיים.

אם אתם נמצאים בדרום קליפורניה, סביר להניח שהתור עובר סביב במעגל וכל אחד מקבל הזדמנות לשיר משהו או לבקש שיר. בסופו של דבר מגיע תורכם. אתם מחייכים, מסבירים שאתם חדשים, ומבקשים לשמוע את השיר היחיד שאתם זוכרים מהמאמר הזה – ''Banned from Argo''.

התגובה השלילית מהממת אתכם מעט – זה השיר היחיד שאתם זוכרים. ''Banned From Argo'', מה לעשות, הושמע פעמים כה רבות עד כי אף אחד לא רוצה לשמוע אותו יותר. השיר המפורסם ביותר בנושא הוא ''They're Singing Banned From Argo'', שנכתב על ידי הפרודיסט המוביל של הפילק, בוב קנפסקי. ניתן למצוא ברשת גירסה שלו המושרת על ידי לזלי פיש, מחברת השיר המקורי.

ואז נשמה טובה במעגל קוראת ''תבחרו נושא! משהו שמעניין אתכם''. בהכרת תודה, אתם ממלמלים, ''אה... אה... אייזק אסימוב...'' ומישהו שר שיר על אסימוב והתור עובר לאדם שיושב לידכם.

במערב התיכון, לעומת זאת, תחשפו לסגנון חופשי יותר – כל-אחד-מתפרץ – כאשר מנהיג המעגל, המכונה ''Demi Ghod'', שולט בעניינים ביד רמה. רק אם אתם אמיצים במיוחד (או אם הדמי-גוד חנון ורחום) תזכו בתשומת לב כלשהי. נסו לקלוט מי הדמי-גוד וללכוד את עינו/ה. ואז היא תפנה את אצבעה או תנופף במקל ותאמר ''זה מאחורה שלא אמר כלום – אתה רוצה לבחור שיר?'' זו ההזדמנות שלכם לעבור שוב את כל סיפור ''Banned from Argo'' ואסימוב. פילקסינג טוב בועידה נמשך אל תוך הלילה – חבורה קטנה ונאמנה ממשיכה לשיר עד שבתי הקפה נפתחים לארוחת בוקר בשש. לעתים, עם זאת, הם נגמרים מוקדם – בין חצות לשתיים.

גם אם אתם חדשים, אין מניעה להשאר עד מאוחר. אם יש לכם כושר התמדה, תגלו שהשירים הטובים ביותר נוטים להופיע בין 3 ל-‏6. אנשים יעזבו במשך הלילה, אבל כל עוד יש שני פילקרים במקום – החגיגה נמשכת...
Darn Near All the Filk on the Web
Ookla the Mok
Virtual Filksing
Bob Kanefsky
Random Factors
Prometheus Music
DAG Productions
LAFA
היקום בפיתה - אלבום המד''ב הישראלי הראשון!

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
פילקים ישראליים  (חדש)
אלי יום ראשון, 20/05/2001, שעה 7:36
בחוברת המימד העשירי מספר 4 , עמנואל לוטם ,פירסם שני פילקים מפרי עטו והזמין את הקוראים לשלוח פילקים נוספים מפרי עטם . עד כמה שאני יודע איש לא שלח כאלה.
בכל אופן נעמי וינר כתבה לי שיש כמה וכמה פילקים כאלה בעברית ושיש לה אוסף מלא שלהם.
יהיה נחמד לקרוא את הפילקים כאלה כאן בין ישנים ובין חדשים פרי עטם של קוראי מאמר זה.
   כתוב תגובה
תגיד..  (חדש)
גיא יום ראשון, 20/05/2001, שעה 10:27
חלליות של ברי סחרוף ומכונת הזמן של רוקפור נכללים בקטגוריה?
   כתוב תגובה
כפי שדידי כתב  (חדש)
גרומיט יום ראשון, 20/05/2001, שעה 13:21
בתשובה לגיא
כ''פילקים'' נחשבים רק שירים שנכתבו ע''י חברי הקהילה. כיוון שלא ראיתי את סחרוף או את חברי רוקפור באירועי מד''ב בארץ, התשובה, סביר להניח, שלילית...
   כתוב תגובה
''אנא, צירפו אותי לקהילה''  (חדש)
Rita יום ראשון, 20/05/2001, שעה 14:05
בתשובה לגרומיט
אוי אוי אוי !!!!!
התשובה שלך מראה עד כמה ה – ''קהילה'' שלכם היא ארגון צר מוחין וחסר דמיון. האם סימן היכר של שייכות אל ה- ''קהילה'' היא נרדיות מתקדמת, לבושת במיטב האופנה הטכניונית ומזוינת במשקפי ראיה רבות עוצמה ועבות זגוגיות !?! חלליות של סחרוף אכן מתאים לכל ההגדרות המגוחכות שלכם לשירי הפילק, עם הסתייגות מינורית אחת: אין ספק כי סחרוף התכוון לחווית סמים מסוג זה או אחר ולא לקהילת מדע בדיוני... כמו כן Space Oddity גם הוא מדבר על אדם המתנסה בסמים ומתרחק מהחברה, כאסטרונאוט בחלל .לשים לב – חלל הוא רק דמוי, מטפורה!!!!
   כתוב תגובה
שכחת גם את  (חדש)
גל יום ראשון, 20/05/2001, שעה 14:29
בתשובה לRita
השיער הפרוע, הפצעונים על הפנים
וחדר מלא כל מיני דברים מדעיים מוזרים
   כתוב תגובה
עכשיו לכלכת על רס''ן טום!  (חדש)
שלמקו יום ראשון, 20/05/2001, שעה 14:58
בתשובה לRita
אז מה אם בואי אמר בשיר אחד שטום הוא ג'אנקי.

space oddity הוא מד''בי לחלוטין- מדובר באדם שנשלח לחלל, אך עקב פאשלה תכנונית (חללית מקופסת פח?) סבל ממחסור חמור בחמצן, הפעיל את מנוע החללית בלי לזכור שעשה את זה, ונראה לו שהחללית יודעת לאן היא טסה.
   כתוב תגובה
עכשיו לכלכת על רס''ן טום!  (חדש)
רוים יום חמישי, 19/02/2004, שעה 16:47
בתשובה לשלמקו
רפשר להוסיף: ספייס אודיטי נכתב בהשראת אודיסאיה בחלל
   כתוב תגובה
קהילה היא לא ''ארגון''  (חדש)
גרומיט יום ראשון, 20/05/2001, שעה 17:08
בתשובה לRita
קהילה היא קבוצת אנשים עם תחומי התעניינות משותפים, זהות, ופולקלור ייחודי. הפילקים אמורים להיות, לפחות לפי המאמר, חלק מהפולקלור הזה.

סחרוף מעולם לא הגדיר את עצמו כחלק מסצנת המד''ב וגם לא אומץ לתוכה ע''י חובבים אחרים. ומכאן, לפחות לפי ההגדרה שסיפק דידי, ''חלליות'' הוא לא פילק - למרות תוכנו.
   כתוב תגובה
''אנא, צירפו אותי לקהילה''  (חדש)
טל כהן יום שלישי, 22/05/2001, שעה 11:03
בתשובה לRita
שיר המד''ב הטוב ביותר של בואי (ולטעמי - אולי השיר הטוב ביותר שלו בכלל) הוא Five Years.

כאן (אני חושב) אין מקום לטעון שזו אלגוריה על סמים.

אגב - מה לגבי השירים השונים שהופיעו ב''הגבעות הירוקות של הארץ''? מישהו עמד בפרץ והלחין אותם?
   כתוב תגובה
''אנא, צירפו אותי לקהילה''  (חדש)
פרספוני יום חמישי, 31/05/2001, שעה 19:02
בתשובה לRita
אהההם? תסלחי לי? נדמה לי שלא שמעתי טוב. ''נרדיות מתקדמת''?
באותה המידה אני יכולה להאשים אותך בלהיות צפונבונית מטופשת שלובשת משקפי פלסטיק שנראות כמו עיניים של שפירית ומכנסיים קצרים מדי.
וחלליות של ברי סחרוף, למרות שהוא שיר טוב, אינו פילק. כפי שציינת בעצמך, אינו נוגע למד''ב אלא לסמים. לפיכך, לא רלוונטי.
   כתוב תגובה
זה *לא* מה שכתבתי...  (חדש)
הממסד האפל יום שלישי, 22/05/2001, שעה 1:14
בתשובה לגרומיט
מה שכתבתי הוא שפילקרים שייכים לקהילה. פילק יכול להכתב על ידי מישהו שלא ידע בכלל שיש דבר כזה קהילת חובבי מד''ב.

ציינתי שירים של אלטון ג'ון ודיויד בואי כפילק. אני לא חושב שמישהו ראה את אלטון ג'ון בוועידת מד''ב כלשהי.

אבל הם לא נחשבים לזמרי פילק, כי אם לזמרים שבמקרה התפלק להם פילק.
   כתוב תגובה
וגם לו ראה מישהו את אלטון בכנס,  (חדש)
ניר יניב יום שלישי, 22/05/2001, שעה 1:25
בתשובה להממסד האפל
ודאי היה מוחו מתחרפן מיד באימה. לכן אין כל דרך לדעת אם אלטון אכן זמר פילק או לא - כל העדים איבדו מזמן את יכולת הדיבור, והם מאושפזים בחדרים לבנים ורכים, אי שם, ממתינים להופעה הבאה שלו...
   כתוב תגובה
אפשר להוסיף משהו?  (חדש)
שלמקו יום ראשון, 20/05/2001, שעה 15:00
כאן נראה הפורום המתאים להכניס את זה, ולקבע סופית את העובדה שהשיר ''yellow submarine'' הוא מילים שלי לחלוטין (גם אם אנשים באייקון 99 עזרו לי להגיע לרעיון שלו). ואם תסכימו, אני אכתוב אותו כאן.
   כתוב תגובה
ןבyellow submarine...  (חדש)
שלמקו יום ראשון, 20/05/2001, שעה 15:27
בתשובה לשלמקו
אני מתכוון כמובן ל''yellow runabout''
   כתוב תגובה
yellow submarine...  (חדש)
ניר יניב יום ראשון, 20/05/2001, שעה 16:47
בתשובה לשלמקו
אתה מוזמן, כמובן. גם כל שאר הקוראים מוזמנים להוסיף כאן פילקים משלהם. עם זאת - אם הפילק כבר קיים במקום על הרשת, רצוי לתת לינק אליו ולא לצטט את כולו כאן.
   כתוב תגובה
yellow runabout...  (חדש)
שלמקו יום שני, 21/05/2001, שעה 11:18
בתשובה לניר יניב
In the base where I was born
Lived a klingon that coulsn't shout
And he told us of his life
In the fleet of runabouts

So we warped up to warp nine
Inertial dampners we did without
And we lived between the stars
In a yellow runabout

We all live in a yellow runabout
Yellow runabout
Yeloow runabout
We all live in a yellow runabout
Yellow runabout
Yeloow runabout

So our friends beamed all aboard
Many more of them have once been borg
Klingon Opera began to play

toodootoodootoodoo

We all live...

So we lived a life of ease (life of ease!)
Replicating us all that we need (that we need!)
Space of black (space of black!)
Without a doubt (out a doubt!)
In a yellow (in a yellow)
Runabout! (yeeah!)

We all live...
We all live...
   כתוב תגובה
פילק פרי עיטי  (חדש)
סידהרתא יום ראשון, 20/05/2001, שעה 22:29
על פי המנגינה של ''הייתי בפריז וגם ברומא''.

הייתי באבידוס וגם בגאיה
ראיתי את קווי גון חוטף חזק
אבל עכשיו עכשיו אני יודע
שפיקארד הוא קרח
   כתוב תגובה
העיט שלך כותב פילקים?!...  (חדש)
ניר יניב יום ראשון, 20/05/2001, שעה 23:10
בתשובה לסידהרתא
(אם לא לדון בנושא החריזה, כמובן...)
   כתוב תגובה
העיט שלך כותב פילקים?!...  (חדש)
סידהרתא יום ראשון, 20/05/2001, שעה 23:27
בתשובה לניר יניב
עיטי/עטי
רואים שעבודות שלך עוברות הגהה מסיבית.
   כתוב תגובה
לעומת זאת, רואים ששלך לא...  (חדש)
Boojie יום שני, 21/05/2001, שעה 0:06
בתשובה לסידהרתא
   כתוב תגובה
היה זה פילק סוער, קודר  (חדש)
ניר יניב יום שני, 21/05/2001, שעה 2:33
(פילק שכתבתי כדי להחכים,
וכחידוש - בחרוזים!)

*

היה זה פילק סוער, קודר,
ערפד חלל מזמור זימר,
חיפש מעט במקרר,
ואז הלך לישון, בוער.

בוער? אכן - כי הערפד,
הוא לא אוהב לישון לבד,
עצוב, גלמוד ולא נחמד,
הוא גורלו של אחא סוולאד.

סוולאד? כן - זה שמו המדויק
של הערפד המאובק,
עוד מילדות, בארץ פ''ק,
טרם לקחו לו את הפקק.

הפקק, רואים אתם, חסם,
תאוותו של זה לסם,
מאז נלקח הוא לא נרדם,
הוגה הוא כל הזמן בדם!

אך לא דם בתולות טורד,
מנוחתו של הער-פד,
חושק הוא, ככפאו השד,
באדמדם אחר, לוהט!

אדמומיתו של ירק עז,
מעל בצק מלחם פז,
רווי גבינת כישוף ורז,
ולידם משקה מוגז!

אבוי, הן ריק המקרר,
וערפדנו הסורר,
בדד ישן, לבו בוער,
היה זה פילק סוער, קודר...
   כתוב תגובה
sweety  (חדש)
Rita יום שני, 21/05/2001, שעה 11:50
בתשובה לניר יניב
יופי :)
לשם שנוי זה היה ממש מצחיק וחביב. הזכיר לי את השירים המבולבלים מ- Through the mirror של קארול ( ההמשך של עליס בארץ הפלאות ), השיר ההוא על האביר שהלך ללחום באיזו חיה מוזרה ומפלצתית.
אילו לא היה מעורב דם בתולות וסמים, יכול היה להיות זה שיר מחמד לילדים, סטייל מיריק סניר
   כתוב תגובה
Throught the Looking Glass...  (חדש)
ניר יניב יום שני, 21/05/2001, שעה 12:09
בתשובה לRita
...או Hunting of the Snark?

על כל פנים - אני חשבתי כי מדובר בשיר תמים למדי; הן מושא תשוקתו של הערפד אינו, בסופו של דבר, בתולות או דם, אלא...

בקיצור - שיר לכל המשפחה!
   כתוב תגובה
כוונתה כמובן ל-ג'אברווקי  (חדש)
גל יום שני, 21/05/2001, שעה 12:19
בתשובה לניר יניב
וחוץ מזה ניר,
פילק נפלא
   כתוב תגובה
ומעניין לעניין  (חדש)
אראל יום שלישי, 22/05/2001, שעה 19:30
מי יודע את שמה של להקה שהושפע מ- ''מדריך הטרמפיסט לגלקסיה''?
   כתוב תגובה
Level 42, כמובן...  (חדש)
ניר יניב יום שלישי, 22/05/2001, שעה 20:56
בתשובה לאראל
   כתוב תגובה
ומעניין לעניין  (חדש)
Flash יום שלישי, 22/05/2001, שעה 22:07
בתשובה לאראל
ושמה של להקה שהושפעה מ''עריסת החתול''?
   כתוב תגובה
מה זה פה? חידון?  (חדש)
גל יום שלישי, 22/05/2001, שעה 22:12
בתשובה לFlash
והתשובה כמובן היא קרח תשע
   כתוב תגובה
כן, ונעבור לחידות הבאות  (חדש)
אראל יום חמישי, 24/05/2001, שעה 0:14
בתשובה לגל
1) באיזה שיר של להקה מפורסמת מסופר על שינויים גנטיים שנעשים באזרחים על מנת לקצר את קומתם וכך לנצל בצורה טובה יותר מבני מגורים?

2) מי מצטט בפתיחה לשיר את הנעימה של ''אזור הדמדומים''? ומי את הנעימה של ''מסע בין כוכבים''?
   כתוב תגובה
באזור הדימדומים-  (חדש)
שלמקו יום חמישי, 24/05/2001, שעה 8:23
בתשובה לאראל
אלו מנהטן טרנספר, בשירם ''אזור הדמדומים''.
   כתוב תגובה
מסב­  (חדש)
גל יום חמישי, 24/05/2001, שעה 11:39
בתשובה לאראל
טיטאן של מאהלר.
לא רגע, הוא היה קודם
   כתוב תגובה
פזמוני מד''ב  (חדש)
אלי יום שישי, 25/05/2001, שעה 12:19
בתשובה לגל
זכורני שבפסטיבלים שלירי ילדים היו כמה שירימד''ב למשל שיר של (אני חושב) תיקי דיין על חייזר ( ''בחללית אאו ..באתי לאמר שלום )
בשירוויזיון מוטי גלעדי על האיש הביוני סטיב אוסטין ( סטיב סטיב סטיב מקפץ על ההרים...)
וכמובן שירה הבלתי נשכח של עופרה חזה על פלאש גורדון שזכה במקום ראשון בשירויזיון
והנה הוא :
שיר אהבה לפלאש גורדון .
מילים ולחן בצלאל מזרחי ,שרה עופרה חזה. הושר בשירוויזיון של 1979 שם זכה במקום ראשון.
בין עננים ראיתי
אותך בראש מורם
ורק אותך רציתי
אותך לי מכולם
אמיץ גאה ולא פחדן
נלחם באש ובעשן .

פזמון :פלאש גורדון ,פלאש
סיפור נפלא ממש
אתה מפסיד אני בוכה
אתה ממריא אני שמחה
בטוב ברע תמיד איתך
פלאש גורדון -פלאש-פלאש.

אהובתך נחטפת
אל אי בין כוכבים
אני כולי נרגשת
מפחד בגבהים
אתה קופץ ומזנק
אותי ואותה שוב מחבק

כך מידי יום אראה בך
עולם של דמיונות
כך מדי יום ארצה אותך
איתי בחלומות
לעוף אתך כמו מלאכים
ולהיות אתך בעננים .
פלאש גורדון ,פלאש....

ניר יניב טוען שיש לתת לחזה לנוח על עפרה בשלום ולא לעורר לתחיה את השיר הזה. אני חושב שהוא חמוד במיוחד עם מוזיקת החיקוי ל''מלחמת הכוכבים'' שמושמעת בו מידי פעם.
   כתוב תגובה
שכחתי את העניין של זכויות  (חדש)
אלי יום שישי, 25/05/2001, שעה 12:22
בתשובה לאלי
היוצרים. נו שוין.
   כתוב תגובה
מי טוען? מה טוען?  (חדש)
ניר יניב יום שישי, 25/05/2001, שעה 12:26
בתשובה לאלי
רק רציתי שיעזבו אותי לנפשי, זה הכל! ואם כבר להעלות באוב את השיר, עדיפה המוסיקה על המילים...
   כתוב תגובה
פזמוני מד''ב  (חדש)
דניאל יום שלישי, 20/03/2007, שעה 23:37
בתשובה לאלי
יש חיקוי של דנה ממש יפה עם מנגינה חיה חבל על הזמן אבל אין אין כמו עופרה ז''ל.
   כתוב תגובה
אחח, נמוכי הקומה  (חדש)
אייתלאדאר יום ראשון, 04/08/2002, שעה 20:17
בתשובה לאראל
Get 'em out by Friday!
שר פיטר גבריאל עם להקת ג'נסיס.

איזה יופי, טריוויה במסווה מד''ב ;-)
   כתוב תגובה
פילקוגרפיה  (חדש)
דובי שבת, 26/05/2001, שעה 17:19
תגידו, ''כוכב האהבה'' של ארקדי דוכין, תופס כאלבום פילק? ומה עם ''אב''ם (איש בודד מאוד)'' של מיכה שטרית? ורוב OK Computer של רדיוהד?

זהו, נגמר לי הרעיונות.
   כתוב תגובה
נדפק לי המוח מכל הפילקים האלה,  (חדש)
ניר יניב יום ראשון, 27/05/2001, שעה 3:19
ולכן הריני להגיש לכם פילק בביצועי (מילים: Preacher ואנכי), מעשה ידי להתפאר: http://www.forum2.org/joliet/funkapella.html

שיר מס' 8, עדיף להשתמש באופציית Save-Target-As (כפתור ימני).
   כתוב תגובה
שתי שאלות  (חדש)
Flash יום ראשון, 27/05/2001, שעה 12:18
1)האם אלבום הפסקול של הסרט ''פלאש גורדון'' נחשב לפילק? אם לא כל האלבום אז רק שני השירים עם המילים שבו?
2)שירה בנושאי פנטזיה גם נחשבת? אם כן האלבומים של ''בליינד גארדיאן'' שמספרים את סיפורי שר הטבעות יכולים להיחשב גם הם לפילק.
   כתוב תגובה
עוד שיר מעין מד''ב  (חדש)
אלי יום שני, 28/05/2001, שעה 11:40
בתשובה לFlash
ובוודאי ''אסטרונומי '' הוא ''בלדה בין כוכבים '' שכתב שלום חנוך ושר ''פופיק'' ארנון ( אי אז בשנות השישים ) ותיאר את סיפור האבה של כוכב הלכת מארס לוונוס.
   כתוב תגובה
פליק פנטזיה?  (חדש)
Thor שבת, 09/03/2002, שעה 20:10
בתשובה לFlash
אם אני מבין נכון את המונח, אז פליק זה שיר שמדבר על פנטזיה או מד''ב ונכתב על פנטזיה או מד''ב.
לכן BLIND GUARDIAN היא הלהקה המתאימה ביותר להגדרת הפליק מכיוון שכל שיר שלהם מדבר רק על זה(BARDS SONG RULES).
ל BLIND GUARDIAN אפשר גם לצרף את MANOWAR שהיא להקה ששרה אך ורק על פנטזיה כל הזמן.
להגדרה אז מתאימות גם הלהקות ICED EARTH ו IRON MAIDEN שלמרות שהשירים שלהם לא בדיוק על פנטזיה אבל הנושא דומה ומדבר על מונחים של פנטזיה ולכן גם שיריהם הם פליקים.
   כתוב תגובה
פילק. פ י ל ק. FILK.  (חדש)
(NY) מאושר שבת, 09/03/2002, שעה 21:03
בתשובה לThor
קפיש?
   כתוב תגובה
האם כוכבי הלכת של הולסט נחשב?  (חדש)
גל יום שני, 28/05/2001, שעה 11:46
לא? תיארתי לעצמי.
בכל אופן הרי לכם שני פילקים פרי עטי
לשיפוטכם:
הראשון
והשני
   כתוב תגובה
בית-פילקים ישראלי  (חדש)
גל יום ראשון, 08/12/2002, שעה 16:56
למי שלא יודע, ולמי שמתעניין, עמיעד - הבחור שארגן את ארועי הפילקים בכנסי פאןקון, אייקון ודר.קון - מנסה לארגן מה שנקרא filk house: מפגשים ביתיים בהם שרים פילקים, ממציאים חדשים תוך כדי, ומשחקים כל מיני משחקי פילקים (כגון filk in the blanks המשעשע).
המעוניינים - שלחו דואל ל- amiad@hvr.co.il
   כתוב תגובה
עוד שני פילקים מפורסמים(מאוד)  (חדש)
רוים יום חמישי, 19/02/2004, שעה 16:42
astronomy domine של פינק פלויד
ועוד פילק אחד בנושא שדווקא לא הוזכר פה-פילק אפוקליפטי:
21st century shiczod man של קינג קרימזון.
   כתוב תגובה

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.