על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

זומבים עליך, ישראל!
סרטים / נורית הוראק
04/03/13
תגובות: 2  
מעגל בלי הרבה קסם
סרטים / עליזה בן מוחה
20/10/12
תגובות: 3  
קפטן אמריקה ומלחמת העולם השנייה
סרטים / אנדרו ליפטאק
03/09/11
תגובות: 1  
מקור לא ברור
סרטים / עליזה בן מוחה
30/07/11
תגובות: 4  
כמעט הסוף (חלק ראשון)
סרטים / עליזה בן מוחה
12/06/11
תגובות: 0  
טובים השניים?
סרטים / עליזה בן מוחה
14/08/10
תגובות: 5  
מגע של קסם
סרטים / לילי דאי
14/05/10
תגובות: 2  
המקום שאליו גיבורי אקשן הולכים למות

סרטים / לילי דאי
02/05/10
תגובות: 4  
מה שיותר כחול יותר ממדים
סרטים / לילי דאי
31/01/10
תגובות: 5  
על ממוצע ומעל הממוצע
סרטים / אֹרן רהט
24/10/09
תגובות: 8  
לשקוע בסרט טוב
סרטים / רז גרינברג
28/04/08
תגובות: 1  
דיקסילנד
סרטים / אהוד מימון
03/10/06
תגובות: 2  
חייו ומותו של סופרמן
סרטים / רני גרף
25/07/06
תגובות: 22  
הטרור כמשל
סרטים / רני גרף
03/04/06
תגובות: 15  
מפלצות בע''מ
סרטים / רז גרינברג
06/02/06
תגובות: 4  

חלום גנבים
סרטים / עליזה בן מוחה
יום רביעי, 29/12/2010, שעה 17:48

סקירה על הסרט ''התחלה'' (Inception)


סרטים שעוסקים בזיכרון ובתודעה – כמו סרטיו הקודמים של הבמאי כריסטופר נולאן שעוסקים בנושא זה ''אינסומניה'' ו''ממנטו'' המעולה, ולהבדיל ''צ'ק פתוח'' (שכתב דין גיאורגיס וביים ג'ון וו) – מעניינים אותי. אבל כיוון שמעולם לא הייתי חובבת של לאונרדו דקפריו, הלכתי לראות את ''התחלה'' הזה כשרמת הציפיות שלי נמוכה למדי.
בעתיד הבלתי מוגדר שבו מתחולל הסרט יש טכנולוגיה בלתי מוסברת המאפשרת לאנשים לחדור לחלומותיהם של אחרים ולתמרן חלומות אלה כרצונם. דום קוב (דקפריו) הוא גנב רעיונות מקצועי, המתמחה בפריצה לתוך מוחותיהם של אנשים דרך החלומות שלהם ובגניבה של סודות מקצועיים, פטנטים ומחשבות. הוא מוצא את עצמו נאלץ לנטוש את משפחתו ולהימלט על נפשו, עד שמעסיקו לשעבר מציע לו הצעה שאי אפשר לסרב לה – משימה אחת ואחרונה תמורת האפשרות לטהר את שמו ולחזור לחייו הקודמים. חיים קודמים אלה והנסיבות שאילצו אותו לנטוש אותם לקבל את המשימה, מתגלים במהלך הסרט במקביל להתפתחות העלילה.
המשימה קשה ומסובכת מכל המשימות הקודמות של קוב – הוא לא נדרש לגנוב רעיון, אלא לשתול רעיון במוחו של יורש צעיר לאימפריה עסקית. לשם כך עליו לבנות מערכת מורכבת ביותר של חלום בתוך חלום בתוך חלום. זאת הוא עושה בעזרתה של אדריכלית צעירה ושמה אריאדנה, שם משמעותי ביותר למי שעוסק בבניית מבוכים, שאותה שכר לעצב את עולם החלום המורכב הדרוש לו (מסיבות המוסברות בסרט, לשותל החלום אסור לעצב את עולם החלום). אריאדנה משמשת לו גם כקול המצפון וההיגיון. וכמקובל בעלילות מסוג זה, ברור מההתחלה שהעניינים לא יתנהלו כמתוכנן ואין הפתעות רבות.

על אף המורכבות הרבה של ''התחלה'' ושל עולמות החלום המרובים בו, יש לציין לזכותו שרוב הזמן (אם כי לא תמיד) הצופה יכול להבין בדיוק אם אנחנו נמצאים במציאות או בחלום (ובאיזה רובד של החלום), ולא נראה שהיה ניסיון מכוון לבלבל את הצופים בנושא הזה. אחת מנקודות התורפה שלו היא דווקא בהיבט הטכנולוגי של יצירת החלומות – מוקדש זמן רב, אולי רב מדי, לתיאור ההיבטים הטכניים והלוגיסטיים של עיצוב החלום, בעיקר בקטעים שבין הגנב (קוב) לבין אריאדנה, האדריכלית הצעירה ששכר. זמן מוגזם מוקדש גם להסבר למה קשה כל כך לשתול רעיון במוחו של אדם, אבל בכלל לא ברור מדוע קל כל כך לגנוב רעיונות.
בשל מורכבותו הסרט עלול להיות מבלבל. מי שמעוניין באמת להבין את הכול, ייתכן שיצטרך לצפות בסרט יותר מפעם אחת. למי שלא ירצה לצפות בו שוב, מומלץ להתאמץ לעקוב אחרי המעבר מרובד לרובד ואחרי ההסברים בגוף הסרט. כאמור, לא קל, אבל אפשרי. למי שמצפה לעיסוק פילוסופי-מטאפיסי בשאלת החלומות והמציאות צפויה אכזבה. אפילו בבעיות האתיות והחוקיות של פריצה חלומות כמעט אין נגיעה, חוץ מהערת אגב שיש כנראה אנשים שיכולים להתנגד לפריצה לחלומותיהם – מסתבר שהחלום הוא תחום פרוץ כמו כל תחום ברגע שקיימת הטכנולוגיה שמאפשרת לפרוץ אותו, וחבל, כי גם בכך אין כל חידוש. מה שכן, מבחינה חזותית, לפחות, אין ספק שהעיצוב מרהיב עין, ומי שמחפש מתח ואקשן, ימצא אותם בשפע.התחלה (Inception)
במאי ותסריטאי: כריסטופר נולאן
עם: לאונרדו דקפריו, אלן פייג', קן וטנבה, ג'וזף גורדון-לוויטאתר הסרט
ביקורת באתר ''עין הדג'' מאת דורון פישלר

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
כנראה שלא ראינו את אותו הסרט  (חדש)
huxh יום רביעי, 29/12/2010, שעה 18:30
ה''התחלה'' שאני ראיתי היה סרט אידיוטי למדי עם פעלולים נחמדים.
   כתוב תגובה
בדיוק זה  (חדש)
נחום יום שני, 11/04/2011, שעה 7:21
בתשובה לhuxh
סרט די מטומטם, בעל אפקטים נחמדים.
   כתוב תגובה
זה שאפשר להבין אותו לחלוטין זאת לא נקודה לזכותו  (חדש)
מיכאל פבזנר שבת, 01/01/2011, שעה 22:38
אלא בדיוק להיפך. מסרט שעוסק כל כך הרבה בחלומות הייתי מצפה לקצת סוריאליזם, קצת זליגה בין המטאפורי לאמיתי, בין הסמלי לממשי. בתור סרט שעוסק בחלומות, הוא היה מציאותי להחריד.
   כתוב תגובה
אבל זה מה שהיה כל כך נהדר בסרט  (חדש)
יעל יום ראשון, 02/01/2011, שעה 18:15
בתשובה למיכאל פבזנר
סרטים סוריאליסטים על חלומות יש בלי סוף. אחד הדברים שכל כך אהבתי בסרט היה החלומות המציאותיים, שהיתה להם גם סיבה עלילתית.
   כתוב תגובה
לגמרי לא מסכים  (חדש)
fool יום שני, 03/01/2011, שעה 12:05
הסרט עוסק בחלומות כמו שאסטרונומיה עוסקת בטלסקופים. טכנולוגית שיתוף החלום המוצגת בסרט היא לא יותר מפלטפורמה להצגת העניין האמיתי, שהוא אושר אמיתי מול אושר מזוייף (ונולן טוען שאין כזה דבר אושר מזוייף).

כולנו מחפשים את האושר בעולם הפיזי (הטוטם - ונולן לא סתם בחר שם בעל משמעות דתית ופגנית), אבל מה שבאמת מקנה לנו אושר אלה החוויות שלנו: מי שהזדקן 50 שנה עם אשתו חווה אושר אמיתי לגמרי במשך 50 שנה. זה מה שדום קוב מבין בדקה האחרונה של הסרט - אין שום משמעות לטוטם. חשוב רק האושר.

הסרט הזה הוא מה שהזניח המטריקס (ואולי מה שהמטריקס היה צריך להיות), אלא שהוא חסר את המאגניבות של המטריקס, והוא דחוס במידע הרבה יותר ממנו (אי אפשר להרגע ולאבד פוקוס אפילו דקה ממנו בצפיה ראשונה), ואלה שני החסרונות שלו. המטריקס הביא את דעתו של סייפר, שאם זה טעים, מה זה משנה אם זו אשליה, אך לא פיתח דיון בשאלה הזו, מה שנולן עושה בצורה יפה.
   כתוב תגובה
רק תיקון טעות קטנה אחת:  (חדש)
רני יום שישי, 14/01/2011, שעה 0:03
''צ'ק פתוח'' אינו סרט של כריסטופר נולאן אלא של ג'ון וו.
   כתוב תגובה
תודה, תוקן  (חדש)
kenny יום שישי, 14/01/2011, שעה 12:09
בתשובה לרני
   כתוב תגובה
ובנוגע לסרט:  (חדש)
רני יום שישי, 14/01/2011, שעה 0:11
בעיני זה הסרט הטוב ביותר של השנה החולפת, ואחד הטובים ביותר של העשור האחרון. סרט מושלם. בעיני ''התחלה'' (תרגום איום ולא מתאים כלל לעלילת הסרט או לשמו האמיתי) הוא לתקופה שלנו מה שהיה ''המטריקס'' (הראשון בלבד!) לסוף העשור הקודם. סרט שכל כולו עוסק בתפיסת המציאות ובעצם דן בדרך שבה אנו תופסים את המציאות שיתכן שאין לה כל קשר ל''מציאות האמיתית'' אם יש כזו בכלל. אחת הפרשנויות האהובות עלי בנוגע לסרט היא זו שטוענת (זהירות> ספוילר מתקרב)

כי כל הסרט מתרחש ברמת החלום ואין בו רובד מציאות ''אמיתית'' כלל. יתכן שהדמות היחידה בסרט שמבינה קמצוץ על העולם היא דווקא אשתו של קוב שמתאבדת כדי ''להתעורר'' למציאות ה''אמיתית'', אם כי כמובן אף אחד לא יכול לדעת שאפילו אם הצדק איתה שהיא מתעוררת למציאות כזו או אולי פשוט לעוד רמה של חלום. מכאן הדיון בשאלות פילוסופיות על מבנה המציאות, מהי המציאות ועוד שאלות פילוסופיות שמעסיקות את הפילוסופיה מימים ימימה אינו רב. ואי ההחלטיות הזו של הסרט, השאלות שהוא משאיר פתוחות לפרשנותו של הצופה, הן שהופכות אותו בעיני לסרט כה נפלא.
   כתוב תגובה
אני מתחיל לחשוב שאני לבדי  (חדש)
kenny יום שישי, 14/01/2011, שעה 11:41
בתשובה לרני
בהרגשה שזה היה סרט שטחי שהעומק שלו הוא לכאורה בלבד. הטיפול הפסיכולוגיסטי בו הוא פשטני והאמירות שלו בנאליות. טוב, לא לבד. מי שהלכה אתי לסרט הסכימה אתי.
אבל אני חושב ככה גם על המטריקס

ושתי הערות על הסרט:
א. החלק השני שלו הרבה יותר מדי ארוך.
ב. שוט הסיום הוא בלתי נסלח. במקום להפוך את הסרט למעניין באמת ולהשאיר שאלות פתוחות נולאן הרגיש צורך לסגור אותן.
   כתוב תגובה
דווקא שוט הסיום לא חד משמעי  (חדש)
יעל שבת, 15/01/2011, שעה 22:30
בתשובה לkenny
*ספוילר נורא ואיום*

*באמת ספוילר נורא ואיום*

*הייתי רצינית*

מצד אחד, נראה כאילו הסביבון מתחיל ליפול. מצד שני, לא רואים אותו נופל. מצד שלישי, הסצינה עם הילדים היא שחזור מדויק עד לרמת הבגדים של מה שהוא זכר כל הזמן כתמונה האחרונה שלו מהם, וזה מחשיד מאוד.

והכי גרוע, גם אם החלטנו שזה חלום, אנחנו לא באמת יודעים אם זה מה שרני אמר או שקוב פשוט לא התעורר מהרמה הרביעית בחלום של פישר, ובעצם חלם את כל ההתעוררויות האלה. יש עוד רמזים שתומכים בסברה שרני הציג, אבל מה שיפה פה - הם ממש לא חד משמעיים.

מבחינתי בכלל, מה שחשוב פה זה עושר הפרטים המשתלבים אחד בשני, בנית הסיפור המוקפדת, איך שכל דבר משתבץ בדיוק במקום המתאים, העלילה שמכבדת את הצופים. עומק זה חשוב כמובן, אבל קודם כל שהסרט יהיה עשוי טוב. והתחלה עשוי מעולה.
   כתוב תגובה
לי דווקא היה ברור (ספוילרים)  (חדש)
Sabre Runner יום שני, 24/01/2011, שעה 3:02
בתשובה ליעל
והסוף חד משמעי. רואים שהטוטם נופל והמורה של קוב שם. הוא לא נמצא בשום חלום של קוב.

ואני דווקא מסוגל להבין אותו. 50 שנה זה יופי אבל צריך להתעורר לאמת.
   כתוב תגובה
הסרט עוסק בנושא מרתקת של ''חלימה צלולה''  (חדש)
דוד יום רביעי, 26/01/2011, שעה 14:35
הסרט עוסק בנושא המרתק של ''חלימה צלולה'', או כמי שכתוב בשיר בשירים: ''אני ישנה ולבי ער''.

אתרים העוסקים בנושא בפירוט די טוב -
   כתוב תגובה
הסרט עוסק בנושא מרתקת של ''חלימה צלולה''  (חדש)
דוד יום רביעי, 26/01/2011, שעה 14:36
בתשובה לדוד
ועוד אתר אחד מצויין -
   כתוב תגובה

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.