על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

Ancillary Justice
ספרים / אהוד מימון
16/08/14
תגובות: 0  
סוס ורוכבו רמה בים
ספרים / נועה רייכמן
03/05/14
תגובות: 0  
קוקטייל עם טעם לוואי
ספרים / אהוד מימון
05/04/14
תגובות: 3  
לילד יש פוטנציאל
ספרים / נועה רייכמן
22/03/14
תגובות: 0  
במעלה המדרגות היורדות
ספרים / אהוד מימון
23/11/13
תגובות: 0  
לא הדיסטופיה שעליה חשבתם
ספרים / איתי שלמקוביץ
21/10/13
תגובות: 0  
החיים, בעיר קטנה
ספרים / קרן לנדסמן
06/10/13
תגובות: 0  
משחק ילדים?
ספרים / קרן לנדסמן
17/08/13
תגובות: 1  
לא בדיוק סימפוניה
ספרים / אהוד מימון
04/08/13
תגובות: 3  
דרושות מילים לתמונות
ספרים / אהוד מימון
15/06/13
תגובות: 1  
כשאשלין פגשה את קינאן
ספרים / קרן לנדסמן
11/05/13
תגובות: 1  
לשם ובחזרה, ולשם
ספרים / נועה רייכמן
19/04/13
תגובות: 2  
דרושים מספריים
ספרים / אהוד מימון
06/04/13
תגובות: 7  
בחזרה לעתיד שלא היה
ספרים / קרן לנדסמן
16/03/13
תגובות: 5  
להתחיל באומץ
ספרים / נועה רייכמן
02/02/13
תגובות: 0  

הסיני בא אל ההר
ספרים / דידי חנוך
יום שישי, 02/08/2002, שעה 0:12

'הר סין ז'אנג' מאת מורין פ. מק'קיו


סקירה זו הופיעה לראשונה באתר הממסד האפל של דידי חנוך


'הר סין ז'אנג' הוא ספר שמתרחש בעתיד שנראה כיום בלתי אפשרי לחלוטין, אך מוצג כאפשרות עתידית משכנעת ביותר – עתיד שבו שולטת סין הקומוניסטית ברוב העולם, כולל ארצות הברית.
במידה רבה, העתיד הזה הוא גיבור הספר. דרך עיניהן של מספר דמויות, שהמרכזית שבהן היא ז'ונג שאן ז'אנג (פירוש אפשרי אחד של השם הוא הר סין ז'אנג), טכנאי הנדסה סיני אמריקאי צעיר והומוסקסואל, נגללת לפנינו חברה עתידית שהיא מהמשכנעות ביותר בהן נתקלתי מעודי. העלילה, המתרחשת בניו יורק, בקוטב הצפוני, בסין ואף במאדים, מעניינת בפני עצמה, אבל יותר מכל היא משמשת ככלי להצגת החברה העתידית ולבחינה, דרכה, של העולם שלנו וההנחות הנלוות אליו, של הדברים שנראים לנו מובנים מאליהם.
הספר מציג כמה מההיבטים של העתיד הזה, החל בספורט – מרוץ מקסים של עפיפונים מאויישים – המשך בארכיטקטורה דאואיסטית וכלה בחיים בלב ניו יורק, בלב סין, באי באפין שבחוג הארקטי ובמאדים.
אחד הנושאים המרכזיים הנחקרים בספר הוא סוגיית הזהות. ז'אנג הוא חצי סיני וחצי היספני. חזותו סינית לחלוטין כתוצאה מניתוח, אך הוא לא נמצא כלל בקשר אם אביו הסיני, אלא רק עם אמו, ממנה הוא קיבל את שמו הנוסף, רפאל לואיס. ז'אנג הוא סיני, בפני עצמו המעמד השולט בעולם, אבל הוא הומוסקסואל, דבר שהוא עברה שעונשה מוות בסין.
במקביל לסיפורו של ז'אנג, עם מספר נקודות הצטלבות, מוצג סיפורה של קומונה במאדים, שאנשיה מתמודדים עם קשיים הרבה פחות פילוסופיים והרבה יותר מוחשיים מרוב אלה של ז'אנג, אם כי גם הוא נקלע לעיתים לסכנה מוחשית בהחלט.
'הר סין ז'אנג' משרטט באומנות ובדייקנות עתיד מרתק. זהו ספר שניתן לראות בו דיסטופיה, ואין ספק שרבים מקוראיו האמריקאים אכן ראו בו כזו, אבל איני חושב שזאת כוונת המשורר. העולם הקומוניסטי, למרות קשייו הרבים, לא מוצג כגרוע מכל העולמות, אם כי ודאי לא כטוב מביניהם. זהו עתיד אפשרי, נתיב אחד שבו אנו, כגזע, עשויים לצעוד. הכרותה האישית של מק'קיו עם התרבות והשפה הסינית מאפשרת לה להתבונן בתרבות זו במידה רבה של תבונה, והופכת את העתיד הזה למשכנע עוד יותר.
ההומוסקסואליות של ז'אנג והיחס של החברה אליה הם נדבך משמעותי בשרטוט הזה. אנו אוהבים לראות את העולם כמקום שהולך ומתקדם מבחינת סובלנות והבנה, אך ההיסטוריה מראה שאין נתיב אחד ברור אליו פנינו מועדות, דבר המשתקף היטב ב'הר סין ז'אנג'.

מי שרוצה הרפתקאות מסמרות שיער, הצלת עולמות וקרבות חלל, מוטב לו לבחור בספר אחר. אבל למי למעוניין במד''ב אינטליגנטי ומרתק שמעלה שאלות אמיתיות ונוקבות, 'הר סין ז'אנג' מומלץ בחום רב.הר סין ז'אנג (Zhang Mountain China)
מאת מורין פ. מק'קיו (Maureen F. McHugh)
תרגום: רחביה ברמן
הוצאת אופוס, 2001
272 עמודיםהממסד האפל

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
ספר מעולה  (חדש)
Bajoran Priest יום חמישי, 02/09/2004, שעה 5:23
אחד מספרי המד''ב שאהבתי ביותר.

מגולל סיפור עדין ודמויות ברות הזדהות.

הספר הזה היה גם אחד מהפעמים הראשונות שחוויתי עלילה עם גוונים הומוסקסואליים, ובזמנו- היווה הדבר מעין חידוש.
   כתוב תגובה

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.