על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

Ancillary Justice
ספרים / אהוד מימון
16/08/14
תגובות: 0  
סוס ורוכבו רמה בים
ספרים / נועה רייכמן
03/05/14
תגובות: 0  
קוקטייל עם טעם לוואי
ספרים / אהוד מימון
05/04/14
תגובות: 3  
לילד יש פוטנציאל
ספרים / נועה רייכמן
22/03/14
תגובות: 0  
במעלה המדרגות היורדות
ספרים / אהוד מימון
23/11/13
תגובות: 0  
לא הדיסטופיה שעליה חשבתם
ספרים / איתי שלמקוביץ
21/10/13
תגובות: 0  
החיים, בעיר קטנה
ספרים / קרן לנדסמן
06/10/13
תגובות: 0  
משחק ילדים?
ספרים / קרן לנדסמן
17/08/13
תגובות: 1  
לא בדיוק סימפוניה
ספרים / אהוד מימון
04/08/13
תגובות: 3  
דרושות מילים לתמונות
ספרים / אהוד מימון
15/06/13
תגובות: 1  
כשאשלין פגשה את קינאן
ספרים / קרן לנדסמן
11/05/13
תגובות: 1  
לשם ובחזרה, ולשם
ספרים / נועה רייכמן
19/04/13
תגובות: 2  
דרושים מספריים
ספרים / אהוד מימון
06/04/13
תגובות: 7  
בחזרה לעתיד שלא היה
ספרים / קרן לנדסמן
16/03/13
תגובות: 5  
להתחיל באומץ
ספרים / נועה רייכמן
02/02/13
תגובות: 0  

המתנקש שאהב אותי
ספרים / דידי חנוך
יום שני, 02/06/2003, שעה 0:12

'ספר ג'הרג' של סטיבן בראסט (כולל 'ג'הרג', 'ינדי' ו'טקלה')


סקירה זו הופיעה לראשונה באתר הממסד האפל של דידי חנוך


אני רוצה גם וגם. גם סדרה וגם שכל ספר יעמוד בפני עצמו. גם הומור וגם אקשן. גם אינטריגות וגם קסם. גם מקוריות וגם מסרים חברתיים. גם דמות ראשית שאפשר לחבב וגם דמות ראשית שהורגת אנשים בסיטונות. סטיבן בראסט, מסתבר, מספק את הסחורה.
ולאד טאלטוס חי בעולם פנטסיה המאוכלס על ידי בני אנוש ועל ידי דרגאריינים, דמויי עלפים מגודלים החיים אלפי שנים. הוא גר בדראגריה, עיר הבירה, ומתמודד על בסיס יומיומי עם הגזענות הדראגריינית בנוגע לבני האנוש (או, בפיהם, המזרחיים). הוא גם נאלץ להתמודד עם אתגרים עסקיים, עם העובדה שכמה מחבריו הטובים ביותר חושבים שכל הבית (כל אזרח בדראגריה שייך לאחד משבעה-עשר בתים, דבר המשפיע על כל אספקט בהתנהגות) שלו מורכב מחלאות, וגם עם העובדה שההגדרה הזאת לא רחוקה מהאמת. וכמובן, יש לו עבודה לעשות.
ולאד טאלטוס הוא מאפיונר ומתנקש.
'ספר ג'הרג' כולל בתוכו את שלושת הראשונים בספרי ולאד מבחינת כרונולוגיה של סדר כתיבה, והשלישי, השני והרביעי (בסדר זה) מבחינת כרונולוגיה של השתלשלות האירועים. כמעט בכל ספרי הסדרה נאלץ ולאד להתמודד עם משימות שמתבררות כמשמעותיות, מסוכנות ומורכבות בהרבה מכפי שהן נראות. הוא עושה זאת בזכות חשיבה מהירה, שליטה בשני סוגים שונים של קסם, חברים בחלונות גבוהים ואפלים כאחד ולויוש, בן לוויה מעופף בן לגזע הג'הרג (להבדיל מבית ג'הרג), גזע של חיות אינטליגנטיות, פסיוניות, רעילות ומעופפות.


ב'ג'הרג', הספר הראשון, נשכר ולאד ידידנו לחסל אדם (כלומר, דרגרייאני) שגנב תשעה מיליון (במושגים שלנו – מאה מיליון דולר לפחות) ממועצת בית ג'הרג, הבית הגדול אליו משתייך ולאד, שהוא גם הבית האחראי על כמעט כל הפעילות הבלתי חוקית בדראגריה. מסתבר, כמובן, שמדובר במזימה בעלת סדר גודל ומשך גדולים בהרבה ממה שנראה היה בתחילה על וולאד להציל את הבית שלו ואת דראגריה כולה ממלחמה פנימית עקובה מדם. ולאד מגלה גם מידע משמעותי בקשר לעברה של נשמתו.


בספר השני, 'ינדי', תוקף מאפיונר אחר את הטריטוריה של ולאד ומנסה לחסל אותו בכל דרך אפשרית, כולל רצח. כך הוא פוגש את אשתו לעתיד, קאוטי, כשהיא נשכרת לחסל אותו. העלילה, כמובן, מסתבכת והולכת, ומסתבר (זה מתחיל להשמע לכם מוכר?) שמדובר במזימה בקנה מידה גדול בהרבה, ושעל כף המאזניים נח גורל האימפריה כולה.


'טקלה', הספר השלישי, הוא פוליטי ומדכא בהרבה מהשניים האחרים. קאוטי מצטרפת למהפכנים השואפים להפיל את האימפריה ולהפוך את העולם על פיו, ואשר נאבקים במאפיה ברובע של המזרחיים. ולאד הציני חושב שהיא מסכנת את חייה לשווא, והעימות ביניהם משולב בסיפור המאבק, כמו גם מאבקו הפנימי של ולאד, הנאלץ להתמודד עם מי ומה שהוא. 'טקלה' נכתב לאחר שחבר של בראסט נרצח בהתנקשות, והוא ההתמודדות של החמבר עם העובדה שגיבורו הוא רוצח. אין לקרוא ספר זה בלי לקרוא שניים או שלושה ספרי ולאד אחרים לפני כן. הוא מדכא למדי, ומי שקורא את הספר בלי להכיר ולאהוב את הדמויות יהנה הרבה פחות. אפילו בראסט, שניסה לכתוב את הסדרה כך שכל ספר יעמוד לחלוטין בזכות עצמו, מודה שנכשל בכך בספר הזה וממליץ לא לקרוא אותו ראשון.

'ספר ג'הרג', המכיל את כל השלושה, הוא עסקה מצוינת. מומלץ.

הספרים 'ג'הרג' ו'ינדי' תורגמו לאחרונה לעברית על ידי כותב הסקירה.ג'הרג (Jhereg)
מאת סטיבן בראסט (Steven Brust)
תרגום: דידי חנוך
הוצאת מודן, 2003
229 עמודים

ינדי (Yendi)
מאת סטיבן בראסט (Steven Brust)
תרגום: דידי חנוך
הוצאת מודן, 2003
200 עמודים

ספר ג'הרג (The Book of Jhereg)
כולל הטקסט המלא של 'ג'הרג', 'ינדי' ו'טקלה'
מאת סטיבן בראסט (Steven Brust)
הוצאת Ace Books
480 עמודיםספר ג'הרג (כולל ג'הרג, ינדי וטקלה)
סטיבן בראסט
הממסד האפל

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
what the fuck  (חדש)
דורון אסף יום חמישי, 04/12/2003, שעה 17:59
זה בערך הספר הכי גרוע שקראתי בחיים שלי וממש חורה לי שדידי מתלהב ממנו כל כך ואפילו הוא זה שתירגם אותו, כי צר לי אבל אין שום כבוד בהבאת החירטוט הזה לקורא הישראלי.
   כתוב תגובה
אתה המתרגם?  (חדש)
ולנסיה יום שני, 29/12/2003, שעה 19:49
אם כן, הרשה לי לברך אותך על עבודה נפלאה. כל כמה שאהבתי את שני הספרים (את טקלה לא קראתי), במשך כל הקריאה הודיתי בליבי לא רק למחבר, אלא גם למתרגם הטוב שעשה עבודה מוצלחת כל-כך והעביר את רוח הספר לעברית כך שכמעט לא מורגש שנכתב מעולם בשפה אחרת. תודה.
   כתוב תגובה
גם אני אהבתי מאוד  (חדש)
נע ונד יום שלישי, 30/12/2003, שעה 11:29
את ג'הרג וינדי (את ג'הרג קצת יותר) ומחכה לתרגום של ספרים הבאים בסידרה.
   כתוב תגובה
אה...איפה היושר? הגילוי הנאות?  (חדש)
מאוכזב יום ראשון, 22/05/2005, שעה 20:03
יפה מאד שכתוב שאתה תרגמת, אבל זה ממש לא מספיק. אילו היית רק המתרגם, אפשר היה להניח שכבר קיבלת שכר על התרגום ואין לך אינטרס כלכלי בכך שאנשים ירכשו את הספר.

אבל אתה לא רק המתרגם. אתה גם עורך הסדרה. הג'וב שלך תלוי בכך שאנשים יקנו את הספרים שאתה בוחר. חשוב לדעת את זה כשקוראים את עדותך על עיסתך.

בפעם הבאה נקווה שאתה כבר תספר את הדברים האלה לקוראים שלך לבד - או שאתה יוצא מנקודת הנחה שרק אנשים שכבר מכירים אותך ויודעים בדיוק מה הג'וב שלך קוראים אותך?
   כתוב תגובה
אהבתי מאוד!  (חדש)
קרמו כור רגל הצילו יום ראשון, 02/10/2011, שעה 15:04
בתשובה למאוכזב
קראתי את ג'הראג ומייד עברתי לספר השני סדרה מצוינת עם כל מה שצריך, בתי אצולה, תככים, מזימה גאונית, התקשויות, אקשן, אפליה, קסם.... מה לא?
בכל מקרה, בנוגע למה שאמרת, זה לא משנה כי ככה אני (שלא קשור לכלום...) הייתי כותב את הביקורת הזו.
   כתוב תגובה
יושר שמושר... העיקר זה הספרים עצמם  (חדש)
ZED יום שישי, 06/04/2007, שעה 3:42
והם פשוט מעולים , הדמויות והעלילה וההומור הציני ... הפנטזיה ה''לא רצינית'' שהכי נהנתי ממנה, במקום השני סדרת ''עולם הדיסק'' (אם לא טעיתי בשם) .
ובנוסף אחלה תרגום .
   כתוב תגובה

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.