על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

Ancillary Justice
ספרים / אהוד מימון
16/08/14
תגובות: 0  
סוס ורוכבו רמה בים
ספרים / נועה רייכמן
03/05/14
תגובות: 0  
קוקטייל עם טעם לוואי
ספרים / אהוד מימון
05/04/14
תגובות: 3  
לילד יש פוטנציאל
ספרים / נועה רייכמן
22/03/14
תגובות: 0  
במעלה המדרגות היורדות
ספרים / אהוד מימון
23/11/13
תגובות: 0  
לא הדיסטופיה שעליה חשבתם
ספרים / איתי שלמקוביץ
21/10/13
תגובות: 0  
החיים, בעיר קטנה
ספרים / קרן לנדסמן
06/10/13
תגובות: 0  
משחק ילדים?
ספרים / קרן לנדסמן
17/08/13
תגובות: 1  
לא בדיוק סימפוניה
ספרים / אהוד מימון
04/08/13
תגובות: 3  
דרושות מילים לתמונות
ספרים / אהוד מימון
15/06/13
תגובות: 1  
כשאשלין פגשה את קינאן
ספרים / קרן לנדסמן
11/05/13
תגובות: 1  
לשם ובחזרה, ולשם
ספרים / נועה רייכמן
19/04/13
תגובות: 2  
דרושים מספריים
ספרים / אהוד מימון
06/04/13
תגובות: 7  
בחזרה לעתיד שלא היה
ספרים / קרן לנדסמן
16/03/13
תגובות: 5  
להתחיל באומץ
ספרים / נועה רייכמן
02/02/13
תגובות: 0  

מילניום פאלקון
ספרים / דידי חנוך
יום ראשון, 16/09/2001, שעה 0:12

'צייטגייסט' מאת ברוס סטרלינג


סקירה זו הופיעה לראשונה באתר הממסד האפל של דידי חנוך


'צייטגייסט' – האקלים האינטלקטואלי, המוסרי והתרבותי של תקופה
מילון מריָם-וובסטר

מדע בדיוני עוסק בדרך כלל בעתיד, או בעבר שונה מזה שהיה, או בהווה מקביל ששונה מהותית מהמוכר לנו.
צייטגייסט הוא ספר שעוסק בהווה, או ליתר דיוק בעבר הקרוב מאד. סוף האלף, או מה שנתפש על ידי 90 אחוז מהציבור כסוף האלף – שנת 1999.
זהו סיפורו של לגי סטארליץ, דמות שכיכבה בכמה מסיפוריו הקצרים של סטרלינג, רמאי קטן ולא לגמרי טבעי המופיע בזמנים שונים. ב'צייטגייסט' לגי הוא הנציג המודע של המאה העשרים, מנהל להקת פופ שהיא חיקוי ברור ומכוון של הספייס גירלס – רק גרוע יותר. הלהקה, 7-G, מורכבת משבע נערות מתחלפות, שכל אחת מהן היא נציגה של אחת משבע המדינות המתועשות. יש ללגי כלל אחד יסודי בכל הקשור ללהקה: היא חייבת להגיע לסופה לפני שנת 2000.
חייו של לגי מסתבכים (והם לא היו פשוטים מעולם) על ידי שתי התפתחויות מכריעות: השותף העסקי הטורקי שלו, מאפיונר, מרגל ועוד מספר לא קטן של דברים לא נעימים, מעוניין להשתמש בלהקה למטרות משלו, ובתו בת האחת עשרה, אותה לא פגש מעודו, ומוטלת לפתע לחיקו על ידי אמה. ההתמודדות עם שתי הבעיות האלה היא עיקר העלילה של הספר, וסביבן נוספים סיבוכים על גבי סיבוכים.
אך הספר עוסק, מעבר לעלילה, בהגדרת רוח התקופה ובמותה של אותה רוח (ואותה תקופה) עם תום האלף. העידן הגרעיני, המלחמה הקרה, ההגדרות הברורות של המאה החולפת – כולם נמסים בהדרגה. לגי והדמויות המרכזיות האחרות מודעים לכך באופן חד מאד. מאמציו של לגי מרוכזים בנסיון לשרוד את המעבר למאה החדשה, לצייטגייסט החדש (אם כי המילה עצמה לא מוזכרת ולו פעם אחת). הספר עמוס בהגיגים, בויכוחים ובהרהורים אודות המאה החולפת והמאה הבאה, מזוית שמזכירה מאד את כתיבתו העיתונאית של סטרלינג.
ועם זאת זהו בהחלט לא ספר נטול התרחשויות שכולו דיבורים. שלוש מאות עמודיו עמוסים במאפיונרים, נוכלים, פוליטיקאים וחיילים אידאולוגיים, שמנהלים את מלחמותיהם בשיטת הטרור הפיסי והתקשורתי. יש כאן פיצוצים, מרדפים, טיסות, טקסים מטפיסיים ודברים בלתי אפשריים. סטרלינג עצמו מגדיר את הספר כפנטסיה טכנולוגית, ונראה כי זו ההגדרה הטובה ביותר האפשרית, שכן פרט לאופן ההתבוננות המד''בי, רוב האלמנטים המקשרים את הספר לז'אנר שייכים יותר לתחום הפנטסיה מאשר למד''ב.
כרגיל, הכתיבה של סטרלינג והשימוש שלו בשפה מבריקים ונוצצים. סטרלינג מיישיר מבט להווה, לעבר הקרוב ולעתיד הנראה לעין באומץ ובנחישות רבים יותר מכל סופר מד''ב אחר כיום, ולכן חשוב לקרוא את ספריו – לכן הוא סופר המד''ב החשוב ביותר בעולם בעשרים השנים האחרונות.
'צייטגייסט' הוא ספר המילניום האחרון, אולי ספר המילניום היחיד שנועד לעולם שאחרי הבאג שלא היה. הוא גם ספר המילניום היחיד שאתם באמת צריכים לקרוא.צייטגייסט (Zeitgeist)
מאת ברוס סטרלינג (Bruce Sterling)
הוצאה: Bantam Doubleday Dell Publishing Group
293 עמודיםצייטגייסט
הממסד האפל

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.