על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

Ancillary Justice
ספרים / אהוד מימון
16/08/14
תגובות: 0  
סוס ורוכבו רמה בים
ספרים / נועה רייכמן
03/05/14
תגובות: 0  
קוקטייל עם טעם לוואי
ספרים / אהוד מימון
05/04/14
תגובות: 3  
לילד יש פוטנציאל
ספרים / נועה רייכמן
22/03/14
תגובות: 0  
במעלה המדרגות היורדות
ספרים / אהוד מימון
23/11/13
תגובות: 0  
לא הדיסטופיה שעליה חשבתם
ספרים / איתי שלמקוביץ
21/10/13
תגובות: 0  
החיים, בעיר קטנה
ספרים / קרן לנדסמן
06/10/13
תגובות: 0  
משחק ילדים?
ספרים / קרן לנדסמן
17/08/13
תגובות: 1  
לא בדיוק סימפוניה
ספרים / אהוד מימון
04/08/13
תגובות: 3  
דרושות מילים לתמונות
ספרים / אהוד מימון
15/06/13
תגובות: 1  
כשאשלין פגשה את קינאן
ספרים / קרן לנדסמן
11/05/13
תגובות: 1  
לשם ובחזרה, ולשם
ספרים / נועה רייכמן
19/04/13
תגובות: 2  
דרושים מספריים
ספרים / אהוד מימון
06/04/13
תגובות: 7  
בחזרה לעתיד שלא היה
ספרים / קרן לנדסמן
16/03/13
תגובות: 5  
להתחיל באומץ
ספרים / נועה רייכמן
02/02/13
תגובות: 0  

קיטס לשלטון
ספרים / דידי חנוך
יום שישי, 22/06/2001, שעה 0:12

'היפריון' ו'נפילת היפריון' מאת דן סימונס


סקירה זו הופיעה לראשונה באתר הממסד האפל של דידי חנוך


'היפריון' ו'נפילת היפריון' הם, בהתאמה, החלק הראשון והחלק השני מתוך ארבעה ביצירה הקרויה 'הקנטוס של היפריון' – אם כי יש הטוענים ששניהם יחדיו מהווים חלק ראשון מתוך שניים. על כל פנים, מדובר בשני ספרים שונים מאד האחד מהשני, שיוצרים יחדיו תמונה אדירה אחת.
'היפריון' נותן רמזים וסימנים לתמונה הגדולה באמצעות מספר סיפורים אשר, לכאורה, כמעט ואינם קשורים זה לזה. בכולם יש חשיבות לכוכב הלכת היפריון, מקום הימצאו של השרייק, מפלצת ספק מכנית ספק מיתולוגית המזרה אימה על הגלקסיה, למרות שמעטים מאד יכולים לספר שראוה ממש.
'היפריון' שואב את המבנה הנראטיבי שלו ישירות מ'סיפורי קנטרבורי' של צ'וסר, סיפורם של צליינים העולים לרגל לכנסיית קנטרבורי ובדרך מספרים אחד לשני את סיפורם. אך הצליינים בהיפריון עולים לרגל למקום המכונה ''קברי הזמן'', בו, כך נאמר, ניתן למצוא את השרייק הרצחני.
סיפורי הצליינים מכילים כולם רמזים לחשיבותו של היפריון ולסיבות השונות לבחירתם של שבעה צליינים אלה ולא אחרים לעלייה לרגל, אולי האחרונה מסוגה, זמן קצר לפני פלישת המנושלים, בני האנושות שניתקו איתה כל קשר, אויבי האימפריה הגלקטית האנושית המכונה בשם ''ההגמוניה''.
'נפילת היפריון' ממשיך את סיפור המסגרת של הספר הראשון, אך הפעם מנקודת מבט גלקטית. במקום שבעה סיפורים פרטיים, כאן יש סיפור גדול, עם הצצות לקורותיהם של השבעה.

שני הספרים עמוסים בהתייחסויות פילוסופיות, היסטוריות ודתיות, וכמעט שאין שם אחד, של אדם או מקום, שלא מסתתרת מאחוריו משמעות חבויה.
אך סימונס אינו מבאר את המשמעויות האלה. חלקן יובנו בהמשך וחלקן נותרות בגדר תרגיל לקורא. אם מדובר בהתיחסויות לדגלאס מויר, ממייסדי הפילוסופיות של שימור הסביבה, או בהתייחסויות לזן, לנצרות וליהדות.
העושר הרעיוני קיים, אך סימונס לא מבזבז עליו ולו רגע אחד מיותר בדרכו לפרישת אופרת החלל המרהיבה שלו. ב'נפילת היפריון' הופכים הפיצוצים שהצליינים רואים באטמוספירה מעל פני כוכב הלכת להדיה של מלחמה גלקטית אדירה, שתוצאותיה האפשרויות רבות, אך אחת מהן ידועה מראש – שינוי מוחלט של חייו של כל אדם בהגמוניה ובגלקסיה כולה.

סימונס טווה בשני הספרים האלה, ובצמד שבא אחריהם, מארג צפוף ומורכב, על טבע האנושות, על אינטליגנציה מלאכותית, על אלים, אמונה, אהבה ושפה. זוהי סדרה על היחס בן אדם לאדם ובין האדם למקום, בה משתמש סימונס בכל הכלים העומדים לרשותו של סופר מדע בדיוני, באופן שבידי סופר פחות ממנו היה הופך לערב רב בלתי קריא. אך בידי רב-האמן של סימונס נוצר שלם שמצליח להיות אף גדול יותר מסך חלקיו.
לטעמו של כותב שורות אלה, אין אף סדרה בהיסטוריה של המד''ב שמשתווה לקנטוס של היפריון (אף שחולית, לדוגמה, הוא ספר טוב יותר מכל אחד מספרי הסדרה).
מומלץ ביותר!היפריון (Hyperion)
נפילת היפריון (Fall of Hyperion)
מאת דן סימונס (Dan Simmons)
תרגום: יעל סלע
הוצאת אופוס, 2000אנדימיון
עליית אנדימיון - הספר הרביעי
הממסד האפל

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
מצטרף לתשבוחות  (חדש)
Bajoran Priest שבת, 28/08/2004, שעה 22:44
היפריון ונפילץ היפריון, כיחידה אחת, הם צמד הספרים האהוב עליי ביותר עד כה, ואני מתקשה מאוד לראות כיצד ספר אחר יוכל להדיח אותם משם.

ספרים שמשלבים בתוכם אלמנטים רבים מאוד של ז'אנר המד''ב, בתוך מסגרת סיפורית מדהימה ביופיה.

ההמשכים- אנדימיון ועליית אנדימיון נופלים מהמקור בהרבה, אבל גם הם מומלצים לקוראים אשר יבואו עם ציפיות נמוכות ונכונות לקריאה ארוכה ומעייפת לעתים.
   כתוב תגובה

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.