על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

שלושה בדירה אחת
טלויזיה / גל חיימוביץ'
04/08/12
תגובות: 3  
מפלצות נראות ומפלצות נסתרות מהעין
טלויזיה / קרן לנדסמן
26/11/11
תגובות: 26  
תעלומת הרוח הנעלמת
טלויזיה / לילי דאי
13/08/11
תגובות: 4  
עוברת כל גבול
טלויזיה / רז גרינברג
25/12/05
תגובות: 7  
גוונים של שחור
טלויזיה / רז גרינברג
16/01/05
תגובות: 5  
לראות או לא לראות
טלויזיה / איתי שלמקוביץ
16/11/04
תגובות: 29  
אלוהים נמצא בדברים המדברים
טלויזיה / איתי שלמקוביץ
16/06/04
תגובות: 14  
היקום מצחיק, אז צוחקים!
טלויזיה / רז גרינברג
25/03/04
תגובות: 7  
מותו של אזור
טלויזיה / רז גרינברג
16/11/03
תגובות: 30  
מפגשים
טלויזיה / איתי שלמקוביץ
04/10/03
תגובות: 30  
הרובוט שאהב אותי
טלויזיה / אריק אפק
14/09/03
תגובות: 13  
הדבר הטוב הבא(פי)?
טלויזיה / רז גרינברג
15/07/03
תגובות: 10  
הגחלילית שכובתה
טלויזיה / איתי שלמקוביץ
13/04/03
תגובות: 42  
משולחנו של המהנדס הראשי
טלויזיה / רז גרינברג
19/01/03
תגובות: 10  
ערפדי אל.איי.
טלויזיה / רז גרינברג
10/12/02
תגובות: 27  

הרובינזונים החדשים
טלויזיה / רני גרף
יום חמישי, 14/04/2005, שעה 10:00

'אבודים' – סדרת טלויזיה חדשה ומפתיעה, בקרוב אצלנו


לא לעתים קרובות נתקלים בסדרת טלויזיה אינטליגנטית שמצליחה להפתיע על בסיס כמעט קבוע. 'אבודים' מצליחה לעשות זאת תוך שהיא טווה עלילה כמעט בלתי אפשרית, ובדרך מציגה שלל דמויות אמינות שהן בה בעת מגניבות להפליא.

ארבעים ושמונה ניצולים מהתרסקות מטוס נוסעים שהיה בדרכו מסידני ללוס אנג'לס מוצאים את עצמם על אי בודד בלב האוקיינוס השקט. אך האי הטרופי המבודד שבו נתקעו אינו בדיוק מה שהוא נראה. כבר בלילה הראשון על החוף עדים הניצולים לתופעות שאינן מתיישבות עם המקום בו הם נמצאים. בפרקים הבאים המסתורין רק ילך ויגבר, ובפרק הרביעי – אל תעזו להחמיץ אותו – אתם עתידים לחטוף אגרוף דרמטי של ממש בפרצוף, שישאיר אתכם פעורי פה זמן רב לאחר שכותרות הסיום יעלמו מהמסך. והוא לא היחיד. במהלך העונה צפויים עוד פיתולי עלילה והפתעות דרמטיות, ולמרות שבשלב מסוים כבר מצפים לטוויסט, הרי שבבואו הוא תמיד יזרוק את הצופים – גם את המנוסים שבהם – לכיוונים לא צפויים. ההפתעות הדרמטיות הללו אינן מופיעות כך סתם. הן חלק אינטגרלי מהעלילה. וכן, למרות שלפעמים הדבר לא לגמרי ברור, הסדרה היא ז'אנרית לגמרי. מדוע ז'אנרית? זאת נגלה בעתיד. כרגע יש רק המון – המון – רמזים מעודנים, חממה אמיתית לניטפיקרים וחובבי טריוויה, לכך ש'אבודים' היא סדרת מדע בדיוני לכל דבר. אבל גם זה לא בטוח לגמרי. מה שבטוח הוא שבניגוד ל''תיקים באפלה'' המיתולוגית, שם היה ברור בשלב מסוים שיוצר הסדרה, כריס קרטר, לא ממש יודע מה לעשות עם החומר שבידיו, כאן יש סיפור מהודק וברור, אך היחיד שיודע את כל פרטיו הוא ג'יי ג'יי אברמס, הוגה הסדרה ומי שאחראי להצלחות עבר כ'פליסיטי' החביבה ו'זהות בדויה' המלהיבה (לפחות בעונתה הראשונה).


הסדרה מתרכזת בשש עשרה דמויות עיקריות, והתסריטאים משתמשים בסיפוריהם האישיים של הגיבורים כדי להעמיק את היכרותינו עם כל דמות (כל פרק מוקדש לדמות, וכך במקביל להמשך הסיפור שעל האי אנו גם מקבלים מבט אל קורותיהן של הדמויות לפני עלייתן למטוס) וגם כדי להגביר את המסתורין שבלב הסדרה. כל מילה נוספת בעניין זה הנה ספוילר, ולכן תאלצו לצפות בסדרה כדי להבין, לאט לאט, כיצד מתחבר הכל. ההבנה הזו היא חלק בלתי נפרד מהסדרה.

שישה עשר גיבורי הסדרה גם מציגים בפנינו אנסמבל מצוין של שחקנים צעירים, מוכרים יותר או פחות: מת'יו פוקס (צ'רלי מ'שולחן לחמישה') הוא ג'ק, רופא צעיר שהופך כמעט בעל כורחו למנהיג הבלתי מוכתר של הקבוצה. הוא זה שיודע מה הדבר הנכון לעשות בכל מצב נתון (ויש הרבה מצבים נתונים בסדרה), מעין ילד טוב אמריקה. לכן הוא גם הדמות הפחות מעניינת בקבוצה. עזר כנגדו היא קייט (אוונג'לין לילי), צעירה יפהפיה השבה מטיול באוסטרליה ואשר מסתירה כמה סודות מעברה. למרות שזהו התפקיד הראשי הראשון של השחקנית הצעירה, היא מצליחה להעביר דמות מסתורית ששכבותיה נחשפות לאט לאט במהלך העלילה, כולל כמה הפתעות שרק מוסיפות למורכבותה. סעיד (נאווין אנדרוז) הוא אחת הדמויות היותר מעניינות ואניגמטיות שבחבורה: עיראקי לשעבר שהשתתף במלחמת המפרץ הראשונה מהצד הלא מקובל של המתרס. בעברו מסתתרים כמה סודות אפלים למדי, ובנוסף הוא גם חושף טפח קטנטן מהתעלומה האופפת את האי. לוק (טרי אוקווין) הוא אולי הדמות המרתקת ביותר בסדרה, וגם האניגמטית ביותר. כל מילה תהיה בחזקת ספוילר, ולכן רק יצוין שהוא זה העומד במרכזו של הפרק הרביעי, אחד המשובחים בפרקי העונה הראשונה. צ'רלי (דומיניק מוינהן, הלא הוא מרי מטרילוגיית 'שר הטבעות') הוא כוכב רוק קטן לשעבר שמסתיר גם בעיית סמים קלה בעברו. הרלי (ג'ורג' גרסיה) הוא גיק מחשבים שמנמן שסיפורו האישי הוא אחד המשובבים בסידרה, והוא גם גיבורו של פרק 18 ההזוי והמשעשע, 'מספרים', המגולל שרשרת אירועים בלתי אפשרית באופן הגיוני לחלוטין, ואשר הנו גם אחד מפרקי המפתח של העונה. כל מילה נוספת על הפרק הזה היא, איך לא, ספוילר.
סוייר (ג'וש הולוווי) הוא דמות אניגמטית נוספת, סוציומט ממדרגה ראשונה שבעברו אירועים דרמטיים שהיו יכולים לכלכל סדרה שלמה.
דמותה המוטרפת לחלוטין של דניאל, המגולמת על ידי מירה פורלן (דלן מ''בבילון 5''), מופיעה לעתים רחוקות יותר, אולם היא נחשבת (לפחות בעונה הראשונה) לשחקנית אורח קבועה. שוב, כל מילה נוספת היא בחזקת ספוילר.
דמויות נוספות הן בון ושאנון (איאן סומרהלדר ומגי גרייס, בהתאמה), אח ואחות מפונקים מבית עשיר ובעלי עבר ססגוני למדי, ג'ין וסון (דניאל דה קים ויונג'ין קים), זוג נשוי המצוי במערכת יחסים שטיבה לא לגמרי ברור, וקלייר (אמילי דה רייבין) , צעירה בלונדינית בהריון מתקדם הקשורה גם היא, איכשהו, למסתורין האופף את גיבורי הסדרה. יש גם שלל דמויות משנה נוספות, חלקן על האי וחלקן מופיעות באופן קבוע יותר או פחות בקטעים המוקדשים לעברם של גיבורי הסדרה. לכל אחת מהן תפקיד חשוב בבניית המארג העלילתי הסבוך של 'אבודים'.


העונה הראשונה של אבודים מתרכזת בארבעים הימים הראשונים של הקבוצה על האי. עשרים הפרקים הראשונים (מתוך עשרים ושישה) ששודרו עד כה בארה''ב לא מבהירים מה בדיוק מתרחש באי, אך אי-בהירות זו היא היא העומדת בלב הדרמה של הסדרה. חלק מההמסתורין הזה יחשף, אולי, בטרילוגית הפרקים שעתידה לסיים את העונה הראשונה, אי שם במהלך חודש מאי. כך, לפחות, מקווים מעריצי הסדרה: קהילה מסורה שגדלה במהירות עצומה בפורומים אינטרנטיים ברחבי העולם, המוקדשים להעלאת תאוריות על גבי תאוריות לגבי מה מה באמת קורה שם. בהתחשב בכך שמת'יו פוקס עצמו הודה שגם שחקני הסדרה עוסקים בהעלאת תאוריות משלהם, ושגם להם אין מושג לאן הכל מתקדם, ובהתחשב בשיעורי הרייטינג העצומים שהסדרה זוכה להם, אפשר לומר שיש פה מקדם היסטריה נאה למדי. כותב שורות אלה משוכנע שפרקי סיום העונה (שני האחרונים מיועדים לשידור רצוף) עומדים לקבוע שיאי רייטינג חדשים, וכי תהיה זו אחת הפעמים הנדירות בהן הערכת הקהל ודעת המבקרים יהיו כה צמודות.

עכשיו ההיסטריה הזו, שהחלה רק בספטמבר האחרון, נוחתת גם אצלנו ומאיימת למכר גם אותנו. קחו נשימה עמוקה ותצללו חזק. ההנאה מובטחת. במיוחד, אבל לא רק, עבור הניטפיקרים שביניכם. אם חשבתם שגיליתם חור עלילתי בפרק מסוים, חכו עוד פרק או שניים. אם חשבתם שפיצחתם חלק מהתעלומה, כדאי מאד שתחשבו שוב. לתסריטאי הסדרה יש נטיה ''מעצבנת'' לסתום את כל חורי העלילה ואי הבהירויות שחשבתם שגיליתם (ויש כאלה כבר בפרק הראשון) באופן כמעט הרמטי שמתחבר לתצרף ענק – רק חלק זעיר ממנו יחשף בפני הצופים, כך נראה, בסיום העונה הראשונה. אין ספק שהסיום הזה, שאף אחד לא יודע מהו, כולל גם את צוות השחקנים, יעלה גם עשרות שאלות חדשות שיעסיקו את טובי המוחות במהלך העונה השניה. 'אבודים', כך נראה, עומדת להיות חלק מהנוף הטלויזיוני שלנו למשך כמה וכמה שנים. כדאי שתמצאו כבר עכשיו פתרון ליסורי הגמילה הקשים שיפקדו אתכם בין העונות. ג'יי ג'יי אברמס לא הולך לעשות לנו חיים קלים.


אבודים (Lost)
סדרת טלויזיה מאת ג'יי ג'יי אברמס
משתתפים: מת'יו פוקס, אוונג'לין לילי, דומיניק מוינהן, טרי או'קווין, הרולד פריניו, דניאל דה קים, איאן סומרהלדר, ג'ורג' גרסייה, ג'וש הולווויי, מגי גרייס, מלקולם דיווויד קלי, נאווין אנדרוז, מירה פורלן
ארה''ב, 2004'אבודים' תשודר בישראל החל מיום שבת הקרוב (ה-‏16 באפריל) בשעה 21:00 בערוץ ''אקסטרה הוט'' בכבלים.'אבודים' – האתר הרשמי
'אבודים' – האתר הלא רשמי
'אבודים' ב-TV Tome
אני אבוד

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
כתבה טובה, אהבתי.  (חדש)
ניר יום חמישי, 14/04/2005, שעה 11:02
אני מסכים בהחלט עם הסופרלטיבים- ''אבודים'', לדעתי, היא הסדרה הכי טובה שעלתה השנה (לא רק בז'אנר) ואחת הטובות שנראו על המסך כבר הרבה זמן.

רק אם אפשר לחלוק על כמה נקודות- ראשית, המספר הראשוני של הניצולים הוא 48, לא 42. לגבי כל מה שמתפתח מכאן והלאה מבחינת מספרם- טוב, לא נפרט.

שנית, אני חולק על הקביעה שמדובר בסדרת מדע בדיוני. לדעתי מדובר בסדרת פנטסיה, ופנטסיה נטו. לפחות כפי שזה נראה עד כה (ואם תרצו גם אפרט, תחת אזהרת ספויילר).

שלישית, לא ברור לי מאיפה הקביעה שהארלי הוא גיק מחשבים. אזא''מ, מעולם לא נאמר או נרמז שהוא מתעסק במחשבים. אם כבר, אז ההגדרה ''בטטת כורסה'' מתאימה לו הרבה יותר (לפחות עפ''י הפרק שעסק בו).

אבל עזבו שטויות- סדרה מצויינת. מי שעוד לא ראה- צפו ותתמכרו.

ואם אפשר קצת פרסום אישי- כתבה שלי על הסדרה עוד מהימים הראשונים אי שם באזור פרק 7 או 8:

   כתוב תגובה
אני חושב שקצת מוקדם להתדיין על האם זה מד''ב או פנטסיה,  (חדש)
רני יום חמישי, 14/04/2005, שעה 11:10
בתשובה לניר
כי זה בהחלט יכול להתפתח לשני הכיוונים וכרגע לא אתה ולא אני יודעים יותר מדי כדי לתמוך בטיעונים משני הכיוונים. מה שכן, התחושה היא של מד''ב - אבל זו רק תחושה. ותמיד קיימת גם האפשרות השלישית: שזה לא מד''ב ולא פנטסיה.
   כתוב תגובה
אם אני מבין נכון את הכוונה שלך (ספויילרים)  (חדש)
ניר יום חמישי, 14/04/2005, שעה 11:37
בתשובה לרני
אז אתה מתייחס לעלילה המרכזית, כלומר לשאלה מהו בעצם האי- וחלק מהתיאוריות ברשת אכן מנפקות הסברים מדביסטיים (חייזרים חטפו אותם, קונספירציה ממשלתית/ניסוי מדעי, מציאות מדומה וכו')- מה שבהחלט יכול להתברר בסופו של דבר. (אם כי את התיאוריות הספציפיות הללו די קשה לי לקבל).

אני, לעומת זאת, מתייחס לאלמנטים הז'אנריסטיים שנראו עד כה, ואלו, לדעתי- שייכים לתחום הפנטסיה.

דוגמאות? (ספויילרים כיד המלך. לא לקרוא אם לא ראיתם!)

ספויילר

ס

פ

י

י

ס

דוב הקוטב

המפלצת

הכוחות של וולט (שקשורים או לא לדוב הקוטב)

המדיום ששלח את קלייר

הנס הרפואי שקרה ללוק

המספרים המקוללים של הארלי

(אני לא כולל ברשימה הזאת את הצוהר, או את השאלה מאיפה הגיע אית'ן, או מה קרה למשלחת של דניאל ולבן שלה- כי הסברים לאלו יכולים להיות לכאן או לכאן).

יכול להיות שזה עוד מוקדם מדי- אבל מה שעורר אצלך את תחושת המד''ב, עורר אצלי את תחושת הפנטסיה. ואולי בגלל זה הסדרה הזאת כ''כ טובה.

(ואם יתברר שזה לא מד''ב ולא פנטסיה- אהיה מאוד מאוכזב).
   כתוב תגובה
זה לא ממש ויכוח, אבל גם הדוגמאות שלך  (חדש)
רני יום חמישי, 14/04/2005, שעה 11:50
בתשובה לניר
יכולות להתפרש לשני הכיוונים - מד''ב, פנטסיה, או לכיוון שלישי רחמנא לצלן: לא זה ולא זה.
   כתוב תגובה
אז ככה: (ספוילרים)  (חדש)
רני יום חמישי, 14/04/2005, שעה 12:19
בתשובה לניר
א. אתה כמובן צודק, 48 ניצולים. ובכל זאת למספר 42 יש משמעות בסדרה, וכמו שבוודאי שמת לב שום דבר לא מקרי בסדרה הזו.

ב. אם אני לא טועה הוזכר איזשהו קשר למחשבים בהקשר של הרלי, ממש כשם שהוזכרה גם העובדה שהוא היה לרגע קט בעליו של מפעל קרטונים, מה שמקשר אותנו ללוק וכו, וכו.
   כתוב תגובה
אם הסדרה רק מתחילה בארץ איך ראית כבר את כל הפרקים?  (חדש)
נתי יום חמישי, 14/04/2005, שעה 13:50
שלחו לך קלטות מהכבלים? אפשר לקבל אותן ולראות את הכל עכשיו בלי להישאר במתח כל שבוע?
   כתוב תגובה
כתבה מצוינת ומסקרנת.  (חדש)
ירון יום חמישי, 14/04/2005, שעה 14:14
כמי שצופה בסדרה באדיקות מדי שבוע אני יכול להעיד שהתיאור של הכותב מדויק ופוגע לרוח הסדרה.
   כתוב תגובה
אחלה מאמר  (חדש)
סאורון יום חמישי, 14/04/2005, שעה 22:51
רק תזכיר לי למה התכוונת במה שכתבת על פרק 4?
   כתוב תגובה
זה יהיה ספוילר כל כך גדול שאני לא מעז  (חדש)
רני שבת, 16/04/2005, שעה 12:44
בתשובה לסאורון
לכתוב אותו כאן אפילו עם ספוילר ספייס. תיאלץ לצפות בפרק בעצמך (אבל רק לאחר שצפית בשלושה שבאים לפניו) ולקבל את האגרוף בפרצוף כמו כולם.

הדבר היחיד שאני יכול לומר לך הוא שההפתעה מובטחת.
   כתוב תגובה
זה יהיה ספוילר כל כך גדול שאני לא מעז  (חדש)
סאורון שבת, 16/04/2005, שעה 19:23
בתשובה לרני
נו באמת, אני ראיתי את כל הפרקים ששודרו. אני פשוט לא זוכר את הסיום של כל פרק ופרק ובטח לא את המספר שלו וסתם רציתי לדעת למה התכוונת.
   כתוב תגובה
אוקי, אז אני אספיילר באופן מאד ספציפי, אבל עדיין ספוילר.  (חדש)
שלמקו שבת, 16/04/2005, שעה 20:39
בתשובה לסאורון
ג'ון לוק.
   כתוב תגובה
אה, אוקיי. לא ידעתי שראית (ספוילר היסטרי בהודעה זו)  (חדש)
רני שבת, 16/04/2005, שעה 20:41
בתשובה לסאורון
פרק 4 הוא הפרק שבו אנו מגלים, בסיומו, ש...

ס

פ

ו

י

ל

ר

ס

פ

י

י

ס

לוק היה בכסא גלגלים בעלותו למטוס וכי משהו באי - משהו שעד עכשיו לא ברור לנו מהו - גרם לו להתחיל ללכת שוב. (ואם מישהו קרא את ההודעה הזו למרות כל ההזהרות, הרי שאני מסיר ממני כל אחריות).
   כתוב תגובה
אה, אוקיי. לא ידעתי שראית )ספוילר היסטרי בהודעה זו(  (חדש)
סאורון יום ראשון, 17/04/2005, שעה 16:59
בתשובה לרני
אה, כן: הפרק שהתרכז בלוק. אכן היה זה פרק מדהים.
   כתוב תגובה
ועכשיו רק נשאר לפתור את הדילמה  (חדש)
אמבר שבת, 16/04/2005, שעה 11:57
אבודים או אנג'ל? אבודים, אנג'ל או ללמוד סוף סוף איך מתכנתים את הוידיאו?
   כתוב תגובה
או לצפות בשידור החוזר של ''אבודים'' בחצות ועשרה  (חדש)
רני שבת, 16/04/2005, שעה 12:13
בתשובה לאמבר
   כתוב תגובה
ולקוות שלא יהיו לי נדודי שינה  (חדש)
אמבר שבת, 16/04/2005, שעה 15:32
בתשובה לרני
בגלל הפרק?
   כתוב תגובה
את זה אני לא יכול להבטיח.  (חדש)
רני שבת, 16/04/2005, שעה 16:13
בתשובה לאמבר
   כתוב תגובה
כל כך קשה השפיע עלייך הפרק שראית אצלי?  (חדש)
רז שבת, 16/04/2005, שעה 18:23
בתשובה לאמבר
   כתוב תגובה
האמת שכן, וגם על הלטאה  (חדש)
אמבר שבת, 16/04/2005, שעה 19:33
בתשובה לרז
כנראה שאנחנו אנשים עדיני נפש, כי בעיני הפרק הזה היה מפחיד נורא
   כתוב תגובה
אוי גם פה יש כתבה על לוסט. איזה יופי.  (חדש)
בנג'י יום ראשון, 17/04/2005, שעה 14:18
אולי נפתח פורום מיוחד ללוסט כמו בחו''ל עם כל תאוריות הקונספירציה ועל מה שקורה בסדרה?
   כתוב תגובה

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.