על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

Ancillary Justice
ספרים / אהוד מימון
16/08/14
תגובות: 0  
סוס ורוכבו רמה בים
ספרים / נועה רייכמן
03/05/14
תגובות: 0  
קוקטייל עם טעם לוואי
ספרים / אהוד מימון
05/04/14
תגובות: 3  
לילד יש פוטנציאל
ספרים / נועה רייכמן
22/03/14
תגובות: 0  
במעלה המדרגות היורדות
ספרים / אהוד מימון
23/11/13
תגובות: 0  
לא הדיסטופיה שעליה חשבתם
ספרים / איתי שלמקוביץ
21/10/13
תגובות: 0  
החיים, בעיר קטנה
ספרים / קרן לנדסמן
06/10/13
תגובות: 0  
משחק ילדים?
ספרים / קרן לנדסמן
17/08/13
תגובות: 1  
לא בדיוק סימפוניה
ספרים / אהוד מימון
04/08/13
תגובות: 3  
דרושות מילים לתמונות
ספרים / אהוד מימון
15/06/13
תגובות: 1  
כשאשלין פגשה את קינאן
ספרים / קרן לנדסמן
11/05/13
תגובות: 1  
לשם ובחזרה, ולשם
ספרים / נועה רייכמן
19/04/13
תגובות: 2  
דרושים מספריים
ספרים / אהוד מימון
06/04/13
תגובות: 7  
בחזרה לעתיד שלא היה
ספרים / קרן לנדסמן
16/03/13
תגובות: 5  
להתחיל באומץ
ספרים / נועה רייכמן
02/02/13
תגובות: 0  

השטחים הכבושים
ספרים / דידי חנוך
יום חמישי, 30/05/2002, שעה 0:12

'טיגאנה' מאת גאי גבריאל קיי


סקירה זו הופיעה לראשונה באתר הממסד האפל של דידי חנוך


במשך תשע שנים ארוכות היה הספר האהוב על כותב שורות אלה 'המשחק של אנדר', והז'אנר המועדף עליו היה המד''ב. שתי ''עובדות'' אלה התנפצו ביום בו הגיע לידיו הספר 'טיגאנה'.
לא כדאי להתעכב יותר מדי על העלילה, כיוון שהיא סבוכה ומלאת תפניות. באופן יחודי למדי, אפילו המצב בתחילת הספר, מיד לאחר הפרולוג, הוא ספויילר. מה ניתן לספר, אם כך? ובכן:
שתי מעצמות פולשות לחצי-אי המחולק למספר ערים-מדינות. את צבא אחת המעצמות מנהיג בנו של מלכה, המכשף רב העוצמה ברנדין. הבן נהרג בקרב, וברנדין, שמצליח לכבוש כמחצית מחצי-האי, נוקם בתושבי המדינה שנסיכה קטל את בנו באופן נורא ויסודי. זהו סיפור מאבקם של בני חצי-האי לחופש, והוא עוסק במחיר הנקמה, מחיר החירות ומשמעותה של הזהות הלאומית.
'טיגאנה', יצירתו השניה של קיי לאחר 'מארג פיונאבאר', הוא הראשון בספריו המשוייכים אל, ויש בסיס לטענה שהם יצרו את, תת-הז'אנר הצעיר ביותר בפנטסיה – הפנטסיה הפסבדו היסטורית, מדוע פסבדו? כיוון שספרים אלה, (Tigana, A Song For Arbonne, The Lions of El-Rassan ושני ספרי הפסיפס הסרנטיני) מתרחשים בעולם שהוא לא עולמנו. השמות שונים, הגיאוגרפיה אינה זהה. עם זאת, סיפוריהם לקוחים ישירות מההיסטוריה האנושית, בשינויים מהותיים, והעמים עליהם מסופר, מבחינה תרבותית, אומנותית והסטורית, הם אותם עמים שנטלו חלק במאורעות ההיסטוריים באמורים. מכל הספרים האלה, 'טיגאנה' הוא הרחוק ביותר מהמציאות ההיסטורית, והקשר החזק ביותר בין עלילתו לבין פלישת צרפת וספרד לאיטליה במאה ה-‏14 הוא תרבותי.
הבחירה של קיי להשתמש בפנטסיה, בעולם ובשמות מומצאים, נובעת משתי סיבות עיקריות: האחת היא העובדה שכך הוא משחרר את עצמו מעול הדיוק ההיסטורי, המקשה לעיתים על כותבי ספרות היסטורית לעסוק בסיפור אותו הם רוצים לספר. השניה היא שכך הוא הופך את סיפוריו לאוניברסליים. 'אריות אל-ראסאן' הוא לא רק סיפור כיבושה מחדש של ספרד על ידי הנוצרים, כי אם סיפורו של כל זמן בהיסטוריה שבו דרישותיהם של פנאטים דתיים התגברו על דרישות ההגיון, הידידות, הכלכלה וכל שאר הגורמים המניעים את האנושות, ודחפו עמים למלחמה.
וכך אנו חוזרים ל'טיגאנה' עצמו, שהנו גירסה מזוככת של כל מאבק לחירות של עם מדוכא וכבוש. לוחמי החופש של חצי-האי מנהלים מלחמה באמצעים שהצד השני מגדיר כטרור, כפי שתמיד היה במצבים כאלה וכפי שתמיד יהיה, כל עוד עמים ומדינות חשים שהם יכולים לכבוש אוכלוסיה ולנסות לגזול ממנה את הזהות הלאומית שלה. כשגאי גבריאל קיי היה במזרח אירופה, שאלו אותו אנשים אודות 'טיגאנה': ''האם כתבת עלינו?'' תשובתו היתה, כמובן, כן ולא. שכן תודות לניתוק מהיהסטוריה כפי שהתרחשה באמת, 'טיגאנה' הוא סיפורם של כל לוחמי החופש בהיסטוריה, אך לא של אף אחד מהם באופן ספציפי.
עם כל זאת, 'טיגאנה' הוא סיפור אנושי מרהיב, עם דמויות מדהימות (הדמות המרשימה והסימפטית ביותר בספר נמצאת, במובהק, בצד הלא נכון), ובו אהבה, בגידה (פנימית וחיצונית, בערכים, באמונות ובאומות) ונצחון ששובר את הלב. לדעת כותב שורות אלה, וודאי יהיו כאלה שלא יבינו למה או מדוע, זהו ספר הפנטסיה הטוב ביותר אי פעם.טיגאנה (Tigana)
מאת גיא גבריאל קיי (Guy Gavriel Kay)
תרגום: יעל אכמון
הוצאת אופוס, 2001
כרך א': 355 עמודים
כרך ב': 252 עמודיםTigana
הממסד האפל

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.