על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

זומבים עליך, ישראל!
סרטים / נורית הוראק
04/03/13
תגובות: 2  
מעגל בלי הרבה קסם
סרטים / עליזה בן מוחה
20/10/12
תגובות: 3  
קפטן אמריקה ומלחמת העולם השנייה
סרטים / אנדרו ליפטאק
03/09/11
תגובות: 1  
מקור לא ברור
סרטים / עליזה בן מוחה
30/07/11
תגובות: 4  
כמעט הסוף (חלק ראשון)
סרטים / עליזה בן מוחה
12/06/11
תגובות: 0  
חלום גנבים
סרטים / עליזה בן מוחה
29/12/10
תגובות: 13  
טובים השניים?
סרטים / עליזה בן מוחה
14/08/10
תגובות: 5  
מגע של קסם
סרטים / לילי דאי
14/05/10
תגובות: 2  
המקום שאליו גיבורי אקשן הולכים למות

סרטים / לילי דאי
02/05/10
תגובות: 4  
מה שיותר כחול יותר ממדים
סרטים / לילי דאי
31/01/10
תגובות: 5  
על ממוצע ומעל הממוצע
סרטים / אֹרן רהט
24/10/09
תגובות: 8  
לשקוע בסרט טוב
סרטים / רז גרינברג
28/04/08
תגובות: 1  
דיקסילנד
סרטים / אהוד מימון
03/10/06
תגובות: 2  
חייו ומותו של סופרמן
סרטים / רני גרף
25/07/06
תגובות: 22  
הטרור כמשל
סרטים / רני גרף
03/04/06
תגובות: 15  

סוף העולם לא הגיע
סרטים / רז גרינברג
יום שלישי, 01/01/2002, שעה 12:24

(על כל פנים – עדיין לא)
סיכום שנת 2001 בקולנוע


ושוב אנו כאן, מסכמים את סרטי המד'ב והפנטסיה שהופיעו בשנה החולפת. בהשוואה לשנה שקדמה לה, שנת 2001 היתה דלילה מאד בסרטים טובים מהז'אנר. כמה סרטים נעשו השנה עליהם ניתן להמליץ ללא כל הסתייגות? שניים בלבד – 'שרק' ו'שר הטבעות'. היו, אמנם, הרבה סרטים מעניינים אחרים ('אטלנטיס', 'פיינל פנטסי', 'אינטליגנציה מלאכותית') – אך דוקא נסיונותיהם של אלה לפרוץ גבולות ולהגדירם מחדש יגרמו לנו להסס בטרם נמליץ עליהם בלב שלם. וכמו בכל שנה, היו גם סרטים רעים ('הארי פוטר', 'טומב ריידר') שזכו להצלחה מסחררת – שהרי עולם כמנהגו נוהג. גם השנה, כבשנה שעברה, עדיף לסכם מהיכן באו אותם סרטים ולאן הם הולכים מאשר סתם לפשפש בקרביהם (דבר הנעשה ממילא במשך השנה כולה). אם כן:

אנימציה – הישר מהרשימה של השנה שעברה, המשיכה הוליווד לדחוף בעוז סרטי מד'ב ופנטסיה מונפשים במורד גרונותיהם של הצופים. אך כיוון שאחד מאותם סרטים היה מצוין ('שרק'), עוד אחד היה טוב מאד ('אטלנטיס') והשלישי ראוי לצפיה ('פיינל פנטסי'), אין כל סיבה להתלונן. הטרנד ממשיך בשנה הקרובה עם 'לילו וסטיץ'' – קומדיית ז'אנר מטורפת , 'כוכב המטמון' (עיבוד עתידני ל'אי המטמון') ו'מפלצות בע'מ' – כולם של 'דיסני', כמו גם יבוא אירופאי, 'Axis', סרט מד'ב אקולוגי מונפש.


גאונים מנוחים – יצירותיהם של סטנלי קובריק וג'.ר.ר. טולקין זכו לעיבודים קולנועיים גרנדיוזיים השנה, ומעבר לדיונים נטולי התכלית בשאלה 'מה הם היו חושבים על יצירת המופת/מעשה הנבלה (מחק את המיותר) שעשו מעבודותיהם', קיבלנו את אחד מהסרטים המצוינים של השנה ('שר הטבעות') ועוד אחד מהמסקרנים שבהם ('אינטליגנציה מלאכותית'). בשנה הקרובה נזכה לראות גם את 'מכונת הזמן' על פי ה. ג'. וולס ואת 'Minority Report' על פי פיליפ ק. דיק בבימויו של סטיבן ספילברג (החיבור בין ספילברג לקובריק ב'אינטליגנציה' עורר הדים, אבל על החיבור בין ספילברג לדיק עוד לא נשמעה מלת תהיה או ביקורת – האם כבר התרגלנו לצירופים ביזאריים?)


משחקי וידאו – השאלה 'האם אפשר לעשות סרט סביר ממשחק וידאו' נענתה על-ידי 'טומב ריידר' בתשובה הנחרצת 'לא!'. התשובה המורכבת יותר, מכיוונו של 'פיינל פנטסי', היתה: 'אם זה הכי טוב שאפשר להוציא ממשחק וידאו, עדיף שלא לנסות אפילו'. ואם כבר 'פיינל פנטסי' – כל השחקנים האנושיים החווים סיוטים אודות שחקנים דיגיטליים שיחליפו אותם יכולים לישון בשקט. הסרט ההוא הוכיח מעבר לכל ספק כי יש לאנושות עבודה מובטחת לעוד הרבה שנים, לפחות בתחום המשחק.


ניו זילנד ואוסטרליה – סיפקו לנו אתרי צילומים יפיפיים, במאים מוכשרים וסרטים נפלאים בסיטונות בשנים האחרונות ('גאטאקה', 'המופע של טרומן', 'עיר אפלה', 'פיץ' בלאק'). השנה הפכה ניו-זילנד לארץ התיכונה, בעזרתו של פיטר ג'קסון, במאי הסרט וניו-זילנדי גאה בזכות עצמו. בשנה הקרובה נקבל משתיהן – באוסטרליה צולם 'מלחמת הכוכבים, פרק 2: מתקפת השיעתוקים' ואילו אנדרו ניקול הניו-זילנדי (תסריטאי 'טרומן', במאי 'גאטאקה') חוזר מן הכפור עם סרט חדש – 'סימון' (שהיה אמור להיות מופץ השנה אך נדחה מפאת צפיפות הלו'ז).


ספרי ילדים – עוד סנונית מהשנה שעברה שהתגשמה במלוא הדרה בשנה הנוכחית – 'הארי פוטר' ו'שרק' היו שניהם עיבודים מצליחים לספרות פנטסיה לילדים (אם כי 'שרק' בגרסתו הקולנועית פונה דוקא יותר לקהל מבוגר מעט יותר). בעתיד הרחוק יותר, גם 'נארניה' של סי. אס. לואיס, וסדרת 'הננסים' של פראצ'ט על הכוונת.


סרטי פנטסיה – הטבלה לא משקרת, ורוב סרטי הז'אנר שיצאו השנה ואשר הצליחו יפה בקופות היו סרטי פנטסיה – 'שר הטבעות', 'שרק', 'הארי פוטר', ו'טומב ריידר'. הבעיה: רק שניים מהם (השניים הראשונים, למי שתוהה) היו טובים.


סרטי קומיקס – בשנה שעברה הבטיחו לנו גל של עיבודים לקומיקס, בעקבות ההצלחה של 'אקס-מן', אך בסופו של דבר לא קיבלנו אפילו אחד (בטלוויזיה דווקא היתה תנועה די ערה בתחום – אך זה עניין לכתבה אחרת). אל דאגה – בשנה הקרובה יבוא המצב על תיקונו עם 'ספיידרמן' של סם ריימי.


רימייקים – הסרט 'כוכב הקופים', גרסה מחודשת ומטושטשת לסרט משנות השישים, ריצד על מסכינו השנה. בפרץ לא-מוסבר של התחשבות החליטו בהוליווד לחסוך מאתנו את הגרסה המחודשת שלהם ל'רולרבול' ולדחות אותה לשנה הבאה. תודה לאל על חסדים קטנים.
עד כאן לשנה זו. שנה מוזרה מעט, עם קצת סרטים טובים, הרבה סרטים מעניינים, וכמה סרטים רעים. לפני שתיגשו לבחון את הדשא של השנה הבאה (אשר, מניסיון, תמיד נראה ירוק יותר), עצה – לכו לישון קצת לפני כן.
שר הטבעות
שרק (ו'אבולוציה', כבונוס)
אטלנטיס
אינטליגנציה מלאכותית
פיינל פנטסי
הארי פוטר
גאטאקה (ו'עיר אפלה')
פיץ' בלאק
כוכב הקופים – טים ברטון עושה בושות!
Minority Report – ספילברג עושה PKD!
רולרבול – הוליווד עושה לנו טובה!
בשנה שעברה – סיכום שנת 2000 בקולנוע

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
וכמובן:  (חדש)
NY מאושר יום שלישי, 01/01/2002, שעה 12:25
שנת 2002 מצוינה לכולם, או, כפי שאני מאחל תמיד:
Have a Happy NY!
   כתוב תגובה
יש לנו NY שמח כבר המון זמן  (חדש)
cheshercat יום שלישי, 01/01/2002, שעה 12:49
בתשובה לNY מאושר
זה רק מלחיץ ומרגיז את כולם וגורם לאנשים לחשוב איפה הם טעו :-P
   כתוב תגובה
אה?  (חדש)
רז חגג את הסילבסטר בלימודי קנג'י יום שלישי, 01/01/2002, שעה 13:14
בתשובה לNY מאושר
תמיד סברתי שמדובר בניו-יורק...
   כתוב תגובה
קשה להגדיר את הארי פוטר כסרט ממש  (חדש)
יעל יום שלישי, 01/01/2002, שעה 14:46
רע, זאת אומרת, אם סיפור ודמויות לא קרטוניות הם לא חלק מהקריטריונים שלכם לאיכות של סרט. כי חוץ מזה, זה היה די חביב. (יופי של פעלולים בתחום הקווידיץ').

אני הייתי מגדירה את הארי פוטר כסרט מאוד מאכזב. ציפיתי להרבה יותר (סיפור ודמויות בעיקר). אבל כרע מאוד, לא. (קצת רע, כן.)

אבל טומב ריידר אכן היה חרא של סרט.

יופי של כתבה!
(אך, הבו לנו עוד סרטים כמו שרק...)
   כתוב תגובה
שר הטבעות שולת!!!  (חדש)
אמבר יום שלישי, 01/01/2002, שעה 17:10
חשבתם שתברחו מזה?
   כתוב תגובה
מה מחכה לנו ב-‏2002  (חדש)
וינסנט יום שלישי, 01/01/2002, שעה 23:36
שר הטבעות - 2.
הארי פוטר - 2.
המאטריקס - 2.
שרק - 2.
מלחמת הכוכבים, פרק - 2.

מקריות?
   כתוב תגובה
מקריות?  (חדש)
Shmuel יום רביעי, 02/01/2002, שעה 1:25
בתשובה לוינסנט
מה פתאום? מזימה טמפלרית :)
   כתוב תגובה
שכחת גם ''גברים בשחור 2''  (חדש)
גל יום רביעי, 02/01/2002, שעה 1:27
בתשובה לוינסנט
ואלא אם כן אני כבר לא מעודכן - אקסמן 2.
   כתוב תגובה
מטריקס 2 נדחה ל- 2003  (חדש)
נונין יום רביעי, 02/01/2002, שעה 1:47
בתשובה לוינסנט
ואגב, יחד עם 'מפלצות' שיצא השנה בארה''ב ייתכן שנגיע למצב שבו ארבעת הסרטים המצליחים של 2001 יהיו סרטי פנטזיה שעשו שימוש באנימציה ממוחשבת. הממממ....
   כתוב תגובה
אני תוהה אם לשון הרבים שמשתמשים  (חדש)
Boojie יום רביעי, 02/01/2002, שעה 1:42
בה רז בכתבה הזו היא Pluralis majestatis או סתם מתייחסת אליו ואל עמיתיו למזימה הטמפלרית...
ולמה זה מטריד אותי? כי כשמגיע אדם, וכותב ביקורת בלשון רבים (בנוסח ''X סרט טוב'', ''Y סרט רע''), אין לי אלא להניח שלשון הרבים נועדה לתת לדבריו אווירת סמכות מלאכותית (קונצנזוס מזויף).
רבאק, בנאדם כותב ביקורת, ולא רק שהוא לא כותב ''לדעתי''/''לטעמי'' ומנסח את דבריו כאילו הם דברי אלוהים חיים, הוא גם כותב בלשון רבים? למה מה קרה, רז, עברת פיצול כשלא שמתי לב? מה, אתה שמר?
   כתוב תגובה
60 שניות על: שמרים  (חדש)
גל בדרך למיטה יום רביעי, 02/01/2002, שעה 1:52
בתשובה לBoojie
בוג'י, יש שמרים ויש שמרים. השמרים הנידונים בדרך כלל על ידי, אותם שמרים שהכרת בסדנת הכתיבה, אינם מתפצלים - הם מניצים (Saccharomyces cerevisiae - שמרי אפיה/בירה)
שמרים מתפצלים הם, למשל Schizosaccharomyces pombe.
אבל גם תאים של יצורים רב תאיים מתפצלים.
לסיכום - אני חושב שצריך לחוקק חוק חדש ששמרים, בדומה לחתולים, זה תמיד און טופיק :-)
   כתוב תגובה
מצד שני, אם נחוקק חוק כזה  (חדש)
נונין כבר מזמן היה צריך לישון יום רביעי, 02/01/2002, שעה 2:01
בתשובה לגל בדרך למיטה
זה לא יהיה כמו לתת לחתול לשמור על השמרים?

(או לשקוט על השמרים, בעצם. האם אפשר לעשות שמנת משמרים?)
[נונין מסתבך והולך. לילה טוב]
   כתוב תגובה
לא ראיתי את מרבית הסרטים האלה  (חדש)
Shmuel יום רביעי, 02/01/2002, שעה 2:22
בתשובה לנונין כבר מזמן היה צריך לישון
אבל משום מה שמעתי ש:
א. טומב ריידר היה בסדר.
ב. אטלנטיס לא היה משהו.

חוץ מזה, נראה שטרנד האנימציה התלת מימדית דיי תפס שם בדיסני. לא יודע אם זה טוב או לא אבל אני מתחיל להרגיש שאחרי ההתלהבות הראשונית קצת חסרה לי האנימציה הישנה ההיא בסגנון סרטי דיסני לפני הכנסת המחשב לעסק בכבדות.

חוץ מזה נראה לי שיש סיבה לכל סרטי ההמשך שבאים עלינו לטובה: כבר זמן רב נאמר שהתסריטאים שם מעבר לים בבצורת יצירתית. חוץ מזה שזה גרם לגל גדול של סרטי זבל (ע''ע כל קומדיה רומנטית בשנתיים האחרונות:)), סרטי מלחמת העולם השניה (עוד מישהו שם לב שזו נהייתה אופנה לאחרונה?) שיפצורים ועיבודים מחדש לסרטים ישנים (ע''ע אפוקליפסה עכשיו ומלחה''כ) ועיבודים לספרים/קומיקסים/משחקי מחשב מצליחים (ע''ע הארי פוטר ושרה''ט) זה גרם גם למחזור עצום של סרטים שכבר הוכחו כהצלחה קופתית בעבר הרחוק והקרוב. תוסיפו לזה את המצב הכלכלי הקשה ותגלו שלאולפנים הרבה יותר קל יהיה לשחרר כסף למאטריקס 2 ופארק היורה 3 מאשר לאיזה סרט עלום שם זה או אחר, גם אם יהיה בסופו של דבר סרט המאה.
   כתוב תגובה
בו'נה, אל תקלל!  (חדש)
Boojie יום רביעי, 02/01/2002, שעה 2:11
בתשובה לגל בדרך למיטה
   כתוב תגובה
הגיע זמן לשון  (חדש)
רז מסביר יום רביעי, 02/01/2002, שעה 8:52
בתשובה לBoojie
קראתי שוב את הכתבה, מתחילתה ועד סופה, והשימוש היחיד בלשון הרבים אשר מצאתי בה היה במשפט הפותח ''ושוב אנו כאן''. בניית גורדי שחקים על בסיס חצי משפט היא עניין מסוכן ולא מומלץ - הם עלולים לקרוס. ובכל זאת - המלה ''אנו'' מתייחסת אל כותב הכתבה (אני) ולכל אותם קוראים אשר באו לקרוא אותה. שדרני רדיו נוהגים תכופות להשתמש במושג ''אנחנו'' בהתייחסם לעצמם ולמאזינים (''נשמע עכשיו את השיר'', ''נעבור למבזק'' וכו'). ולמען הסר כל ספק: אין הכוונה בשימוש במלה הנ''ל לחייב את קוראי הכתבה להסכים לכל מה שנאמר בה, לחלק מהדברים שנאמרו בה ולצורך העניין הם יכולים גם לא להסכים לאף אחד מהדברים שנאמרו בה. בשביל זה ברא אלוהים (ועד כמה שאני מוחנף מהתואר ''דברי אלוהים חיים'', צר לי - באתר הזה ישנו רק אלוהים אחד, והוא הזועם המאושר) את כפתור התגובה. למרות כל האמור לעיל, ייתכן כי היה עלי להשתמש במשפט ''ושוב אני כאן'' במקום ''ושוב אנו כאן''. אך אם הייתי עושה זאת, היתה כותבת התגובה מאשימה אותי ללא ספק ביתר נרקסיזם - כך שמדובר במצב שאין דרך לצאת ממנו מנצח.
ומעניין לעניין באותו עניין - העידרן של המילים ''לדעתי/לטעמי'' - כתבותי הראשונות באתר הזה אכן התאפיינו בהרבה צירופים בנוסח ''אני חושב'', ''אני סבור'' וכיוצא בכאלה - עד שעורך האתר ביקש ממני בתקיפות להפסיק עם הנוהג המגונה הזה, ובמבט לאחור אין לי ספק שהוא ידע מה שהוא עושה. ביקורת הינה _מעצם טבעה_ הבעת דיעה אישית ואני סבור כי כל מי שעבר את גיל שש (דומני כי מדובר ברוב האנשים המגיעים לאתר) מבין את זה.
בכל הנוגע לשמרים - פני לגל. בכל הנוגע לטפלרים - שפתי חתומות.
   כתוב תגובה
ושוב אנו כאן  (חדש)
גל מדגים למה בוג'י התכוונה יום רביעי, 02/01/2002, שעה 10:37
בתשובה לרז מסביר
יגרמו לנו להסס
קיבלנו את אחד הסרטים המצויינים
ניו זילנד ואוס' סיפקו לנו
בשנה הקרובה נקבל משתיהן
הבטיחו לנו גל של עיבודים...לא קיבלנו אפילו אחד
בהוליווד לחסוך מאיתנו

לא שזה מפריע לי במיוחד כי בעקרון אני די מסכים איתכם.
בכל הנוגע לשמרים - כבר פרטתי (ראו למעלה -תגובה שכותרתה 60 שניות על: שמרים)
אבל מה עם כתבה לגבי מה צפוי בשנה הבאה? מה יהיה יותר מעניין אותי מאשר מה היה.
   כתוב תגובה
''יגרמו לנו להסס''  (חדש)
רז מפרט יום רביעי, 02/01/2002, שעה 19:40
בתשובה לגל מדגים למה בוג'י התכוונה
הוא אולי המשפט היחיד עליו ניתן לטעון שהוא לא ראוי לפי הקריטריונים המחמירים אותם קבעה כותבת התגובה. לגבי השאר-

''קיבלנו את אחד הסרטים המצויינים'' - קיבלנו הכוונה לצופי הקולנוע שאכן קיבלו סרט זה. התואר ''מצויין'' אכן מתייחס לדעתו האישית של הכותב (אשר, בנוגע לסרט הנדון, לפחות, יכול להיתלות באילנות גבוהים, שכן היו עוד שניים-שלושה אנשים הסבורים כי אותו סרט היה מצויין).

''סיפקו לנו'' וכו' - שוב סיפקו לנו, צופי הקולנוע. מן הסתם יצר הקטנוניות יצביע על חלקו השני של המשפט - הנוגע לאתרי צילום יפיפיים ואנשי קולנוע מוכשרים - ובכן, גם משפט זה מבוסס על דעתו האישית של כותב הכתבה (וגם לזו, נציין, שותפים עוד כמה אנשים).

''בשנה הקרובה נקבל משתיהן'' - לחלוטין ציון עובדה, ללא שמץ הבעת דיעה, כפי שמוכיחה הדוגמא שהתלוותה לאותו חצי משפט.

''הבטיחו לנו גל של עיבודים'' - ציון עובדה מובהק. מי שהתעמק מעט בחדשות קולנוע, במיוחד כאלה הנוגעות לז'אנר, יכל לקרוא על תכניות להפיק עיבודים לסדרות קומיקס עלומות יותר ופחות בערך פעם בשבועיים. כמה מאותן תוכניות התגשמו השנה בקולנוע? למיטב זכרוני אפס, ואם זכרוני מטעני, הרי שאני מתנצל.

''בהוליווד החליטו לחסוך מאיתנו'' - כנ''ל. בהוליווד החליטו לחסוך מאיתנו את הסרט הנ''ל בקיץ האחרון ולזרוק אותו לתאריך אשר לפי קריטריונים רבים (שאף אחד מהם לא נקבע על ידי הכותב) יבטיח שאיש לא יצפה בו. עובדות, לא דיעות. והסיבה שהם החליטו לחסוך מאיתנו את אותו סרט, לפי הדיווחים, היא שהצופים בהקרנות המבחן טענו שהוא פשוט גרוע. ואם האולפן בהוליווד הכיר בעובדה שהוא ייצר סרט גרוע והחליט לחסוך אותו מהצופים - מי אנו כי נלין.

ואם יותר לי להסתכן בניחוש פרוע - האם היתה זו העובדה שכללתי את הסרט ''הארי פוטר'' בין הסרטים הגרועים של השנה אשר גרמה להשתלחות נטולת הרסן על סגנונו של הכותב? סתם, ניחוש פרוע. דעה אישית שלי, למען הסר כל ספק. אך אם כבר עוסקים בנושא - באף חלק של הכתבה _אין_ התקפה על אותם אנשים שראו את אותו סרט ונהנו ממנו. בשום מקום בכתבה לא נאמר עליהם ''הם טיפשים'', ''הם מטומטמים'', ''הם מכרו את נשמתם לשטן'' וכיוצא בכאלה. כל השתמעות מן הסוג הזה נובעת מדימיון פעיל יתר על המידה. ולא, אינני סבור כי הם ראויים לאף אחד מכינויי הגנאי הנ''ל, ולא לאף כינוי גנאי אחר.

ועוד משהו. כאשר אני כותב כתבה שעניינה סיכום השנה בקולנוע המד''ב/פנטסיה אין לי ברירה אלא לכתוב מה היו הסרטים הטובים יותר והטובים פחות של השנה. אינני מחייב איש להסכים עם דעתי, בשום מקום לא טענתי כי מדובר באמת נחרצת ולא מעורערת, וכמו שכבר ציינתי פה - בשביל זה נברא כפתור ה-''הוסף תגובה''. האם כל כך קשה להבין כי אדם העוסק בביקורות קולנוע יבטא ברשימה מן הסוג המופיע פה את דעתו האישית?
   כתוב תגובה
רגע, זה לא ברור שכל מה שרז כתב  (חדש)
רני יום רביעי, 02/01/2002, שעה 14:06
בתשובה לBoojie
זוהי בעצם דעתו שלו? (דעה שאני מאד מעריך, אגב).

הרי רז לא מייצג פה איזושהי וועדה שישבה ודנה בסרטי השנה החולפת ואז הרעיפה עליו מחסדה כדי שיעלה את הדברים על הכתב.

ה''לדעתי'' או ה''לטעמי'' שאינם מופיעים בכתבה הם מיותרים לחלוטין, ואילו לשון הרבים דווקא מוסיפה חן רב לטקסט. (לדעתי, כמובן)
   כתוב תגובה
שמע, כשאני קוראת כתבה  (חדש)
Boojie יום רביעי, 02/01/2002, שעה 18:44
בתשובה לרני
שבה נאמר בלשון פסקנית שסרט X טוב, סרט Y לא טוב, סרט Z הדגים את הנקודה הזו, וסרט גמא בריבוע הראה ש... - וכל זה כתוב בלשון רבים, אני לא יכולה שלא להרגיש שיש כאן נסיון לשים מילים בפי הציבור, או להציג קונצנזוס שאינו קיים.
דוגמה אחת שהטרידה אותי: ''אך דוקא ניסיונותיהם של אלה לפרוץ גבולות ולהגדירם מחדש יגרמו לנו להסס בטרם נמליץ עליהם בלב שלם.'' - מי בדיוק הוועדה הממליצה? אין שום דרך להבין את המשפט הזה כ''אני ואתם''.
דוגמה שניה שהטרידה אותי: ''הבעיה: רק שניים מהם (השניים הראשונים, למי שתוהה) היו טובים'' - מי תוהה בדיוק? ומי בדיוק זה שמסביר לתוהים את האמת הנחרצת והלא מעורערת?
אולי זו רק אני, אבל הלשון הפסקנית והנחרצת שבה הכתבה הזו פורשת סדרה ארוכה למדי של דעותיו האישיות של הכותב, כשמרוח הדברים נודפת תחושה שלא מדובר כלל בדעות אישיות כי אם באמיתות מוחלטות, מטרידה אותי. אני לא מוכנה שכותב כתבה כלשהי יחליט עבורי אילו סרטי פנטזיה היו סרטי הפנטזיה הטובים היחידים השנה.
אני לא דוגלת בכך שכותב יכתוב בכל משפט שני שלו ''לדעתי'' או ''לטעמי'', אבל עדיין, רוח פסקנית כמו שנודפת מהכתבה לעיל לא מוצאת חן בעיני. אני שונאת אותה כשהיא באה ממומחים לקולנוע, אני שונאת אותה כשהיא באה מהדיוטות - אני שונאת אותה כשהיא באה מכל אדם שהוא. לא רז גרינברג הוא שיקבע אילו סרטי פנטזיה היו הסרטים הטובים היחידים השנה, ולא רז גרינברג הוא הועדה הממליצה לציבור על מהם הסרטים הראויים לצפיה. היה אפשר להכניס טיפה יותר צניעות לרוח הטקסט, ולו רק כדי להראות מידה מסוימת של כבוד כלפי אותם חלקים נידחים ומוזרים של הציבור שדעתם אינה כדעתו של הכותב.
   כתוב תגובה
אנחנו מה זה לא מסכימים!  (חדש)
רני יום רביעי, 02/01/2002, שעה 20:40
בתשובה לBoojie
כאשר אני קורא כתבה כלשהי, של רז או של כל אדם אחר, אין בעיני ספק קל שבקלים שהכתבה הזו מייצגת אך ורק את דעתו של הכותב ולא של אף אחד אחר.

העובדה שהיא כתובה בלשון פסקנית משהו מעידה על דבר אחד: הכותב יודע על מה הוא מדבר ובהחלט משמש כסמכות כלשהי באשר לנושא המדובר, מה שכמובן לא אומר כלל שחייבים להסכים עם דעתו.

אני, למשל, חשבתי ש''אטלנטיס'' היה סרט רע ובכל זאת לא הפריע לי כהוא זה שרז בפסקנותו החיננית חשב אחרת.

יתרה מזאת, אני גם נגוע בנוהג הנפסד של כתיבה בפסקנות כלשהי על נושאים שבהם יש לי את הידע המאפשר לי לכתוב באופן שכזה, אבל ממש אין לי בעיה עם כך שאחרים לא יסכימו אתי ואף, רחמנא לצלן, יביעו זאת באופן פומבי. אני אפילו נהנה מכך.

אין בכתבתו של רז שום ניסיון לשים מילים אלה או אחרות בפי איזשהו ציבור, מן הטעם הפשוט שאין ציבור כזה שיש לו איזושהי דעה אחידה, ואשר את משום מה אינך נמנית עימו.

כל האמור לעיל, לדעתי האישית, כמובן.
   כתוב תגובה
כתיבה בפסקנות מעידה על ידע???  (חדש)
Boojie יום חמישי, 03/01/2002, שעה 1:50
בתשובה לרני
אהם. אהם אהם. אהם אהם אהם.
זהו, אמרתי מה שרציתי להגיד. תבין בעצמך. ולא, דברי לא מתייחסים לרז דווקא, שבדרך כלל אני מעריכה את דעתו ואת הידע שלו.
   כתוב תגובה
לרוב אני אוהב להסכים עם בוג'י,  (חדש)
אהרון ה. יום חמישי, 03/01/2002, שעה 13:50
בתשובה לרני
אך הפעם אני ממש תוהה על ההשתלחות ברז, ומסכים עם דברי הסניגור רני.
יכול להיות שאם אני הייתי כותב את הביקורת, הייתי משתמש פחות בלשון רבים. אך זה דבר סגנוני לא מהותי. צודק רני בדבריו שברור לכל שכל ביקורת היא סובייקטיבית.
אם רז היה כותב משהו כמו ''ברור לכל אדם שטיפת שכל בקודקודו שרק אידיוט יחשוב שסרט XXX הוא סרט טוב'', אז זה באמת היה מוגזם (אם כי גם אז זה היה ברור שזו דעתו הפרטית). אבל הרי ניסוחיו היו רחוקים מאוד מזה.
   כתוב תגובה
החדשות הכי טובות  (חדש)
עידו יום חמישי, 03/01/2002, שעה 15:21
בסיקור הזה, לדעתי, היא הסרט החדש של אנדרו ניקול.
מבין התסריטאים והבמאים החדשים של השנים האחרונות (כמו קוונטין טרנטינו שעשה שני סרטים מעולים, כמה בסדר ואחד איום ונורא ואז התפוגג בקול ענות חלושה; או מ. נייט שיאמאלאן שעשה סרט אחד מצוין וסרט אחד לא משהו), ניקול הוא היחיד שקלע למטרה שתי פעמים מתוך שתיים וכתב סרטים מעולים שלדעתי ראויים להפוך לקלאסיקות מד''ב.
אני מאוד סקרן לדעת על מה הוא יחשוב הפעם...
   כתוב תגובה
And for the record:  (חדש)
עידו יום חמישי, 03/01/2002, שעה 15:34
בתשובה לעידו
''טומב ריידר'' הוא חרא של סרט.
אני מעדיף לראות את חארי פוטר (או בשמו הלא רשמי ''הסרט שלא נגמר'') במרתון אינסופי מאשר לראות עוד פריים אחד של אנג'לינה החטובה מזייפת מבטא אנגלי ומעמידה פנים כאילו היא לא שם בשביל הכסף.
הבו לי את ''ארמגדון'', ''שדה קרב: כדוה''א'' ואת ''מבוכים ודרקונים'' (השתקפות נגטיב מושלמת להפחיד של ''שר הטבעות'', כמה שהשני היה טוב, הראשון היה רע) כל יום על פני העלבון הסופי הזה לאינטליגנציה של הצופה.

'''לטומב ריידר' היו חמישה תסריטאים שונים'' כתב מבקר קולנוע אלמונימי על הסרט, ''הם צריכים לשקול קריירה במשחק. חיקוי מדהים של חמש שימפנזות על מכונת כתיבה הם כבר עשו''.
   כתוב תגובה
ורק עבור שורת הביקורת המופלאה  (חדש)
רני יום חמישי, 03/01/2002, שעה 15:53
בתשובה לעידו
הזאת היה שווה שיעשו את הסרט האומלל ההוא.
   כתוב תגובה
ורק עבור שורת הביקורת המופלאה  (חדש)
עידו יום חמישי, 03/01/2002, שעה 15:56
בתשובה לרני
;)
   כתוב תגובה
לא ראיתי את טומב ריידר,  (חדש)
Boojie יום חמישי, 03/01/2002, שעה 16:33
בתשובה לעידו
אבל כן ראיתי את ''מבוכים ודרקונים'', ואני מזדעזעת עמוקות מהרעיון שאיזשהו סרט עשוי להיות יותר גרוע מזה. משחק נורא (אפילו ג'רמי איירונס אהובי לא עשה דבר כדי להציל את הזוועה הזו) בתסריט כושל עם רעיונות משומשים ושחוקים עד דק. פיכסה.
אה, כן, בדיחה אחת טובה. ''Just like you thieves, to always take things that don't belong to you!''
זהו.
   כתוב תגובה
זאת הייתה בדיחה?  (חדש)
עידו יום חמישי, 03/01/2002, שעה 18:22
בתשובה לBoojie
את בטוחה? לי זה די נשמע כמו שורה רצינית וסטנדרטית של דיאלוג בסרט(?) הזה.
   כתוב תגובה
טרם ראיתי את מבוכים ודרקונים  (חדש)
יעל יום ראשון, 06/01/2002, שעה 11:23
בתשובה לBoojie
ואולי עכשיו אני גם לעולם לא אראה, אבל ראיתי את טומב ריידר, והוא אכן סרט גרוע בצורה בלתי רגילה.

אבל למרות שלא ראיתי את מבוכים ודרקונים, אני לא אכתיר אותו לעולם כסרט הגרוע בעולם, כי אסור לשכוח את קיומו האומלל של ''הסיפור שאינו נגמר 2''.
   כתוב תגובה
אכן, היו סרטים רעים רבים השנה  (חדש)
רז מהרהר יום חמישי, 03/01/2002, שעה 18:51
בתשובה לעידו
''מבוכים ודרעקונים'', בהחלט.
ועד כמה שזה נשמע לא יאמן, היה אפילו סרט אחד בו סבלתי יותר מאשר ב-''טומב ריידר'' - ''אבולוציה''. העניין הוא - שני הסרטים הנ''ל לא עשו יותר מדי רעש. באו, הציגו (למשך זמן קצר מאוד) והלכו מבלי שיותר מדי אנשים יזכרו אותם (אם כי לגל, כמדומני, יש עד היום טראומה מ-''אבולוציה'').
''טומב ריידר'', לעומת זאת, יישאר אתנו לפחות עוד סרט המשך אחד. ''הארי פוטר'' יהיה סדרה ארוכה מאוד של סרטים, אך לסרטים האלה יכולה להיות ישועה - הרי חומר הגלם עליהם הם מתבססים הוא ראוי ואף למעלה מזה. צעד בכיוון הנכון יהיה לבעוט את הבמאי של ''שכחו אותי בבית'' מכל המדרגות המובילות אל הסרטים האלה, ולהחליפו במישהו עם מעט יותר כישרון (ואנשים מוכשרים יותר מהבמאי *הזה* באמת לא חסרים).
לגבי ניקול, אני בהחלט מסכים איתך... אם כי, עד כמה שאני אוהב אותו, יש לסייג ולומר שניקול ביים בסך הכל סרט אחד (''גאטאקה'') וכתב את התסריט לאחר (''טרומן''). מאז ''טרומן'' הוא לא עשה כלום, וכשאדם אינו עושה כלום - קטנים סיכוייו לפקשש. הסרט החדש שלו ''סימון'' הוא קומדיה אודות במאי שהופך שחקנית וירטואלית לסנסציה, מבלי שאף אחד ידע שהיא וירטואלית. נשמע מעניין.
עוד סרטים מעניינים שעומדים לצאת השנה:

''סימנים'' - שאמאלן.

Below סיפור רפאים המתרחש על סיפונה של צוללת בזמן מלחה''ע ה-‏2. ברנדן טוואהי (מקווה שאייתתי את שמו נכון) במאי ''פיץ' בלאק'' מביים, על פי תסריט של דארן ארונופסקי (''פיי'', ''רקוויאם לחלום'').

''אחוות הזאבים'' - שילוב מוזר של אימה, אומנויות לחימה, פנטסיה ודרמה היסטורית. סרטו של כריסטופר גאנס (''פרימן'') אודות אנשי זאב בצרפת של המאה ה-‏18. פוטנציאל להיות ה-''נמר, דרקון'' של השנה (ונקווה שיגיע גם אלינו).

''אבאלון'' - סרט מצולם של במאי האנימציה היפאנית ממורו אושי (במאי Ghost in the Shell), אודות חיילת הנשלחת לאתר חייל שאבד בתוך משחק מלחמה קטלני. מתוכנן לצאת השנה בארה''ב, ובשאיפה שנראה אותו גם אצלנו.
   כתוב תגובה
את אבולוציה לא ראיתי  (חדש)
עידו יום שישי, 04/01/2002, שעה 0:37
בתשובה לרז מהרהר
ואני לא ממש יכול לומר שזה חסר לי. על כל מה שאמרת על הארי פוטר אני מסכים, ובנוגע לניקול, תיקון קטנטן אחד: הוא גם כתב את ''גטאקה'', מה שנותן לו עוד נקודות אצלי.

אגב, אני לא בטוח, אבל אני חושב ש''אבאלון'' הוא עוד סרט אנימציה שהדיבוב האנגלי שלו נכתב בידי ניל גיימן, בדומה ל''הנסיכה מונונוקי''.

ואם הזכרתי כבר את ''ארמגדון'' ואת ''שר הטבעות'' (מתי חשבתם שתראו את שני השמות הללו במשפט אחד?) הנה אתר משעשע למדי המנסה לדמיין איך היו נראות סצנות נבחרות מתוך שר הטבעות אילו היו מביימים אותן הבמאי של ארמגדון, מייקל ביי, והבמאי של ''דוגמה'', קווין סמית:

   כתוב תגובה
משעשע  (חדש)
עינב יום שישי, 04/01/2002, שעה 15:02
בתשובה לעידו
ואולי אפילו מפחיד מעט...

עדיף את המקור
זה קצת מוזר מדי
   כתוב תגובה
''אבאלון'' _איננו_ סרט אנימציה  (חדש)
רז מבהיר יום ראשון, 06/01/2002, שעה 12:41
בתשובה לעידו
מדובר בסרט מצולם עם שחקנים בשר ודם למהדרין. הסרט ישלב גם אנימציה (רקעים, דמויות ממוחשבות), אך הוא בפירוש מוגדר כ-Live Action.
גיימן אכן עיבד את התסריט לאנגלית. אני רק מקווה שהם לא הולכים להצמיד לסרט דיבוב או משהו, כי דיבוב של שחקנים חיים יראה מטופש בצורה לא רגילה.
   כתוב תגובה
מה יש לאנשים נגד אבולוציה?  (חדש)
יעל יום ראשון, 06/01/2002, שעה 11:26
בתשובה לרז מהרהר
מישהו פספס את העובדה שמדובר בפרודיה?
   כתוב תגובה
מה יש לאנשים נגד אבולוציה?  (חדש)
גל יום ראשון, 06/01/2002, שעה 11:33
בתשובה ליעל
יש הרבה נגד אבולוציה. סרט רע! רע!
אולי זה פשוט כי אני ביולוג, אבל לא רק שלא צחקתי כל הסרט (למעט הבדיחה בסוף בסוף -הפרסומת לשמפו), אלא התעניתי קשות מהטבח שעשו למדעי הכימיה והביולוגיה.
   כתוב תגובה
אני מניח שלא מעט הבינו את העובדה  (חדש)
רז מעלה אפשרות יום ראשון, 06/01/2002, שעה 12:43
בתשובה ליעל
שמדובר בפרודיה (או קומדיה). הבעיה: סרט מהז'אנר הזה צריך להצחיק, ו-''אבולוציה'' נכשל חרוצות במשימה הזאת.
   כתוב תגובה
אגב, רז  (חדש)
עידו יום שישי, 04/01/2002, שעה 20:18
שכחת להוסיף שבעיבודי קומיקס לקולנוע, חוץ מספיידרמן ואקסמן 2, נראה בקרוב את העיבוד הקולנועי לסדרת הקומיקס ''Hellblazer'' של אלן מור (למי שלא מכיר, זה הבחור שלימד את ניל גיימן איך לכתוב. לראיה, חפשו את Watchmen שלו, ספר הקומיקס הטוב ביותר שנכתב. נקודה.) הבמאי הוא טארסם סינג, שביים את The Cell (לא אכבד כאן את השם העברי באיזכור) שהוכיח יכולת חזותית מרשימה.
Hellblazer עוסק בקורותיו של ג'ון קונסטנטין, קוסם רחוב לא כל כך נחמד מניוקאסל, ומלחמתו בשדים, רוחות, השטן וסתם אנשים שמעצבנים אותו. הוא ידוע בתור אחד מהקומיקסים האפלים ביותר בשוק.
אלה החדשות הטובות. החדשות הממש לא טובות הם שהאולפנים עשו לקונסטנטין (שמו של הסרט החדש) כל מה שלא יכלו לעשות להארי פוטר- הפכו אותו לאמריקאי (ניוקאסל היא עכשיו פרבר של ניו יורק, מתברר), הורידו את רמת התחכום הפסיכולוגית שלו, נתנו את התפקיד לניקולס קייג' (במקור הוא נראה יותר כמו סטינג), והכי גרוע, הפכו את הדמות, שהיא אנטי-הירואית לחלוטין, לדמות שהקהל יאהב יותר: קונסטנטין החדש מרביץ לבריוני רחוב, מציל עלמות מצוקה וסך הכול מותק של בחור.
   כתוב תגובה
הכל טוב ויפה, חוץ מפרט אחד...  (חדש)
הממסד האפל יום חמישי, 18/04/2002, שעה 0:48
בתשובה לעידו
הלבלייזר מעולם לא היה קומיקס של אלן מור. קונסטנטין אמנם הופיע לראשונה מעל דפי Swamp Thing בתקופה שמור כתב את הסדרה, אבל כשהוא קיבל סדרה משלו, היא נכתבה בראשית על ידי ג'יימי דיליינו, אחריו על ידי גארת' (פריצ'ר) אניס, ואחריו על ידי בריאן אזרל.

ואלן מור לא לימד את ניל גיימן לכתוב קומיקס. הוא אחד הכותבים (ואנשים בכלל) הנערצים על ידי גיימן, זה נכון. אבל זה לא שהוא לקח את גיימן ביד ולימד אותו איך עושים את זה.
   כתוב תגובה
זה פשוט מציק לי.....  (חדש)
סער שבת, 05/01/2002, שעה 17:49
מה קרה למבוכים ודרקונים?
או שפספסתי את שנת 2001..?
הוא עדיין שייך לז'אנר פנטאסיה בשנה הזו, אבל מה קרה לו?

סער. והסרט שלא ראה.
   כתוב תגובה
זה בסדר, לא הפסדת הרבה...  (חדש)
נועה שבת, 05/01/2002, שעה 19:57
בתשובה לסער
למעשה, לא הפסדת כלום,
חוץ מהסוף המפתיע בגאוניותו, ואת אחת הבדיחות היותר טובות ששמעתי בחיי.
   כתוב תגובה
סרט על בסיס נרניה?!  (חדש)
רבקה יום שני, 28/01/2002, שעה 15:25
סרט על בסיס 'דברי ימי נרניה' כן מתי? איפה וואוו!
   כתוב תגובה
סרט על בסיס נרניה  (חדש)
גל יום שני, 28/01/2002, שעה 15:34
בתשובה לרבקה
כאן:
   כתוב תגובה
אחלה סרט the lord of the rindgs  (חדש)
אמר שבת, 16/06/2007, שעה 14:37
   כתוב תגובה

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.