על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

Ancillary Justice
ספרים / אהוד מימון
16/08/14
תגובות: 0  
סוס ורוכבו רמה בים
ספרים / נועה רייכמן
03/05/14
תגובות: 0  
קוקטייל עם טעם לוואי
ספרים / אהוד מימון
05/04/14
תגובות: 3  
לילד יש פוטנציאל
ספרים / נועה רייכמן
22/03/14
תגובות: 0  
במעלה המדרגות היורדות
ספרים / אהוד מימון
23/11/13
תגובות: 0  
לא הדיסטופיה שעליה חשבתם
ספרים / איתי שלמקוביץ
21/10/13
תגובות: 0  
החיים, בעיר קטנה
ספרים / קרן לנדסמן
06/10/13
תגובות: 0  
משחק ילדים?
ספרים / קרן לנדסמן
17/08/13
תגובות: 1  
לא בדיוק סימפוניה
ספרים / אהוד מימון
04/08/13
תגובות: 3  
דרושות מילים לתמונות
ספרים / אהוד מימון
15/06/13
תגובות: 1  
כשאשלין פגשה את קינאן
ספרים / קרן לנדסמן
11/05/13
תגובות: 1  
לשם ובחזרה, ולשם
ספרים / נועה רייכמן
19/04/13
תגובות: 2  
דרושים מספריים
ספרים / אהוד מימון
06/04/13
תגובות: 7  
בחזרה לעתיד שלא היה
ספרים / קרן לנדסמן
16/03/13
תגובות: 5  
להתחיל באומץ
ספרים / נועה רייכמן
02/02/13
תגובות: 0  

מסע העסקים של עומרי מוטנר
ספרים / ארז אברמוביץ'
יום חמישי, 18/04/2002, שעה 0:00

ביקורת על 'הבוגד ממנדגן' – ספר מד''ב ישראלי חדש


'הבוגד ממנדגן' הוא ספר מדע בדיוני חדש שנכתב על ידי סופר ישראלי – רז קולר. הספר מבוסס על דמויות ישראליות בנות ימינו. עומרי מוטנר, סופר, נופר שקד, מזכירה, ורונן שקד, עורך דין, מתחילים להזכר במאורע טראומטי שקרה להם חמש עשרה שנה קודם לכן, מאורע ששינה את מהלך חייהם. כל תהליך ההזכרות והפלשבקים לעבר מזכירים מאד את סגנונו של סטיבן קינג בספרו 'זה'.

בהיותם בני שבע עשרה, הצליחו שלושתם, בלווית חבר נוסף, אורי גלבוע, לעבור דרך שער שגילו לעולם אחר. מייד בהגיעם נתקלו ביצור שגרם להם לברוח בחזרה לעולמם, מלבד אורי גלבוע, שלא הצליח להמלט ונותר מאחור. מאז חלו בשלושתם שינויים – הם נפרדים איש מרעהו ומדחיקים לחלוטין את המאורע מזכרונם.

חמש עשרה שנה לאחר מכן הם מנסים לחזור ולחלץ את אורי גלבוע. הם אכן מצליחים להגיע שוב לאותו עולם – היינץ' האט. בהגיעם הם עוברים חוויות שונות ונמצאים בעימותים בלתי פוסקים עם יצורים אלה ואחרים. במהלך שהותם בהיינץ' האט מתגלים להם דברים אודות עצמם – תכונות חבויות שמעולם לא חשדו בקיומן. הם נלחמים ונאבקים רוב זמן שהותם שם. עם התפתחות העלילה הולכים ומתגלים לקורא פרטים נוספים על העולם ויושביו, חייזרים שונים ומשונים, חלקם תבוניים וחלקם טורפים. גם חלק מהתבוניים הינם טורפים.... לא יופיע כאן פירוט נוסף לגבי העלילה, כדי שלא לפגום בהנאת הקוראים.

המחבר מטפל היטב ברקע ובדמויות. רצף האירועים והפעולה כמעט בלתי פוסק, ואף מעייף לפעמים. ניכר בתיאורי העולם ויצוריו עושר דמיונו של המחבר. ניכר בספר כי מחברו שאב רעיונות מסטיבן קינג, מלחמת הכוכבים, ג'ק צוקר ואפילו הארי פוטר, אך קולר מצליח לחבר את כל הרעיונות ליציקה אחת בצורה מוצלחת.

ניכר במחבר גילו הצעיר – התייחסותו לפעמים לדמויות האמורות להיות בגיל שלושים פלוס כאל בני נוער.

יש בספר טעות לוגית מטרידה – בהזכרם בעברם שלפני חמש עשרה שנה, מזכירים הגיבורים מחשבים ומשחקי D&D. בהנחה שהרקע העכשווי הוא בימינו, היתכן?

קיימות בספר, שהוצא לאור בהוצאה פרטית, בעיות הגהה ועריכה שיש לקוות כי יתוקנו בעתיד. בכל אופן, בעיות אלו אינן חמורות יותר מבעיות דומות הקיימות בספרי הוצאות ספרים אחרות.

למרות כל זאת, עלילת הספר מעניינת ומרתקת. הספר כתוב היטב, תיאורי הרקע והדמויות עשירים ומלאים. כותב שורות אלה מצא עצמו נמשך לחזור לקרוא בספר בכל פעם שהניחו מידיו. לדברי המחבר, למרות שהספר עומד בפני עצמו, הרי שהוא חלק מסדרה. נחכה להמשך.הבוגד ממנדגן – פרק א'

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.