על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

Ancillary Justice
ספרים / אהוד מימון
16/08/14
תגובות: 0  
סוס ורוכבו רמה בים
ספרים / נועה רייכמן
03/05/14
תגובות: 0  
קוקטייל עם טעם לוואי
ספרים / אהוד מימון
05/04/14
תגובות: 3  
לילד יש פוטנציאל
ספרים / נועה רייכמן
22/03/14
תגובות: 0  
במעלה המדרגות היורדות
ספרים / אהוד מימון
23/11/13
תגובות: 0  
לא הדיסטופיה שעליה חשבתם
ספרים / איתי שלמקוביץ
21/10/13
תגובות: 0  
החיים, בעיר קטנה
ספרים / קרן לנדסמן
06/10/13
תגובות: 0  
משחק ילדים?
ספרים / קרן לנדסמן
17/08/13
תגובות: 1  
לא בדיוק סימפוניה
ספרים / אהוד מימון
04/08/13
תגובות: 3  
דרושות מילים לתמונות
ספרים / אהוד מימון
15/06/13
תגובות: 1  
כשאשלין פגשה את קינאן
ספרים / קרן לנדסמן
11/05/13
תגובות: 1  
לשם ובחזרה, ולשם
ספרים / נועה רייכמן
19/04/13
תגובות: 2  
דרושים מספריים
ספרים / אהוד מימון
06/04/13
תגובות: 7  
בחזרה לעתיד שלא היה
ספרים / קרן לנדסמן
16/03/13
תגובות: 5  
להתחיל באומץ
ספרים / נועה רייכמן
02/02/13
תגובות: 0  

צחוק בצד
ספרים / דידי חנוך
יום שלישי, 16/07/2002, שעה 0:12

'ארץ הצחוק' מאת ג'ונתן קארול


סקירה זו הופיעה לראשונה באתר הממסד האפל של דידי חנוך


ספרו הראשון של קארול, שיצא לאור במהדורה נאה במסגרת סדרת הקלאסיקות של הוצאת גולאנץ הבריטית. הגיע סוף סוף לידי כותב שורות אלה. ואכן, היה שווה לחכות.
כמו 'ים העץ', גם 'ארץ הצחוק' מתחיל כספר מיינסטרים. הפתיחה עוסקת בדייט כושל של מורה לספרות אנגלית שהוא, במקרה, גם בנו היחידי של מי שהיה כוכב הוליוודי מפורסם. הספר מלווה את גיבורו ומספרו, תומאס אבי, כשהוא פוגש מייצרת מריונטות בשם סקסוני, שחולקת את אהבתו האובססיבית לרב-האמן המפורסם של ספרות הילדים, מרשל פראנס. כשאבי מחליט לקחת חופש מעבודתו וללכת לכתוב ביוגרפיה של פראנס, סקסוני מנדבת את עצמה כתחקירנית שלו.
יחדיו הם נוסעים לגיילן, העיירה הקטנה שבה גר פראנס במשך רוב חייו, ואשר בה מתגוררת בתו. למרות סיפורי הזוועה שסוכנו של פראנס סיפר לאבי אודות הבת, שגירשה כבר ביוגרף פוטנציאלי אחד מהעיירה, היא מתגלה כאשה מכניסת אורחים, וכמוה העיירה כולה, שאנשיה ממש שמחים לפגוש את תומס ואת סקסוני.
ואז, לאט לאט, צעד אחר צעד, מתברר שהעיירה השלווה והפסטורלית היא... עיירה שלווה ופסטורלית. אבל עיירה שלווה ופסטורלית עם סודות. ולא סודות מהסוג של דיוויד לינץ', האופל המסתתר מאחורי הפסטורליה וכולי. לא, אלה סודות... אחרים. סודות הקשורים לקסם שבכתיבתו של פראנס. אותו קסם שהשפיע מאד על אבי וסקסוני בילדותם, ואשר, כך מסתבר, השפיע על גיילן באופן מהותי עוד יותר.
מעבר לכך לא כדאי לפרט. אפשר רק לומר שזהו ספר שעוסק בילדים ובאבות שלהם, במסכות ובבובות, בשקרים ובאמת.
בנוסף אפשר לדון בצ'יזבטים ובסנסוואנדה. צ'יזבט טוב הוא סיפור על הרשע והאימה המתחבאים מעבר לפינה – בדרך כלל הפינה השכונתית שלנו, או לא רחוק ממנה. קארול מבלה יותר ממחצית ספר בבניית העולם של דמויותיו כסוג של שכונה. מקום מוכר עם אנשים מוכרים, ולהם פגמים וחרדות ואהבות ובגידות. כל זה הופך את התגליות על הדברים שנמצאים מעבר לפינה, כשהוא סוף סוף מגיע אליהן, לאפקטיביות מאד. יש רגע, כארבע חמישיות לתוך הספר, שבו הסנסאוונדה, אותה תחושת קסם ופליאה שהיא הגביע הקדוש של סופרי מד''ב ופנטסיה לדורותיהם, מכה בקורא כפטיש. התחושה אותה נוטים קוראים רבים לסכם במילה ''וואו!''.
התחושה הזאת, שנמשכת לאורך כמה עשרות עמודים, היא הסיבה שלמרות ההתחלה האיטית והסיום הלא לגמרי מספק, ארץ הצחוק הוא אחד הספרים הטובים ביותר והמומלצים ביותר של שנת הוצאתו, ואולי אף בכלל.ארץ הצחוק (The Land of Laughs)
מאת ג'ונתן קארול (Jonathan Carroll)
הוצאת Tor Books
256 עמודיםארץ הצחוק
ים העץ
הממסד האפל

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.