על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

החינמניה מס' 38
שונות / המערכת
27/09/14
תגובות: 2  
החינמניה מס' 37
שונות / המערכת
12/07/14
תגובות: 1  
הגשת אירועים לאייקון 2014
שונות / המערכת
23/06/14
תגובות: 0  
תיקוצ'יקים ועולמות אחרים
שונות / איתי ליבנה
31/05/14
תגובות: 1  
החינמניה מס' 36
שונות / המערכת
26/04/14
תגובות: 0  
החינמניה מס' 35
שונות / המערכת
08/03/14
תגובות: 0  
פרס גפן 2014
שונות / המערכת
05/03/14
תגובות: 4  
קול קורא להגשת סיפורים
שונות / המערכת
15/02/14
תגובות: 0  
החינמניה מס' 33
שונות / המערכת
03/11/13
תגובות: 0  
קול קורא
שונות / המערכת
29/09/13
תגובות: 0  
החינמניה מס' 32
שונות / המערכת
07/09/13
תגובות: 2  
דיווחים חיים מוורלדקון
שונות / המערכת
24/08/13
תגובות: 0  
החינמניה מס' 31
שונות / המערכת
21/07/13
תגובות: 0  
החינמניה מס' 30
שונות / המערכת
27/05/13
תגובות: 0  
הרועה האחרון - סרט מסע פנטסטי
שונות / המערכת
02/04/13
תגובות: 0  

רבותי, ההיסטוריה חוזרת
שונות / ניר יניב
יום שני, 07/03/2005, שעה 0:02

ניר הזועם בדרכים נביא בעירו


טור אישי, מופיע בדרך כלל בכתב העת המימד העשירי, ואשר, בניגוד לטורי העבר, בהם הובעו דיעותיהם של חייזרים, בני לילית ופוליטיקאים, מביא הפעם, באופן חד-פעמי, אך ורק את דיעותיו של מחברו.


''זהו יום אבל...''
''אוי לנו ולעתידנו... אם טעות כזו תחזור.''
''אנחנו צריכים לעשות כל שביכולתנו כדי להחזיר עטרה ליושנה...''
''אני מאשים...''

ניסוחים שכאלה, המופרחים לחלל האויר והתקשורת מדי יום, בישראל ובעולם, אינם מפתיעים איש כאשר הם נוגעים לענייני השעה, כגון הנעשה בשטחים, תקציב המדינה, משכורתו של פלוני ממנהלי בנק ישראל או מצבה ההולך ומדרדר, זה שנים רבות ובהתמדה ראויה להערכה, של המוסיקה הישראלית. גם מצב החקלאות, החינוך, הכבישים ושאר נושאים שונים ומגוונים מזמינים ביטויים כאלה שהובאו למעלה. ואנו, למודי נסיון מעיתון יום אתמול, לא יוצאים מגדרנו למראם, גם אם לעתים נניד ראש בהשתתפות לאמור – ודאי שהחקלאות, החינוך, הכבישים וכל השאר חשובים מאין כמותם ומעניינים מאד, אלא שבדיוק כרגע יש לנו עניינים אחרים, חשובים לא פחות, לענות בהם, כגון ארוחת הערב, וממילא מחר יקום מישהו ויזעק מרה על אודות עניין אחר הנוגע לחקלאות, לחינוך, לכבישים וליתר, אם לא לכולם גם יחד. הניסוחים הללו, תהיה חשיבות נושאיהם רבה או מעטה, מעוררים בקורא הנבון הממוצע רגשי בוז קלים לנוכח הדרמטיות המוגזמת. במקרה הטוב.

אך הציטוטים האמורים, כפי שיכול הקורא הנבון לנחש, וכפי שהקורא חובב המד''ב יודע, לא עוסקים בנושאים חשובים אלה. הם אף לא נוגעים לנושאים קרובים מעט יותר ללבנו, וחשובים אף יותר, כגון הקושי להביא לארץ את הגדולים שסופרי המד''ב, מפאת היותם של רוב אלה האחרונים שוכני קבר זה שנים רבות, או מצבן האומלל של הוצאות ספרים מסוימות, או זהותה האמיתית של קוני ויליס. הם נוגעים, לתדהמתו של כל אדם מן החוץ ולשעמומו של כל חובב המכיר מעט את הקהילה, לסדרת טלויזיה.

כן, חברים – הסדרה 'מסע בין כוכבים: אנטרפרייז' בוטלה, ועלינו לשאת בתוצאות.

הו, הדרמה.

''רבותי – ההיסטוריה חוזרת על עצמה!''

נכון מאד, גם אם הניסוח אומלל. כל הציטוטים המצויים כאן נלקחו מאתר סטארבייס 972 – מועדון מעריצי מסע בין כוכבים בישראל. אנשים טובים כולם, בטוחני, אבל, אם לומר זאת בעדינות, לא ממש יודעי ספר. למעשה, הטקסטים הללו מזכירים לי יותר מכל את כתוביות התרגום הקלוקלות המלוות את רוב תכניות הטלויזיה המשודרות בארצנו. מעניין למה.
על כל פנים, סדרת 'מסע בין כוכבים' המקורית לא היתה נטולת חשיבות, בזמנה, מטעמים רבים ושונים אותם ישמח כל טרקי לפרט באריכות, בדקדקנות, בלהט ובתחביר שנוי במחלוקת, ואשר על כן לא יובאו כאן כלל. בזמנה, כאמור, כיוון שהסדרה ההיא, להזכירכם, נוצרה לפני כמעט ארבעים שנה. היא עדיין מהנה לצפיה, לעתים, ולו בגלל היותו של ויליאם שאטנר קומיקאי לא רע. בזמנו. כמה מהפרקים כללו אפילו מעט מדע בדיוני.
סדרות ההמשך – וגם עליהן לא אכביר מילים – סבלו משני פגמים עיקריים: הן היו תקינות-פוליטית עד אימה, והן התקיימו ביקום הלעוס לעייפה ועתיר חייזרי הגומי של הסדרה המקורית. תסריטאים נואשים חקרו כל חור ביקום ההוא ודלו כל שבב מידע שנותר בעזבונו של יוצר הסדרה המקורית, במגירות שולחנו, בפתקים שכתב לאשתו ולמכולת, ואולי אף ברוחו שהועלתה מן הקבר בטקסים אפלים שבהם, למרבה הפלא, לא ישמחו חובבים הסדרה לדון כלל וכלל. לאחר כל אלה לא נותרה ברירה ביד אנשי רשתות הטלויזיה קשי היום וקרבנות צעקנותם הידועה של חובבי הסדרה, והם נאלצו ללכת למקום היחיד שלא נחקר עדיין – העבר. ע''ע 'מסע בין כוכבים: אנטרפרייז'.
ההיסטוריה, כאמור, חוזרת.
ויתכן – רק יתכן – שלכמה אנשים כבר נמאס.

''מסע בין כוכבים לא תיפול שנית!''

גם מצדה לא. האם תוכלו, טרקים יקרים, לעזור לדוֹד ניר ולספר לו מדוע?
איני בא לטעון שביטול ה'אנטרפרייז' הוא סופה המוחלט של 'מסע בין כוכבים'. יתכן, ויתכן שלא. אבל הסוף, כך אני מקווה, קרוב. צופי הטלויזיה כיום כבר לא יוצאים מגדרם למראה דלתות אוטומטיות ומחשבים מדברים, וגם השיפור הניכר באיכות האפקטים המיוחדים אינו מספיק. צופי הטלויזיה של היום רוצים דמויות מורכבות, עלילות מעוררות מחשבה, דרמה משובחת או קומדיה נטולת מעצורים. חבורה של אנדרוגינוסים בחלל, עם או בלי מדים, עם או בלי מסיכות גומי, כבר לא מספיקה. אולי אין זה מקרה שדוקא בימים אלה זוכה סדרה אחרת לעדנה – החידוש המצוין של 'Battlestar Galactica'. הסדרה המקורית היתה חיקוי זול של מלחמת הכוכבים. הסדרה החדשה היא כל מה שחובב מד''ב – וטלויזיה בכלל – יכול לחלום עליו: דמויות מחוספסות ובעלות רבדים, עלילה נפתלת ומורכבת, חוסר תקינות פוליטית, דילמות קשות שתוצאותיהן לא נשכחות בפרק הבא, מוות ושכול, מלחמה, ובלב כל זאת – קמצוץ הומור. כל זאת בצילום ובימוי כמו-דוקומנטרי, ועם שחקנים משובחים באמת, כאלה שנבחרו על פי התאמתם לתפקידיהם, להבדיל מהתאמתם למדי צי-חלל כלשהו.
חובבי 'מסע בין כוכבים' ודאי יזדעקו על כך שנתוני הרייטינג משקרים, ושב'אנטרפרייז' צפו יותר אנשים, ושהשיטה לא נכונה, ושודאי יש כאן קנוניה כלשהי, ושתמיד דופקים את השחורים. יזעקו כמה שיזעקו, העובדות נותרות בעינן: 'גלקטיקה' ממשיכה לעונתה הבאה, 'אנטרפרייז' – בינתיים – לא.


''בשנה שעברה הפעלנו עליהם לחץ כבד. השנה – יותר!''

החדשנות היחידה הקשורה באופן כלשהו ליקום ולסדרות 'מסע בין כוכבים' היא אופן התנהלותם של האוהדים. החל בתחפושות ובהפעלת לחץ ציבורי לקביעת שמה של מעבורת החלל הראשונה, המשך בהפגנות מול משרדי גופי השידור הרלוונטיים, וכלה בגיוס כספים במטרה לממן – לממן! – את המשך קיום הסדרה. זו, אגב, יכולה להיות תחילתה של ידידות מופלאה בין הצופים למפיקים. רוצים סדרה? שלמו. והרבה. הרי לכם מודל כלכלי שיעמוד בפני כל תוכנות שיתוף הקבצים וההורדה הפיראטית – אינכם משלמים על הצפיה, כי אם על עצם ההפקה. חדשני ויחודי, ללא ספק, ואני מחכה בכליון עיניים לרגע בו יבינו האוהדים השרופים כי הם ירו ברגלם שלהם עצמם. אני בטוח שאתענג עליו, באותה שמחה לאיד השמורה עמי לכל מי שמתלונן על חוסר מד''ב בטלויזיה, המתוקצבת להשחית, בעוד תחום ספרות המד''ב בארץ לוקה במחסור חמור במזומנים ובהתעלמות כמעט מוחלטת של הממסד הספרותי. שלא לדבר על מי שגורם לדימוי העיקרי – השלילי – של חובבי המד''ב להשאר בעינו כבר שלושים שנה.

''טרקים בכל העולם – התעוררו!''

הגיע הזמן. התעוררו, בחורים (רוב הבחורות מפגינות טעם טוב יותר), והכינו את עצמכם לעולם חדש. עולם נטול חייזרים במסכות גומי. עולם ללא דילמות – ותפאורות – מקרטון. עולם בו גיבורים אמיתיים, או שמא אנטי-גיבורים אמיתיים, מתעמתים עם בעיות אמיתיות ועם נפשם שלהם המסוכסכת. עולם בו הטלויזיה רלוונטית לחיים כיום, ולא למה שקרה בשנות השישים העליזות של המאה הקודמת. עולם בו הטלויזיה, כמו בכמה רגעים חולפים בשנות השישים הרחוקות ההן, ושלא כמו ברוב מה שנראה בה מאז, מבקשת מאתנו לחשוב.
תהליך ההתבגרות, אגב, לא יחודי לטלויזיה. ספרות המד''ב, כידוע, מתקדמת גם היא ומתקרבת אל המיינסטרים. אולי אף מתמזגת עמו, יאמרו כמה, אם כי אני מטיל בכך ספק. ספרות המד''ב של שנות הארבעים והחמישים דמתה באופן חשוד לטלויזיית המד''ב של שנות השישים – גיבורים עשויים ללא חת, מפלצות, בחורות שיש להציל, מחשבים שיצאו משליטה, כל העסק. באמצע שנות השישים החל 'הגל החדש' לתת את אותותיו בספרות הז'אנר, ומאז היא מתקדמת באופן ברור לכיוונים חדשים, ספרותיים יותר, מעניינים יותר. שילוב של רעיונות מדעיים או פסאודו-מדעיים עם דמויות מורכבות, עלילות מפותחות, דילמות, חוסר תקינות פוליטית, הומור... מזכיר לנו משהו?
הספרות, כאמור, התקדמה, ואילו הקולנוע והטלויזיה הז'אנריים נותרו בעינם, למעט מחלקת האפקטים המיוחדים השרויה בכל, וכמה תוכניות וסרטים חריגים. רעיונות שהועלו בספרות המד''ב של שנות השישים מצאו את ביטויים הקולנועי והטלויזיוני רק בשנות השמונים – לעתים נדירות – ובעיקר בשנות התשעים. פיליפ ק. דיק הוא אחד מהכותבים הפופולאריים ביותר בקולנוע כיום, יותר מעשרים שנה לאחר מותו, ויש שמועות על עיבודים מתוכננים לספרים של סופרים ותיקים ממנו, כגון אלפרד בסטר. לא מדובר באופנת רטרו, כמקובל במקומותינו, כי אם בתחושה אמיתית של יוצרי וצופי הטלויזיה והקולנוע שמדובר ב''משהו חדש''. חדש, אכן, לכל מי שלא טרח לקרוא ספר מימיו.
ומיהו זה? האם תוכלו, קוראים יקרים, לעזור לדוד ניר ולספר לו במי מדובר?

''האם תם עידן?''

כולי תקווה.
סטארבייס 972 - אנשים טובים!
לא נוטשים את הספינה - מנהיים והחובבים
מסע בין כוכבים - חטאו של הזועם
ישנוני - הטור הקודם
גלקטיקה - סדרה למהדרין
ניר הזועם בדרכים - למדקדקין
המימד העשירי - כתב העת האנין!

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
יש לי הרגשה רעה...  (חדש)
ניר א. יום שני, 07/03/2005, שעה 0:45
שהכתבה הזו תצבור תגובות רבות ונזעמות
הייתי מדרג את פוטנציל התגובה כ
8 מתוך 10 בסולם ''הביקורת על חרב אלף הראמות''
   כתוב תגובה
זו גם ההרגשה שלי  (חדש)
יעל יום שני, 07/03/2005, שעה 0:58
בתשובה לניר א.
אבל לא רציתי להיות הראשונה שתכתוב את זה, אבל אם כבר כתבת לפני - אז כן, אני חושבת כמוך.

בקשר לכתבה אני קצת נבוכה. אני מאוד מזדהה עם הביקורת על מסע בן כוכבים (ועל התנהגות החובבים ההיסטרית), אבל מן הצד השני, זה ממש לא מפריע לי שיש סדרה בעולם מס''ב, ושהחובבים מתאמצים להשאיר אותה בחיים.

אז אני אאחל להם בהצלחה ואצפה מהצד במה שקורה.

ואני אתאבל לי בשקט בחושך על פיירפליי... (בעודי צופה בהנאה רבה בגלקטיקה)
   כתוב תגובה
פיירפליי!  (חדש)
SandWitch יום שני, 07/03/2005, שעה 18:10
בתשובה ליעל
אם שרידתן של סדרות מד''ב אכן הייתה תלויה באיכות, פיירפליי הייתה מגיעה לאורכה של ''כישור הזמן''...
   כתוב תגובה
נכון. וגם אודיסיאה 5 - שרק אלוהים יודע למה בוטלה  (חדש)
יעל יום שני, 07/03/2005, שעה 18:15
בתשובה לSandWitch
לפיירפליי עוד יש סיכוי - אם הסרט יצליח.
   כתוב תגובה
זה בגלל אפקט מני (קוטו)  (חדש)
שלמקו יום שני, 07/03/2005, שעה 21:31
בתשובה ליעל
הבנאדם גאון ביצירת מד''ב טלוויזיוני מסחרי, אבל יש לו מגע מוות.
   כתוב תגובה
פעם ראשונה שלטעמי הטור הזה מיותר.  (חדש)
Boojie יום שני, 07/03/2005, שעה 1:12
חוץ מהשמצות בשפע על ראשיהם של הטרקים (שמן הסתם נועדו לנפח להפליא את מניין התגובות כאן בתגובות טרקיות זועמות), לא ראיתי פה שום דבר בעל משמעות.
מסע בין כוכבים היא לא עילית הטלוויזיה? למי אכפת? האם רק לדברים שהם עילית הטלוויזיה יש זכות קיום?
אנשים אוהבים מסע בין כוכבים? ממש לא משנה למה. אם זה בגלל נוסטלגיה, סמליות, טמטום, אנאלפביתיות או סתם כי זה כיף - מה זה מפריע לך? מה כל כך דחוף לך לבחוש בקלחת? אתה אוהב דברים אחרים, אנינים יותר או מתוחכמים יותר (לדעתך)? יופי לך. אל תפריע לאחרים להתאמץ להשיג את מה ש*הם* אוהבים.
אילו לא היו היום סדרות טובות יותר בטלוויזיה, ניחא, הייתי מבינה את זעקתך הנואשת, בבחינת ''הזבל הזה על חשבוני''. אבל בעצמך הדגשת שזה לא המצב בימינו. יש גם דברים שמתאימים יותר לאניני טעם כמוך. אז מה זה מפריע לך שיש די הרבה אנשים אחרים שרוצים לצפות דווקא ב''זבל'' הזה? מה, דחוף לך להביא אותם להארה? נהיית גורו?

____________
הערת הבהרה: כותבת ההודעה הייתה טרקית בעברה הרחוק. בימינו, לצערה הרב, היא לא זכתה לצפות ביותר מפרק אחד של ''אנטרפרייז'', וגם זה היה בכנס. אילו היה לה זמן, היא הייתה צופה ביותר.
   כתוב תגובה
בוג'י, אל תטרחי לצפות בסידרה  (חדש)
עופר יום שני, 07/03/2005, שעה 15:34
בתשובה לBoojie
מהפרקים שראיתי בהקרנות בתל-אביב הסדרה גרועה בערך כמו הפרקים היותר גרועים של סטארגייט. וולקנים עם רגשות,מלחמות זמן ושאר ירקות בלתי ניתנים לעיכול בעליל.
   כתוב תגובה
דווקא בין הפרקים הקלישאיים של אנטרפרייז,  (חדש)
שלמקו יום שני, 07/03/2005, שעה 17:33
בתשובה לעופר
מסתתרים לא מעט פרקים שלוקחים את הרעיונות הבסיסיים שמס''ב המקורית בנתה, ושוברים אותם לרסיסים.

(למשל- חייזר שמתאבד לאחר שנחשף לתרבות הכל-אמריקאית של אנטרפרייז)

באנטרפרייז יש די והותר פרקים רעים- מסע בין כוכבים היא אחד הדברים עם הבטחת האיכות הרעה ביותר שראיתי בימי חלדי- אבל יש לה גם פרקים טובים מאד. שוברי מוסכמות, בוגרים מאד, כאלו שאמנם צריכים להתנהל בעולם של מס''ב, מה שמגביל את הדברים שאפשר לעשות בהם, אבל מתקרבים מאד לגבול הסופי (גבול שאותו גלקטיקה אפילו לא מכירה, בהתחשב בעובדה שהיא עוסקת בעולם נטול ההיסטוריה שיש למס''ב, וכמובן- מכיוון שהיא הרבה פחות מסחרית מאנטרפרייז).

הבעיה העיקרית שיש לאנטרפרייז? מגמת השיפור שלה. רוב סימני האיכות שלה התחילו לבצבץ בעונה השלישית ופרחו בעונה הרביעית. למי שגיבש את דעתו בעקבות שתי העונות הראשונות (וניר, בבקשה תקן אותי אם אני טועה, אתה אחד מהם), כל מילה שכתובה כאן נכונה לחלוטין. הבעיה היא רק שאי אפשר לשכנע אותו לראות את ההמשך.
   כתוב תגובה
מגמת שיפור  (חדש)
אלמוני יום חמישי, 10/03/2005, שעה 0:13
בתשובה לשלמקו
כל סדרת מס''ב (למעט המקורית) הפגינה אותה מגמת שיפור והפכה לראוייה לצפייה רק מהעונה השנייה, וטובה רק מהעונה השלישית.
   כתוב תגובה
יש יוצאי דופן  (חדש)
ניר א. יום חמישי, 10/03/2005, שעה 15:05
בתשובה לאלמוני
''אנדרומדה'' התחילה לא רעה, הגיע לשיא בסוף העונה הראשונה ואז התחילה לצלול כל כך מהר ברמה עד שיכולת לשמוע בום על קולי בזמן שעברה את מהירות הקול
   כתוב תגובה
אנדרומדה זה לא מס''ב  (חדש)
יעל קטנונית יום חמישי, 10/03/2005, שעה 20:54
בתשובה לניר א.
אמנם ג'ין רודנברי אם אני לא טועה, אבל ממש לא מס''ב.
   כתוב תגובה
אני תוהה אם עוד כמה שנים  (חדש)
ניר יום שני, 07/03/2005, שעה 3:25
גם ל''אבודים'' המצויינת יוקמו מועדוני מעריצים היסטריים כמו למס''ב. ''לוסטרקים''?

והערת אגב- נכון הדבר ש''גלקטיקה'' מממשיכה לעונה שנייה ו''אנטרפרייז'' לא. רק צריך לציין ש''גלקטיקה'' משודרת בערוץ כבלים בתשלום, בעוד ש''אנטרפרייז'' שודרה ברשת ארצית, המושפעת משיקולי רייטינג ופרסומות (ולא, אני לא חובב מס''ב, ולא ממש איכפת לי אם ''אנטרפרייז'' תבוטל או לא- אבל לדעתי חשוב לציין את זה אם עושים השוואה שכזו).

נ.ב. אני ממליץ לערוך הגהה דחופה לכתבה, שכן מצאתי בה לפחות שלוש טעויות הקלדה צורמות לעין.
   כתוב תגובה
לירוק לבאר...  (חדש)
anakin יום שני, 07/03/2005, שעה 9:32
נו טוף, הכתבה הזו מלאה בכל כך הרבה פרובוקציות מכוונות (תפלות בעיני - אבל אולי זה רק אני) שבאמת יש כאן פוטנציאל מצויין לרשימת תגובות אינסופית וזועמת כראוי - ולכן ארשה לעצמי להתעלם מהן.

אבל רק הערה כללית אחת. ניר אני מפנה אותך ללוח השידורים בטלוויזיה האמריקנית שנת 1966. אתה יודע מה עזוב 66, מה עם 87, ערב עליית מסע בין כוכבים - הדור הבא לאוויר. תזכיר לי כמה בטלסטאר גלקטיקות ושאר מיני סדרות מדע בדיוני משובחות שודרו אז?

אתה באמת חושב שלפריחה האדירה בתחום אין שום קשר להצלחה הפנומנאלית של מסע בין כוכבים הדור הבא וממשיכות דרכה?

לולא אותה סדרה, אותה חבורה (רדודה שכחת לציין - נו באמת) של אנדרוגינוסים בחלל, עם או בלי מדים, עם או בלי מסיכות גומי - אני בספק רב אם היית זוכה לצפות בבטלסטאר גלקטיקה הראשונה (מה שלא היה זכות גדולה...) - שלא לדבר על השחזור העכשווי שלה.

האינטרס הברור של כל חובב מדע בדיוני - גם כאלה (ואני בכללם) החושבים שאנטרפרייז היא סדרה רדודה - הוא שהמסע בין הכוכבים יימשך. בסך הכל מעבר להקמה של סטארבייס 972, אותו אתה כל כך אוהב, איזה נזק זה גרם לך באופן אישי?
   כתוב תגובה
בלי קשר לדעתי על אנטרפרייז  (חדש)
Zygon יום שני, 07/03/2005, שעה 10:12
בתשובה לanakin
אני דווקא חושב שבעולם ללא סדרות מס''ב ,יהיו הרבה יותר סדרות מד''ב ואפילו אולי יותר טובות .

אתה רוצה רשימה של דברים מצוינים שהוקרנו בתקופות שציינת ?
   כתוב תגובה
כן, בבקשה.  (חדש)
שלמקו יום שני, 07/03/2005, שעה 17:22
בתשובה לZygon
ורצוי דברים שאני *מכיר*, כלומר שרדו עד היום.
   כתוב תגובה
בלי קשר לדעתי על אנטרפרייז  (חדש)
anakin יום שלישי, 08/03/2005, שעה 0:43
בתשובה לZygon
כן אשמח לשמוע על סדרות המדע הבדיוני והפנטסיה המצויינות שהוקרנו בטלוויזיה בזמנים שציינתי. למיטב ידיעתי, ניתן לספור אותן על אצבעות כף יד אחת.
   כתוב תגובה
אוקיי  (חדש)
Zygon יום שלישי, 08/03/2005, שעה 18:37
בתשובה לanakin
עד 87 ,רשימת מכולת,פירוט אם יהיה צורך:

דוקטור הו (קצת לפני לא נורא).
Blake's 7
The Survivors
Fantastic journy
The six million dollar man
The bionic woman
The incridible hulk
The macross sEga
Battle of the planets
Starblazers
V the original mini
The tripods
The tommrow people
U.F.O
Moonbase 3
The prisoner
Original battlestar galactica
Buck rogers in the 25 century
סדרות אנימה מהסאגה של קפטן הרלוק.
Starcops
מיני סדרות וספיישלים כמו דומיניק הייד ועוד קפיצה לדומיניק,
יומו של השלושרגל מ83 ,איש הסיוט The omega factor ,The Changes .
1990 עם אדוארד וורדוארד.

Doomwatch
ועוד ועוד,אני בטוח שיש לכם השגות לגבי איכותה של סדרה זו או אחרת,אבל
כל סדרה היתה טובה מאוד בתקופתה,אני עדיין אוהב את כל הסדרות שציינתי ואני לא היחיד.
וכמוהן יש הרבה סדרות שזכורות לטוב.
   כתוב תגובה
אוקיי, זייגון.  (חדש)
שלמקו יום שלישי, 08/03/2005, שעה 20:13
בתשובה לZygon
תוריד סדרות בריטיות, אין להן חלק בדיון הזה.

אתה לא בדיוק טוען שהאיש והאישה הביוניים היו סדרות איכותיות יותר ממס''ב, נכון?

וכמה מתוך מה שרשמת היו בטלוויזיה לפני שמס''ב פתחה את הדלת למד''ב טלוויזיוני?
   כתוב תגובה
למה אין להם חלק ?  (חדש)
Zygon יום רביעי, 09/03/2005, שעה 9:25
בתשובה לשלמקו
הן טובות מידי ? הרמה שלהם גבוהה מידי ?

כן הם בהחלט סדרות הרבה יותר טובות ממס''ב לדעתי ולא רק לדעתי.

אבל זו לא היתה השאלה,אם היית שואל כמה היו לפני מס''ב הייתי עונה לך על זה,השאלה היתה כמה דברים איכותיים היו בתקופה שלא היו מס''ב.
   כתוב תגובה
לא. הן בריטיות.  (חדש)
שלמקו יום רביעי, 09/03/2005, שעה 18:20
בתשובה לZygon
מד''ב בריטי זה מד''ב בריטי, ומד''ב אמריקאי זה מד''ב אמריקאי, וההבדל בין הביביסי לבין הרשתות האמריקאיות גדול מכדי לגזור בין מס''ב לבלייק 7.
   כתוב תגובה
וואללה  (חדש)
anakin יום שלישי, 08/03/2005, שעה 22:14
בתשובה לZygon
שמע, הצלחת למצוא 20 סדרות על פני כ-‏20 שנה, נפלא. (רובן המוחץ אגב לא היו קיימות בעת שידור הסדרה המקורית אבל ניחא). אף אחד אגב לא טוען שמסע בין כוכבים המציאה את הז'אנר, רק שהיא שכתבה אותו והשפיעה עליו יותר מכל סדרה אחרת.

עכשיו לך ותסתכל על לוח השידורים כיום, או אפילו בחמש השנים האחרונות ותן לי את חוות דעתך המלומדת, האם חלה התקדמות בתחום או נסיגה?

לעניות דעתי, אפילו אנטרפרייז הדלוחה שבכל יום אחר הייתי שופך עליה קיטונות של רותחין, טובה לאין ערוך מכל אחת מהסדרות שבשמן נקבת.
   כתוב תגובה
עם כל הכבוד לסטאר טרק  (חדש)
רני יום רביעי, 09/03/2005, שעה 1:08
בתשובה לanakin
(ויש לי הרבה יותר כבוד לסדרות סטאר טרק לדורותיהן מאשר לכותב המאמר החביב) הרי שהיו גם היו סדרות מד''ב שהיו טובות בהרבה מ''אנטרפרייז'' בשנים האחרונות.

לסדרת סטאר טרק המקורית יש חשיבות היסטורית רבה, אבל כיום קשה שלא לצפות בה מבלי לראות את האנכרוניזם (וזה בסדר ולגטימי), ואילו לאחר השיאים של ''הדור הבא'' ו''חלל עמוק 9'' שהיו היהלום שבכתר היקום הסטאר טרקי החלה הדרדרות ששיאה הגיע ב''נמסיס'' ו''אנטרפרייז'' ולכן אני חוזר על טענתי שלטובת סטאר טרק עדיף לצאת להפסקה של כמה שנים (נוסח זו שהיתה בין תום הסדרה הראשונה לסרט הקולנוע משנת 1979 ולסדרת הדור הבא) וכך אולי נקבל בעוד כמה שנים סדרה משובחת ולא משיכת פלסטר כואבת נוסח ''אנטרפרייז''.

וזה לא שבינתיים אין מד''ב טלוויזיוני משובח. יש ויש: ''פארסקייפ'' הוכיחה שניתן לקחת את הבסיס שהציבה סטאר טרק ולהתעלל בו באופן אינטיליגנטי ומשובב, ההפקה המחודשת של ''גאלקטיקה'' מוכיחה שאפשר לקחת זבל טהור ולהפיק ממנו מעדנים, וסדרות כמו ''אודיסאה 5'' ו''אבודים'' (אחת הסדרות הנצפות ביותר בטלוויזיה האמריקאית) מוכיחות שיש מד''ב טלוויזיוני משובח גם ללא סטאר טרק.

אפשר לתת לסטאר טרק לנוח, אולי אפילו לישון להרבה מאד זמן, זה לא שאין מד''ב איכותי בטלוויזיה בלעדיה. למעשה, כל הסדרות שהזכרתי כאן טובות פי כמה וכמה מאנטרפרייז. אפשר לישון בשקט, ועדיף לצפות בהקרנות חוזרות של הדור הבא מאשר בחדשות של אנטרפרייז.
   כתוב תגובה
רני יקירי, מה גורם לך לחשוב שבעוד 10 שנים  (חדש)
anakin יום רביעי, 09/03/2005, שעה 7:49
בתשובה לרני
עם צוות חדש של הפקה וכתיבה, יעשו מסע בין כוכבים יותר טוב מאשר בשנה הבאה עם צוות חדש של הפקה וכתיבה?

זה שאנטרפרייז היא סדרה לא מוצלחת? על זה אין ויכוח - לפחות לא בנינו.

זה שיש סדרות טובות ממנה כיום - מעולם לא טענתי אחרת - ההתייחסות שלי היתה לרשימה שפורסמה כאן של סדרות ששודרו עד לבואה של הדור הבא - ואני עדיין חושב שרובן ככולן פחות טובות אפילו מאנטרפרייז (שלא לומר גרועות ממנה)

כחובב מסע בין כוכבים יהיה לי חבל מאוד לראות לוח שידורים ללא סדרה באוויר. ובניגוד לדעתך אני חושב שמה שצריך זה שינוי בצוות היוצר ולא הפסקה של כמה שנים.
   כתוב תגובה
אלי מחמל נפשי, האור של חיי, משוש כל... (השלם את החסר)  (חדש)
רני יום רביעי, 09/03/2005, שעה 12:33
בתשובה לanakin
כתבת:
''האם יתמלא החלל אותו תשאיר בשלל סדרות מד''ב איליטסיטיות, איטליגנטיות ומקוריות או שמא בעוד קצת ריאליטי, טוק-שאו וסטנד אפ שמנסה להיות סיינפלד אבל מצליח בקושי להיות יצפאן''.

ולכן ענתי לך שלא בהכרח והבאתי רשימת סדרות מד''ב מהשנים האחרונות שכל אחת ואחת מהן מוכיחה שיש סדרות מד''ב משובחות בשטח גם בלי סטאר טרק, ולכן הטענה שלך שהחלל שתותיר אנטרפרייז מאחוריה תתמלא בסדרות ריאלטי שונות ומשונות (על זו שבה בוחרים עבד כבר שמעת, אגב?) לא מחזיקה מים.

מדוע הפסקה? כי הפסקה זה טוב. ממש כשם שכל כותב יודע, פעמים רבות עדיף - אף רצוי - להכניס משהו למגרה לכמה זמן כדי לקבל קצת ריחוק ופרופורציה.

יתכן מאד שפראמונט תחליט להחליף את צוות היוצרים, אלא שגם אם כן המהלך כולו יהיה קרוב מדי להיסטריית אנטרפרייז. עדיף לקבל קצת ריחוק. עדיף לעשות הפסקה שבמהלכה ישודרו - אין לי ספק - שידורים חוזרים של הסדרות הקודמות, הפסקה שבמהלכה יגברו הגעגועים בקרב הצופים ואולי גם דורות חדשים של צופים, ואז לשוב רעננים עם סדרת סטאר טרק חדשה.

ואם הגעגועים לא יגברו? אפשרי, אלא שאז יהיה זה הסמן הטוב ביותר מהשטח שסטאר טרק גמרה את הסוס. קצת עצוב, אבל לא ממש נורא. תמיד יש את הפרק הבא של ''LOST''.
   כתוב תגובה
אז זהו,  (חדש)
anakin יום רביעי, 09/03/2005, שעה 15:57
בתשובה לרני
שכאן בדיוק אנחנו חלוקים.
מה לעשות, אלו הן כולן סדרות מוצלחות המצוייות בשטח עם מסע בין כוכבים ולא בלי מסע בין כוכבים.

היצירה הקולנועית טלוויזיונית, כמו גם יצירה באופן כללי, אינן אוטונומיות תלושות מהתרבות בה נוצרו. אני טוען שאת שורשי כל הסדרות אותן הזכרת, עד האחרונה שבהן, ניתן למצוא במסע בין כוכבים, ולו רק מכיוון שהיא הייתה שם קודם, זרעה את הזרעים ואפילו חיה עד היום כדי לספר.

וזהו שבדיוק בגלל שהיא כאן כל כך הרבה זמן, בדיוק בגלל ההמשכיות הזו שמהווה מאין דגל אדום עבור יוצרים רבים היוצרים בעטיו, בגלל ההשראה שהיא העניקה לכל כך הרבה מתחומי חיינו, אני לפחות לא הייתי רוצה לראות אותה יורדת.

כי מה לעשות, אולי בעולם האידילי של כמה מהמגיבים כאן האיכות היא שמובילה ליצירה הבאה - בעולם בו אנו חיים ההצלחה היא המובילה ליצירה הבאה. על אחת כמה וכמה נכון הדבר בהוליווד של היום - שם כפי שאתה יודע היטב - אין תחליף להצלחה.

אבל האמת, שאם הברירה היא בין עוד סדרה בראשותו של ריק ברמן לבין הפסקה ואז סדרה של צוות יוצר חדש לחלוטין - אני בעד הפסקה.
   כתוב תגובה
אז זהו, שלא.  (חדש)
רני יום רביעי, 09/03/2005, שעה 16:46
בתשובה לanakin
יצירה טלוויזיונית, ויצירה בכלל, לעולם אינה מנותקת מהקשרים תרבותיים (ואם היא כן אז זו יצירה רעה מאד), אלא שיש הרבה יותר בתרבות מאשר סטאר טרק. ולא, חלק גדול מהסדרות שהזכרתי אינן קשורות דווקא לסטאר טרק ויכולות היו להתקיים יפה מאד גם בעולם בו סטאר טרק לא היתה קיימת.

בעוד ש''פארסקייפ'' שאבה ועוד איך מסטאר טרק, והצליחה לעשות לה הפוך על הפוך פעמיים כשהיא משאירה כל סדרת סטאר טרק שהיא מיליוני שנות אור מאחור, הרי שסדרות כגון ''אבודים'' או ''אודיסיאה 5'' או ''קרנבל'' אינן מתייחסות לסטאר טרק בשום דרך שהיא ושואבות את ההתייחסויות התרבותיות שלהן (ויש בהן המון התייחסויות תרבותיות) ממקומות שונים לגמרי.

לא כל סדרת מד''ב שהופקה מאז סטאר טרק שואבת מסטאר טרק. יש כמה, ואפילו טובות - לא להאמין, שסטאר טרק לא נוגעת להן בכלל.

ובנוגע לטיעון השני שלך:

דווקא משום שסטאר טרק העניקה כל כך הרבה לכל כך הרבה אנשים, דווקא משום שהיו לה כל כך הרבה רגעים יפים, שלא לומר מופתיים (עונות ,4,5,6 של הדור הבא הן אכן מופת טלוויזיוני, וגם בעונות המוקדמות יותר ובעונה השביעית לא חסרו פנינים) דווקא משום שאנו זוכרים לה חסד נעורים, רצוי שתרד מהמסך - כדי שזקנתה לא תבייש את נעוריה.

העובדה שמשהו היה פעם טוב לא נותנת לו את הזכות להמשיך רק כי פעם היה טוב. יש לדעת מתי לסגור את הברז לפני שזה יהפוך לבושה גדולה.

תשאל את כריס קרטר. הוא למד את השיעור הזה (יחד אתנו) על בשרו.
   כתוב תגובה
אז זהו, שלא לא.  (חדש)
anakin יום רביעי, 09/03/2005, שעה 18:54
בתשובה לרני
הנקודה היא שסדרות כגון ''אבודים'' , ''אודיסיאה 5'' או ''קרנבל'' לא היו מקבלות תקציב הפקה ללא סדרות כגון ''תיקים באפלה'', וכן, אפילו ''מסע בין כוכבים'' בהיסטוריה הקולקטיבית שלנו.

שים לב שרק כיום, או ליתר דיוק בעשרים השנים האחרונות מגיעים יוצרים קולנועיים לעיבודים של הקלאסיקנים הגדולים של המדע הבדיוני כפיליפ ק., אורסולה לה גווין או פרנק הרברט ואפילו טולקין.

גם כאן יש למסע בין כוכבים (כמו גם למלחמת הכוכבים) מניות של כבוד לא מכיוון שיצירות אלו מהוות השראה ליצירות ז'אנר עכשוויות אלא מכיוון שהן פתחו את הדלתות הכלכליות של עולם הבידור בפני רעיונות ''חדשים'' שמונחים על פיתחו כבר חמישים שנה.

גם אם אין קשר ישיר לכאורה בין הרעיונות המובילים של הסדרות הללו לבין מסע בין כוכבים הרי שהקשר הכלכלי ברור. ללא רודנברי שפרץ את הדרך לא היה תחום המדע הבדיוני הטלוויזיוני מגיע למקום בו הוא עומד כיום.

סביר להניח שאם רודנברי לא היה עושה זאת, אולי מישהו אחר היה מצליח בכך, אבל זה לא משנה את העובדה שמי שעשה את זה היה רודנברי עם מסע בין כוכים ועל הצלחתו נשען כיום הז'אנר כולו.

ובאשר לזקנה.

אני לא יודע מה בקשר אליך אבל כאשר אמי תזדקן ותיזדקק לטיפול רפואי או אחר, אני אנסה לתת לה את התנאים הטובים ביותר כדי להשתקם וכדי לנהל חיים תקינים - לא אציע לה אקדח טעון כדי לפתור את הבעיה.

נכון - אפשר פשוט לבטל את אנטרפרייז ולשכוח ממסע בין כוכבים למספר שנים ואפשר גם לעשות ניתוח כואב ולהוציא את הסדרה מהרקטום של ריק ברמן (ובאותה הזדמנות לחלץ משם גם את מני קוטו).

אחר כך אפשר פשוט לחפש מישהו שיש לו מספיק כישרון כדי להמשיך את המסורת המפוארת באופן ראוי. אולי דיוויד איי קלי?

אני כבר רואה את ספינת עורכי הדין הראשונה של צי הכוכבים עושה את דרכה הנועזת בין הכוכבים - ''ג'אג בחלל'' - אפשר יהיה אגב לשדך את וויליאם שאטנר ורנה אברג'וניוס ולצלם את זה גב לגב עם הפרקליטים מבוסטון - יש להם שם שתי דמויות נהדרות.
   כתוב תגובה
אז זהו, שלא לא ועוד לא ! ! !  (חדש)
רני יום רביעי, 09/03/2005, שעה 20:44
בתשובה לanakin
בקשר להנחה הראשונה שלך, אני פשוט לא יודע אם זה נכון. אבודים, אודיסאה 5 וקרנבל כל כך שונות בתפיסה שלהן מסטאר טרק עד שניתן לומר שבדרכן הן חדשניות היום כמו שסטאר טרק היתה חדשנית בזמנה. ובעוד שאת הקשר בין פארסקייפ לסטאר טרק עוד ניתן לראות, הרי שאין שום קשר בין אבודים ורקנבל, נגיד, לסטאר טרק. וכשאין קשר תפיסתי אין גם קשר כלכלי.

ובאשר לטיעון האמא הזקנה שלך: מחיאות כפיים אדירות. דמגוגיה כזו כבר הרבה זמן לא שמעתי. אתה באמת רוצה שאני אשווה בין סדרת טלוויזיה לאמו הזקנה של מישהו?

סדרת טלוויזיה, אני נאלץ להסביר את מה שלא צריך להסביר, אינה בן אדם. היא מוצר. מוצר אמנותי או לא, אבל מוצר. וכשמוצר שכזה מפסיק להיות טוב מפסיקים להשתמש בו. וזה בדיוק מה שעשה הקהל של סטאר טרק. כשנמסיס עלה למסכים הם הדירו את רגליהם מבתי הקולנוע (ולאחר שצפיתי בסרט גם הבנתי מדוע). וכשעלתה אנטרפרייז הם זיפזפו לערוצים אחרים. כי בניגוד לבני אדם, סדרות טלוויזיה אפשר (וגם רצוי) לזרוק כשהן לא מספקות את הסחורה. אם לא היינו עושים כך המסך היה מתמלא בסדרות זבל שהמילה תת רמה היתה נחשבת עבורן כמחמאה.

רוצה להוציא את אנטרפרייז, או את כל היקום הסטאר טרקי מהרקטום של ריק ברמן? בבקשה, אני הראשון שמתנדב לעשות שם גם חוקן שברמן לא ישכח הרבה זמן. אבל אם זה לא ילך - ויש סיכוי רב שזה לא ילך - עדיף לסגור את השאלטר. עדיף עולם טלוויזיוני חסר סטאר טראק מאשר עולם טלוויזיוני עם סטאר טראק ירודה.

כריס קרטר, אם יקשרו אותו לכסא עינויים, יאשר את דברי.
   כתוב תגובה
עדיף עולם טלוויזיוני חסר סטאר טראק  (חדש)
anakin יום רביעי, 09/03/2005, שעה 23:10
בתשובה לרני
מאשר עולם טלוויזיוני עם סטאר טרק ירודה?
ודאי! סוף סוף אנחנו מסכימים על משהו.

הלאה אנטרפרייז!!!

אני רק לא מבין למה אתה סבור שסדרת מסע בין כוכבים חייבת להיות ירודה.

ואשר לאמהותינו היקרות - תיבדלנה לחיים ארוכים - נו טוב, נכון, יש הבדל בין אדם לבין סדרה.

ההבדל העיקרי הוא שסדרה אפשר להחיות - אדם לא. אם תיקח צוות כותבים חדש ומעולה, צוות הפקתי וקריאטיבי חדש ותשסה את כל אלו ביקום של מסע בין כוכבים - תקבל, בסבירות גבוהה מאוד, מוצר טלוויזיוני משובח. אצל בני אדם זה עובד עדיין רק במדע הבדיוני.

אתה אומר כריס קארטר? ואני אומר דיוויד איי קלי! - מה לעשות, האיש רק משביח עם השנים.
   כתוב תגובה
איפה אמרתי שסדרת מסע בין כוכבים חייבת להיות ירודה?  (חדש)
רני יום רביעי, 09/03/2005, שעה 23:50
בתשובה לanakin
אם יצרו סדרה חדשה, ירעננו את מסרי שנות השישים העתיקים ויתייחסו באופן אינטיליגנטי לעולם שלנו עם התייסויות תרבותיות עדכניות שלא לדבר על התייחסות קצת יותר רלוונטית לטבע האנושי (אלוהים אדירים, יש להם הולו דקים והם לא מזכירים סקס? על איזה כוכב לכת הם גדלו?) ויהפכו את היקום הטראקי למשהו שנון ונושך אולי הם יתקרבו למשהו מההישגים של ''פארסקייפ''.

אם הם ימשיכו לדשדש ביקום ה PC שהם יצרו ככל הנראה שנהירת הצופים רק תמשיך.

ובשורה התחתונה: הרף מאד גבה בשנים האחרונות, הרבה מעבר לרף הגבוה של ימי תור הזהב של הדור הבא. אם הם לא ישכילו לעבור אותו עדיף שלא יהיו קיימים.
   כתוב תגובה
דווקא ב TOS כן הזכירו סקס  (חדש)
יעל יום חמישי, 10/03/2005, שעה 11:15
בתשובה לרני
ואפילו הרבה יחסית.

היה איזה פרק עם ספוק חרמן עד כדי סכנת חיים, והיה עוד פרק עם קירק - וזה מה שאני זוכרת בשליפה.
   כתוב תגובה
הקרדיט של מס''ב TOS במקומו מונח  (חדש)
יעל יום רביעי, 09/03/2005, שעה 22:25
בתשובה לanakin
היא בהחלט היתה פורצת דרך, היא היתה חדשנית, והיא נתנה דחיפה למדע הבדיוני הטלויזיוני - ובמידה מסוימת גם לחיים המודרניים בכלל.

אבל מה זה קשור לאנטרפרייז?

זו סדרה אחרת, בתקופה אחרת. היום אין שום צורך בסדרה בעולם מס''ב שתדחוף קדימה דברים. הם כבר נדחפו, והיום יש דברים אחרים.

ומי גם אמר שחייבת להיות סדרת מס''ב באויר בכל זמן שהוא? יש עכשיו כל כך הרבה דברים יותר טובים לראות - שזה בדיוק הזמן לעשות הפסקה, ולחזור בעוד כמה שנים רעננים ועם ראיה חדשנית על הדברים.

אני ראיתי את העונה הראשונה של אנטרפרייז, ובסוף הרגשתי שאם יראו לי עוד חייזר אחד שנראה כמו בן אדם עם בליטה קטנה על הראש, אני אתפוצץ.
ואני בטוחה שאצל רבים אחרים היתה אותה הרגשה, ושזו אחת הסיבות שהרייטינג לא משהו.

לרוב האנשים פשוט *נמאס* מעולם מס''ב שכמעט שום דבר לא מתחדש בו כבר ארבעים שנה. זה לא הפריע לי שהסדרה שודרה, לא צפיתי בה.
אבל לדעתי הדבר הכי טוב שיכול לקרות בשביל עולם מס''ב הוא הפסקה של כמה שנים. ובזמן הזה לקיים סיעור מוחות אצל מי שאחראי לזה ולמצוא ''משהו חדש'' לעשות בעולם הזה.
   כתוב תגובה
אז אולי באמת הגיע הזמן לחדש משהו בעולם של מסע בין כוכבים  (חדש)
anakin יום רביעי, 09/03/2005, שעה 23:01
בתשובה ליעל
זה, אם לא שמת לב בדיוק מה שאני אומר.
אבל יש הבדל בין לבטל את אנטרפרייז - שהוא מהלך נכון - והעברת הצוות הקריאטיבי מתפקידו והחלפתו באחר - שגם הוא נכון - לבין סגירת הבאסטה.

אני חושב שבעולם של מסע בין כוכבים יש המון פוטנציאל שירד לטמיון לא רק באנטרפרייז אלא כבר בוויאג'ר.

כך שבאופן כללי אני חושב שאנחנו מסכימים.
   כתוב תגובה
מעבר לזה שההשוואה בין מס''ב ואמא שלך היתה מפתיעה עד כדי התקף לב..  (חדש)
לילי יום חמישי, 10/03/2005, שעה 20:03
בתשובה לanakin
דיוויד אי קלי?! האם לא התעללו במס''ב מספיק?!

איזו שורת אזהרה, משהו, ''הודעה זו אינה מיועדת לבעלי לב ו/או קיבה חלשים'', זה לא לבקש יותר מדי...
   כתוב תגובה
מין הומור שכזה...  (חדש)
anakin יום חמישי, 10/03/2005, שעה 23:58
בתשובה ללילי
יש לך בחירה חופשית בין לגחך לבין לקבל בחילה - אחרי הכל אנו מדינה חופשית ופלורליסטית (כל עוד אתה שייך לדת, גזע, ותפיסה פוליטית מסויימת)
   כתוב תגובה
כל התקדמות שחלה חלה  (חדש)
Zygon יום רביעי, 09/03/2005, שעה 9:42
בתשובה לanakin
למרות מס''ב ולא בגללה.

השביעיה של בלייק השפיעה על בבילון 5 ,שהיא נתנה את הסטנדרט לאיכות כיום בטלביזיה יותר מכל סדרה אחרת,השביעיה של בלייק היא גם הבסיס הרעיוני לסדרות כמו לקס או פרסקייפ שבזמנן היו הדבר הכי טוב לראות בסביבה (למרות שהיו סדרות מס''ב אז).

ההשפעה של מס''ב לדעתי היא בעיקר שלילית,עלילות מקופסאת שימורים וממחוזרות,תקציבים גדולים בשביל להציג אנשים שנמצאים בחלליות ומדברים בטכנובאבל,רוב הפרקים בסדרות הללו הם שעמום מוחלט ונועדו להתקיים עלמנת שהיו בסדרות הללו הרבה פרקים,עדיף סדרות קצרות שכל פרק בהן יהיה בעל איכות מסוימת,מאשר תסריטים מצולמים בזירוקס מסדרה לסדרה.

אני לא חושב שהסדרות שישנם היום חייבות משהו למס''ב,אני חושב שמס''ב הוא זיכיון שנשתה עד תום וגם אחרי זה,אני חושב שהוא דוגמא מובהת לחמדנות של חברה מסחרית שלא יודעת גבול וכבר מזמן שחכה מה זה לעשות איכות,דווקא עכשיו שהסדרה בצרות הם פתאום נזכרו שזה לא מספיק להדביק את תווית מס''ב על סדרה שהיא תצליח,צריך גם לעבוד בשביל זה,אבל זה מאוחר מידי.

בנוגע לטעם שלך בסדרות,נו שוין,אני לא ממש יכול להתווכח איתך על זה.נתקלתי באנשים שמקבלים פצעי לחץ בראש אם אין דמות של קפטן בסדרה,הם פשוט לא מסוגלים לאכל את זה.לדעתי ריבוי המוגזם של הפרקים בסדרות עשה לאנשים שטיפת מוח והם לא מסוגלים להתנתק מזה .

המסקנה שלי,יש הרבה דברים טובים בלי מס''ב,כבר לא ממש צריך אותה,אם היה צריך אותה אי פעם בכלל,אפשר ורצוי לתת לה לנוח,לא שזה יקרה,יהיו עוד סדרות סרטים וכל הדברים הללו וכל הקמפיין הזה פשוט מיותר.
   כתוב תגובה
פצעי לחץ?  (חדש)
anakin יום רביעי, 09/03/2005, שעה 10:49
בתשובה לZygon
אז זה מה שאתה מקבל כשיש בסביבה סדרה שמצליחה להחזיק מעמד קצת יותר משתיים שלוש עונות?

חבל שאתה לוקח את זה ללב.
אני מבין שאתה חושב שמסע בין כוכבים היא סדרה איומה ונוראה. נסה להבין שבאופן מפתיע - אינני מסכים איתך.

מסע בין כוכבים המקורית היתה סדרה פורצת גבולות וכדי להבין את זה אין צורך לאהוב את קירק או את ספוק - דרוש קצת ידע בהיסטורייה של הטלוויזיה.

מסע בין כוכבים הדור הבא היתה בזמנה סדרת המדע הבדיוני הטובה ביותר ששודרה בטלוויזיה ובעונותיה האחרונות סדרת הדרמה הטובה ביותר בטלוויזיה האמריקנית.

נכון, חבל שהיו צריכים להגיע למחזור של וויאג'ר ולעיכוב ההתפתחותי ששמו אנטרפרייז אבל מכאן ללכת ולהשליך על מה שהפך להיות כמעט ז'אנר טלוויזיוני בפני עצמו?

אתה לא אוהב את זה - אל תראה. אני למשל לא סובל את סרטיו של פליני. האם יש לזה קשר לאיכות סרטיו? - ובכן אני פשוט לא יהיר מספיק כדי לחשוב שכל מה שאני אוהב הוא איכותי ולהפך, או לומר שמה שאני לא אוהב הוא מזיק או שאינו ראוי לצפייה.

ודבר נוסף - מה זה משנה אם בפאראמונט הבינו שצריך לעבוד ולהשקיע בגלל שהם אידיאליסטים, בגלל העיניים היפות שלך או בגלל שהרייטינג יורד - כל עוד הם הבינו - והם הבינו. למה זה מאוחר מדי? - כי אתה לא אוהב מסע בין כוכבים? אני חושב שכדאי היה להיאבק כדי לקבל את הסדרה שתגיע לאחר ההבנה הזו במקום לרקוד על גווייתה של סדרה שנוצרה לפניה.
   כתוב תגובה
אני לא לוקח ללב  (חדש)
Zygon יום רביעי, 09/03/2005, שעה 12:32
בתשובה לanakin
ואני ממש לא רוקד על גופות.

אני פשוט חושב שאפשר היה לסכם עונה אחת של אנטרפרייז בשישה פרקים עם קצת יותר תקציב,מאשר בכל המשקל העודף הזה.

דרמה הכי טובה,נו טוב,לא נתחיל את הויכוח הזה,לדעתי הכי טובה היא לא,לדעתי היו לה הרבה צדדים שלילים,אני לא הולך לשרוף צמיגים אלמנת שלא יקרינו אותה,אבל פאר היצירה היא לא.

היא פשוט משהו שנדבקו עליה,בלי סיבה מיוחדת,היא לא פורצת לדעתי והיא לא כלום,היא סממן תרבות להרבה דברים גרועים שקורים עם הצלחה מסחרית.

זה היה מאוחר מידי לסדרה,כי אחרי הזבל הלא מעובד שהם הקרינו בעונה הראשונה ,קשה מאוד לשכנע אנשים לצפות בה שוב.
   כתוב תגובה
לעולם איני יורק לבאר.  (חדש)
NY יום שני, 07/03/2005, שעה 17:55
בתשובה לanakin
חגית תבוא ותרביץ לי.

על כל פנים - מעולם לא הטלתי ספק בהשפעתה החיובית של הסדרה המקורית, אף כתבתי במפורש כי היא לא היתה נטולת חשיבות, בזמנה. אבל זה היה לפני ארבעים שנה, כאמור, ומכאן והלאה אוכל רק לבקשך לקרוא שוב את הטור, ולהבינו לאור הבהרה זו.
   כתוב תגובה
יורק גם יורק  (חדש)
anakin יום שלישי, 08/03/2005, שעה 1:01
בתשובה לNY
ובכן, כל שאני יכול לעשות זה להתנצל בפניך על שאני נאלץ להפנות אותך לקרוא שוב את תגובתי.

קראתי את המאמר והבנתי אותו היטב. כבודה של הסדרה המקורית במקומו מונח ואין לי כל ספק (וכנראה גם לך) בקשר להשפעתה על הטלוויזיה האמריקנית בכלל ועל תחום המדע הבדיוני והפנטסיה בפרט. אך בתגובה שלי התייחסתי באופן מפורש דוקא למסע בין כוכבים הדור הבא. ראשית כיוון שהיא הסדרה שעשתה את האימפאקט האמיתי על הטלוויזיה האמריקנית ושנית כיוון שהיא הפכה למודל לחיקוי על ידי יוצרים רבים בתחום.

מעבר לכך, זוהי אחת מסדרות המדע הבדיוני הטובות שנעשו אי פעם והיא מתעלה על קודמתה בכל התחומים - העיקרי שבהם תחום המדע הבדיוני. אגב, גם חלל עמוק 9 היתה סדרה מצויינת וההיתדרדרות במצב החלה רק עם וויאג'ר הבינונית ואנטרפרייז הרדודה.

לצערי הנטייה הטבעית של האיליטיזם המדביסטי לבעוט בכל מה שמצליח קצת יותר מדי, מבצבצת מכל שורה במה שכתבת. זה ביחד עם הלשון הכוללנית שבה אתה נוקט גורמים לכתבה להפוך לקוריוז במקרה הטוב או להזוייה במקרה המצער.

המטרה שלך היתה לנגח ולהתנגח ובכך הצלחת ללא כל צל של ספק - השאלה היחידה היא מה יוליד יום לאחר שירד האבק מנפילתה של מסע בין כוכבים.

האם יתמלא החלל אותו תשאיר בשלל סדרות מד''ב איליטסיטיות, איטליגנטיות ומקוריות או שמא בעוד קצת ריאליטי, טוק-שאו וסטנד אפ שמנסה להיות סיינפלד אבל מצליח בקושי להיות יצפאן.
   כתוב תגובה
אני מכבד את דעתך  (חדש)
NY יום שלישי, 08/03/2005, שעה 1:11
בתשובה לanakin
בעניין ''הדור הבא'', אך חייב לציין כי אותי היא שיעממה עד אימה כמעט מכל בחינה שהיא, ובראשן רעיונאות, תסריט ומשחק (בעוד המקורית, כאמור, לא). אני גם לא מסכים עם ההנחה שלך (ושל נועה מנהיים ב-Ynet, כמדומני), כאילו הברירה היא ''או ST, או ריאליטי, טוק שואו וכו'''. הבעתי את דעתי *בעד* מד''ב אינטליגנטי בטלויזיה, ומד''ב שמצליח, אם הבנתי נכון (וכך קרסה הנחתך לגבי ''לבעוט במה שמצליח יותר מדי'', אבל נסיון נאה). הבעתי את דעתי *נגד* מסורת בת 40 שנה של... כבר כתבתי זאת.
מעבר לכך, הבעתי את דעתי בעניין התדמית ונזקיה, בכמה הודעות אחרות בפתיל זה.
   כתוב תגובה
נו, ניכנס לביצה ונתפלש בבוץ עם כולם. כבר הרבה זמן  (חדש)
רני יום שלישי, 08/03/2005, שעה 13:27
בתשובה לanakin
שלא היתה פה מריבה משובחת ועסיסית, לפחות מאז ימי..., טוב לא חשוב.

אז ככה:

למרות שאני לא מסכים עם כל דבריו של ניר (אבל עם חלקם דווקא כן, למרות שאולי הייתי מנסח אותם אחרת, מצד שני זה הקסם של ניר) הרי שאני לא חושב שירידת מס''ב תביא בהכרח לעליית סדרות ריאלטי זבליות או מצד שני לעליית סדרות מד''ב משובחות. לדברים אין קשר. מה שכן קשור הוא ירידת האיכות הדרסטית בעולם של מס''ב בשנים האחרונות: שתי העונות הראשונות של אנטרפרייז היו זבל טהור, ו''נמסיס'' היה בושה לעיניים שכך רואות.

הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות למס''ב הוא ירידתה הטוטאלית מהמסך. יתכן שבמהלך השנים שיבואו שבהן לא תהיה נציגות מס''בית על המסכים (הקטן והגדול) יגברו הגעגועים מצד המעריצים לסדרת מס''ב איכותית, יצפו שוב ושוב בהקרנות חוזרות של ''הדור הבא'' (סדרת מס''ב הטובה ביותר עד היום) וכשיחזרו, בעקבות הדרישה, למסך כעבור חמש או עשר שנים נקבל הפקה איכותית יותר שאינה מביישת את העולם שג'ין רודנברי יצר.

ואם לא תהיה דרישה? אז אולי באמת הגיע הזמן להוריד מסך. אולי תבוא גם סדרת מד''ב שאינה קשורה לבית רודנברי ותראה לנו דברים חדשים.

הנה, ''פארסקייפ'' הצליחה בכך בגדול, כך שלא הכל אבוד.
   כתוב תגובה
מסכים עם רני  (חדש)
שלמקו יום שלישי, 08/03/2005, שעה 17:40
בתשובה לרני
למרות שאחרי עונה 4, אני מצטער יותר מאשר הייתי מצטער לפני שנתיים.
   כתוב תגובה
ימות המשיח. מה יהיה?  (חדש)
רני יום שלישי, 08/03/2005, שעה 17:45
בתשובה לשלמקו
   כתוב תגובה
אודיסאה 5 תחזור.  (חדש)
שלמקו יום שלישי, 08/03/2005, שעה 17:52
בתשובה לרני
   כתוב תגובה
כל מילה בסלע!  (חדש)
רועי יום שני, 07/03/2005, שעה 11:12
אני חייב לומר שאני מסכים עם כל מילה של ניר. לדעתי אחד מהסיבות העיקריות לדימוי הרע של המד''ב בארץ (וגם בעולם) הוא הפנים של המד''ב הטליווזיוני והקולנועי. לצערי סדרות המד''ב המופקות בעולם ממחזרות את אותן קלישאות נוראות שוב ושוב ובעיקר מתרפקות על מבנה עלילתי שכל ילד בן 5 יכול ליצר (בוא נקים פדרציה ענקית של כוכבי לכת וגזעים! יהיה לנו גזע לוחם, סוחר, טלפת, חושב וכמובן שאנו בני האדם נהיה הנורמלים! וכו וכו...).

אולי המצב ישתפר כאשר HBO יחליטו להפיק סדרת מד''ב...
   כתוב תגובה
מישהו היה צריך לומר את זה  (חדש)
Idan יום שני, 07/03/2005, שעה 13:45
סוף סוף. גם אותי הדהימו צעקות השבר של החובבים האדוקים. אפילו חשבתי ללכת לכנס שלהם, ככה בשביל החוויה האנטרופולוגית.

בקיצור, עם כל הכבוד והפירגון (וגם אני גדלתי על מסע בין כוכבים) מישהו היה צריך לומר להם להתבגר (ולתת להם להמשיך לטחון את שאריות האויר שפעם היה להם).
   כתוב תגובה
ניר יקירי נסחפת  (חדש)
קילרוי יום שני, 07/03/2005, שעה 14:09
לטעמי המאמר על אף שמחזיק בכמה טענות נכונות להפליא שראוי שיאמרו, מחזיק מצד שני גישה מתלהמת כוללנית ופוגעת.
אין לי מושג מי זה משה שבח שכתב את המודעה על ההרתמות למען אנטרפרייז, אבל בחרת להשתלח דרכו בכל חובב מסע בין כוכבים ממוצע. (לא ממש יודעי ספר, תחביר שנוי במחלוקת, בחורים - כי לבחורות יש טעם טוב יותר וכ''ו) יחד עם הביקורות שיש לי כלפי מי שהופך את כל חייו לסובבים סביב נושא אחד בלבד (תהיה זו סדרת טלוויזיה, ההתנתקות או נינט גבסו מויאל) הרי שהטענה שכל חובבי מב''כ הם אנלפבתים נחותים ומטופשים זה בדיוק התדמית המעוותת שמחזיקים אנשי המיין סטרים על חובבי מד''ב בכלל. אני מכיר מספיק חובבי מב''כ שקוראים ספרים יוצאים עם בחורות ומסוגלים (ניר -הפתעה, הפתעה)לקיים חיים נורמלים לחלוטין בחברה האנושית שסביבם.
ההשתלחות בהם היתה מיותרת ומנופחת.

מעבר לכך הנה מספר הערות נוספות:
אי אפשר להשוות את גלאקטיקה (עונה שניה בתכנון) למב''כ (הרבה עונות הרבה סדרות, הוכחה בשטח ליכולת ביצוע והפקה) אי אפשר להתפס בטענה שסדרה יותר טובה תשרוד יותר זמן (להלן פיירפלי)
אל תאשים את חובבי מב''כ ברעות החולות של הטלוויזיה האמריקאית ובצרות האופקים של יוצריה. מדובר באנשים שרואים רק כסף מול עיניהם והמד''ב השטחי של שנות ה60 הוא בדיוק הכלי שמביא להם את הכסף, אז למה שהם ישנו משהו?
מעבר לכך לא בועטים במי ששוכב על הרצפה
(כדברי אסף אשרי)

זה הכל. ראוי לציין שאני מביא את דעתי האישית ולא את קולו של ועד האגודה.
זה הכל
   כתוב תגובה
נכון, זו בדיוק התדמית המטופשת.  (חדש)
NY יום שני, 07/03/2005, שעה 14:28
בתשובה לקילרוי
זו בדיוק התדמית המטופשת שאיתה כל אחד מאתנו נאלץ להתמודד כשהוא מדבר על מד''ב עם מישהו שאינו חובב. התדמית הזו, אשר מנסיוני האישי (כנסים, מפגשים, אינטרנט) הנה נכונה, למרבה הצער, לגבי אחוז גבוה מאד של חובבי הסדרות-בלבד (דגש על ''בלבד'' - טרקים, מלחמת-הכוכבים'ניקים, וימים יגידו אם גם הבאפים), דבקה גם בשאר החובבים. למה? כי את הטרקים רואים יותר בטלויזיה ובעיתון. ומדוע זאת? כי הם קולניים יותר, צעקניים יותר, ומפגינים פומבית בדיוק את התכונות שימשיכו לדחות את האדם הסביר מהישוב מכל עיסוק הכרוך בז'אנר, לשמחתם של אמצעי התקשורת להוטי הפרובוקציות הזולות, ולצערנו.

מובן מאליו, אגב, שאין פירוש היות אדם כלשהו חובב מב''כ - בין שאר תחביביו ועיסוקיו - היותו בור ועם הארץ, נטול יכולת חברתית וכו'. לעזאזל, אני עצמי ראיתי את הסדרה המקורית פעמיים או שלוש. וקראתי את שר הטבעות המון פעמים, ועדיין איני טולקינאי, תודה לאל. אבל כשאדם שם את מב''כ, או כל סדרת טלויזיה אחרת, או כל יצירה אחרת בכלל, במרכז עולמו, במרכז המוחלט של עולמו מכל בחינה שהיא - אדם כזה תואם את יחס הזלזול שאני נוטה להפגין כלפיו.

וזו דעתי, ולא, כפי שכמה אנשים שאלוהים יודע מה הוא מרכז עולמם עשויים לחשוב, דעת הועד, האגודה, או חייזר תועה שהתגנב לכאן בעודי עסוק במתן הוראות לעוזרת הבית.
   כתוב תגובה
אבל ניר, האנשים המתגייסים להצלת ''אנטרפרייז'' הם *לא רק* האנשים  (חדש)
רז יום שני, 07/03/2005, שעה 16:20
בתשובה לNY
שמב''כ היא מרכז עולמם. יש בינם גם כאלה שקוראים ספרים (*שאינם* קשורים לסדרה), רואים גם דברים אחרים בטלוויזיה ובקולנוע, בעלי השכלה אקדמית ועברית מושלמת, ומנהלים חיי-חברה פעילים.
למיטב ידיעתי, מדובר, למעשה, ברובם.
ומכאן, אני מאמין, הטענות כנגד רצח-האופי הקולקטיבי שביצעת בהם. וגם לי, למרבה הצער, רצח-האופי הזה צורם.
הטענה לפיה ''אנטרפרייז'' לא ראויה למאמצי ההחייאה שמושקעים בה, וש-''מסע בין כוכבים'' כולה ראויה לקבורה לצד המכבייה, האירוויזיון ו-''חיים שכאלה'' - היא טענה לגיטימית, שאפשר להעלות אותה בצורה לגיטימית. לא צריך להכנס באלה שחושבים אחרת כדי להוכיח אותה. נהפוך הוא, זה לא תורם *שום דבר* כדי להוכיח אותה.
   כתוב תגובה
ובכן, מיטב ידיעתי סותר את מיטב ידיעתך.  (חדש)
NY יום שני, 07/03/2005, שעה 18:04
בתשובה לרז
פרט לכך, כמדומני שהמילים ''רצח אופי'', שתדירותן כאן מתקרבת באופן חשוד לתדירות הביטוי ''יצירת מופת'' בפורומים אלה ואחרים, הנן נטולות פרופורציה, והרי זו האחרונה היא בדיוק הטענה כאן: לא היות הסדרה גרועה, כי אם חוסר הפרופורציה בינה לבין גילויי ההערצה לה, והנזק התדמיתי הנגרם כתוצאה מכך לשאר חובבי וארגוני המד''ב על לא עוול בכפם.
   כתוב תגובה
אני חושבת שהבנתי מה מטריד אותך.  (חדש)
Boojie יום שני, 07/03/2005, שעה 20:36
בתשובה לNY
מטריד אותך שאתה לא מצליח להידחק לחזית התקשורתית כמו דמויות שאתה מעריך פחות.
מטריד אותך שלהיות חובב רציני, שאוהב חומר אליטיסטי וסנובי עם כל מיני עמקויות ושאר ירקות, לא מצטלם טוב.
מטריד אותך שהתקשורת מעדיפה לצלם את חברי ''המכנה המשותף הנמוך ביותר, הססגוני והמופרע'' מאשר את חברי ''המועדון לסנובים אליטיסטים''.
אבל מה, זה לא הולך להשתנות. מאז ומעולם הילדים המתלהבים וחובבי הדברים המאגניבים והכיפיים היוו כוח גדול יותר מאשר האליטיסטים חובבי הספרות העמוקה והבוגרת. ומאז ומעולם הם הצטלמו יותר טוב. ומאז ומעולם היו בהם יותר אש וגופרית.
מאבקים מושקעים ומתוקשרים להצלתן של סדרות פופולריות לא באים על חשבונך, מהסיבה הפשוטה שגם אם הם לא היו מתקיימים, לא היה קורה מצב שהמוני העם היו מתאגדים כדי למחות על ביטולו, נגיד, של סרט על פי בסטר. חובבי בסטר האליטיסטים הם, למרבה הצער, מעטים מדי ובעיקר - עצלנים מדי.
יש סיבה למה שומעים יותר על בעלי הטעם הפופולרי, מעבר לעובדה שהוא *פופולרי*. הם מזיזים את התחת - ובמספרים גדולים - כדי להגיע לתקשורת. עד כדי כך פשוט.

ובאשר לדאגתך העזה לפני הדור או משהו כזה: אוי לאדם ששם סדרת טלוויזיה, כמו מסע בין כוכבים, במרכז עולמו. ואם להרחיב מעט, אוי לאדם ששם ספרות מז'אנר שולי ונחות, כמו, לא יודעת, נגיד, המממ... מדע בדיוני? במרכז עולמו.
אופס.
   כתוב תגובה
בזבזת אופס לשוא, יקירתי.  (חדש)
NY יום שני, 07/03/2005, שעה 21:49
בתשובה לBoojie
הרי את מכירה אותי, ויודעת היטב שמד''ב אינו מרכז עולמי. מה עוד שטרחתי והדגשתי את המלה ''מוחלט'' בהקשר זה - וממילא כל הדוגמה שהבאתי רלוונטית.
מה שמציק לי הוא לא היות הטרקים ''פופולאריים'' יותר, כי אם העובדה שהדבר משפיע באופן ישיר על התדמית של חובבי המד''ב הרציניים (אך אשר, מהיכרותי האישית, לא נוטים להיות כאלה ש'המד''ב הוא המרכז המוחלט של עולמם') ועל הקשיים העומדים בדרכם כשהם מנסה לדבר עם אדם מהישוב על ספר מד''ב, או, למעשה, על כל יצירה ספקולטיבית.
   כתוב תגובה
שטויות במיץ.  (חדש)
Boojie יום שני, 07/03/2005, שעה 23:25
בתשובה לNY
התדמית של חובבי מד''ב לעולם לא תהיה ''אנשים בוגרים, חכמים ומשכילים, שמנהלים חיי חברה תקינים וכולנו מעריכים אותם''. אף אחד לא יכתוב על כאלה בעיתון, אף אחד לא יביא כאלה לטלוויזיה (אלא לתוכניות נידחות שרק חנונים כמונו רואים, וגם זה רק כשמודיעים להם על זה מראש). זה משעמם.
אלה שיגיעו אל מוקד העין הציבורית תמיד יהיו אלה שהם ססגוניים יותר, רועשים יותר ובולטים יותר, אלה שיש להם יותר אנרגיות לבזבז ויותר פלפל בעורקים. אם לא לובשי מדי סטארפליט, אז לובשי הגלימות. אם לא הם, איזה פריק אחר. ואם לא הם, אז אף אחד, וכל העם היושב בציון ימשיך לחשוב שחובבי מד''ב הם חנונים מחוצ'קנים עם משקפיים שימותו בבתוליהם.
למקרה שעדיין לא הבחנת, רצינות מיושבת ומשכילה לא מצטלמת טוב, ועל כל אורסון סקוט קארד אחד שמתראיין בטלוויזיה, יראה עם ישראל הרבה יותר טבחי גאח במדי סטארפליט או ברברים מנופפי חרבות. ככה זה.
זה לא על חשבונך. זה לא שאם הטרקים לא היו עושים רעש, היו מצלמים רק את האליטיסטים, כמונו, וכל עם ישראל היה יודע שמד''ב זה דבר חכם ומתוחכם. היו מצלמים מישהו *אחר* שעושה רעש.

והסיפא בהודעה שלי, אגב, התייחס אלי, לא אליך. כמי שמתרגמת מד''ב, עורכת כתב עת של מד''ב, כותבת מד''ב ובאופן כללי כל המרכיבים המשמעותיים בחייה הם מד''ב, הרשיתי לעצמי להשתעשע קשות מהאופן שבו דבריך מתייחסים אלי.
   כתוב תגובה
סליחה?? (בקול רם!!!)  (חדש)
Idan יום שלישי, 08/03/2005, שעה 1:43
בתשובה לBoojie
על מה את מדברת?
מאיפו הבאת את זה ש...
''העם היושב בציון ימשיך לחשוב שחובבי מד''ב הם חנונים מחוצ'קנים עם משקפיים שימותו בבתוליהם'' (לא שזה רע...)

מה זה השטויות האלו על...
''במוקד העין הציבורית תמיד יהיו אלה שהם ססגוניים יותר, רועשים יותר ובולטים יותר, אלה שיש להם יותר אנרגיות לבזבז ויותר פלפל בעורקים'' (ואם כן, אז מה?)

ומי צריך בכלל שיחשיבו אותו כ...
''אנשים בוגרים, חכמים ומשכילים, שמנהלים חיי חברה תקינים וכולנו מעריכים אותם'' (ומי אמר שלא מעריכים ככה חובבי מד''ב?)

חובב מד''ב אמור לבוז לכל ההערכה העצמית הנמוכה הזו. לכל ההשוואות המוזרות שלכם עם הרצון המוזר להיות מוערך במיינסטרים (מי ראה הדוגמניות?). שיתפוצץ המיינסטרים . תנו להינות מהאוצר האנושי הזה. לספר באהבה לסביבה הקרובה ולגרום להם להעריך בלי שיבינו דבר במד''ב.

מה קורה לכם כשאתם הופכים אהבה לעבודה?
   כתוב תגובה
בבקשה (בקול רגיל)  (חדש)
אורן יום שלישי, 08/03/2005, שעה 1:52
בתשובה לIdan
נסה ''למכור'' לעיתון, לטלוויזיה, לרדיו כנס מד''ב שבנוי כולו מהרצאות ודיונים מלומדים או פסטיבל שכולל חוץ מזה גם סדרות פופלריות, תחפושות, רעש ובלאגנים, ונראה מי יקבל יותר חשיפה.
רמז: בדוק את תיק העיתונות של ''בדיון'' ושל ''אייקון''.
   כתוב תגובה
השתדלתי לא להזכיר את בדיון.  (חדש)
Boojie יום שלישי, 08/03/2005, שעה 2:06
בתשובה לאורן
בחיי שהשתדלתי.
   כתוב תגובה
שמע, לא נעים לי להגיד לך את זה:  (חדש)
Boojie יום שלישי, 08/03/2005, שעה 1:56
בתשובה לIdan
אין לי מושג מי אתה, בן כמה אתה, מה אתה יודע או מה אתה עושה בחייך, אבל אני מרגישה דחף ממש חזק לבקש ממך לא להתערב בדיונים של הגדולים, בסדר?
אין לי מושג מה בדיוק הבנת מהדיון הזה, מה הפנמת מתוכו ומה אתה יודע על הרקע שלו, אבל התגובה שלך כל כך לא רלוונטית וכל כך חסרת קשר לדינמיקה של הדיון הזה ושל ההיסטוריה שלו שזה פשוט מכאיב.
אני מציעה שתמשיך עם התגובות שלך שנורא נורא מרוצות מהאליטיזם שלך ומכמה שאתה חכם ומבין במד''ב אמיתי, ותתן לנו להתווכח בשקט על דברים שאנחנו יודעים בדיוק את הרקע להם.
   כתוב תגובה
כשהשתן עולה לראש....  (חדש)
Idan יום שלישי, 08/03/2005, שעה 10:45
בתשובה לBoojie
נו, בסדר. הביקורת התקבלה והופנמה. את וניר מכירים שנים כדי להחליף מהלומות בלי התערבותי.
ובכל זאת, לא יכלתי לעצור את הדחף לעמת אותך עם הקשקושים שרשמת. (ודרך ההתחמקות שלך מהסברים לשטויות האלו פשוט נפלאה)

המשיכי כך הוד רוממותה הגדולה. תדמית המד''ב מתחילה מאנשים גדולים חשובים באמת - כמוך.
   כתוב תגובה
החברים מתבקשים להפסיק להתקוטט.  (חדש)
NY יום שלישי, 08/03/2005, שעה 11:14
בתשובה לIdan
עידן - ברוך הבא לאתרנו. זו בוג'י, זה אני, ואנו לכודים זה עידן (הא!) ועידנים במאבק כוחות אימתני על השליטה ביקום הידוע ובלארי ניבן. אתה מוזמן להתערב, אבל הדבר מעמיד את שפיותך בסכנה, שלא לדבר על הסיכוי לחטוף אולקוס... ;-)

בוג'י - ברוכה הבאה לאתרנו. זה אני. זו... אה... לעזאזל, זה לא עובד. טוב, עזבי. הכל כרגיל. להתפזר, כולם! אין פה מה לראות! להתפזר!
   כתוב תגובה
ואם יותר לי להעיר עוד משהו (למעשה, לחזור על עצמי) בעניין התדמית.  (חדש)
רז יום שלישי, 08/03/2005, שעה 11:10
בתשובה לNY
האובססיה בעניין הזה מעולם לא היתה נהירה לי. לא נראה לי שיש איזושהי קבוצה אחרת במדינת ישראל שמודאגת מהתדמית הציבורית שלה כמו חובבי מד''ב. וזה, לא נעים להגיד, קצת מעורר רחמים.
לכו לחובבי כדורגל. לכו לחובבי רוק-כבד. לכו לכל אדם שלתחביב שלו יש סטיגמה שלילית, ותנסו לשאול אותו עליה. סביר מאוד שהוא לא ינסה אפילו להסביר לכם למה הסטיגמה הזאת מוטעית. רוצים לחשוב שהיא מצודקת? זכותכם. רק אל תטרידו אותו.
ועכשיו יגיד לי פה מישהו ''אבל הם קבוצה חזקה, אז הם יכולים להרשות את זה לעצמם''.
ואני אענה שבדיוק פה קבור הכלב - אחד השלבים בלהפוך לקבוצה חזקה הוא ללמוד לזרוק ז**, סליחה על הביטוי, על מה שאנשים חושבים עליך. כי אם אתה מגה רגישות-יתר לנושא - יתחילו לחשוב שיש דברים בגו.
אז בקיצור, אנשים מבחוץ חושבים שחובבי מד''ב הם חנונים? חושבים שהם מנותקים מהמציאות? חושבים ש-''מסע בין כוכבים'' היא מרכז עולמם? שיחשבו. אני לא מבין למה חובבי המד''ב צריכים להרים את קולם במחאה ובכך לשפוך עוד דלק על הלך-המחשבה הזה.
   כתוב תגובה
לדעתי אתה טועה.  (חדש)
NY יום שלישי, 08/03/2005, שעה 11:22
בתשובה לרז
אנשים בהרבה תחומים בהחלט מודעים לתדמית שלהם, ולעתים משלמים גם הרבה כסף בנסיון לשנותה. הרבה פעמים אותה ''חוסר אכפתיות'' של חובבי הרוק הכבד ואוהדי הכדורגל קולנית הרבה יותר מכל שאר המאפיינים שלהם (אפילו במקרה של חובבי הכדורגל).
הבעיה במקרה הנקודתי שלפנינו היא, לדעתי, לא התדמית של האגודה או של מי מחבריה, כי אם של *הז'אנר*, הדבר אותו אנו מנסים לקדם.
   כתוב תגובה
מהיכרותי עם הטרקרים, אף אחד  (חדש)
אמבר יום שלישי, 08/03/2005, שעה 13:54
בתשובה לNY
מהם אינו שם את מס''ב * במרכז * עולמו. כמו שאף אחד מאיתנו לא שם את המד''ב במרכז עולמו. מקסימום, הם שמים את זה במרכז תחביביהם.
   כתוב תגובה
הממ... אז כבר יש עוזרת בית?  (חדש)
רני יום שלישי, 08/03/2005, שעה 14:10
בתשובה לNY
   כתוב תגובה
הוּרָה!  (חדש)
בונו יום שני, 07/03/2005, שעה 16:26
לקחת לי את המילים מהפה (וסידרת אותם כך שיהיו קריאות ומובנות). כל הכבוד, הגיע הזמן שמישהו יגיד את זה.
ובקשר למגיבים הקודמים, אני לא מבין מה רע בלהגיד למישהו שיש משהו יותר טוב ממה שהוא צופה בו. הכותב לא כתב משהו בסגנון, ''אני אנין טעם ביחס אליכם'', הוא כתב, ''יש משהו טוב יותר, הנה הסיבות.''
(למרות שיש מקום לפחות עלבונות מכוונים).

בכל מקרה, ביקורת לגיטימית לחלוטין - אני מסכים שפחות מס''ב בטלויזיה, יותר נפח לדברים איכותיים יותר. בתקווה שהמד''ב ימשיך בכיוון הנוכחי.
   כתוב תגובה
רק רגע אחד בבקשה...  (חדש)
איתי יום שני, 07/03/2005, שעה 17:06
בתשובה לבונו
בתור תגובה ראשונה שלי לכתבה כלשהי באתר חבל שאני צריך להגיב על כתבה זאת...
כנראה שאני החבר היחידי בסטארבייס 972 שגם קורא את הכתבות פה (ונהנה מהן). אני מניח (ברמה גבוהה של וודאות) שאנשים פה לא ראו את אנטרפרייז עד לעונתה זו. הסדרה אכן התחילה לא טוב עם סיפורים לא רציניים אבל היא השתפרה עם הזמן. העונה הנוכחית נחשבת כעונה הטובה ביותר של הסדרה וכאחת העונות הטובות של סטארטרק בכלל (ע''י רוב הטרקרים). כמו כן יש שם התיחסות נרחבת לאירועים עתידיים (בסדרות המקורית והדור הבא) וסגירת קווי עלילה שלא יושבו בסדרות ההן.
תקינות פוליטית, דמויות שטחיות? תראו את העונה השלישית והרביעית ונדבר אחרי זה...
לרז - כל מילה נכונה! חבל על ההשתלחות בציבור המעריצים (גם אני קורא ספרים).
ליעל - משתתף בצערך על פיירפלי (חכי לסרט בספטמבר!).
   כתוב תגובה
אתה לא היחיד, איתי.  (חדש)
subatoi ספי''ח יום שני, 07/03/2005, שעה 17:46
בתשובה לאיתי
לא היחיד שקרא את זה.
כל השאר כנראה לא חושבים שזה ראוי לתגובה, ובצדק.
מה שהיה לי לכתוב כתבתי בפורום מד''ב של אורט.

עזוב, לא שווה ת'מאמץ.
   כתוב תגובה
חלקם לא מזדהים כחברי סטארבייס,  (חדש)
שלמקו יום שני, 07/03/2005, שעה 21:31
בתשובה לsubatoi ספי''ח
ולא כי הם מתביישים- כי זה לא רלוונטי.
   כתוב תגובה
סתם לידע כללי.  (חדש)
בונו יום שני, 07/03/2005, שעה 18:59
בתשובה לאיתי
ראיתי את העונה הראשונה, השנייה והשלישית של אנטרפרייז (המניעים שמורים עימי).
העונה היחידה שהייתה שוות צפייה (בקושי) הייתה השלישית. הטיפול בכל מיני נושאי (נקרא להם) 9/11 היה עדיין סטרילי, בעיניי.
ניסיתי לראות את הפרקים הראשונים של הרביעית ולא הצלחתי. לא אחרי שגאלאקטיקה הגיעה לשכונה.

(שוב, אני איני תומך בהשתלחות, אלא בטענות)
   כתוב תגובה
עונה טובה?  (חדש)
ליאור יום שני, 07/03/2005, שעה 19:01
בתשובה לאיתי
אני עקבתי אחרי כל הסדרות של מס''ב ואף מחשיב את עצמי למבין בתחום, ולמרות זאת אני לא מצטער על ביטול הסידרה אנטרפרייז. זו אחת הסדרות הפחות טובות שייצאו והיא מצטרפת לשני הסרטים האחרונים שהיו פשוט אסון מכל בחינה. לדעתי הגיע הזמן לעזוב את הניסיונות העלובים לחלוב עוד קצת כסף מהעולם של מס''ב ולתת לו לנוח על משכבו בשלום. תמיד יהיה ניתן להשתמש בעולם בתקופה יותר מאוחרת (הרבה יותר מאוחרת) ואולי לעשות חידושים לחלק מהסדרות.

רק אימרו לא (להחזרת אנטרפרייז)!
   כתוב תגובה
תגובה אחת ושתי חלקים לה  (חדש)
Shmuel יום שני, 07/03/2005, שעה 23:46
בחלק הראשון אקדים ואומר (להפתעת כמה אנשים אולי) שניר צודק בחלק מהטיעונים שלו.
אנטרפרייז היא סידרה גרועה, כמעט בכל קנ''מ אפשרי. נק' האור היחידה בה לדעתי (כאדם שמתעסק בהסטוריה צבאית) היא שסוף סוף מישהו שם באולפני פראמונט למד שעור בסיסי בטקטיקה: במס''ב למדו, אחרי 40 שנה, לאגף (עוד על כך בהרצאה בכנס פסח הקרוב).
מעבר לכך מדובר בסידרה פשטנית וצפויה שלוקחת רעיונות שנלעסו חזור והילעס עוד בשנת 68' ולועסת אותם עוד קצת. כשצופים בה לצד פרקים מהסדרה הראשונה, רואים את ההבדל התהומי בין הסדרות. הסדרה הראשונה (שגם היא לא הייתה כזה ביג דיל) נראית יותר טוב מהאנטרפרייז וזה אומר הרבה.
מעבר לכך, זיכיון מס''ב הגיע לשפל חסר תקדים. הפסקה של מס''ב כיום לעוד 10-20 שנה יכולה לעשות לזכיון רק טוב, בדיוק כמו שההפסקה הקודמת עשתה לו (להזכירכם, ההפסקה ההיא הולידה 10 סרטים ו4 סדרות).
עד כאן נקודות ההסכמה, מכאן לנקודות המחלוקת.

כהרגלו בקודש שופך מר יניב את התינוק עם המים. לו הייתי עושה סקירה מסויימת על כתבותיו וטוריו של מר יניב אפשר היה לראות שהוא לוקה בבירור בחוסר יכולת להפריד בין נושא הכתבה לדמויות מסויימות הקרובות לו.
כלומר, כל אדם הקרוב בצורה מסויימת לנושא שמר יניב אינו חפץ ביקרו עלול למצוא עצמו תחת התקפה בדרגה זו או אחרת מצידו של מר יניב.
זו הצורה היחידה בה אפשר להסביר איך בכתבה על ירידתה של סידרה בשם ''אנטרפרייז'' הצליח מר יניב לתקוף את אנשי מועדון סטארבייס 972 על היותם בורים.
לצורך גילוי נאות, אומר שבעברי הרחוק הייתי טרקי. בשידורים היומיים ב''רואים שש-שש'' נתקלתי בצורה הראשונה של מד''ב בחיי - מס''ב. זה היה הרבה וזה הספיק כדי שאני אמשיך ואתעניין במד''ב בהמשך חיי. על כך אני חב לסדרה הזו, ל''חבורה של אנדרוגינוסים בחלל'' הרבה מאוד.
חוב גדול יותר אני חייב לחבורה הזו של ''לא בדיוק אנשי ספר'' האמריקניים שהשאירו את הסידרה המקורית בחיים לעוד שנה והפכו אותה למשהו שנחשב מספיק קלאסי כדי לייבא לארץ בשנות ה80' המוקדמות.
אני לא מערער על ההנחה שמס''ב, ביחוד לאחר ''הדור הבא'' אינה פיסגת המד''ב.
אבל מר יניב שוכח, כמו שהרבה הרבה אנשי אליטה מטעם עצמם שוכחים, שאנשים לא מתחילים מהפיסגה. את הטיפוס מתחילים מרגלי ההר. לא הרבה אנשים יתחילו לקרוא הרברט וטולקין והיינלין. אנשים מתחילים מלמטה, מסדרות טלוויזיה, שבצורה מסויימת הם תחליף למגזיני המד''ב הזולים, שאני לא בטוח שקיימים היום, לפחות לא בארץ.
כך שמס''ב היא בהחלט לא פאר היצירה, אך כמו בסיפור חכמי חל''ם, כדי להעריך את פאר היצירה, צריך גם משהו בסטנדרטים נמוכים יותר, משהו להתחיל איתו את הצעידה.
אז הרי לך סיבה אחת להשאיר סידרה כמו מס''ב.

בנוסף לכך המשיך מר יניב והציג את חובבי מס''ב בכל מיני סטיגמות נלוזות שדרכם הוא רואה אותם.
אני ספרתי שם ''בורים'', ''חסרי חיים'', ''חסרי יכולת להשיג חברה'', ''אחראים לדימוי הממש רע של המד''ב'' וגם מיני האשמות על טקסי העלאת רוחות ופראנויה (אה, כן, והם גם צלבו את טולקין והרגו את נחמן מאומן).
כל אלו דברים שהמאמר של מר יניב יכול היה להסתדר מצויין בלעדיהם, אך כמובן, הוא היה חייב להשמיץ מישהו וכדאי אנשים שגם יגיבו חזרה.
אז בואו ונראה מדוע לאוהדי מס''ב יש כ''כ הרבה השפעה.
התשובה היא, אם נביט על כך במבט היסטורי ולא סתם נתלהם, מתמצאת בכך שאוהדי מס''ב הזיזו את התחת שלהם.
הטענה על כך שלאוהדי מס''ב יש הרבה חשיפה והרבה השפעה שקולה בעיני לטענה שהיהודים שולטים בתקשורת העולמית.
כן, מר יניב, לאוהדי מס''ב יש הרבה השפעה והרבה חשיפה, אך זה עקב העובדה הפשוטה מאוד שהם עבדו בשבילה (ממש כמו שהרבה אנשים שהם במקרה יהודים עבדו קשה מאוד בשביל העמדה שלהם כיום).
המעבורת ''אנטרפרייז'' לא נקראה בשמה עקב קונספירציה סודית של טרקרים שהחדירו את אנשיהם לנאס''א. הטרקרים השיגו את ההישג הזה בצורה הפשוטה של כתיבת מכתבים. מאחר שנאס''א היא גוף ציבורי (שאגב, כפוף לנשיא ארה''ב ומתוקצב ע''י הקונגרס) השיגו הטרקרים את ההישג הזה בצורה דמוקרטית ומאוד מעוררת הערכה. הם כתבו מכתבים, הם צלצלו לצירי הקונגרס ולסנאטורים שלהם, הם פעלו.
אוהדי מס''ב הצליחו להאריך חיים של שתי סדרות (מס''ב המקורית ואנטרפרייז). יותר מאשר הצליחו אוהדי פיירפלי, אנג'ל, אודיסאה 5 וכו וכו וכו. למה? לא בגלל שהם החדירו סוכנים סמויים לאולפנים ועשו טקסיי וודו עם דמם של כוכבי משפחת קוסבי, אלא בגלל שהם השתמשו בכוח שנתן להם המחוקק (ויש האומרים גם אלוהים) תחת התיקון הראשון לחוקה האמריקנית. הם הביעו את דעתם. בקולניות, בתקיפות, בהצלחה.
וזה יותר ממה שהרבה אחרים הצליחו לעשות. על כך ולו רק בגלל זה, יש לתת להם את כל הקרדיט המגיע להם.
לחבר'ה האלה לא איכפת להלך בתלבושת מס''ב בראש חוצות ולהצהיר, בר' גלה ולעיני כל שהם חובבי מד''ב, משהו שאני לא בטוח שאפילו מרי יניב, שהמד''ב כ''כ חשוב לו, עושה.
התחביב שלהם מאוד מאוד יקר להם והם פועלים למענו. כמו ואף הרבה יותר מאנשים שלהם תחביבים אחרים.
האם מר יניב כ''כ מתנשא עד שהוא חושב אותם למוזרים ולאנשים נחותים ממך? התשובה לזה היא כמובן כן. מר יניב מושפע מאותם אנשים שמתקשים לקבל את השונה. יש כאלה שמתקשים לקבל שחורים, יש כאלה שמתקשים לקבל הומוסקסואלים, מר יניב מתקשה לקבל טרקרים. אני אומר את זה על השולחן, יש למר יניב בעיה רצינית של שנאת השונה. כנראה שהמד''ב לא הופך את כולנו לטובים יותר אחרי הכל.
הטרקרים מזיזים עניינים. לכן הסידרה שלהם נמשכת כבר 40 שנה, לכן המועדון שלהם כן עושה פעילויות על בסיס שבועי (בנוסף לכנסים) ולא הרצאת גפן פה ושם ופאנזין פעם בחצי שנה ולכן המועדון שלהם משיג סיקור עיתונאי (פעם אחרי פעם) לכנסים משותפים בעוד האגודה לעיתים מגיעה לרובריקה של הארועים אליהם לא כדאי להגיע. הטרקרים בארץ, גבירותי הפכו את המחאה כנגד ביטול אנטרפרייז למחאה בין לאומית. זה יותר ממה שהאגודה עשתה ועל כך מגיע להם כל הכבוד, גם אם אנחנו חושבים שהם מקדמים ג'אנק.

וכאן מגיעה השאלה עד כמה דעתו של מר יניב משקפת את דעת האגודה.
יבוא גרומיט ויאמר ש''מה פתאום? מר יניב הוא כותב חופשי שכותב טור אישי על דעת עצמו וזכותו להגיד כל העולה על רוחו''.
אבוא אני ואגיד שאומנם מר יניב הוא אדם פרטי, אך המתפרסם באתר האגודה מתפרסם בהכרח בהסכמת האגודה ועל כן מייצג את דעתה, גם אם בשתיקה.
ועד האגודה לא בא והכחיש או הסביר את הדברים שנאמרו בהסכמתו שבשתיקה על מועדון סטארבייס 972, מועדון שמשתף פעולה עם האגודה פעם בשנה לפחות מאז 1998 ואחראי לכמה מהמפעלים הגדולים של המד''ב בארץ. מועדון שלו ולחבריו זכויות רבות בתחום המד''ב בארץ נקרא על גבי אתר האינטרנט הרשמי של האגודה מועדון של בורים ואין איש מועד האגודה (בשם ועד האגודה) פוצה פה ומצפצף.
אני התאכזבתי ולי אישית נמאס.
אני רוצה להודיע בזאת על ביטול חברותי באגודה למד''ב ופנטזיה.
אני, שמואל שמואל, בן 22, חבר אגודה משנת 1999, סטודנט להיסטוריה באוניברסיטה העברית בי-ם, מדריך בישראל, מנהל כנס פנטסיקון 2004, שמלאתי תפקידים רבים בהתנדבות במפעלי האגודה מאז תחילת חברותי בה, מודיע בזאת על החזרת כרטיס החבר שלי למשרדי האגודה באופן מיידי.
זאת במחאה על היחס המזלזל של האגודה לכל מי שאינו חבר בה ועל ההסכמה לפרסום דברי בלע באתרה הראשי פעם אחר פעם העולבים כל פעם במישהו אחר.

ומכיוון שהורי חינכו אותי להיות במקום בו צריך אותי הכי הרבה, אני עובר למקום בו, לפי דבריו של מר יניב, אין הרבה אנשי ספר בסטארבייס (ועוד פחות אנשים שיש להם חברה) אז אני עובר לשם, על מנת להביא אור לגויים ו''להעלות את הרמה'' או פשוט כדי להיות בחברת אנשים שכיף איתם, שגאים בתחביב שלהם ועושים דבר או שניים בשבילו.
   כתוב תגובה
אכן נדרשת תגובה רשמית של האגודה  (חדש)
גרומיט בתוקף תפקידו יום שלישי, 08/03/2005, שעה 0:23
בתשובה לShmuel
הטור שפרסם כאן ניר יניב הוא טור אישי שמייצג את דעתו שלו בלבד, ולא את דעתו של אף אחד מלבדו באגודה. האגודה מכבדת מאוד את פועלו של המועדון, מעריכה את החברים בו ואת פעולותיהם למען חובבי המדע הבדיוני בישראל, ושמחה מאוד לשתף עימם פעולה בכל הזדמנות אפשרית.

יחד עם זה, אתר האגודה, ככל אתר מגזיני, פתוח לפרסום מאמרים מכל סוג, והכותבים זכאים להביא בו את דעותיהם ללא צנזורה. התכנים המתפרסמים בו, פרט להודעות רשמיות מטעם האגודה, אינם מיצגים לעולם עמדה רשמית כלשהי של האגודה, אלא רק את כותביהם. כך קובע הדיסקליימר שמופיע בתחתית כל מאמר, ובמאמר הספציפי הזה הופיעה גם הבהרה מפורשת ובולטת לעניין זה בראש העמוד, על פי דרישה מפורשת של הועד.

צר לי מאוד שזה מה שהטור הנוכחי גרם לך להרגיש. גם אני, אישית מסתייג מהדברים שנכתבו במאמר, אך אינני חושב שמותר לנו לצנזר תכנים גם אם אינני אוהב אותם. אני מקווה שכשתחשוב עוד על הדברים תבין גם אתה שעמדתו של ניר אינה מעידה כהוא זה על יחסה של האגודה למועדון, לטרקרים או לשום גורם אחר בתחום. לכולם אנו רוחשים כבוד רב. אם לא, נותר לי רק להצטער. מאוד.
   כתוב תגובה
שמואל, לאגודה אין ולא תהיה עמדה בענינים ערכיים  (חדש)
רני יום שלישי, 08/03/2005, שעה 13:33
בתשובה לShmuel
נוסח זה. האגודה מורכבת ממאות אנשים בעלי דעות שונות ולכולן מגיע יצוג באתר האגודה גם אם הן לא לרוחך. אני מצטער מאד אם המאמר הזה גרם לך להחזיר את כרטיס החבר שלך, אבל עדיף חבר אחד פחות באגודה מאשר אגודה עם צנזורה שלא מעניקה לכל אחד במה פומבית להביע את דעתו, עד כמה קיצונית שתהיה.

העובדה שאנו משתפים פעולה עם סטארבייס לא אומרת בזום פנים ואופן שאסור להביע דעות שחברי סטארבייס לא יאהבו (וגם כאן אני בספק, אגב, שמעתי כבר דברים דומים גם מפי כמה חברי סטארבייס). ביום שזה יקרה אפשר לפרק את האגודה וללכת הביתה.

כוחה של האגודה הוא בדמוקרטיה המלאה שלה. משמעותה של דמוקרטיה שכל אחד יכול וחייב להביע את דעתו גם אם היא לא נוחה לארגון שאליו הוא שייך.
   כתוב תגובה
והויכוח על כך בפורום אורט  (חדש)
Shmuel יום שלישי, 08/03/2005, שעה 13:35
בתשובה לרני
   כתוב תגובה
שמואל, התגובה שלך מתלהמת  (חדש)
עופר יום שלישי, 08/03/2005, שעה 15:20
בתשובה לShmuel
לפחות כמו המאמר של ניר.בקשר ליחסים בין המועדון לאגודה - מספיק לציין שמתוך מעגל חבריי הלא גדול במיוחד אני מכיר מספר אנשים שחברים בשניהם, ודי לחכימא.

בקשר לפעילויות- התאים בערים השונות, אפילו אם אין להם סיוע כספי ורשמי מצד האגודה, מסתייעים בה במציאת מרצים ופעילויות בשעת הצורך. נכון, בתל אביב אין פעילויות, אבל אם זה כל כך מפריע לך- הקם תא!אני בטוח שמנהל מוצלח כמוך יצליח לבנות תא טוב בגוש דן, ואהיה הראשון שיברך על כך,ולו כי יש סיכוי שאני אלמד בבר-אילן ולכן אגור בת''א.
   כתוב תגובה
בעיה אחת  (חדש)
Shmuel יום שלישי, 08/03/2005, שעה 23:20
בתשובה לעופר
אני גר בעיר הקודש.
ובעיר הקודש ישנם נסיונות להקים תא מד''ב (שעקב זמן מועט העזרה שלי בעניין מועטה) אך האגודה (של הסטודנטים) מאוד מאוד לא אוהדת ויודע מה, קצת יותר חשוב לי עכשיו לסיים את התואר.
   כתוב תגובה
מה יש לך נגד טרקים?  (חדש)
לילי יום שני, 07/03/2005, שעה 23:54
לדעתי הם מקסימים. יש להם כל כך הרבה אנרגיה ואהבה, הם לא מפחדים להיראות טיפשיים, ולהרבה מהם, זה פתח לשאר עולם המד''ב. בתור מי שתמיד קיבלה מבטים ביזאריים כשהיא דיברה על ''הכנסים, נו, של מדע בדיוני, זה בתל אביב, זה ממש נחמד, יש אחלה סרטים, והמון ספרים שאני לא יכולה להרשות לעצמי....מה, אף אחד לא רוצה לבוא איתי?'', תמיד היתה לי פינה חמה לאלה שהולכים עד הסוף עם מה שהם אוהבים. הם מוציאים לנו שם רע? אלוהים יודע (ואומרת את זה אתאיסטית הדוקה) שהשם שלנו לא זקוק לטרקים שידרדרו אותו. קהילת המד''ב מקבלת, כי רובנו יודעים מה זה שאין עם מי לדבר על הפאראדוקסים המהותיים בסיפרות שעוסקת בלולאות זמן ועל הבעיות הפילוסופיות שביצירת קשרים עם חייזרים שיכולים להיות אוקיאנוס אינטליגנטי. תנו לטרקים לחיות.
   כתוב תגובה
ולמה, לדעתך, אך אחד לא רצה לבוא איתך?  (חדש)
NY יום שלישי, 08/03/2005, שעה 0:37
בתשובה ללילי
אין ספק שהאנרגיה והמרץ של הטרקים מרשימים ביותר. למרבה הצער, צורת ההפגנה הנפוצה שלהם היא היא הסיבה לכך שהרבה אנשים נרתעים מכנסי מד''ב, מחובבי מד''ב, ומכל מה שקשור למד''ב.
ובאשר ל''פתח לשאר עולם המד''ב'' - הלוואי. מנסיוני העגום, אין זה כך.
   כתוב תגובה
ודאי, שהרי אם לא הטרקים  (חדש)
Boojie יום שלישי, 08/03/2005, שעה 1:02
בתשובה לNY
רבבות היו מציפים את הסינמטק בכל כנס, מתוך התלהבותם העזה לראות סרטי מד''ב אנינים ולשמוע הרצאות משכילות.

אנא, הרשה לי לגחך. בעוז.
   כתוב תגובה
יפה לך, הגיחוך. אפשר תמונה?  (חדש)
NY יום שלישי, 08/03/2005, שעה 1:19
בתשובה לBoojie
ומי אמר שכל הסרטים צריכים להיות אנינים? ומי אמר שאין כלל מקום לסדרות טלויזיה מכל סוג שהוא? דוקא ממך לא ציפיתי לעוות את דברי כך.
ואני חוזר ואומר - המינון והפרופורציות, הם העניין.

אך כיוון ששנו חכמינו כי הגיחוך יפה לבריאות - עלי והצליחי!
   כתוב תגובה
לא, אי אפשר תמונה.  (חדש)
Boojie יום שלישי, 08/03/2005, שעה 1:38
בתשובה לNY
אחר כך מישהו ישלח אותה ללוקוס, ואנה אני באה.
אתה חי בעמדה שרבבות חובבי מד''ב מסתתרים בבתיהם ולא מצטרפים לפעילויות האגודה בגלל כל אותם ''משונים'' שמזוהים בעיניהם עם האגודה. אני אומרת שאם אותם חובבי מד''ב נלהבים לא טרחו להזיז את ישבניהם עד היום, אני בספק אם כדאי למישהו להסתמך עליהם שיזיזו את ישבנם בעתיד. ולא, אני לא חושבת שתדמית האגודה או המד''ב היא מה שעושה להם את זה. אני חושבת שבאופן טבעי, האליטיסטים נוטים פחות להזיז את ישבנם לפעילויות המוניות (או פחות המוניות), כי ככה זה. יותר אנשים יזיזו את התחת בשביל משהו מאגניב מאשר בשביל משהו שכלתני. העולם של ''פרשת ג'יין אייר'' עוד לא ממש קיים.
ואגב, אם אותם אליטיסטים כל כך חכמים, נבונים ומשכילים, הם היו מצליחים להתמודד גם עם ההבדל שבין תדמית לבין מציאות, כי מן הסתם יש להם *איזשהו* מושג מהו מד''ב ומה הוא שווה.
אורחי הכנסים שלנו, עד היום, הביעו את התפעלותם הרבה מהעובדה שבארץ החובבים מרימים כנסים שהמוקד שלהם ספרותי, כשבחו''ל יש הרבה יותר התמקדות במדיה. אני חושבת שאנחנו נמצאים במקום טוב מבחינת האיזון בין החלק השכלתני והאליטיסטי של המד''ב לבין החלק הפופולרי/פופוליסטי שלו. אני ממש לא מבינה למה צריך להתקמצן לחלק הפופולרי על החשיפה שהוא זוכה לה.
   כתוב תגובה
מכונת הזמן של האגודה בידי. כבר שלחתי.  (חדש)
NY יום שלישי, 08/03/2005, שעה 2:00
בתשובה לBoojie
אני לא מסתמך על רבבות חובבים בארון, אבל עובדה שיש בארץ הרבה הרבה יותר חובבים ממספר חברי האגודה, המועדון, הטולקינאים, הבאפים וכל שאר הירקות גם יחד. חלקם לא מודעים לקיום הארגונים, חלקם מודעים ולא מעוניינים להצטרף מסיבות שונות, וחלקם, אני בטוח, נמנעים בגלל התדמית הידועה של חובבי המד''ב, שהיא, במקורה, לא אשמת המועדון, שכן רוב חבריו עוד לא היו בתכנון כשהיא נוצרה - אבל שהמועדון ושכמותו מקפידים לשמר, בארץ ובחו''ל.
וכמדומני שהאיקונים האחרונים הכילו הרבה מאד דברים ממש מאגניבים שלא היו קשורים ל-ST כלל, כך שאיני מבין מדוע את מקשרת באופן אוטומטי בין השניים.
   כתוב תגובה
אני לא מקשרת בין ST לדברים מאגניבים.  (חדש)
Boojie יום שלישי, 08/03/2005, שעה 2:05
בתשובה לNY
אני מקשרת בין החובבים הצעירים, הנלהבים, לובשי התחפושות למיניהן, המעריצים השוטים - לבין הדברים המאגניבים. אלה יכולים להיות חובבי ST ואלה יכולים להיות חובבי כל דבר אחר.
בהחלט יתכן שיש אי פה אי שם חובבי מד''ב שלא מצטרפים לפעילויות הרלוונטיות בגלל ה''תדמית'' או משהו. אתה יודע משהו? הם לא היו מצטרפים בכל מקרה. אם לא היו לנו את המתלהבים והנמרצים עם התמונות הססגוניות להציע לעיתונות, לא היינו מגיעים אליה בכלל, ושמם של חובבי מד''ב היה נשאר כפי שהיה כל השנים האלה - בני נוער מחוצ'קנים ובעייתיים. ומצד שני, גם לא היינו זוכים בהצטרפות אותם צעירים נלהבים.
   כתוב תגובה
נו, אז איננו מסכימים.  (חדש)
NY יום שלישי, 08/03/2005, שעה 2:12
בתשובה לBoojie
מה עוד חדש?
   כתוב תגובה
הזכרת נקודה מצויינת  (חדש)
אסף רזון מנסה להמנע מעימות יום שלישי, 08/03/2005, שעה 14:11
בתשובה לBoojie
האיזון בין החומר ה''ספרותי'' לבין החומר ה''קולנועי'', כמו גם בין פופולארי ונסיוני (תחרות סרטי מד''ב ישראלים), בין הקרנות לבין הרצאות , הוא הדבר שהופך את הכנסים שלנו, בעיקר אייקון , לכה מרתקים ומשאירים טעם של עוד.
   כתוב תגובה
הזכרת נקודה מצויינת  (חדש)
Bajoran Priest יום שלישי, 08/03/2005, שעה 17:47
בתשובה לאסף רזון מנסה להמנע מעימות
מסכים בהחלט עם אסף.
   כתוב תגובה
כי אף אחד לא אוהב אותי?  (חדש)
לילי יום שלישי, 08/03/2005, שעה 22:38
בתשובה לNY
   כתוב תגובה
ואם את/ה היית הרודנברי הבא?  (חדש)
goshdarnit מתעלם מהוויכוח יום שלישי, 08/03/2005, שעה 14:53
ואם היה באפשרות כל אחד מאיתנו ליצור משהו שבסופו של דבר ייהפך לדבר ענקי כמו מסע בין כוכבים, משהו שיהיה קיים ארבעה עשורים, יצמיח ארבע סדרות לפחות, יצמח לעשרה סרטים, ישפיע על כל מה שבא אחריו, מה היינו עושים?

בתור אדם עם שגעון גדלות קטן, זה הדבר שאני בוחר להתמקד בו. אין לי תשובה (בינתיים) אבל נראה לי שלרבים מאיתנו (כולל לי) צריכה להיות תשובה. למה שלא יהיה לנו חזון אדיר שכזה? למה לא להגדיר אותו ולנסות להאבק עליו במקום להאבק על חזון של אחרים?

אני רציני. לא חסרים פה אנשים אינטיליגנטיים, יצירתיים, עם חזון בין מבקרי האתר. יש חזונות בסביבה?
   כתוב תגובה
אבל זה כבר דיון אחר לגמרי.  (חדש)
רז יום שלישי, 08/03/2005, שעה 15:52
בתשובה לgoshdarnit מתעלם מהוויכוח
ובכל זאת: נדמה לי שאתה דוחף פה את מי שאתה מכנה ''בעל החזון'' למשבצת בעייתית-משהו. דווקא רודנברי הוא דוגמה מצוינת - מה האיש עשה חוץ מ-''מסע בין כוכבים'' שהפך לתופעה? מעבר לזה, מה האיש עשה ב-''מסע בין כוכבים'' חוץ מלהתחיל לגלגל את כדור השלג במדרון (הרי לא חסרים סיפורים אודות היות הנ''ל אגו-מניאק נפוח, ושהחלקים המוצלחים יותר ב-''מסע בין כוכבים'' לדורותיה רשומים לזכותם של אחרים)?
ואם נלך לתחום הספרות, מה לגבי החזון של פרנק הרברט? אין ספק, החזון שלו הספיק כדי להוציא ספר מופתי אחד. ועוד לא-מעט המשכים בהם, לטענת רבים, הוא הצליח להחריב את המוניטין שהוא רכש בספר ההוא עד היסוד. ועוד כמה ספרים לא-קשורים, שלא רבים קראו. וישנם גם ממשיכי דרכו, שהדעה הפופולארית עליהם, דומני, אינה חיובית במיוחד.
לגבי חזונות פה בסביבה - בו נרד לרגע מהמלה הגדולה הזאת ונחליף אותה במלה המתונה יותר ''רעיונות'' - יש, ואתה הרי יודע את זה (כשהעלית בשעתו שאלה דומה בפורום אורט, ההיענות היתה גדולה מאוד). אבל בעולם הגדול נהוג לשפוט לא לפי הרעיון אלא לפי הביצוע (וטוב שכך). לי עצמי יש שניים-שלושה רעיונות, אבל את מבחן הביצוע עוד לא יצא לי לעבור בהצלחה. זה לוקח זמן...
   כתוב תגובה
על רודנברי אני יודע מעט מאוד.  (חדש)
goshdarnit יום שלישי, 08/03/2005, שעה 20:48
בתשובה לרז
אבל כל פעם שמראיינים את אחד ממפיקי מסע בין כוכבים או אחד מהכותבים ולפעמים גם את השחקנים, הם מדברים על כך שהחזון שרודנברי הטווה עדיין חי וקיים. כנ''ל כשמראיינים את אישתו שהיא גם חתומה על סדרות כמו אנדרומדה ו-Final Conflict, והוסיפה את השם של בעלה גם לאחר שמת. משהו הוא עשה.

אבל אני חושב שההבדל בין רעיון (כלומר, רעיון לסדרה,) לבין חזון הוא הוא ההבדל הגדול. רעיונות יש באלפים. חזונות יש מעט מאוד. כשרעיון מצליח, אז הסידרה מצליחה. אם חזון מצליח, הוא סוחף איתו הרבה יותר.

קח לדוגמה את סטיבן בוצ'קו, היוצר של 'בלוז לכחולי המדים', 'פרקליטי אל.איי.', 'NYPD' ועוד. בראיון עם סטיבן בוצ'קו הוא הסביר שהוא מאמין שבסדרות טלוויזיה אתה מעביר את האמירה שלך דרך המכלול, דרך ההווה שאתה מראה ולא דרך אמירה ספציפית בכל פרק. כשאנשים רואים עוד פרקים על גבי פרקים שבהם העולם הוא כפי שאתה רואה אותו, אתה משנה את איך שהם רואים את העולם. (וכך אתה משנה גם קצת את העולם.) בוצ'קו הצליח בגדול (וגם, לא אחת, נכשל בגדול) בדיוק בגלל שיש לו ראיית עולם שהוא מנסה להעביר. רודנברי הצליח בגדול מאותה סיבה, אם כי החלום שהוא מוכר הוא 'עתיד טוב' ולא מסוג 'העולם הנוכחי הוא כזה וכזה'.

מה שמחזיר אותי לנקודה המקורית שלי. רעיונות לא חסרים. אבל מה שמבדיל בין סדרות שמופיעות פה ושם לבין סדרות עם אימפקט אמיתי הוא החזון.

נראה לי ששווה לחשוב על זה.
   כתוב תגובה
ניר, אני רוצה לשאול אותך משהו  (חדש)
Bajoran Priest יום שלישי, 08/03/2005, שעה 17:58
אם להיות קצת בוטה(שלא לדבר על בור, נבער, צעיר, מתלהב, ואדם שאינו איש ספר):

מה, בדיוק, אתה רוצה?

מעבר לספק ויכוח, ספק דיון, ספק ביצת רפש שהתפתחה כאן ובפורום אורט- מהי בדיוק המטרה?

שלא יקרינו יותר סטאר-טרק בכנסים?
ואולי גם לא באפי?
מה עם בבילון 5, וסטארגייט?
ומה אתה חשוב על שחקני תפקידים?

שאלה כנה.

אני אישית חבר גם באגודה, וגם בסטארבייס972וגם בשגרירות סאנידייל בישראל. למה?
א. כי אני אוהב את התכנים של שלושתם.
ב. כי זה *כיף*. והמטרה שלשמה כולנו התכנסנו כאן, או בפורום מסע בין כוכבים בתפוז, או בפורום באפי כזה או אחר, היא-בפעם האחרונה שבדקתי- כיף.

אני טועה?
   כתוב תגובה
מה אני רוצה?  (חדש)
NY יום שלישי, 08/03/2005, שעה 18:59
בתשובה לBajoran Priest
פרופורציות. אפשר מב''כ (או מס''ב? שמישהו יחליט כבר!), ואפשר באפי, ו-B5 (ראיתי כמה פרקים ודי השתעממתי, אבל הבנתי שמדובר בעלילה רציפה, וכשמישהו יזמין אותי לצפות בה מתחילתה אולי אבוא) וסטארגייט (בה חבר שוחר טוב מכריח אותי לצפות, עונה 1, ואשר בינתיים נראית לי טפשית למדי) ואפשר הכל. אבל יש כמות, ויש מידה, ויש גם דברים אחרים מעבר לאופק - סדרות אחרות, ספרים...
הבעיה שלי היא בעיקר עם ראיית העולם הגורסת שמס''ב, או כל סדרה אחרת, היא מרכז היקום.
   כתוב תגובה
הבעת הסכמה  (חדש)
Bajoran Priest יום שלישי, 08/03/2005, שעה 19:17
בתשובה לNY
1. הנה אני מרים את הכפפה ומחליט- מס''ב. נשמע יותר טוב לדעתי.
2. מסכים. אני חושב שאחד הדברים היפים ביותר בכנסים שלנו, ובעיקר באייקון, הוא המגוון. הכל מהכל. סטאר-טרק. אסימוב. באפי. משחקי תפקידים. לארי ניבן. אנשים מחופשים ליצורים משונים. קומיקס. אנימה. מד''ב ופנטזיה !
3. מסכים. גם אני חושב שלא כדאי לשם אף סדרה, ספר או סרט, במרכז העולם. אבל בכנסים דוגמת אייקון יש מקום, לדעתי, גם לאנשים כאלה. בכפיפה אחת דרים אנשים שחברים שלהם גררו אותם לראות סוף סוף קצת באפי, למען השם, ואנשים שחיים ספרי מד''ב מבוקר עד ערב. גיקים מכל וכל. הללויה.
רוב הטרקים שיצא לי להכיר(כולל עצמי), אגב, כלל לא מגבילים את עצמם לסטאר-טרק בלבד.
   כתוב תגובה
וכמה אנשים, מאלה שאנחנו מכירים  (חדש)
אמבר יום שלישי, 08/03/2005, שעה 19:36
בתשובה לNY
באמת עונים להגדרה הזאת?
   כתוב תגובה
פרופורציות?  (חדש)
anakin יום שלישי, 08/03/2005, שעה 20:02
בתשובה לNY
ניר, אני חובב מסע בין כוכבים כבר כשלושים שנה, מאז שידורה הראשון של הסדרה המקורית בטלוויזיה הישראלית.
אני לא הולך לישון עם פיג'מה שגנבתי מקפטן פיקארד, אני לא מדבר קלינגונית ולא מאמין בנביאים של הבז'ורנז. יש לי אוסף של סרטים, ספרים, פוסטרים וצעצועים של הסדרה, רובם גנוזים בארגזים מחוסר מקום - ואני צופה באנטרפרייז באופן קבוע בהנאה, למרות שאני חושב שהסדרה אינה טובה - דיעה אותה אני מביע באופן קבוע במסגרות שונות.

האם זה אומר שהפסקתי לקרוא ספרים? - לא!
האם זה אומר שאין לי משפחה וילדים - לא!
האם זה אומר שהתפטרתי מעבודתי כדי להקים הוצאת ספרים? - כן, אבל זה כבר לא קשור למסע בין כוכבים.

ואחרי כל ההקדמה הארוכה הזו - נגיע לעיקר. אני מכיר באופן אישי עשרות ואולי מאות של חובבים והתמונה העולה מדבריך של קבוצת אנשים שמרכז עולמה הוא מסע בין כוכבים מוטעית מיסודה ומקורה בעיקר בתדמית שמאמרים כמו זה שלך טרחו לטפח.

גם אני חתמתי על עצומות שונות להחזרתה של אנטרפרייז וזאת מבלי שאהייה זקוק לטיפול נפשי.

צר לי ידידי אבל הקיצוניות וחוסר הפרופורציה מצויים במאמר שלך ולא אצל חובבי מסע בין כוכבים. כל החובבים אותם אני מכיר הם אנשים פעילים, חלקם סטודנטים חלקם עובדים ובעלי משפחה, שגם אוהבים מסע בין כוכבים.

חלקם מקדישים לתחביב זה יותר מאחרים אבל הם אינם עושים זאת בסלון ביתך - ולכן לא ברור לי האנטגוניזם שלך לתחביב שלהם.

זה שאתה החלטת שקיומם נוגד את העקרונות הנעלים של האידיאולוגייה שלך זה כבר עניין שאתה צריך לדון בו עם עצמך.
זה שאתה החלטת עבור האנשים הללו שמסע בין כוכבים זה מרכז הייקום זה עוד עניין הדורש בירור על הספה.

בקיצור הנחות היסוד שלך שגויות ולכן כל הדיון שלך מאבד את תוקפו.
   כתוב תגובה
OK, you MADE me do it...  (חדש)
Mייק יום רביעי, 09/03/2005, שעה 10:04
בתשובה לNY
Wow. This is one LONG thread to read, especially if you aren't the world's best Hebrew reader.
But dutifully I sat down and spent the better part of my morning reading the views, agreement and disagreements located here.
I speak for myself and only for myself. (Disclaimer etc…) Forgive my English.
1. My impression is that the ‘“Raging” Nir on the Road’ column is a severe satire s seen from one person’s viewpoint, and does not mean that the world listens. He’s a fairly humoristic character (with a lot of Nir-like tendencies, I’ll allow) and brings interesting issues to light.
The fact that one article has spawned so much chatter is impressive to me, because it shows that on many levels, these words have taken hold and can be interpreted in many ways.
2. I will admit, I breathed a sigh of relief when “Buffy” got canceled. Even more so for “Angel”, and now I get to relax knowing that “Farscape” and “Enterprise” are now retired to reruns. But on the same level, I find it reprehensible that “Smallville” is still running. It’s all about personal taste.
3. Anyone who knows me could say that they know I am an avid Anti-Buffy fan. Yes, I stay true to the original movie, however bad it was, and find the series blasphemous. This doesn’t prevent me from having friends who are dedicated to the ideas and ideals portrayed in the show. We’re all kooky sorts, and I love having good target for ridicule, which is usually met with no small amount of energy from the other end. It’s all fun and games. Unless, as previously mentioned somewhere in this thread, this is the center of one’s universe.
Nobody likes their beliefs ridiculed. But I believe that these are people who have take a hobby WAY too far into their own lives.

I know that I can stand up, walk away from the entire genre, and still be me. I’d rather not, because of the added value the people and stories that can be told add definite color into my life. I participate in ST-type events. Hell, I’ve been a Klingon. Twice. Does this make me a hell-bound Trekkie (or Trekker…. I can’t ever follow)? I think not.

I like the ideas portrayed by the genre. Think beyond the current capabilities. Let’s see what we can come up with, outside the box.
Most importantly, let’s not step on each other’s toes.

I’ve rambled on long enough. Let my words take wing, and return with good tidings.
   כתוב תגובה
Slight Difference.  (חדש)
Mad Hatter יום רביעי, 09/03/2005, שעה 10:33
בתשובה לMייק
Ridiculing *ideas* for the sake of argument - fun and games, if the opponent is armed enough and ready for a battle of wits.
Ridiculing *people* for the sake of gloating - simple cruelty.
   כתוב תגובה
בשביל מה זה היה טוב?  (חדש)
אסף יום רביעי, 09/03/2005, שעה 13:55
יש הבדל גדול בין חריצת דעה על סדרה מסויימת, ולבין חריצת דעה (שלילית ביותר) על *אנשים*, רבים מהם פעילים מסורים שעובדים עם האגודה, באופן שכזה ובאתר האגודה.

צודק מי שכתב - זהו לא פירסום בפורום האגודה, או בפורום אורט. זהו פירסום כמאמר. אי אפשר להתחבא מאחורי הטענה שכל אחד יכול לפרסם דעה אישית באותו האופן, כי זה פשוט לא נכון.

ניר, עשה את הדבר הנכון, ושכתב את הטור.
   כתוב תגובה
לא אוהב אנטרפרייז - שמור את זה לעצמך!!!  (חדש)
משה שבח יום רביעי, 09/03/2005, שעה 20:59
יש לי מסר פשוט וחד:

לא אוהב אנטרפרייז - אל תצפה בה!!!!

אני גם לא אוהב הרבה סדרות אחרות ואני לא יוצא במסעות השמצה נגדם.

לא טוב לך - כואב לך - מפריע לך - מציק לך - שמור את זה לעצמך!
אל תפריע בעיצומו של מאבק להציל את אנטרפרייז!
קל מאוד לעמוד מהצד ולקטר: זה לא טוב, צריך לעשות ככה, אני לא מסכים, לכתוב טורים וכל מיני - אבל באמת להזיז את.. ולעשות משהו-זה כבר קשה - כמו לארגן כנסים, גיוס כספים, תמיכה, הרצאות- זה כבר קשה.
רק לכתוב מאמרים זה מה שאתה וחלק מחבריך ברי הדעה יודעים!!!
לא לעזור!!!!
אז תמשיך בדרכך ועוד מספר שנים שהמועדון יעלם והקהילה בארץ תגווע נראה מה תעשה! ..... אני יודע - תכתוב עוד מאמר.....

דבר אחרון - אם עונה 4 של אנטרפרייז לא גרמה לך להבין למה הסדרה הזו צריכה להמשיך 7 עונות אז אני מבין למה אתה שואל שאלות חסרות הבנה בסיסיות כגון: ''למה לוולקנית יש רגשות''
   כתוב תגובה
האם ביטול של אנטרפרייז באמת יביא לביטול קהילת המד''ב הישראלית?  (חדש)
לילי יום חמישי, 10/03/2005, שעה 20:09
בתשובה למשה שבח
אתה חושב? כי היא נראית לי די חיה ובועטת, ובאה לקונים, וכוללת, אלוהים אדירים, גם כמה אנשים שלא ראו מימיהם פרק של מס''ב. עם כל הכבוד למאבק שלכם, ולתרומה של הטרקים לכנסים והכל, אתם לא מה שמקיים אותנו.
   כתוב תגובה
אבל יש להם חלק מאד משמעותי.  (חדש)
שלמקו יום חמישי, 10/03/2005, שעה 22:20
בתשובה ללילי
   כתוב תגובה
לא אמרתי שלא.  (חדש)
לילי יום חמישי, 10/03/2005, שעה 23:04
בתשובה לשלמקו
תראה, גם אני גדלתי על הדור הבא (לא שאני זוכרת הרבה...זה היה מתישהו ביסודי, התמזל מזלי להיוולד לחובב מד''ב), וכמו שציינתי בהודעות קודמות יש לי רק חיבה לטרקים, אבל בכל זאת, הם לא הדבר היחיד בקהילה, וגם לא הדבר היחיד שמחזיק אותה בחיים.
   כתוב תגובה
אבל יש להם חלק מאד משמעותי.  (חדש)
שלמקו אינטרסנט יום חמישי, 10/03/2005, שעה 23:26
בתשובה ללילי
   כתוב תגובה
ובכל מקרה..  (חדש)
Bajoran Priest יום חמישי, 10/03/2005, שעה 23:48
בתשובה לשלמקו אינטרסנט
אני, אישית, מקווה שהמועדון וקהילת חובבי סטאר-טרק בארץ(שלא לדבר על קהילת חובבי המד''ב..) ישארו הרבה אחרי הסדרה.

אבל זאת בכל מקרה לא הייתה הנקודה, אני חושב.
   כתוב תגובה
לא כל כך משמעותי כמו שאתה חושב.  (חדש)
אורח פורח יום שישי, 11/03/2005, שעה 5:17
בתשובה לשלמקו אינטרסנט
חוץ מזה הטרקיסטים עצמם כבר הריחו את הדעיכה של מס''ב לפני הרבה זמן ואז החלו גם להקרין סדרות אחרות. הם קראו את הכתובת על הקיר הרבה לפני כולם.
   כתוב תגובה
שמע, ממס''ב לא אכפת לי בגרוש,  (חדש)
מישהי עם ניק מתחכם יום שישי, 11/03/2005, שעה 20:04
בתשובה לאורח פורח
אבל אני לא יכולה ולא רוצה לדמיין את האייקונים הקודמים בלי אנשי *סטארבייס*. ומצדי שיעברו להתמקד בכל סדרה אחרת שעושה להם את זה או בחצילים מטוגנים.
   כתוב תגובה
זה לא הדבר היחיד שמחזיק את  (חדש)
אמבר יום שישי, 11/03/2005, שעה 1:45
בתשובה ללילי
הקהילה בחיים, אבל הרבה מאוד חובבים חדשים נחשפים לז'אנר דרך הטלויזיה או הקולנוע.
   כתוב תגובה
גמני לא חושבת שהקהילה תמות  (חדש)
מישהי עם ניק מתחכם יום שישי, 11/03/2005, שעה 20:24
בתשובה ללילי
אם המועדון יתפרק (או האגודה, אם כבר; מקסימום הפעילות תדעך לתקופת זמן מסויימת עד שתקום קבוצה חדשה של weirdos רעבים לפעילות). אבל זה נראה לי קצת ניטפוק לומר את זה לבן אדם שעונה על התקפה כ''כ מעצבנת נגדו. קצת יותר חשוב להזכיר שהמאמר למעלה רחוק מלייצג דעה נפוצה, ושאף אחד לא *רוצה* שהמועדון יתפרק.
   כתוב תגובה
משה, סלח לי  (חדש)
עופר יום שישי, 11/03/2005, שעה 16:08
בתשובה למשה שבח
אבל אתה מגיב פה בהיסטריה טוטאלית על העובדה שאדם מביע את דעתו- שמסקר דעות קצר שערכתי בין חברי(שרובם טרקים וחברי מועדון), לאו דווקא מנוגדת לדעתם של כל הטרקים.מס''ב כבודה במקומה מונח, אבל למה לך מותר להביע את דעתך שצריך להמשיך את אנטרפרייז ולניר אסור להביע את דעתו שלו ש*לא צריך* להמשיך אותה?וזה לא כאילו הוא הלך וארגו הפגנת ענק נגד המשך הסדרה- הוא פרסם טור דעה במאמר האגודה-ולא, אני לא הולך להתחיל לדון עכשיו בביטויים, המאוד לא מתאימים, שהוא השתמש בהם לגבי הטרקים מאחר וזה לא מה שאנחנו דנים בו- אתר, דעד כמה שאני חושב שהוא חשוב ופופולרי לא עוברים בו עד כדי כך הרבה אנשים, מה עוד שלפחות חלקם יקרא את המאמר ולא ישתכנע ממנו.
   כתוב תגובה
שמוק.  (חדש)
ג'וני יום שלישי, 15/03/2005, שעה 2:32
ואני אומר את זה בכל לשון של הערצה, אם לא הערכה: רק אתה יכול לצאת עד כדי כך שמוק, ועוד באופן כל כך חינני ובמקום ובזמן הנכונים כל כך. אהבתי את זה ב''חרב אלף השווארמות'' -- שעדיין משמש אותנו לערבי קהילה חבריים, שבהם אחד מאיתנו מקריא את הביקורת ואחר את הציטוטים -- ואני מעריץ את זה כאן. אני מקווה שאיש לא ייקח את הדברים שאני אומר בצורה קשה, או יתייחס אליהם כגידופים. באתי לקלס, ולא לקלס, כמו שאומרים.

לעומת זאת, ניר, הרשה לי להסביר מדוע כדאי לשמר את סטארטרק, למרות הפיכתה לענתיקה טלוויזיונית בעודה באוויר. צודק מאוד מי שאומר ששידורה של TOS לפני ארבעים שנה קשור קשר הדוק לשידורן של תכניות כמו Firefly עכשיו. אבל אני לא חושב שיש כאן הבנה עד כמה סטארטרק תורמת לפריחתו של שוק המד''ב המשודר.
מד''ב פורח, אולי באופן ייחודי כתופעה ספרותית וטלוויזיונית, על בסיס קהילות חובבים. זה נכון עוד מימי מגזיני הפולפ של תחילת המאה: למוצר או לתופעת מד''ב מצליחה יש קהל חסידים, שמרחיבים את העולם שבו התופעה הזאת מתרחשת ביצירה ובכתיבה מקורית ובהתעסקות כמעט טקסית בפרטים של העלילה והעולם. אני לא באמת מרגיש שאני צריך להסביר את מושג הפנדום באתר הזה.
הפנדום משמש ליציבות כמעט לא טבעית של מוצרי מדיה מסויימים; הוא תת-תרבות שמפרה את התרבות שיוצרת אותה ומעשירה אותה במהלך גומלין שהוא, כפי שאמרתי, כמעט ייחודי; הפנדום הוא גם הרבה מאוד כסף.
סטארטרק לא הצליחה להחזיק מעמד כל כך הרבה זמן כי היא טובה; היא הצליחה כי, למשל, כנסי סטארטרק מצליחים להחזיק את הקריירה של כוכביה המזדקנים עד היום. סטארטרק היא המון כסף במוצרים, החל מבטלת'ים אותנטיים מגומי ועד מילוני אנגלית-קלינגונית עם שיחון למבקר בקרונוס כנספח. והכסף הזה -- שללולא שידורה הרציף של הסדרה על נספחיה, ברשתות ובסינדקציה, לא היה הולך דווקא ליצרנים של מד''ב -- מממן, בין השאר, הפקת סדרות מד''ב שהיו יכולות להוות סיכון כספי גדול מדי בהעידר גב כלכלי יציב; הוא מבטיח שוק גדול ונאמן של צופים למד''ב, והוא מאפשר תופעות כגון ערוץ מד''ב ייעודי בכבלים -- כל אלו דברים שמאפשרים ייצור של מד''ב איכותי יותר, על גבו הרחב של קודמו המיושן אך הפופולרי.

לא ברור מה יהיה גורלה של קהילת הטרקים העולמית עכשיו, אבל עם שלושה פרקים ביום בסינדיקציה וכנסים ארציים גדולים (ו972 אצלנו, כמובן!) לא נראה שהיא עומדת לגווע בקרוב. עם זאת, החוסר הזה בשידור ברשת אמריקאית גדולה יפגע בכיס, למשל, של פרמאונט, ואני מבטיח לך -- אפילו עם היכולת של סדרות כמו פיירפליי להחזיק את עצמן כיום -- שזה בסוף יפגע גם בך ובי.

ג', שמוק-עמית
   כתוב תגובה
אם כבר אתה פה,  (חדש)
Boojie תוהה למה היא ערה יום שלישי, 15/03/2005, שעה 10:48
בתשובה לג'וני
גם אני נמלאתי הערצה. על זה:
בחיי. פעם הבאה שאני רואה אותך, תזכיר לי לבקש ממך חתימה.
   כתוב תגובה
אם כבר אתה פה,  (חדש)
ג'וני יום שלישי, 15/03/2005, שעה 11:15
בתשובה לBoojie תוהה למה היא ערה
נו, את מוזמנת לבוא לשחק.
   כתוב תגובה
שמע, יש לי את התירוץ הכי טוב בעולם  (חדש)
Boojie לא משחקת יום שלישי, 15/03/2005, שעה 12:00
בתשובה לג'וני
למה לא לשחק. ''לא נותרו מקומות''.
אם זה לא היה שם, הייתי צריכה למצוא תירוץ אחר (כי אני, נו, לא משחקת), וזה היה מייגע את מוחי העייף והריקני. אבל יש תירוץ מן המוכן. P-:
   כתוב תגובה
שמע, יש לי את התירוץ הכי טוב בעולם  (חדש)
ג'וני יום שלישי, 15/03/2005, שעה 17:42
בתשובה לBoojie לא משחקת
זה משחק שעוסק בכתיבת סיפור הפנטזיה הכי גרוע בעולם. את יכולה להשתתף על תקן עורכת ''באספמיה'', עיתון מד''ב ופנטזיה דמיוני שהמצאתי זה עתה, שמגיעה כדי לבחון את הסיפורים.
   כתוב תגובה
אני לא משחקת, בטח לא תפקידים דמיוניים כאלה.  (חדש)
Boojie סוליטייר יום שלישי, 15/03/2005, שעה 18:19
בתשובה לג'וני
זה הרבה מעבר ליכולת שלי לדמיין.
ובאמת, אני אישיות אנטי-חברתית ולא משחקת מול בני אדם אחרים. יכולתי לספר לך סיפור סוחט דמעות וקורע לב איך אפילו בילדותי הרחוקה והעשוקה, כשכל הילדים היו משחקים ביחד, אני הייתי מעדיפה לשבת בצד ולשחק חמש אבנים לבד; איך בחטיבת הביניים כל המקובלים שיחקו די-אנד-די (כן, בכיתה שלי המקובלים שיחקו די-אנד-די. זאת הייתה כיתה מוזרה), ואני כתבתי סיפורים במחברת.
יכולתי, אבל כמובן, זה לא היה נכון, כי למרות שאכן הדברים האלה קרו, זכורות גם פעמים אחרות, כמו הפעם הידועה לשמצה (הייתי אז ביסודי, אי אפשר להאשים אותי על זה) שבה גייסתי את כל ילדי הבניין (בניין רב קומות, הרבה ילדים) לחפור בור ענקי בחצר הבניין בתואנה שלמטה ''יש מערה של שודדים''. מדהים לאיזה הישגים יכולה להגיע חבורת ילדים בלי ציוד מתאים אבל עם התמריץ הנכון.
לא חשוב, בכל מקרה לא היית רוצה לשמוע סיפורים סוחטי דמעות מילדותי העשוקה. אתה אדם צעיר, כל החיים לפניך, חבל עליך. בתכל'ס, המציאות היא שאני לא משחקת. כלומר, לא עם אנשים אחרים. יש אנשים שנועדו לזה, ויש לעומתם מיזנתרופים כמוני, שחושבים שזה רעיון נוראי. :-)
   כתוב תגובה
אבל עלה על דעתי האדם המושלם  (חדש)
Boojie בהצתה מאוחרת יום שלישי, 15/03/2005, שעה 20:16
בתשובה לג'וני
לשחק את תפקיד העורכת של אותו כתב עת דמיוני: ניר יניב.
ממילא הוא המציא את דמות העורכת הזאת כבר מזמן, ומאז הוא משכנע בזדוניות את כל קוראי חלומות באספמיה בפרטים הזדוניים שבדה מלבו, באותן הקדמות זדוניות ונלוזות שהוא כותב. צריך לתת לו הזדמנות (זדונית) לפתח אותה עד הסוף.
חכה שתראה מה הוא עשה מהדמות הזאת ב''מראה העקומה'' של הגליון הקרוב. אשחרר רק טיזר קל (כלומר, לכל אלה שלא שמעו כבר את הסיפור בהרצאה שלו) ואציין שחלק ניכר מהסיפור מתרחש בקולוסיאום באייקון.
ואני אישרתי לו לפרסם את זה. אויה.
   כתוב תגובה
מה? את לא באמת מעשנת נעלי בית?  (חדש)
יעל נרעשת יום שלישי, 15/03/2005, שעה 21:43
בתשובה לBoojie בהצתה מאוחרת
   כתוב תגובה
נו, בבקשה.  (חדש)
Boojie דמות פיקטיבית, כנראה יום שלישי, 15/03/2005, שעה 22:31
בתשובה ליעל נרעשת
   כתוב תגובה
אבל עלה על דעתי האדם המושלם  (חדש)
ג'וני יום רביעי, 16/03/2005, שעה 2:49
בתשובה לBoojie בהצתה מאוחרת
נציע לו בחום :)
   כתוב תגובה
LOL, LOL, LOL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  (חדש)
רז נשפך יום שלישי, 15/03/2005, שעה 16:18
בתשובה לBoojie תוהה למה היא ערה
רק טענה אחת לי - למה הגבלתם את גיל המשתתפים ל-‏17 ומעלה? אתם לא רוצים לקלקל את הדור הצעיר, או שגם במשחק (כמו במקור הספרותי) תהיה התייחסות לשדיים זקורים?
   כתוב תגובה
LOL, LOL, LOL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  (חדש)
ג'וני יום שלישי, 15/03/2005, שעה 17:39
בתשובה לרז נשפך
לכל משחק יש הגבלה כזאת -- אנחנו נוטים לדאוג שכל אירוע ייערך לקבוצת גיל מסויימת, כדי לא ליצור מצב שבו יש בני שלושים ובני 12 ליד אותו שולחן.
   כתוב תגובה
פיירפליי? מחזיקה את עצמה?  (חדש)
לילי יום שלישי, 15/03/2005, שעה 21:06
בתשובה לג'וני
פיירפליי-ששרדה-חצי-עונה פיירפליי? פיירפליי שגם אני, יחד עם אוהבי ג'וס אחרים עוד מתאבלת עליה, ומקווה שתקום לתחיה (בעיקר בעקבות הפרק האחרון המופתי, שהגיע לפסגות טלוויזיוניות, בבימוי ובדיאלוגים), בעקבות הסרט אולי?
   כתוב תגובה
  (חדש)
עינאל חיימוביץ יום רביעי, 30/03/2005, שעה 22:47
rock on man
לגמרי נמאס ממסע בין כוכבים ומבאפי דרך אגב... תוכנית סתומה לגמרי שבקושי קשורה לפנטסיהאו מד''ב.
   כתוב תגובה
אוהוהו  (חדש)
גל יום רביעי, 30/03/2005, שעה 23:27
בתשובה לעינאל חיימוביץ
אפשר לומר הרבה דברים על באפי, אבל ''סתומה'' ו''לא קשורה לפנטסיה או למד''ב'' לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת.
   כתוב תגובה
יש קשר משפחתי?  (חדש)
Boojie תוהה יום חמישי, 31/03/2005, שעה 1:05
בתשובה לגל
   כתוב תגובה
כל יום בשעה שלוש, בטלוויזיה החינוכית.  (חדש)
גל יום חמישי, 31/03/2005, שעה 7:58
בתשובה לBoojie תוהה
   כתוב תגובה
כן, כי סוף סוף נרגעו מעריצי מס''ב  (חדש)
לילי יום חמישי, 31/03/2005, שעה 9:54
בתשובה לעינאל חיימוביץ
אז בואו נעורר ריב חדש, עם הבאפיסטים הפעם. לא שאני לא רואה את הלוגיקה (המעוותת משהו) כאן, אני פשוט תוהה למה זה טוב.
   כתוב תגובה
לא ברור שהאיש מעולם לא ראה באפי?  (חדש)
יעל יום חמישי, 31/03/2005, שעה 20:53
בתשובה ללילי
ואם ראה, אז אולי פרק אחד גרוע במיוחד מאמצע הסידרה?
   כתוב תגובה
אני חושב שהבעיה היא אחרת...  (חדש)
בונו יום שישי, 01/04/2005, שעה 15:56
בתשובה ליעל
לבאפי (כמו ליצירות וודון אחרות) צריך להתרגל בכדי להתאהב. זה די הגיוני שמישהו שיראה פרק או שניים (או אולי רק קטע) יקבל את הרושם שמדובר בסדרה טיפשית ורדודה (בייחוד אם הוא יתרכז בקטעי המכות ו/או חלק מהמפלצות הטיפשיות).
המומחיות של וודון, לדעתי, היא בדמויות ומערכת היחסים ביניהן (וגם פה ושם בעלילה).

קחי לדוגמא את פיירפליי, שם הצופה המזדמן יוכל לתהות מדוע בחלל, בעתיד, משתמשים באקדחי תופי ושודדים רכבות קרקע, אבל לוקח זמן להבין שזה דווקא החן שבסדרה ואחד מהאספקטים היותר משעשעים בה והמשל והנמשל שווים מחשבה.

מקווה שאני מובן.
   כתוב תגובה
אם איזשהו באפיסט מתייחס ברצינות  (חדש)
Boojie יום חמישי, 31/03/2005, שעה 22:24
בתשובה ללילי
למה שנכתב בהודעה המטופשת והעילגת ההיא, מגיע לו כל מה שהוא חוטף. באמת.
לא לכל טוקבק צריך להתייחס ברצינות. ואני מדברת כאן לא רק על הבאפיסטים.
   כתוב תגובה

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.