על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

Ancillary Justice
ספרים / אהוד מימון
16/08/14
תגובות: 0  
סוס ורוכבו רמה בים
ספרים / נועה רייכמן
03/05/14
תגובות: 0  
קוקטייל עם טעם לוואי
ספרים / אהוד מימון
05/04/14
תגובות: 3  
לילד יש פוטנציאל
ספרים / נועה רייכמן
22/03/14
תגובות: 0  
במעלה המדרגות היורדות
ספרים / אהוד מימון
23/11/13
תגובות: 0  
לא הדיסטופיה שעליה חשבתם
ספרים / איתי שלמקוביץ
21/10/13
תגובות: 0  
החיים, בעיר קטנה
ספרים / קרן לנדסמן
06/10/13
תגובות: 0  
משחק ילדים?
ספרים / קרן לנדסמן
17/08/13
תגובות: 1  
לא בדיוק סימפוניה
ספרים / אהוד מימון
04/08/13
תגובות: 3  
דרושות מילים לתמונות
ספרים / אהוד מימון
15/06/13
תגובות: 1  
כשאשלין פגשה את קינאן
ספרים / קרן לנדסמן
11/05/13
תגובות: 1  
לשם ובחזרה, ולשם
ספרים / נועה רייכמן
19/04/13
תגובות: 2  
דרושים מספריים
ספרים / אהוד מימון
06/04/13
תגובות: 7  
בחזרה לעתיד שלא היה
ספרים / קרן לנדסמן
16/03/13
תגובות: 5  
להתחיל באומץ
ספרים / נועה רייכמן
02/02/13
תגובות: 0  

טובים השניים?
ספרים / אסף דקל
יום ראשון, 24/08/2003, שעה 10:00

''קרני אור'' של נטלי בלהסן ו''המסע ללאגאדו'' של ברטי (אברהם דיסקין) הם שני ספרי פנטסיה עבריים חדשים שראו אור לאחרונה. סיבה למסיבה?


קרני אור / נטלי בלהסן

על הכריכה האחורית מצוין כי זהו ספרה הראשון של בלהסן, בת 19, מכפר סבא. יתכן וגילה הצעיר של המחברת מהווה תירוץ כלשהו, אך השורה התחתונה פשוטה - הספר רע.
גיבורת הספר היא יולי, הנשאבת לעולם מקביל ומקבלת משימה מקול מסתורי - לאסוף שבעה חפצים על מנת להציל את העולם. כבר כאן מתחילה התחושה כאילו מסופר לנו על חלום רע, שכן רק בחלומות אנשים מתנהגים בצורה מוזרה שכזאת. אילו כותב שורות אלה היה מקבל משימות מטופשות מקולות ערטילאיים, סביר להניח שהיה מתהפך מצד לצד במיטה או הולך ושוטף את פניו, ודאי לא מציית בחדווה וגיל.


מטרתה העליונה של יולי היא להציל את גאיה, הרוח החיה של העולם המקביל. זהו מעין סיפור מאבק אקולוגי, והוא לוקה בעודף פשטנות בכמויות שלא יביישו את טובי ח''כינו. הטובים יפים וחכמים, הרעים טיפשים ומכוערים, ומטרתם היחידה של הרעים היא לגרום לנזק אקולוגי מוחלט בכל תחום ותחום, בין אם מדובר בגשם חומצי ובין אם בדולפינים מתים. לא מובאים שום נימוקים למעשיהם, שום הצדקה. הם רעים כי הם רעים, והם רוצים להרוס את הכל.
השפה בה כתוב הספר דלה ברובה ונוטה לשפת דיבור. קשה להאמין שהספר, כפי שהוא נראה, עבר עריכה כלשהי, ולו מינימלית ביותר, לאחר שיצא את מחשבה של המחברת.

אמנם אין זה נעים לקטול בחריפות כה רבה כאשר המחברת עשויה לקרוא את הדברים, אך אין זה משנה את השורה התחתונה בדבר (חוסר) האיכות של הספר הנדון. יתכן כי בני הגיל הצעיר יותר (גיל חד ספרתי, אולי), ימצאו בו ערך כלשהו, שכן יש בו מסרים חינוכיים, גם אם פשטניים להחריד. כן, קידמה טכנולוגית היא לא בהכרח דבר רע.
ראוי היה לגנוז את הספר לכמה שנים, שלאחריהן היתה בלהסן חוזרת אליו ומשפרת אותו.


המסע ללאגאדו / ברטי (אברהם דיסקין)

המסע ללאגאדו אינו ספר פנטסיה בהגדרה המסורתית של המילה, אך הוא בהחלט שייך לזרם הספקולטיבי. מדובר בסיפור אלגורי, המשך למעשיו של גוליבר, גיבורו הידוע של ג'ונתן סוויפט. בעוד הספרים המקוריים היו יצירות סאטירה חריפות שלעגו לתופעות בנות זמנן, הרי כאן לא נמצא שום דבר מעבר למישור האלגורי. ברטי מספר לנו, במילותיו של למיואל גוליבר (נין-הנין), על מסעו ללאגאדו המרחפת ולאיים המרחפים הסמוכים, שהם בעצם המזרח התיכון.


בעוד סוויפט ניחן בסרקזם, בהומור ובשאר תצורות של חריפות מילולית, ברטי לא מפגין מהן ולו שמץ. הוא מרצה לנו את דיעותיו על יחסי הערבים והיהודים, על ממסד האקדמיה ועל בית המשפט העליון (והמהפכה החוקתית שהוא מוביל או לא). דיעות אלה הן ימניות ביותר אגב, ויתכן כי אנשים החולקים את דיעותיו של המחבר ישמחו לקרוא שוב את אמונותיהם מפי דובר אחר, תוך שימוש במילים אחרות. לא נמצא כאן ולו נימוק חדש אחד שיטפח את הדיון הציבורי (כן, שמענו מזמן ששינוי חוקים על ידי בית המשפט העליון משנה הוא רע). הנסיונות המרובים להגחכה של הדברים הנוגדים את דיעותיו של המחבר לא עולים יפה כלל, אלא אם כן מדובר בהגחכה של הספר עצמו.
למשל, הנה כמה מילים ששם המחבר בפיו של נסיך ערבי מארץ שכנה, או ''דובר שפת קדם'', אם נשתמש במסיכה שניתנה לאנשי ערב בספר. אנשי ישראל, אגב, הם ''דוברי שפת קדומים''. אם כן:
''אבו נימר סיפר לי כי במקביל להשלמת תכניתם להשתלטות על העולם כולו, החלו דוברי שפת-קדומים להסתנן לבאלני-בארבי ולרכוש בה את המשובחות שבקרקעות. אדמות אלו היו בדרך כלל בבעלותם של עשירים מבני האי המרחף לאפוטה. הפולשים ניצלו ברוע-לב ובכוח הזרוע את האריסים המסכנים שעבדו אדמות פוריות אלו במשך מאות שנים.''
נו באמת. כאשר מרדדים סכסוך פוליטי עמוק כזה שאנו נאלצים לסבול ממנו לרמה של הפרוטוקולים של זקני ציון, התוצאה לא רק שאינה נעימה לעין, אלא אף אינה מביאה שום תועלת. אם רצה כבוד הסופר לרמוז לנו שכל הערבים שטופים באמונות כאלו ואחרות, מדוע החליף את השמות בצורה כה שקופה? זו אינה סאטירה אמיתית, כי אם דרך לפרוש את משנתו של המחבר. האם הייתם קונים ספר פרי עטו השוטח בפשטות את דיעותיו על נושאים שונים? מן הסתם לא. באותה מידה, אין כל סיבה לקרוא ספר זה. יותר מאותן דעות פשטניות לא תקבלו כאן.
ומה בדבר זוטות אחרות? עלילה? דמויות עסיסיות? או לפחות כשרון כתיבה? מאומה. שתי הדמויות העיקריות הן המחבר ואהובתו אדומת השיער (כנראה בת זוגו לחיים של הסופר), המספר הוא כביכול צופה בלבד, ואהובתו מתאפיינת בעיקר בצבע שיערה. העלילה אף היא מיותרת לחלוטין, אם כי עם זה עוד ניתן היה לחיות, מאחר וספרים מגוייסים רבים (ובכך ניתן לכלול בקלות את אביו הרוחני של הספר, ''מסעות גוליבר'') הנם אכן נטולי עלילה. אבל בהם, להבדיל מהמקרה שלפנינו, ימצאו יתרונות אחרים.

כפי שצוין למעלה, אין בספר כל רובד משני, כל עומק. הכל נמצא על פני השטח, ורק השמות מוחלפים באלה שנזכרו במסעיו של סבו של סב-הסב של המספר. אם קיים סבטקסט כזה או אחר, הוא מוסווה היטב, ולא היה בכוחו של כותב שורות אלה למצאו.קרני אור
מאת נטלי בלהסן.
הוצאת טרקלין, תשס''ג
143 עמודים

המסע ללאגאדו
ברטי (אברהם דיסקין)
הוצאת מגי בע''מ, 2003
117 עמודיםקרני אור
המסע ללאגאדו
אנשים החולקים את דיעותיו של המחבר ישמחו לקרוא זאת

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
יש בעיה עם הקישור לביקורת השניה  (חדש)
יעל יום ראשון, 24/08/2003, שעה 10:47
זו של אלה שחולקים את דעותיו של המחבר.

בכל אופן, אני השתכנעתי! חבל...
   כתוב תגובה
תוקן.  (חדש)
NY יום ראשון, 24/08/2003, שעה 11:44
בתשובה ליעל
   כתוב תגובה
האי המרחף לאפוטה?  (חדש)
אמבר יום ראשון, 24/08/2003, שעה 16:31
זה נדמה לי או שיש כאן גניבה ממיאזקי?
   כתוב תגובה
לא, אין כאן גניבה ממיאזאקי וגם לא מג'ונתן סוויפט  (חדש)
רז יום ראשון, 24/08/2003, שעה 18:25
בתשובה לאמבר
הספר מתייחס לאי המעופף ב-''מסעות גוליבר'' (או אולי ''מסעי גוליבר''?). כמו מיאזאקי.
   כתוב תגובה
חבל לשמוע  (חדש)
אריק יום ראשון, 24/08/2003, שעה 22:32
אבל בהחלט תודה על האזהרה. אין ספק שאני מעדיף לקרוא ביקורות בונות של ספרים טובים אך אזהרות הן לא פחות חשובות.
   כתוב תגובה
עלודבר.  (חדש)
Kipod יום שני, 25/08/2003, שעה 1:45
בתשובה לאריק
ואגב, כקונספט, ''ביקורת בונה'' הוא דבר המיועד ליוצר.
איני יודע באשר לאחרים, אבל כשאני כותב ביקורת, אני לא מפנה אותה למחבר היצירה, אלא למי שעשוי להחשף אליה. לא התפקיד שלי ללמד אף אחד לכתוב (ואני די בטוח שספרים שאני הייתי כותב לא היו יוצאים טובים כלל). אין זה מקומי ואין זה מיכולתי לחנך את היוצר.
   כתוב תגובה
הכוונה בבונה היתה כנראה ''מלמדת''  (חדש)
אריק יום שני, 25/08/2003, שעה 20:56
בתשובה לKipod
מבארת מפרשת. בקיצור יותר מ- ''ספר טוב'' - ''ספר רע''.
   כתוב תגובה
קרני אור  (חדש)
arik יום שני, 01/09/2003, שעה 13:25
הספר קרני אור נכתב מלכתחילה כספר ילדים ולא כספר למבוגרים או נוער.
   כתוב תגובה
''האמת''  (חדש)
אלי יום שני, 01/09/2003, שעה 17:29
המסע ללאגאדו ספר ענק -- מרתק, משעשע, חכם ונקרא בנשימה אחת. הספר אינו ספר בדיוני כלל וכלל אך ''שמאלנים קיצוניים'' דוגמת המבקר יטענו שנכתב ע''י ''ימני קיצוני'', בעוד ''ימנים קיצוניים'' יטענו שנכתב על ידי ''יפה נפש''. לא להחמיץ!
   כתוב תגובה
אוה, אז אפשר להבין שהפיסקה  (חדש)
NY יום שני, 01/09/2003, שעה 17:47
בתשובה לאלי
שצוטטה מתוך הספר, במאמר שלמעלה, היא רק תאונה מצערת? היא לא מעידה על איכות ואופי הספר?
אהא. בטח.
   כתוב תגובה
הפרוטוקולים  (חדש)
שלום יום רביעי, 03/09/2003, שעה 23:39
בתשובה לNY
של זקני ציון ספר פופולרי הנתפס לצערנו כאותנטי על ידי רבים מדי. אכן, תאונה מצערת. אבל חלומות השווא של ארץ ישראל השלמה מגונים בספר באותה מידה. כדאי לקרוא ולהתמודד עם ספר ''הפנטסיה'' הזה במקום להתחבא מאחורי סיסמאות בני אלוניות או יוסי שרידיות.
   כתוב תגובה
אללי,  (חדש)
NY יום חמישי, 04/09/2003, שעה 1:50
בתשובה לשלום
לא לנטיותו הפוליטית של הכותב כיוונתי את הערתי בדבר הפיסקה ההיא, כי אם לסגנון כתיבתו ולאופי העצוב והעלוב, לא נעים להגיד, של ה''אלגוריה'' שלו.
באשר ל''התמודדות'': אשמח אם ימצא כבודו בכל הערותי עד כה (הערותי *שלי*, לא של מישהו אחר) ''סיסמאות בני אלוניות או יוסי שרידיות''.
אם ימצא - הריני מיד לתבוע את בני אלון ו/או יוסי שריד על הפרת זכויות יוצרים, שכן אני מקפיד הקפדה יתרה שלא לקרוא, להקשיב או להחשף בכל דרך אחרת לדבריהם של פוליטיקאים וח''כים, ועל כן הסיכוי שאני ציטטתי אותם קטן משמעותית מהסיכוי שאחד מהם ציטט אותי.
אם לא ימצא - מה לו מלין?
   כתוב תגובה
  (חדש)
קיפוד מתוסכל יום שישי, 05/09/2003, שעה 8:26
על חכמי לאגאדו נאמר בין השאר (עמ' 79):

''אין זריזים מחכמי לאגאדו בחטיפת תהילה לא להם''
ועוד,
''אין זריזים מהם בניעור חוצנם מפרי מעלליהם. גם בהטלת רפש בזולתם מצטיינים המלומדים הללו (עינכם הרואות כי מעט מן התכונה הזאת דבק גם בי)''.
   כתוב תגובה
  (חדש)
קיפוד אומלל יום שישי, 05/09/2003, שעה 10:57
אסף/קיפוד/NY אינו חדל מלהסביר את כוונותיו והצדקויותיו אגב חשיפת מגבלותיו. על כך נאמר:

''אין בנמצא אלא ביוגרפיות העוסקות בגבורת המחבר, בחכמתו וביתר מעשיו הטובים והחשובים. יש בין ספרי הזכרון הללו רבים המתארים את האופן שבו החזירו כפויי-טובה למחבר רעה גדולה תחת הטובה אשר עשה עמם. ואולם, יש בין כותבי הזיכרונות גם כאלה שלא פסה תקווה מלבם... אשר על כן, הם נוהגים לקשט את כתביהם בתכניות טובות וראויות לרוב -- למען יראו חסידיהם (ואויביהם) כי לא תש כוחם, כי איתנה רוחם, כי עתידים הם לשוב ולעשות עם הציבור עוד מעשים טובים עוד יותר מאלה שהעלו אותם לגדולתם לראשונה''. [המסע ללאגאדו, עמ' 104-105]
   כתוב תגובה
יש מטרה לציטוטים שלך, דרך אגב?  (חדש)
שלמקו לא מאושר כפי שהיה רוצה יום שישי, 05/09/2003, שעה 11:12
בתשובה לקיפוד אומלל
   כתוב תגובה
למה שמת את קיפוד ו NY באותה חבילה?  (חדש)
יעל יום שישי, 05/09/2003, שעה 11:58
בתשובה לקיפוד אומלל
מדובר בשתי ישויות נפרדות לחלוטין.
   כתוב תגובה
הצילו! הוכיתי בסנוורים!  (חדש)
NY יום שישי, 05/09/2003, שעה 12:05
בתשובה לקיפוד אומלל
הו, החוכמה הגדולה הזו! הכיצד טחו עיני מראות?

מראות מה, בדיוק? את קלישאיותו של הספר? את אי יכולתו של המחבר לכתוב דבר מה מקורי? את נפיחותו הגדולה מחשיבות עצמית? כל ציטוט נוסף מדגים זאת ביתר שאת.
נו, באמת.

ולסיום: תהיה מי שתהיה, קיפוד כבר יש לנו - מצא לך שם אחר. אולי, אפילו, שמך האמיתי, חו''ח.
   כתוב תגובה
הצילו! הוכיתי בסנוורים!  (חדש)
קיפוד אומלל ומתוסכל יום שישי, 05/09/2003, שעה 14:18
בתשובה לNY
אכן, אכן.

''תקוותי לזכות במבטי הערצה, בפיות פעורים ובחיוכים מתחסדים -- נכזבה'' [המסע ללאגאדו, עמ' 99]
   כתוב תגובה
מ.ש.ל.  (חדש)
NY יום שישי, 05/09/2003, שעה 15:04
בתשובה לקיפוד אומלל ומתוסכל
   כתוב תגובה
יש איזושהי סיבה שהמתחזה המטופש הזה  (חדש)
Boojie תוהה שבת, 06/09/2003, שעה 18:06
בתשובה לNY
(שמשום מה מדמה בנפשו שהלאגאדו ההוא הוא התנ''ך החדש) לא נמחק?
   כתוב תגובה
שום דבר מעבר להנאתי הסוטה  (חדש)
NY שבת, 06/09/2003, שעה 20:51
בתשובה לBoojie תוהה
לראותו מתפתל.
   כתוב תגובה
כנראה בגלל שהוא מגוחך עד כדי חיוך.  (חדש)
שלמקו משועשע שבת, 06/09/2003, שעה 21:53
בתשובה לBoojie תוהה
   כתוב תגובה
קללות ואמיתות  (חדש)
אלי יום ראשון, 07/09/2003, שעה 9:33
להכריז ''מטופש'', ''קלישאות'', ''חסר כשרון'' וכד', כמוהו כלקלל.

אין ספק, באמת מדובר בתנ''ך. והראיה:

''לשמע הדברים האלה נעו רבים מן המאזינים בחוסר נוחות במושביהם''. (עמ' 99).

חשוב יותר:

''... תושבי באלני בארבי החדשים אמנם מחשיבים עצמם לענקים, אך מידתם האמיתית כמידת בני בני אדם רגילים. מכאן הבנתי שבאלני-בארבי אינה ברובדינגאנג העתיקה וכי ייתכן שאפשר למצוא פגמים אחדים ביומרותיהם של תושבי באלני בארבי החדשים. עם זאת, התברר לי מאוחר יותר שבני ברובדינגאנג החדשה (היא באלני בארבי) ניחנו בתכונות אחדות שאפיינו בעבר דווקא את תושביה הגמדים של ליליפוט...'' (עמ' 36 (פסוק י''ח))
   כתוב תגובה
אולי אנו, הגמדים, מתקשים בהבנת הנקרא,  (חדש)
NY יום ראשון, 07/09/2003, שעה 11:28
בתשובה לאלי
אבל הסבירות הגבוהה יותר היא, למרבה הצער, שאין שום קשר בין דבריך לבין המציאות. למעשה, המצב חמור עד כדי כך שאין שום קשר בין דבריך לבין דבריך האחרים.

בכלל, יש לי הרגשה, עכשיו כשאני חושב על זה, שהספר מלא בכוונה ב''ציטוטים'' שכאלה, שכן מחברו יודע עד כמה הוא מטופש, וכיוון שכך שם בפנים הרבה תוכחות, שכל מטרתן להראות ''הי, כבר חשבתי על זה שתאמרו שהספר מטומטם''. האם זה הופך את הספר לחכם?
כמובן שלא. שום דבר לא יהפוך את הספר *הזה* לחכם.
יש לנו כאן באתר מאמר חביב בשם ''לקסיקון טרקי סיטי'' - מעין מדריך לכותבים מתחילים שנכתב על ידי כותבים מנוסים. עיין בו, תחת הערך ''אתם לא יכולים לפטר אותי, אני מתפטר!''.
(הכתובת: http://www.sf-f.org.il/story.php3?id=167)
   כתוב תגובה
אולי אנו, הגמדים, מתקשים בהבנת הנקרא,  (חדש)
רותי יום ראשון, 07/09/2003, שעה 14:49
בתשובה לNY
NY ממשיך בשלו:
''מטופש''
''מטומטם''
''כותבים מתחילים''
''אין קשר בין הדברים''

פוי!! מספיק לקלל. הטיעון ''אני חכם אתה טיפש'' לא משכנע במיוחד. הציטטות מהספר הרבה יותר משכנעות.
   כתוב תגובה
כשתביני את הודעתי, הואילי להגיב לה.  (חדש)
NY יום ראשון, 07/09/2003, שעה 15:26
בתשובה לרותי
עד אז...
   כתוב תגובה
זאת ועוד,  (חדש)
אלי יום ראשון, 07/09/2003, שעה 15:39
בתשובה לרותי
מי שם את NY להיות שופט המציאות? הרי הוא עצמו מספר בתגובה קודמת (אללי) על מאמציו שלא להחשף למציאות. כלומר, דווקא אצלו אין קשר בין הדברים.
   כתוב תגובה
אה. והעיתונות היא המציאות, כמובן.  (חדש)
NY יום ראשון, 07/09/2003, שעה 15:46
בתשובה לאלי
כעת נחשפה ערוותך, ודי לחכימא.
   כתוב תגובה
על הערווה  (חדש)
קיפודון טיפש יום ראשון, 07/09/2003, שעה 17:59
בתשובה לNY
בנוסף לערווה המשובחת שעל כריכת הספר נחשפו כאן ערוות נוספות לא מעטות.

NY על פי דבריו אינו נחשף לעיתונות, לפוליטיקאים מימין ומשמאל, לדבריהם ולמעשיהם. אך אין טוב ממנו לשיפוט המציאות (הפוליטית). הרי, כידוע, ''הוא - החכם והאחרים - הטפשים''.

...ואולי תוכי מתמוסס מגיבורי 'המסע ללאגאדו' לוחש את דבר האמת לאזניו?

חבל שNY, ישות בעלת זכויות, הדרדרה עד הלום.

מודה ועוזב ירוחם.
   כתוב תגובה
ויפה שעה אחת קודם.  (חדש)
NY יום ראשון, 07/09/2003, שעה 18:02
בתשובה לקיפודון טיפש
   כתוב תגובה
שמע, אין לי דעה ספציפית לגבי חוכמתו  (חדש)
Boojie יום ראשון, 07/09/2003, שעה 19:30
בתשובה לקיפודון טיפש
של ניר, אבל לגבי טפשותך, טוב... אתה לא יכול להגיד שהוא לא לפחות *קצת* צודק, נכון?
   כתוב תגובה
פנטסיה  (חדש)
רותי יום ראשון, 07/09/2003, שעה 14:34
א. אם כל הציטוטים דלעיל אכן מופיעים במקור, ברור שמדובר בספר מבריק.

ב. הרעיון שהועלה לעיל ''למחוק'' את דברי ''התומכים'', כמוהו כמעבר מקללות לאלימות.

ג. סובלנות היא מטבע דו-צדדי.

ד. למרות הכל, אני מבקשת משני הצדדים להמשיך. מזה זמן רב לא הזדמן לי ויכוח (...וירטואלי) כה משעשע!
   כתוב תגובה
שמא תואיל חבורת השיבוטים  (חדש)
Boojie יום ראשון, 07/09/2003, שעה 19:06
בתשובה לרותי
המסתוריים, כולם בעלי סגנון הכתיבה האחיד והדעות הזהות, להתאחד לכלל הישות היחידה שממנה התפצלו במקור? זה מאד יקל על הויכוח.
אגב, אם אתם לא ישות יחידה כרגע, אלא באמת כמה אנשים שונים, אני מציעה מקרב לבי שתבדקו, שמא הייתם אדם יחיד בגלגולים קודמים, ומשום מה התפצלתם. פשוט לא יתכן שאנשים שונים יתבטאו בצורה כל כך זהה בלי שתהיה לזה סיבה טובה.
   כתוב תגובה
התשובה ב''תנ''ך'':  (חדש)
גמדים קיפודוניים יום ראשון, 07/09/2003, שעה 23:04
בתשובה לBoojie
''בחמישים השנים האחרונות מצאו תושבי האיים המרחפים ומנהיגיהם תרופה למחלוקותיהם, שיש בה כדי להקהות במעט את הריב והמדון שביניהם. תרופה זו כרוכה בשנאתם המשותפת לתושבי באלני-בארבי החדשים. כידוע, אין לך דבר המאחד את הבריות יותר מן השנאה המשותפת לאחר. יחד עם זאת, פתרון זה הביא למחלוקות חדשות בקרב דוברי שפת-קדם. עתה הם מקדיסים מאמץ רב להוכחת מגבלות השנאה של זולתם בהשוואה לגודל שנאתם שלהם''.

(עמ' 31)
   כתוב תגובה
אמנם היה לזה שלב משעשע...  (חדש)
יעל יום ראשון, 07/09/2003, שעה 23:15
בתשובה לגמדים קיפודוניים
אבל זה מה זה נמאס...

מה שבטוח, שאת הספר הזה אני לעולם לא אקרא - ולו רק בגלל הציטוטים האלה שלא מפסיקים להגיע.
   כתוב תגובה
שנאמר:  (חדש)
NY יום ראשון, 07/09/2003, שעה 23:36
בתשובה ליעל
מי שקרא ציטוט אחד, כאילו סבל ספר שלם.
   כתוב תגובה
דומני כי המגיב(ים?) לא ינוח(ו?) עד אשר יפרסם(/מו?) פה את הספר  (חדש)
רז משועשע יום שני, 08/09/2003, שעה 9:07
בתשובה לNY
במלואו, מתחילתו ועד סופו.
הקטע המצוטט מתוך הספר ''חוכמת הנצח של בוג'י'' ישמש כהקדמה (ואזהרה לקוראים החפים מפשע).
   כתוב תגובה
ולי בכלל עלתה תיאוריית קונספירציה  (חדש)
שלמקו יום שני, 08/09/2003, שעה 19:04
בתשובה ליעל
הספר נכתב על ידי שימוש אקטיבי ומאסיבי במכונת זמן, ונועד להכיל ציטוט אשר יתייחס לכל מצב שיעלה בתגובות אליו.

הנה, למשל, בעמוד 54:
''אנשי האיים, אשר חכמתם הרבה הןסתרה תמיד על ידי נטייתם להתבדחויות חסרות טעם, תמיד תמכו בהצגת רעיונות מסובכים מעבר לכל צורך אשר יסבירו את העולם שמסביבם. במקרים רבים, התברר, הסברים אלו היו ההסברים הנכונים ביותר ואף הפשוטים ביותר בדיעבד לתיאור עולמם המוזר של בני האיים. אך חוסר אמינותם של ההסברים גרמה לכך שאף אחד מתושבי העולם, וחלק מתושבי האיים עצמם, לא יקחו את הסברים אלו ברצינות, ובכך הם נשארו בורים ונבערים בתולדות העולם שמסביבם''.
   כתוב תגובה
מתוך ''ספר חוכמת הנצח של בוג'י'',  (חדש)
Boojie יום שני, 08/09/2003, שעה 2:03
בתשובה לגמדים קיפודוניים
עמ' 333, למטה:
''והיו יצורי התועבה מתקבצין באתרי אינטרנט ומטרידין את הגולשים בדברי בלע והבל, והם פרים ורבים כתולעת אינטרנט במחשב בלי אנטיווירוס מעודכן. והיו הגולשים נאנקים ושואלים, עד מתי, עד מתי. והיו המנהלין אומרים, עד אשר תמלא סאת היסורים, וחבית ההבל על גדותיה תעלה. ויאמרו הגולשים, אמן, רק אם אפשר קצת יותר מהר, שיוצא לנו מהאף הקשקושים האלה. וישמעו המנהלים לשוועת הגולשים, ויטהרו האתר משיקוצי התועבה וההבל הפושים בו, ותשקוט הארץ ארבעים שנה ורק סוביג מפריע את שלוות הגולשים''.
להשיג בחנויות המובחרות, רק 59.99 ש''ח במבצע היכרות מיוחד, או 99.99 ש''ח במבצע צמד ביחד עם הספר ''חוכמת הנצח של בוג'י - ביאורים ופירושים''.
   כתוב תגובה
נו, אתם רואים?  (חדש)
NY יום שני, 08/09/2003, שעה 3:04
בתשובה לBoojie
רק בשביל זה היה שווה לסבול את ציטוטי התועבה מלמעלה... ;-)
   כתוב תגובה
התשובה ב''תנ''ך'':  (חדש)
נועה מנהיים יום שני, 08/09/2003, שעה 16:05
בתשובה לגמדים קיפודוניים
רגע, זה אומר שאם נקרא את הספר בדילוגים (ולפי הדוגמאות שראיתי כאן, זו תהיה הדרך היחידה לקרוא אותו) נגלה היכן מסתתר סדאם חוסיין? עיזרו לי, חברים יקרים, למצוא את סדאם ולצבוע אותו בצבעים עליזים.
   כתוב תגובה
סדאם נמצא...  (חדש)
ולנסיה יום רביעי, 10/09/2003, שעה 4:18
בתשובה לנועה מנהיים
דמיינו פוטושופ רע של מדיו של סדאם בורוד ולוונדר...
   כתוב תגובה
תודות  (חדש)
ברטי יום חמישי, 25/09/2003, שעה 23:48
ידיד ושכן, שהוא חבר נאמן לאגודה למ''ב, הפנה היום את תשומת לבי לסערה שחולל באתרכם מסעו של ידיד אחר ללאגאדו בירת באלני בארבי (היא ברובדינגאנג החדשה).

ראשית, ברצוני להודות על ההתייחסות לדו''ח המסע - ולו גם על ידי מבקרי הדיווח. צר לי שהנאתם לא הייתה שלמה.

שנית, עם כל תודתי, חוששני שנפלה טעות בעצם ההתייחסות. על פי הבנתי, אין מדובר כלל בספר ''מדע בדיוני/פנסטסיה'' -- למרות שגם ברשת סטיימצקי קוטלג ככזה. מוסר התצהיר הכלול בספר טוען לתיאור מדויק של עובדות, ואני הקטן, המלבה''ד, נוטה להסכים.

שלישית, עם כל השמחה על עומק היצרים שעורר המסע לאיים המרחפים וללאגאדו, צר לי על אובדן הרסן (גם בקרב אנ''ש).

רביעית, כל המעוניין מוזמן להתקשר לכתובת הנ''ל. בפרט, אשמח אם כך יעשו המצטטים הנלהבים של תצהיר למיואל נין-הנין. אין ספק שמדובר בקוראים אינטיליגנטיים למהדרין!

חמישית, ניצלתי את הביקור היום לשיטוט נרחב באתר. נהנתי.
   כתוב תגובה
תגובה לביקורת  (חדש)
נטלי בלהסן שבת, 08/11/2003, שעה 11:47
נכנסתי במקרה לאתר,וקראתי את ביקורתך על הספר שכתבתי.קודם כל,הספר הוא אכן ספר לילדים,וכמו בספרי ילדים רבים,הפשטנות וההפרדה המוקצנת בין טובים לרעים,הן דבר הכרחי וחשוב,שתוכל למצוא בכל סיפור ילדים ישן וטוב.אני קצת כועסת על חוסר הדיוק בביקורת שלך,בהוספת מושגים שלא מופיעים בספר:גאיה?דולפינים מתים?כנראה שלא קראת את הספר עד הסוף,וזה לגיטימי אם הוא לא מצא חן בעיניך,אך אינך יכול לפרסם פרטים שקריים.אפשר גם לראות שלא היית תלמיד מצטיין בספרות,כי אז היית מבין ש''הרעים'' בספר,הם לא משל ליתרונות הטכנולוגיה,אלא אך ורק לחסרונותיה ולבעיות האקולוגיות שנגרמות בעקבותיה.המסר בספר הוא ניתוב הגאונות של האדם,להמצאת טכנולוגיות שתתרומנה לשמירת הטבע,לצד הטכנולוגיות המועילות והטובות הקיימות,כדי שהטבע והאדם יוכלו להמשיך להתקיים זה לצד זה.הביקורת בספר,מכוונת לחומריות בעולם,מפני שטכנולוגיות רבות להגנה על איכות הסביבה כבר קיימות,אך בגלל שהן יקרות יותר מאמצעים פשוטים ומזיקים,השימוש בהןנפסל.קצת עצוב שאדם בגילך לא הצליח להבין את הרובד העמוק יותר של הספר,אלא רק את הרובד הגלוי והפשוט-זה המיועד לילדים(שגם אותו לא כ''כ הבנת....וחבל).הספר בסך-הכל מעביר את עקרונות איכות הסביבה בצורה ציורית ומעניינת יותר,כדי שאולי ילדים יוכלו להזדהות יותר עם הנושא,או לפחות שמודעותם אליו תגבר.נראה לי שאתה לא מתעניין באיכות הסביבה כלל,ולכן הספר שלי,שהוא בעל כוונות טובות,עורר בכך כזה אנטגוניזם.גם אני לא ממליצה על הספר לכאלו שאדישים לגמרי לנושא איכות הסביבה,או ל''אנשי מחשב'' כמותך,שרואים בספר פגיעה אישית באהבה גדולה שלהם-המחשב,למרות שאין בכך הגיון.ולסיום,אדם בגילך אמור לדעת,שאם הספר הזה הוא לא לטעמך,אין זה אומר שהוא רע בהכרח.רבים נהנו מאוד מהקריאה ואהבו את הספר.ואם אני הייתי חולמת חלום כזה הייתי נהנית מכל רגע.בשבילך זה סיוט.אני מקווה שאיכות הביקורות הקוטלות שלך תשתפר בעתיד,ותזכור:יש דבר כזה שנקרא טעם,זה הדבר הזה שמשתנה מאדם לאדם...לומדים את זה בגן...
   כתוב תגובה
להתחיל להעביר ביקורת על המבקר  (חדש)
Boojie יום ראשון, 09/11/2003, שעה 0:34
בתשובה לנטלי בלהסן
שביקר את ספרך תוך זלזול בהשכלה שלו, באינטליגנציה שלו, בהבנה שלו ובכל דבר אחר, ובמיוחד כשאת לא יודעת עליו שום דבר, זה אחד הדברים המטומטמים ביותר שאת יכולה לעשות.
תגיבי לגופה של הביקורת או תשתקי. את רק משפילה את עצמך בתגובה שמנסה להקטין את המבקר במקום להגיב על הביקורת, והנסיון הפאתטי שלך להתנשאות כל כך, אבל כל כך לא עובד.
   כתוב תגובה
להתחיל להעביר ביקורת על המבקר  (חדש)
נטלי בלהסן יום שני, 10/11/2003, שעה 20:45
בתשובה לBoojie
נחמד לראות שיש מבקרים קבועים באתר. העניין הזה כבר די התדרדר למקומות נמוכים, ולכן רק אוסיף מספר דברים שחשוב לי להבהיר. כתבתי את התגובה לביקורת, רק בגלל שהמבקר לא התייחס לקהל היעד המתאים של הספר, ולכן קטל אותו על מספר קריטריונים לא כל-כך רלוונטיים. בנוסף, הוא הוסיף פרטים שלא מופיעים בספר. במקרה כזה, חשבתי שזו זכותי המלאה, בעיקר בגלל שהיתה לי ההזדמנות, לתקן את המבקר, וגם להסביר מהם המסרים האמיתיים של הספר.
זה לגיטימי לגמרי שהביקורת על איכות הכתיבה ועל תוכן הספר היתה שלילית, ואין לי בעיה עם זה, זה עניין של טעם.
אבל דווקא בגלל זה, חשבתי שזה יהיה לגיטימי לבקש שלפחות הפרטים על הספר ועל המסרים שלו יהיו נכונים. אני מקווה שתסכים איתי לפחות בנושא הזה.
חשוב לי לציין שהחלטתי להגיב מלכתחילה בגלל שגם המבקר וגם חלק גדול מהמבקרים באתר הם צעירים (נראה לי), והרגשתי בנוח להגיב, בדיוק כמו כולם. הצגת המסרים השגויים צרמה לי כל-כך, ולא יכולתי להתעלם מכך.
כל ההתכתבות הזו דווקא היתה מעניינת, אבל אני חושבת שמיציתי את העניין (אינטרנט זה ממש לא התחום שלי).
   כתוב תגובה
לא קראתי את הספר,  (חדש)
NY יום ראשון, 09/11/2003, שעה 12:49
בתשובה לנטלי בלהסן
אבל אם הטקסט דומה בסגנונו להודעתך, הרי שיש לך עוד רבות ללמוד אודות השפה העברית, בייחוד בתחומי התחביר, הניסוח, ואפילו הפיסוק.

כיוון שממש כואב לקרוא את הודעתך בצורתה הנוכחית, הריני ליידעך:
1. לאחר סימן פיסוק יבוא *רווח*. כלומר, ביתר פירוט: לאחר נקודה יבוא רווח. לאחר פסיק יבוא רווח. לאחר סימן קריאה יבוא רווח. לאחר סימן שאלה יבוא רווח. לאחר נקודותיים יבוא רווח. לאחר שלוש נקודות יבוא רווח או סוף שורה.
2. כדאי למעט בשימוש בשלוש נקודות.
3. רצוי לא להתחיל משפטים בוו החיבור.
4. קו מפריד - יבואו רווחים משני צידיו.
5. אל תרבי בפסיקים שלא לצורך.

השכילי נא.
   כתוב תגובה
לא קראתי את הספר,  (חדש)
נטלי בלהסן יום שני, 10/11/2003, שעה 20:57
בתשובה לNY
תודה על השיעור הקצר בתחביר. אתה מודע לכך שהרווחים אליהם אתה מתכוון קיימים רק במחשב וקשורים לכישורי כתיבה בעזרת מקלדת?
אני מקווה שאתה מודע לכך שלא כתבתי את התגובה הראשונה כדי להפגין כישורי כתיבה, אלא כדי להביע את דעתי.
אבל תודה על הטיפים השימושיים לגבי הרווחים. אימצתי אותם בחום.
   כתוב תגובה
הרווחים האלה קיימים *בכל* מקום.  (חדש)
NY יום שלישי, 11/11/2003, שעה 18:24
בתשובה לנטלי בלהסן
לא רק במחשב. הם קיימים *בכל* ספר, סיפור, עיתון, מאמר, גילוי דעת, מודעה, שלט, מפה, הודעה, מכתב, מזכר ומסממך הכתובים בעברית תקנית. *תמיד*. גם בכתב יד. למעשה, הם קיימים גם באנגלית. הם קיימים הרבה לפני המצאת מעבד התמלילים או, לצורך העניין, המחשב האלקטרוני בכלל.

מאדם שהוציא לאור ספר פרי עטו אנו מצפים למקצוענות מסוימת בתחום הכתיבה - בכלל זה סגנון הכתיבה וידע בתחומים כתחביר ופיסוק - גם בהודעות פשוטות. ודאי שלא נצפה מאדם כזה להתווכח אתנו אודות כללי כתיבה בסיסיים.
בכלל - כאשר אין לאדם ידע בתחום מסוים, הרי שלפעמים עדיף לו לשתוק. אני, למשל, לא אעז לחוות דעה תקיפה בכל הנוגע לתכונותיהם המיוחדות של חלקיקים תת-אטומיים, ודאי שלא להתווכח בנושא עם פיסיקאי גרעין.

לזכותך יאמר שאת לומדת מהר, והודעותיך אכן קריאות בהרבה כעת. נו, גם זה משהו...
   כתוב תגובה
הרווחים האלה קיימים *בכל* מקום.  (חדש)
נטלי בלהסן יום ראשון, 21/12/2003, שעה 15:52
בתשובה לNY
הבטחתי לא להגיב יותר, אבל אני לא יכולה להתאפק. התכוונתי לזה שהטעות שלי, שהתבטאה בהיעדרם של הרווחים עליהם כתבת, קיימת רק במחשב, ורק בסוג המסמך הכתוב הזה. אני לא מתיימרת להיות מומחית בתחום הלשון והתחביר, אבל את הידע המינימלי הזה יש לי.
במהלך שירותי הצבאי (בתור מאבחנת פסיכוטכנית), נאמר לנו לא לעשות רווחים אחרי סימני פיסוק בתוכנת המחשב בה השתמשנו, ו''ההרגל המגונה'' הזה כנראה לא נעלם לגמרי. זה הכל. בסך הכל הייתי צריכה קו אדום ודק מתחת למילה, שיזכיר לי ללחוץ על מקש הרווח. איזה מזל שהיית כאן כדי להזכיר לי...
את הספר כתבתי לפני שנתיים וחצי, חוקי הפיסוק מתקיימים בו, והוא עבר הגהה. אל דאגה!
   כתוב תגובה
ובכן, אני שמח מאד לשמוע זאת.  (חדש)
NY יום שני, 22/12/2003, שעה 19:04
בתשובה לנטלי בלהסן
כולי תקווה שבספרך הבא, אם תכתבי כזה, תזכרי גם את ביקורתו של קיפוד שבכאן.
   כתוב תגובה
תגובה לביקורת  (חדש)
Kipod יום רביעי, 12/11/2003, שעה 0:48
בתשובה לנטלי בלהסן
ראשית, ננטרל את הדיון בי עצמי, בגילי, בציון שקיבלתי בספרות בתיכון, או בגלידה האהובה עלי. כל אלו אינם רלבנטיים.

אז מה בעצם היו טענותייך?
א. הוזכרו פרטים שלא הופיעו בספר. ובכן, בעוד שבדבר הדולפינים המתים איני יכול לדבר בודאות (ואילו היו אלו דובי קואלה מתים, או שאר יצורים ''חמודים'' מתים?), הרי שגאיה הופיעה שם. מה היה כל הסיפור אם לא מסע להציל את ''אמא אדמה''? שני המונחים הללו מקבילים, ומתארים כל ישות גשטלטית חובקת כל חי על פני האדמה. גאיה בהחלט היתה שם, צר לי.

ב. לא קראתי את הספר עד סופו.
ובכן, כן קראתי.

ג. לא הבנתי את הרובד העמוק יותר.
צר לי, אבל מה שתארת בהודעתך הוא הרובד השטחי ביותר, והמזנק לעין. הדברים שאמרת כרגע נאמרים בנוסחים אלו או אחרים ע''י הדמויות. קשה לפספס את זה.

ד. הספר אמור להעביר בצורה ציורית את עקרונות איכות הסביבה.
ובכן, כל תיאור חד צדדי ומוקצן של בעיות אמיתיות הוא בעייתי ופסול. גם אם הוא אמור לפנות לילדים, לא הייתי רוצה שמסרים כאלו יעוכלו ע''י ילדים. ואל תזלזלי בתבונתם. הם יכולים להבין דואליות ובעייתיות, אם טורחים להתייחס אליהם כאל בוגרים.

ה. אני לא מתעניין באיכות הסביבה. אני ''איש מחשב''.
רגע, אמרנו שלא עלי מדברים כאן. נקודה הבאה.

ו. את מקווה שאיכות ביקורותי תשתפר בעתיד.
לפחות כאן אנו תמימי דעין. גם אני חפץ בשיפור, ולרגע אני לא חושב שאין מקום לכזה.
   כתוב תגובה
תגובה לביקורת  (חדש)
לא קפוד ולא חרגול יום שני, 15/12/2003, שעה 18:31
בתשובה לKipod
שלום, אני קראתי את הספר 'קרני אור' ואני חושב שהוא יפה בתמימותו ומי יתן ויותר אנשים ישקיעו זמנם בכתיבה על נושאים כאלו וינסו להגיע ללבבות כולם בנושא בוער כל-כך כמו שימור הטבע.
   כתוב תגובה
פעם ניסיתי לשמר את הטבע.  (חדש)
שלמקו יום שני, 29/12/2003, שעה 20:42
בתשובה ללא קפוד ולא חרגול
מסקנות: קופסאות פח לא, זכוכית כן, פלסטיק- לא למדבריות.
   כתוב תגובה
כמה זמן הוא נשמר בקופסאות זכוכית?  (חדש)
יעל יום שני, 05/01/2004, שעה 22:05
בתשובה לשלמקו
צריך לחטא אותן קודם במים רותחים כמו שעושים עם ריבה?
   כתוב תגובה
לא חובה  (חדש)
שלמקו יום שלישי, 13/01/2004, שעה 17:33
בתשובה ליעל
אבל אז מקבלים מקרים של החיים בצנצנת סחוג.
   כתוב תגובה
תגובה לביקורת  (חדש)
עופרי יום חמישי, 12/02/2004, שעה 10:01
בתשובה לKipod
אתם יודעים אני באמת לא מבינה מה אתם מנסים להשיג כאן, מביקורת על ספר עברתם פשוט להתנפלות על המחברת . אתם מחפשים אותה על כל דבר הכי קטן מה שהפך להיות ממש פתאטי. זכותה המלאה לא להסכים לביקורת שכתבו עליה ולהגיב ואפילו אם אתם רוצים להגן על הכותב עדיף שתעשו זאת בדרך יותר בוגרת ולא פשוט לקטול אותה למוות( רווחים?! באמת, לא היה לך משהו יותר טוב? הרי ידוע שמספר הרווחים שאדם כותב מעיד על חוכמתו ועל אופיו....) הטפלות לשגיאות קטנות של אנשים לא עושים אתכם חכמים יותר אלא רק קטנוניים וילדותיים בצורה מגוחכת. השאלה הנשאלת כאן היא בשביל מה? סתם לתת לה להרגיש יותר רע ולא בצדק עם מה שכתבה? יש ביקורת בונה ויש הוצאת המרמור שלך על אחרים.
להבא לימדו להבדיל בין השניים.
ובאמת בלי שום קשר, אני דווקא אהבתי את הספר. נכון ישנם דברים שעם הזמן ועם עריכה טובה יכלו להשתפר אבל צריך לזכור לאיזה גיל הוא מיועד ומבחינתי הוא משיג את המטרה שלו בצורה הטובה ביותר. מלמד ילדים על הסביבה שלהם תוך כדי סיפור פנטסיה . ילדים בגיל 11-13 יוכלו מאוד להינות ממנו וגם מבוגרים יותר עם קצת דמיון ומשיכה לעולם הילדות . לא הכל חייב להיות תמיד עמוק ומלא רבדים נסתרים, יש גם יופי בתמונה פשוטה יותר ותמימה. לדעתי אל תפסלו את הספר לפני שתנסו ואל תשכחו באילו עיניים לשפוט אותו.
תהנו!
עופרי:)
   כתוב תגובה
איפה ראית התנפלות על המחברת?  (חדש)
יעל יום חמישי, 12/02/2004, שעה 13:30
בתשובה לעופרי
   כתוב תגובה
בדמיונה הפורה.  (חדש)
Boojie יום חמישי, 12/02/2004, שעה 14:31
בתשובה ליעל
   כתוב תגובה

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.