על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

זומבים עליך, ישראל!
סרטים / נורית הוראק
04/03/13
תגובות: 2  
מעגל בלי הרבה קסם
סרטים / עליזה בן מוחה
20/10/12
תגובות: 3  
קפטן אמריקה ומלחמת העולם השנייה
סרטים / אנדרו ליפטאק
03/09/11
תגובות: 1  
מקור לא ברור
סרטים / עליזה בן מוחה
30/07/11
תגובות: 4  
כמעט הסוף (חלק ראשון)
סרטים / עליזה בן מוחה
12/06/11
תגובות: 0  
חלום גנבים
סרטים / עליזה בן מוחה
29/12/10
תגובות: 13  
טובים השניים?
סרטים / עליזה בן מוחה
14/08/10
תגובות: 5  
מגע של קסם
סרטים / לילי דאי
14/05/10
תגובות: 2  
המקום שאליו גיבורי אקשן הולכים למות

סרטים / לילי דאי
02/05/10
תגובות: 4  
מה שיותר כחול יותר ממדים
סרטים / לילי דאי
31/01/10
תגובות: 5  
על ממוצע ומעל הממוצע
סרטים / אֹרן רהט
24/10/09
תגובות: 8  
לשקוע בסרט טוב
סרטים / רז גרינברג
28/04/08
תגובות: 1  
דיקסילנד
סרטים / אהוד מימון
03/10/06
תגובות: 2  
חייו ומותו של סופרמן
סרטים / רני גרף
25/07/06
תגובות: 22  
הטרור כמשל
סרטים / רני גרף
03/04/06
תגובות: 15  

אהבה בשחקים
סרטים / רז גרינברג
יום רביעי, 13/10/2004, שעה 22:51

'סקיי קפטן' – פנטסיה מד''בית ונוסטלגית


במאי סרטי מד''ב רבים, בבואם לתאר את העתיד, מתרפקים דווקא על העבר. הרבה סרטים שכאלה מכילים קריצות והתייחסויות לספרי, סרטי, חוברות הקומיקס ועטיפות כתבי-העת של הז'אנר, שחילצו מיוצרי הסרטים העכשוויים שאגות התפעלות בילדותם, ומנסים לשחזר את אותה תגובה בתנאי-מעבדה – אולמות הקולנוע – אצל הצופים המודרניים. רבים יודעים שסרטי 'מלחמת הכוכבים' הם מחווה לסדרות המד''ב בהמשכים (Serials) שהוקרנו בבתי הקולנוע בראשית המאה הקודמת; עובדה ידועה פחות היא שתוכניתו המקורית של לוקאס היתה למעשה החיאה ויצירת גרסה מחודשת של אחת מאותן סדרות – 'פלאש גורדון' (לוקאס ניגש לכתיבת תסריט מקורי לאחר שלא הצליח להשיג את הזכויות על הדמות).
גם 'סקיי קפטן ועולם המחר', סרטו של הבמאי קרי קונראן, הוא מחווה לאותן סדרות, אבל הוא הולך הרבה יותר רחוק במימוש האהבה שלו אליהן ולהצגתה על המסך – עובדה מרשימה למדי, בהתחשב בעובדה שקונראן נולד כמה עשורים טובים לאחר שסדרות אלה כבר הפכו לנוסטלגיה.
הסרט מתרחש בגרסה חלופית של שנות השלושים של המאה הקודמת, הנראית כמו התממשות סך כל הפנטסיות המד''ביות של אותה תקופה. בתחילתו מתוודעים הצופים לפולי פרקינס (גוונית' פאלטרו), עיתונאית סקרנית ונחושה, החוקרת סדרת היעלמויות מסתוריות של מדענים ידועים. חקירה זו נקטעת בעודה באיבה כאשר כלי משחית משונית (פירוט: בהמשך) מתקיפים את העיר ניו-יורק, ולדגל נקרא ג'ו סאליבן (ג'וד לאו) הידוע בכינויו ''סקיי קפטן'' – טייס עשוי ללא חת המתמחה בטיפול באיומים לא-קונבנציונאליים. סאליבן ופרקינס, שניצוצות עפו ביניהם אי-אז בעבר (ואף פעם לא ממש כבו, מסתבר, לתדהמת הצופים), יוצאים יחדיו להרפתקה נועזת ומסוכנת בנסיון להציל את העולם.


כבר מתקציר העלילה ניתן להבין ש'סקיי קפטן' הוא לא סתם מחווה לסדרות הקולנועיות בהמשכים – הסרט הוא ממש סדרה שכזו, מתחילתה ועד סופו. פעמים רבות במהלך הצפיה נדמה לרגע שכתובית ''המשך יבוא'' עתידה להופיע על המסך, שניות ספורות לפני שהגיבורים עומדים למצוא את מותם (התרחשות נפוצה מאד בסרט). התסריט, בהתאם, לא מפגין עומק רב מדי, ועוד פחות הגיון או סבירות, והדיאלוגים גם הם לא ממש מזהירים. אבל עודף הגיון מעולם לא אפיין את הסרטים שרוחם שורה על 'סקיי קפטן'; התסריטים שלהם נועדו להוליך – או, ליתר דיוק, להריץ – את הצופים דרך רכבת-שדים של פלאים חזותיים. ואת זה קונראן עושה במסירות שקשה להתחרות בה.
כל התפאורות והפעלולים ב'סקיי קפטן' הם יצירות-מחשב, שהשחקנים בשר-ודם הושתלו בהם לאחר צילום הסצנות בהשתתפותם. בעזרת שימוש יצירתי בצבעים, שנע בין שחור-לבן מבריק לצבעוניות רכה, קונראן גורם ל'סקיי קפטן' להראות כפי שהסרטים הישנים אותם הוא מעריץ היו נראים אילו יוצריהם היו עובדים עם ציוד מודרני ותקציב של עשרות מיליוני דולרים. השחזור התקופתי של ניו-יורק בתחילת הסרט מרשים כשלעצמו, אבל החגיגה מתחילה בסצנות הפעולה. כותב שורות אלה התאהב נואשות בסרט מהרגע הראשון בו נחתו רובוטים ענקיים ברחובותיה ההומים של העיר, אל מול עיניהם המבוהלות של התושבים, והחלו להחריב אותה עד היסוד (בהומאז' לסרטי 'סופרמן' הקלאסיים של האחים פליישר). בהמשך הגיעו גם סצנות פעולה בים, ביבשה ובאויר, בשלל כלי-רכב בעלי עיצוב עתידני, וכן מיני יעדים אקזוטיים מלאים בפלאים חזותיים. כל פירוט נוסף יקלקל את הנאתם של הצופים, מאחר וגילוי הפלאים הללו, בזה אחר זה, הוא בפירוש חלק בלתי-נפרד מחוויית הצפיה בסרט. די לומר כי קשת רחבה מאד של צופים, מחובבי אוירונאוטיקה ועד למעריצי הרובוטריקים, תבוא כאן על סיפוקה. הליווי המוסיקלי גם הוא חגיגת-רטרו, וחגיגה לאוזני הצופים – לחיצה מדויקת של המלחין אד שראמור על כפתורי הרגש הנכונים.
אחרונים ובהחלט חביבים הם כוכבי הסרט. ג'וד לאו, שכבר הפגין הופעה משובחת בקצוות הפחות-שגרתיים של סרטי הז'אנר ('מה קרה בגאטאקה', 'אקזיסטנז', 'אינטליגנציה מלאכותית'), חושף ב'סקיי קפטן' את הצד האפל-פחות שלו, בגילום דמות פרחחית-מצ'ואיסטית. גווינית' פאלטרו מקרינה גם היא הרבה מאד כריזמה. במהלך הסרט מצטרפים אליהם גם ג'יאובני ריבסי כמדען/מכונאי בעל ידי זהב, ואנג'לינה ג'ולי, כקולגה ותיקה של גיבור הסרט, שניהם בהופעה משעשעת מאד.


'סקיי קפטן' הוא לא הסרט הראשון המתרפק בנוסטלגיה על עברו של המד''ב בקולנוע, ואפילו לא הסרט היחיד מהעת האחרונה שעשה זאת ('ואן-הלסינג' האיום קדם לו). אבל הוא מצליח במקום שבו רבים אחרים נכשלו: הוא מתמסר באהבה מוחלטת, נטולת כל ציניות, לחומרים בעלי משקל-הנוצה ממנו הוא עשוי, כדי לספק לצופים פנטסיה מרהיבה. מומלץ לכל אלה שרוצים לחזור להיות ילדים, ולכל אלה שלא רוצים לגדול.האתר הרשמי
מלחמת הכוכבים: מן המקורות
סופרמן והאחים פליישר
ואן הלסינג

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
מסך כחול
דותן דימט יום חמישי, 14/10/2004, שעה 2:43
(2 תגובות בפתיל)
הסרט הוא יצירת מופת.
ארז לנדוור יום חמישי, 14/10/2004, שעה 6:38
(2 תגובות בפתיל)
סרט חביב למדי
דרצ'י יום חמישי, 14/10/2004, שעה 14:14
(2 תגובות בפתיל)
אני נהנתי מכל רגע
סידהרתא יום חמישי, 14/10/2004, שעה 17:58
סרט מעולה
מקלאוד יום חמישי, 14/10/2004, שעה 23:49
סרט קומיקס כולל הפרסום
אמנון שבת, 16/10/2004, שעה 21:45
מחווה מושלמת למד''ב של פעם
דורון כהן יום שני, 18/10/2004, שעה 9:51
הסרט מתעלם מהחוויה הבסיסית שנמצאת במרכז
goshdarnit יום שלישי, 26/10/2004, שעה 1:37
(3 תגובות בפתיל)
מסכים עם כל מילה בביקורת, להוציא את עניין הדיאלוגים
הקוסם מארץ שם יום שישי, 24/12/2004, שעה 20:05

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.