על האגודה | פעילויות | הצטרפות | צרו קשר | כתבו לאתר | English Site | בפייסבוק
עוד בקטגוריה זו:

כנס רובוטריקון 2010
חדשות / המערכת
30/06/10
תגובות: 0  
הכישוף היהודי הקדום
חדשות / המערכת
09/05/10
תגובות: 0  
הקרנת הסרט ''סוד קבור''
חדשות / המערכת
07/05/10
תגובות: 0  
טולקין מגיע לירושלים
חדשות / המערכת
05/05/10
תגובות: 0  
קומיקס, זהות ופוליטיה באירופה ובישראל
חדשות / המערכת
03/05/10
תגובות: 0  
החיים במטריקס
חדשות / המערכת
08/12/09
תגובות: 2  
מפגש עם אסף גברון בירושלים
חדשות / המערכת
23/11/09
תגובות: 3  
סדנת כתיבה חדשה
חדשות / המערכת
19/11/09
תגובות: 1  
אדום בעיניים
חדשות / המערכת
31/10/09
תגובות: 0  
הזוכים בתחרות הסייפייקו - בדיון 2009
חדשות / המערכת
13/06/09
תגובות: 11  
פגישה עם צלם האימפריה
חדשות / המערכת
07/06/09
תגובות: 0  
כאמ''י קיץ 2009
חדשות / המערכת
30/05/09
תגובות: 3  
פנטסי.קון - קול קורא להרצאות
חדשות / המערכת
27/05/09
תגובות: 0  
קול קורא לאירועים באייקון
חדשות / המערכת
23/05/09
תגובות: 10  
קול קורא לסיפורים: שמיים וארץ
חדשות / המערכת
21/09/08
תגובות: 5  

על כוכבים, חורים שחורים ודינוזאורים
חדשות / גל חיימוביץ'
יום רביעי, 10/01/2001, שעה 20:27

לקט חדשות מדע


מעתה, מדי חודש (בערך), יובא לקט קצר של פיתוחים ותגליות מדעיות אשר, לדעת המחבר, יעניינו חובבי מד''ב ואולי אף יעוררו רעיונות לסיפורים. הפעם - חורים שחורים, כוכבי לכת חדשים, חיים על מאדים וארץ גם, ולסיום - קוריוז על מלכת אנגליה.


החור השחור

כידוע לכל קורא מד''ב, חור שחור הוא גוף סופר מסיבי אשר מהירות הבריחה מפניו גבוהה עד כי גם האור לא יכול לברוח ממנו. לפני כ-‏25 שנה הצליח סטיבן הוקינג להראות בצורה מתמטית כי חורים שחורים יכולים, למעשה, להקרין אור או חלקיקים. קרינה זו נקראת (כמה לא מפתיע) ''קרינת הוקינג''.
עתה, במאמר אשר פורסם ב-''Physical Review Letters'', מביאים שני חוקרים (Parikh & Wilczek) מודל מתמטי המבוסס על פיזיקה קוואנטית אשר מתאר כיצד תתכן קרינת הוקינג.
הרעיון הוא כדלקמן: לפי תורת הקוואנטים יתכן מצב בו שני חלקיקים - חלקיק ואנטיחלקיק - יווצרו בו-זמנית, כל עוד הם ישמידו אחד את השני תוך זמן קצר. נניח שזוג כזה יווצר קצת מעבר לגבול של החור השחור. תורת הקוואנטים מאפשרת לאחד החלקיקים לברוח החוצה (החוקרים קוראים לזה Tunneling). לכאורה נראה כאילו נוצר חומר יש מאין אך בעצם בריחת החלקיק מהווה הפסד אנרגטי לחור השחור כך שהנוסחה E=MC2 נשמרת.
פאריק ווילצ'ק מראים, בעזרת שימוש בחלל-זמן גיאומטרי חדש, שניתן לגזור את המודל הנ''ל ממשוואותיו של הוקינג, למרות שהספקטרום שונה מזה שהוקינג חזה.
האם זה אומר שעכשיו נוכל לראות חורים שחורים? לדברי ווילצ'ק – לא בעתיד הקרוב. עד היום לא זוהה בוודאות אף חור שחור. בנוסף, כל הגופים החשודים כחורים שחורים הם מאסיביים ביותר, והמודל מראה כי קרינת הוקינג קטנה ככל שהחור השחור גדול.

(ענן אבק סביב חור שחור)


אבק כוכבים

ומחורים שחורים נעבור לגופים קצת פחות מאסיביים.
שלושה כוכבי לכת חוץ-סולאריים חדשים התגלו לאחרונה והם מתווספים לרשימה של 46 כוכבי הלכת החוץ-סולאריים שהתגלו עד עתה. שלושת כוכבי לכת אלו הם הראשונים שהתגלו בשמי חצי הכדור הדרומי.
כמו כוכבי הלכת שהתגלו בשמי הצפון, גם אלה הם ענקים גזיים וגם הם, כמו רבים מהצפוניים, נמצאים במסלולים קרובים לשמש. אחד מהם, סביב אפסילון רטיקולום, נמצא במסלול כמעט מעגלי בעל רדיוס של 1.1 יחידות אסטרונומיות. לעומתו, הפלנטה סביב סאגיטריוס נעה במסלול מעגלי בעל רדיוס של 0.045 י''א (כלומר פחות מ- 7 מיליון ק''מ); רק לשלוח יד ולגעת בשמש...
בנוסף, נמצא גם ננס חום (סביב שמש בשם HD164427).

העובדה שמרבית כוכבי הלכת החוץ סולאריים שהתגלו עד עתה נמצאים במסלולים פנימיים, בניגוד לענקים הגזיים במע' סול אשר נמצאים במסלולים חיצוניים, גרמה להפתעה רבה בקרב האסטרונומים ולשינוי התיאוריה של יצירת מערכות שמש. זה גם גרם אכזבה לחובבי המד''ב - אם ענקים גזיים נמצאים במסלולים הפנימיים אשר בהם אנו ציפינו למצוא כוכבי לכת ארציים, היכן, אם בכלל, נמצאים כוכבי לכת ארציים? האם מערכת סול יוצאת דופן?

(המסלולים של שלושת כוכבי הלכת החדשים והננס החום בסופרפוזיציה על כוכבי הלכת הפנימיים של מע' סול)


מסעותיה של שפלן החלל

בואו נכנס למערכת השמש, ובדרך אגב נזכיר שנאסא מתכננת שילוח של חללית מחקר לפלוטו, בסביבות 2004.
ניתוח הנתונים של החללית גלילאו ממעופה ליד גאנימד במאי 2000 מעלה את האפשרות שקיים אוקיינוס מים מלוחים מתחת לפני השטח (כ- 200 ק''מ מתחתיו). שכבת מים מלוחים נוזליים היא כרגע ההסבר הטוב ביותר להסביר כמה אנומליות בשדה המגנטי של גאנימד.

מגאנימד אנו מגיעים ישירות למאדים, כוכב הלכת הנחקר ביותר מלבד כדור הארץ.
על סיפונה של הספינה ביגל (Beagle) החל דארווין, בזמנו, לפתח את תורת האבולוציה. בעוד 3 שנים תנחת ספינת החלל ביגל 2 על המאדים על מנת לחפש שם סימני חיים.
אף על פי שביגל 2 תופסת טרמפ על המאדים אקספרס (MARS Express) של סוכנות החלל האירופית, ביגל 2 אינה פיתוח של סוכנות ממשלתית כלשהי. רעיון החללית הועלה ע''י האסטרוביולוג הבריטי קולין פילינגר, המפקח עתה על צוות המדענים ומהנדסים הבונים אותה.
אך זה אינו יוצא הדופן היחיד. לפי התכנון, ברגע הנחיתה תשדר ביגל 2 למרכז הבקרה שיר רוקנרול אשר יוקלט מראש ע''י הלהקה הבריטית Blur. על מנת לכייל את המצלמות תמקד אותן החלליית על ציור אוונגרדי של הצייר דמיאן הירסט. בנוסף על כל זה, ביגל 2 תכוסה בפרסומות.
המטרות המדעיות של ביגל 2 הן למצוא נוכחות מים, קרבונטים ומולקולות אורגאניות, לברר את מורכבותן של המולקולות האורגניות ואת יחסי האיזוטופים בין חומר אורגאני לאינאורגאני. הנוכחות של מולקולות אורגאניות מורכבות תהווה עדות חזקה לקיומם של חיים (בהווה או בעבר) על המאדים.
לשם איסוף דוגמאות מצויידת ביגל 2 בחפרפרת רובוטית בשם פלוטו ובמטחנה ומקדח מיוחדים, אשר תוכננו ע''י רופא שיניים!
הדוגמאות ינותחו במספר שיטות שלא יפורטו כאן - נזכיר רק כי שיטות אלו שימשו גם לניתוח מטאוריטים כדוגמת ALH84001.

(החפרפרת ''פלוטו'')

מטאוריט ALH84001 מוזכר כאן היות ונמצאו בתוכו עדויות נוספות לחיים. זהו אותו מטאוריט מפורסם, שמקורו כנראה מאדימי, שבו נתגלו עדויות לחיים לטענת חוקרי נאסא במחקר מ- 1996. מחקר חדש שבוצע גילה, עמוק במטאוריט, גבישים מיקרוסקופיים של המינרל מגנטיט (Fe3O4), אשר צורתם והרכבם של לפחות 30% מהם תואמים להפליא גבישי מגנטיט הנוצרים ע''י חיידקים מגנטוטקטיים. חיידקים אלה יוצרים בתוך התא שרשרות של גבישי מגנטיט בעלי צורה והרכב יחודיים, המשמשים להם מעין מצפן וחשובים להשרדותם. עד היום לא נמצא תהליך אינאורגאני טבעי או מלאכותי אשר יכול ליצור גבישי מגנטיט בעלי הרכב וצורה מיוחדים אלו.
עדות זו, יחד עם עדויות לשדה מגנטי בעברו הרחוק של מאדים (וחשוב אף יותר - עדויות לקיום נהרות ואגמים בעבר), מוסיפים עוד תמיכה לתיאוריה שיש - או לפחות היו פעם - חיים על המאדים.

(מכתש הולדן על המאדים. עדויות לאגם בעבר הרחוק?)

אם בחיים קדומים עסקינן - מדעני המכון לאסטרוביולוגיה של נאסא גילו בדרום אפריקה משקע אורגאני בן 2.6 מיליארד שנה - ממצא המעלה את האפשרות של חיים על היבשה בתאריך מוקדם בהרבה משהיה מקובל עד עכשיו (חצי מיליארד עד 1.2 מיליארד שנה). קיומם של חיים על האדמה מרמז גם על אטמוספירה עשירה בחמצן ובעלת שכבת אוזון מגינה. אפשרות זו תגביר את הסיכוי למציאת כוכבי לכת נושאי חיים, כיוון שהאוזון קל יחסית לזיהוי. מקובל שחיים באוקיינוס החלו לפני כ- 3.8 מיליארד שנה.


הדינזאור מת מצחוק

ברוכים הבאים לכנס דינו-גדון. אנא הגיעו עם בלוני-חמצן ומטריה עמידה במיוחד!
חוקרים משערים, ויש לכך עדויות חזקות, שלפני כ-‏65 מיליון שנה פגע אסטרואיד בקוטר של כ- 15 ק''מ בכדור הארץ, באיזור מפרץ מקסיקו. ההשערה היתה שפגיעת האסטרואיד גרמה ליצירת ענן אבק שהסתיר את השמש למשך שנים ובכך גרם להשמדת הדינוזאורים. מחקר חדש גילה שבאיזור המכתש ישנם מרבצים גדולים של קארבונטים וסלעי גופרית. עובדה זו העלתה תיאוריה חדשה באשר לסיבה להכחדת הדינוזאורים - פגיעת האסטרואיד איידה הרבה גופרית ופחמן לאטמוספירה. ריכוז הפחמן דו-חמצני עלה וגרם גם לאפקט חממה וגם לחנק של בעלי חיים. הגופרית, לעומת זאת, יצרה תרכובות רעילות באטמוספירה וגרמה גם לגשם חומצי. שהתיאוריה החדשה, ם כן, גורסת שמלבד ''חורף גרעיני'', הדינזאורים נחנקו מפחמן דו-חמצני וסבלו מגשם חומצי ושאר תרכובות גופרית רעילות.


אל נצור המלכה

ומה עם מלכת אנגליה? ובכן, מחקר חדש אשר פורסם לאחרונה ב-''Nature'' קובע כי המלכה אליזבת השניה שינתה את דפוסי דיבורה במהלך חמישים השנים האחרונות. צורת ההגייה של שפה כלשהי משתנה עם הזמן, בעיקר בגלל הצעירים. אך האם משנים גם המבוגרים את דפוסי ההגייה שלהם? החוקרים לקחו הקלטות של נאומים שהמלכה נשאה בין שנות החמישים לשנות השמונים של המאה שעברה ולאחר ניתוח של דפוסי ההגייה גילו שהמלכה שינתה את המבטא שלה לכיוון המבטא של אנשים צעירים או בעלי מעמד נמוך שהיה שכיח בשנות השמונים.


עד כאן הלקט להפעם. המשך יבוא.קרינת הוקינג
כוכבי לכת חוץ סולאריים חדשים
על הווצרותם של ענקים גזיים
פלוטו
גלילאו
ביגל 2
מגנטיט ב-ALH84001
אגמים על המאדים
חיים קדומים על היבשה - תקציר של נאס''א
דינו-גדון

 
חזרה לעמוד הראשי         כתוב תגובה

 
יפה מאוד!
אהרון האופטמן יום חמישי, 11/01/2001, שעה 13:14
(6 תגובות בפתיל)
!כול הכבוד
אלון פיאדה יום חמישי, 11/01/2001, שעה 16:03
(4 תגובות בפתיל)
מציאת כוכבי לכת
אורי שגיא יום חמישי, 18/01/2001, שעה 1:24
רעיון מצוין לפתוח טור שכזה
שפן הלוח יום ראשון, 28/01/2001, שעה 13:53
(2 תגובות בפתיל)
יש לי שאלה
עומר יום רביעי, 01/09/2004, שעה 18:01

הדעות המובעות באתר הן של הכותבים בלבד, ולמעט הודעות רשמיות מטעם האגודה הן אינן מייצגות את דעת או אופי פעולת האגודה בכל דרך שהיא. כל הזכויות שמורות למחברים.