על האגודה

האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה הוקמה במאי 1996 על מנת לקדם את תחום המדע-בדיוני והפנטסיה בישראל, ומאז היא פועלת ברציפות. פעילותה כוללת כנסים שונים, הרצאות בנושאי מדע ומדע בדיוני, הקרנות בכורה של סרטי מדע בדיוני ופנטזיה בחסות המפיצים השונים, תחרויות סיפורי מד"ב ופנטסיה ישראליים מקוריים ופעילויות נוספות. כמו כן פרסמה האגודה עד לשנת 2008 כתב-עת, 'המימד העשירי', וכתב-עת מקוון – הלא הוא אתר זה. האגודה מוציאה לאור את אסופת הספרות הספקולטיבית המקורית 'היה יהיה'.
מדי שנה מעניקה האגודה את פרס גפן לספרים ולסיפורים הטובים ביותר בסוגות המדע הבדיוני והפנטסיה שראו אור בעברית.

חברי האגודה נהנים מהנחות משמעותיות באירועים אותם מארגנת האגודה ומקבלים לביתם ללא תשלום את אסופת הספרות הספקולטיבית המקורית 'היה יהיה'. מידע ועדכונים על פעילויות האגודה נשלחים לחברים באופן רציף באמצעות מכתב חודשי.
גופים שונים משתפים פעולה עם האגודה בפעילויותיה השונות. ביניהם נתן למנות את: העמותה למשחקי תפקידים בישראל, עמותת טולקין הישראלית, סינמטק תל אביב, מרכז תרבות בית אריאלה בת"א. כן עומדת האגודה בקשרי שיתוף פעולה עם גופים מסחריים שונים, ביניהם הוצאות ספרים ומפיצי סרטים, ועם סופרי מד"ב ופנטסיה בארץ ובחו"ל. האגודה תומכת בפעילויות מד"ב של קבוצות מקומיות, כגון 'הבאר' – חוג המד"ב הבאר-שבעי, ו'הרחפת הקלה' – חוג המד"ב הירושלמי.
עם זאת, משמעותה העיקרית של החברות באגודה היא קידום תחום המדע הבדיוני והפנטסיה בישראל. זו מטרתנו, ונשמח אם תצטרפו אלינו להשגתה.


מטרות האגודה

1. לקדם ולעודד את העיסוק במדע בדיוני ופנטסיה בישראל
2. לטפח יצירת מדע בדיוני ופנטסיה מקוריים
3. לעודד את הרחבת היקפו של תרגום המדע הבדיוני והפנטסיה לעברית
4. לשמש מסגרת אב לארגוני מדע בדיוני ופנטסיה קיימים, ולסייע בהקמת נוספים
5. לקיים פעילויות על בסיס קבוע ומזדמן במקומות שונים בארץ, ובכלל זה כנסים, ימי עיון, הרצאות, הקרנות סרטים, דיונים פתוחים ואירועים אחרים
6. לעמוד בקשר עם גופים דומים ברחבי העולם
7. לפרסם, ולתמוך בפרסום, כתבי עת שיוקדשו למדע בדיוני ולפנטסיה, וכן למדע פופולרי
8. לקדם את הוראת המדע בדיוני והפנטסיה בבתי-הספר, הן בתחום הספרות והן כעזר ללימודי המדעים בהסכמת משרד החינוך
9. לשתף פעולה עם כל גוף, לרבות אמצעי תקשורת, המגלה עניין במדע בדיוני ובפנטסיה, ולעמוד בקשרים עם גופים המצויים בחזית המחקר המדעי בישראל
10. להזמין יוצרי מדע בדיוני ופנטסיה מחו"ל ולארחם בארץ


מספר חברי האגודה עומד כעת על למעלה מ-‏300. קשה לאפיין את חברי האגודה, משום שיש בה נשים וגברים, תלמידי חטיבת ביניים ופרופסורים, צעירים וזקנים. החיבה ליצירות מד"ב ופנטסיה אינה מתמקדת בגילאים מסוימים (אם כי רבים מחברי האגודה צעירים), או מיוחדת למין זכר או נקבה. עם זאת, רוב חברי האגודה שהגיעו לגילאים המתאימים הנם בעלי השכלה גבוהה.

האגודה פועלת בתקציב המבוסס על דמי החבר שמשלמים חבריה, וכן על הכנסות מאותם אירועים שבהם נגבים דמי כניסה. כמעט כל פעילויותיה פתוחות לקהל הרחב, הן משום שאחת המטרות שהאגודה שמה לעצמה היא לקדם את תחום עיסוקה בציבור והן בתקווה למשוך עוד חברים. כל פעילי האגודה הם מתנדבים המקדישים מזמנם ללא תמורה. את הפעילות הזאת מרכז ועד האגודה המונה שבעה חברים, ביניהם יו"ר האגודה. לצדו פועלים ועדת הביקורת, המזכיר והנהלת החשבונות של העמותה.
האגודה היא עמותה רשומה כחוק בישראל (מספר עמותה 58-028757-1, נרשמה אצל רשם העמותות ב-‏18/8/1997). פרט לאופני הפעולה ולמטרות שהוגדרו למעלה, האגודה פועלת על פי ההגדרות המפורטות בתקנון מצוי של עמותה.


בעלי תפקידים

ועד האגודה
ליאת שחר קשתן – יו"ר
חננאל לבנה
נימרוד סקאל
עינת סיטרון
אלעד אייזן
מיכל שני-סוסי

ליל שינדלר

ועדת ביקורת
דמיאן הופמן

נעמה פרידמן

ועדת פרס גפן
אמיר הירשפלד – יו"ר
נועה זהבי רז
ארז בר טוב
שיר הדס אור
עינב בוימפלד

אחראית למניעת הטרדות מיניות: ליאת שחר קשתן
תקנון למניעת הטרדה מינית.

מזכירות האגודה: מורן גבאי וחננאל לבנה
אחראי מזכירות ומכתב חודשי: בוריס בולטיאנסקי
עורך 'היה יהיה' ואתר האגודה: אהוד מימון


לוגו האגודה: מיכאל גרוסברג


לשאלות, פניות, הצעות, רעיונות ותלונות הקישו כאן. למידע נוסף על אתר האגודה ותפקודו, עיינו ברשימת השאלות הנפוצות שלנו.

חדשות ועדכונים

האתוס של הסכסוך בטרילוגיית "טבעות העורבים"

ספרות הפנטסיה והמדע הבדיוני היא כר פורה למחקר בתחומי חקר הסכסוכים והיחסים הבין לאומיים. Carpenter (2016)[i] מחלק את העיסוק המחקרי בתחום לשלוש זירות עיקריות.הזירה הראשונה,כאמצעי דידקטילהבנת התופעה הפוליטית בעולם האמיתי באופן נגיש. בזירה השנייהמתייחסים לז'אנר ככלי פרשני במסגרתו נעשה שימוש ביצירות מדע בדיוני ופנטסיה על מנת להבין כיצד חברה תופסת את עצמה. גישה זו מסייעת […]


עלייתה של קיושי

תארו לעצמכם שיום אחד אתם מתעוררים ומגלים שאתם האדם הכי חשוב בעולם. מה אתם חושבים שהייתם מרגישים? פחד? התרגשות? תחושת התעלות? אני לא חושב שהייתי מסוגל להתמודד עם הלחץ. תארו לעצמכם מה עבר בראש של קיושי כשהיא גילתה שהיא האווטאר. בשנת 2005 שיחררו ערוץ ניקלודיאון לאוויר העולם את הסדרה אווטאר: כשף האוויר האחרון. הסדרה זכתה […]


"חווית הביחד נשמרה" – ראיון עם מנהל פסטיבל אייקון

נפגשנו (בזום) לשיחה עם תומר שלו, מנהל פסטיבל אייקון לשמוע איך הוא מסכם את פסטיבל אייקון 2020: בחירות – הווירטואלי


פרוטקול אסיפה כללית הכוללת בחירות בחירות 2020

בחירות, אישור החזרי נסיעות וסיכום שנה


איך מסכמים פסטיבל בלתי נגמר, שרצית שיימשך לעולמים?

שאלנו את גלית כהן על החוויה שלה מפסטיבל אייקון 2020: "בחירות"


לחדשות ישנות...
calender
נגישות