על האגודה

האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה הוקמה במאי 1996 על מנת לקדם את תחום המדע-בדיוני והפנטסיה בישראל, ומאז היא פועלת ברציפות. פעילותה כוללת כנסים שונים, הרצאות בנושאי מדע ומדע בדיוני, הקרנות בכורה של סרטי מדע בדיוני ופנטזיה בחסות המפיצים השונים, תחרויות סיפורי מד"ב ופנטסיה ישראליים מקוריים ופעילויות נוספות. כמו כן פרסמה האגודה עד לשנת 2008 כתב-עת, 'המימד העשירי', וכתב-עת מקוון – הלא הוא אתר זה. האגודה מוציאה לאור את אסופת הספרות הספקולטיבית המקורית 'היה יהיה'.
מדי שנה מעניקה האגודה את פרס גפן לספרים ולסיפורים הטובים ביותר בסוגות המדע הבדיוני והפנטסיה שראו אור בעברית.

חברי האגודה נהנים מהנחות משמעותיות באירועים אותם מארגנת האגודה ומקבלים לביתם ללא תשלום את אסופת הספרות הספקולטיבית המקורית 'היה יהיה'. מידע ועדכונים על פעילויות האגודה נשלחים לחברים באופן רציף באמצעות מכתב חודשי.
גופים שונים משתפים פעולה עם האגודה בפעילויותיה השונות. ביניהם נתן למנות את: העמותה למשחקי תפקידים בישראל, עמותת טולקין הישראלית, דיזינגוף סנטר, מרכז תרבות בית אריאלה בת"א. כן עומדת האגודה בקשרי שיתוף פעולה עם גופים מסחריים שונים, ביניהם הוצאות ספרים ומפיצי סרטים, ועם סופרי מד"ב ופנטסיה בארץ ובחו"ל. האגודה תומכת בפעילויות מד"ב של קבוצות מקומיות, כגון 'הרחפת הקלה' – חוג המד"ב הירושלמי.
עם זאת, משמעותה העיקרית של החברות באגודה היא קידום תחום המדע הבדיוני והפנטסיה בישראל. זו מטרתנו, ונשמח אם תצטרפו אלינו להשגתה.


מטרות האגודה

1. לקדם ולעודד את העיסוק במדע בדיוני ופנטסיה בישראל
2. לטפח יצירת מדע בדיוני ופנטסיה מקוריים
3. לעודד את הרחבת היקפו של תרגום המדע הבדיוני והפנטסיה לעברית
4. לשמש מסגרת אב לארגוני מדע בדיוני ופנטסיה קיימים, ולסייע בהקמת נוספים
5. לקיים פעילויות על בסיס קבוע ומזדמן במקומות שונים בארץ, ובכלל זה כנסים, ימי עיון, הרצאות, הקרנות סרטים, דיונים פתוחים ואירועים אחרים
6. לעמוד בקשר עם גופים דומים ברחבי העולם
7. לפרסם, ולתמוך בפרסום, כתבי עת שיוקדשו למדע בדיוני ולפנטסיה, וכן למדע פופולרי
8. לקדם את הוראת המדע בדיוני והפנטסיה בבתי-הספר, הן בתחום הספרות והן כעזר ללימודי המדעים בהסכמת משרד החינוך
9. לשתף פעולה עם כל גוף, לרבות אמצעי תקשורת, המגלה עניין במדע בדיוני ובפנטסיה, ולעמוד בקשרים עם גופים המצויים בחזית המחקר המדעי בישראל
10. להזמין יוצרי מדע בדיוני ופנטסיה מחו"ל ולארחם בארץ


מספר חברי האגודה עומד כעת על למעלה מ-‏450. קשה לאפיין את חברי האגודה, משום שיש בה נשים וגברים, תלמידי חטיבת ביניים ופרופסורים, צעירים וזקנים. החיבה ליצירות מד"ב ופנטסיה אינה מתמקדת בגילאים מסוימים (אם כי רבים מחברי האגודה צעירים), או מיוחד למגדר מסוים.

האגודה פועלת בתקציב המבוסס על דמי החבר שמשלמים חבריה, וכן על הכנסות מאותם אירועים שבהם נגבים דמי כניסה. כמעט כל פעילויותיה פתוחות לקהל הרחב, הן משום שאחת המטרות שהאגודה שמה לעצמה היא לקדם את תחום עיסוקה בציבור והן בתקווה למשוך עוד חברים. כל פעילי האגודה הם מתנדבים המקדישים מזמנם ללא תמורה. את הפעילות הזאת מרכז ועד האגודה המונה שבעה חברים, ביניהם יו"ר האגודה. לצדו פועלים ועדת הביקורת, המזכיר והנהלת החשבונות של העמותה.
האגודה היא עמותה רשומה כחוק בישראל (מספר עמותה 58-028757-1, נרשמה אצל רשם העמותות ב-‏18/8/1997). פרט לאופני הפעולה ולמטרות שהוגדרו למעלה, האגודה פועלת על פי ההגדרות המפורטות בתקנון העמותה.


בעלי תפקידים

ועד האגודה
ליאת שחר קשתן – יו"ר

חננאל לבנה

נימרוד סקאל

אלה דרייהר

בר פיישבן

דרור רייף נשר

הדס תמר נבנצל

ועדת ביקורת
דמיאן הופמן

נעמה פרידמן

ועדת פרס גפן
ארז בר טוב – יו"ר
נועה זהבי רז
נועם שוורץ
ד"ר ערגה הלר
גל שיטרית

אחראית למניעת הטרדות מיניות: ליאת שחר קשתן
תקנון למניעת הטרדה מינית.

מזכירות האגודה: חננאל לבנה
עורך 'היה יהיה' ואתר האגודה: אהוד מימון


לוגו האגודה: מיכאל גרוסברג


לשאלות, פניות, הצעות, רעיונות ותלונות הקישו כאן. למידע נוסף על אתר האגודה ותפקודו, עיינו ברשימת השאלות הנפוצות שלנו. לתרומות הקישו כאן.

דילוג לתוכן